Skocz do zawartości

Co sądzicie o tym...


Rekomendowane odpowiedzi

Doznanie nawet lekko mistyczne.

 

Generalnie trudniejsze offpiste jednak wolę zawsze z kimś fajnym.

 

O tym pisałem :) :) :)

 

U mnie akurat te "samotne" eksploracje trafiają na Alpy. Ale po prawdzie to sporo z tych terenów już znam. Niektóre to lepiej jak Karkonosze. Największym  samotnym "wyczynem" to było wejście na Granatspitze (niecałe 3100 m npm) z Weisssee GletcherWelt (2200)

 

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wszystkie swoje najpoważniejsze zjazdy, zjeżdżałem solo.

 

Solo czy w grupie to taki sam wybór jak inne.

 

Wyjść w góry przy danym stopniu zagrożenia?

 

Wybrać trudniejszą, czy łatwiejszą trasę?

 

Zabierać sprzęt biwakowy?

 

Zabierać czekan/raki?

 

Zabierać kask i ABC?

 

W terenie nie ma dogmatów, nie ma uniwersalnych zasad. Jest tylko zbiór sprawdzonych zaleceń, które zwykle się sprawdzają. I nimi należy się kierować, gdy nie wiemy jak postąpić. Każde zasady można łamać, trzeba tylko zdawać sobie sprawę z konsekwencji.

 

Czy pójście solo jest bardziej niebezpieczne?  Nie zawsze. Powiedziałbym nawet, że często nie jest.

Tylko sprawdzona, doświadczona i dobrze zgrana ekipa zapewnia większe bezpieczeństwo. Zwykła zbieranina, nawet niezłych narciarzy, często wiąże się z większym zagrożeniem. Jest przenoszenie odpowiedzialności na innych, są konflikty, jest chęć imponowania. W grupie często ryzykujemy więcej, bo przecież w razie czego koledzy pomogą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie swoje najpoważniejsze zjazdy, zjeżdżałem solo.

 

Solo czy w grupie to taki sam wybór jak inne.

 

Wyjść w góry przy danym stopniu zagrożenia?

 

Wybrać trudniejszą, czy łatwiejszą trasę?

 

Zabierać sprzęt biwakowy?

 

Zabierać czekan/raki?

 

Zabierać kask i ABC?

 

W terenie nie ma dogmatów, nie ma uniwersalnych zasad. Jest tylko zbiór sprawdzonych zaleceń, które zwykle się sprawdzają. I nimi należy się kierować, gdy nie wiemy jak postąpić. Każde zasady można łamać, trzeba tylko zdawać sobie sprawę z konsekwencji.

 

Czy pójście solo jest bardziej niebezpieczne?  Nie zawsze. Powiedziałbym nawet, że często nie jest.

Tylko sprawdzona, doświadczona i dobrze zgrana ekipa zapewnia większe bezpieczeństwo. Zwykła zbieranina, nawet niezłych narciarzy, często wiąże się z większym zagrożeniem. Jest przenoszenie odpowiedzialności na innych, są konflikty, jest chęć imponowania. W grupie często ryzykujemy więcej, bo przecież w razie czego koledzy pomogą...

 

Oficjalna broszura National Ski Patrol

pozwolilem sobie podkreslic pare wersow

 

 

Backcountry Avalanche Safety

BackcountryGate.jpgWith the growing free skiing/riding movement, more and more skiers and snowboarders head out of ski area boundaries every winter in search of untracked powder and adventure. In the backcountry however, pristine slopes, solitude, and unparalleled natural beauty are inexorably linked with inherent risks. This terrain is neither patrolled nor controlled, creating its paradoxical allure. Out there, the snow conditions are vastly different from those found within the more predictable confines of a ski area; out there, avalanches accommodate no one.

A humbling reminder of nature's power, avalanches can easily obliterate anything unfortunate enough to be in their path: people, trees, cars, and even buildings. While the techniques for predicting and avoiding avalanches are generally reliable, anyone who ventures into the snowy backcountry will never be completely safe from the threat of an avalanche. That's why it is so important to be well-versed in avalanche safety and search and rescue techniques.

The goal of all avalanche safety instruction is to help skiers and snowboarders make smart decisions in the backcountry so they can minimize their chances of having to deal with an avalanche and know what to do in the event one occurs. Armed with avalanche knowledge and safety awareness, skiers and snowboarders are better prepared to balance an acceptable level of risk with the chance to experience the euphoric beauty of the backcountry. Here are some essential safety principles to keep in mind.

Before You Go....
  1. Take an avalanche safety course or clinic. These educational opportunities provide invaluable hands-on experience in personal safety and rescue techniques. (The National Ski Patrol offers excellent Basic Avalanche and Advanced Avalanche Courses for a minimal fee.)
  2. Read up on avalanches. Supplement what you’ve learned in the courses by devouring as much additional information as you can. It’s important to maintain a healthy respect for these deadly forces of nature, no matter how experienced you are at backcountry skiing or snowboarding.
  3. Learn to recognize avalanche terrain. Most avalanches travel in paths, on smooth exposed slopes of between 25 and 60 degrees, but there are many exceptions. To make an informed assessment of avalanche danger, it’s essential to understand the significance of various terrain features, including slope angles, rocks, cornices and other wind-snow formations, ledges, and vegetation. This takes experience, preferably in the company of a guide or instructor.
  4. Practice searching for your companions' avalanche transceivers. Rehearse this until everyone you’ll be traveling with feels confident about his or her ability to locate each beacon as quickly as possible. It takes only one incident to realize the importance of this level of preparation.
  5. Do your homework. Research your route and snow conditions in the exact location(s) you plan to ski. Call your local avalanche warning center and check the current and forecasted weather before heading into the backcountry. Be prepared to adjust plans and/or routes accordingly.
  6. Remember and anticipate the "Human Factor"; that is, the fact that people may exhibit undesirable behavior in stressful situations. Your attitude and the attitude of your companions can often mean the difference between a safe trip and catastrophe. Make sure you travel with people who have similar goals and attitudes.
Once You're There....
  1. Always carry avalanche equipment, including avalanche transceivers, probes, and shovels (in addition to basic camping gear, extra clothing, high-energy food, and plenty of water). Every member of the group needs to carry all three of these avalanche rescue items, and know how to use them.
  2. Be aware of your surroundings. Stay alert, and constantly be on the lookout for information about the environment that indicates the potential for a slide. This includes recent avalanche activity and changes in terrain, snowpack, and the weather.
  3. Analyze the snowpack stability. As with studying terrain features, reading the snowpack takes years of experience. There are however, several tests that reveal the layers in the snow and can help you assess risks involved with unstable snow. These include ski-pole tests, snowpit tests, resistance tests, and "shear" tests. In the National Ski Patrol’s avalanche courses, students learn how to conduct these tests and have the opportunity to see the snowpack firsthand.
  4. Cross potential avalanche slopes one at a time. If you doubt a slope's stability but still intend to cross it, only expose one person at a time to the potential for danger. When climbing or traversing, each person should be at least 100 yards from the next person. Travelers should climb steep narrow chutes one at a time, and when descending the slope, ski it alone. This not only minimizes the number of people who might get caught (and maximizes the number of people available for rescue), but it also reduces the stress put on the snowpack.
  5. Have the courage to know when you shouldn't go. In the words of Chuck Tolton, ski patrol director at Copper Mountain, Colo., "No turns are worth putting friends and family through the ordeal of your death."
General rules of the road....
  1. Don't overlook clues. Evidence of potential avalanche hazards will be there, so pay attention. If you educate yourself and communicate with your companions, you should have the tools needed to make smart decisions in the backcountry.
  2. Try to avoid traveling in the backcountry alone. Also, never leave the group. Otherwise, if you run into trouble, you'll be on your own.
  3. Don't assume avalanches occur only in obvious large paths. While most slides travel on broad, steep, and smooth slopes, they can also wind down gullies or through forested areas. Remember, if you can ski or snowboard through it, an avalanche can slide through it.
  4. Never travel in the backcountry on the day after a big storm. Allow the snowpack to settle for at least 24 hours.
  5. Don't assume a slope is safe because there are tracks going across it. Wind, sun, and temperature changes are constantly altering snowpack stability. What was safe yesterday (or this morning) could slide this afternoon. Further, when you cross a slope, you apply stress to the snowpack, which can cause it to slide.
  6. Don't allow your judgment to be clouded by the desire to ride the steepest pitch or get the freshest snow. Staying alive is much more important.
  7. Don't hesitate to voice concerns or fears. As Chuck Tolton said, "No one is going to criticize you for wanting to be safe in the backcountry."
  8. Don't consider yourself an avalanche expert just because you've taken a lot of courses and traveled extensively in the backcountry. "What you don't know can and will kill you," Tolton says. "If you work or play in the backcountry, you have to gain an understanding and knowledge of the ever-changing and dangerous environment." Avalanche expert Knox Williams agrees, adding that although he's been studying avalanches for 27 years he still learns something new every winter. "Learning about avalanches is a lifelong endeavor," he says. "A 'know-it-all' arrogance can kill you."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie to nie ma nic do rzeczy. Wkleiłeś po prostu znane zalecenia. Warto je stosować, ale nawet wtedy też możesz zginąć.

 

Jedyna możliwość uniknięcia ryzyka to zostać w domu. Wszystkie inne decyzje to nasze zarządzanie ryzykiem i to nie jest zero-jedynkowe. Można być bezpieczniejszym solo i bez plecaka, niż w grupie z kompletnym sprzętem.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Musisz poczytać Kuba więcej o wspinaczach i wspinaniu, zwłaszcza w małych zespołach. A co do pocenia się to wiesz po co jest magnezja i dlaczego WSZYSCY ja stosują?
Pozdrowienia

Chłopaki słusznie nawracają Kubę.
Kluczowe jest obycie górskie.
Bierze się ono z doświadczeń.
Narciarskich, wspinaczkowych.
Droga bywa nietypowa.
Żeby nie epatowac tuzami.
Weźmy Bieleckiego, który zaczynał od turystyki górskiej, częstokroć solo.
Nie podam przykładu Mackiewicza, choć on też działał poza systemem i jednak trochę skumał bazę. A skończyło się podobnie jak u działającego w systemie Kukuczki. Po przekroczeniu być może granicy, pechu. Ciężko wyrokowac. Kuba zapytam wprost. Oprócz nart, chodzisz latem czy zimą po górach, wspinasz się może? To naprawdę zmienia perspektywę. Pisze tu gościu o Szczyrku, kaman.
Choć jak Wujot zauważył słusznie 10m w bok nigdy nie wiadomo gdzie cie zawiedzie...
PS dorzucę postać Władysława Cywinskiego, bo warto
https://pl.m.wikiped...dysław_Cywiński
Alex Honnold, dla Kuby.n
A propos lawin:
https://unofficialne...ing-in-a-group/
Psycho
https://www.backcoun...olo-ski-touring
No i Everest wg Krakauera vs Bukriejewa warto przeczytać ze/te dwie książki
https://en.m.wikiped...verest_disaster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - nie ciagnie mnie to - nie znaczy , ze ich nie doceniam - ale po prostu czasami w pogoni za czyms "dziwnym" robia rzeczy, ktore sa czasami niesmaczne - np typowy przyklad (wybacz zapomnialem nazwiska i lokalizacjji) to bylo to, jak polski wspinacz gdzies zamarzl (jego brat pozniej chcial zniesc jego cialo - nie wiem w koncu czy sie udalo) w pozycji siedzacej - ludzie, ktorzy ta droga sie wspinali, uzywali tego zamarznietego czlwoieka jako dodatkowy schod, ulatwiajacy wspinanie sie...

Wiem, ze to taki drastyczny przyklad - ale mnie ten swiat nie pociaga

To widać. Innych pociąga.
Mowa o Kowalskim. Wróć jak brat to raczej Berbeka. To przykład wyprawy grupowej!
https://polskieradio...a-na-Broad-Peak
Choć lepiej moze jakby solo, wycof łatwiejszy mentalnie, a tak iluzja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dodam tylko, że swego czasu (chyba początek lat 90, a może trochę wcześniej) jakiś idiota wpadł na pomysł administracyjnego zakazu wspinaczki solowej, jako zbyt niebezpiecznej. Osobiście uważałem i uważam tego typu zakazy za chore bo każdemu wolno zabić się na własny rachunek.

Problemy jednak są dwa:

- po pierwsze podejmując wyzwanie, któremu nie podołasz możesz doprowadzić do konieczności uruchomiania akcji ratunkowej czy też akcji po ciało a tu ryzykują czy też mogą zginąć ludzie

- przy głośnej porażce historia Cię weryfikuje.

Jeżeli nie byłeś dość znany, lubiany itd. to dostaniesz łatkę idioty, który bez przygotowania pcha się w poważne góry sam. Każdy najmniejszy błąd czy też niezgodna z kanonami (choćby najlepsza, w danej sytuacji decyzja) zostanie Ci wytknięta i będzie opisywana w literaturze pod hasłem: TAK NIE ROBIĆ!.

A jeżeli będziesz dostatecznie wielki to Twoja śmierć będzie bohaterska a powrót - wprawdzie na tarczy - chwalebny, po szaleńczej wyprzedzającej czasy próbie.

 

Osobiście gdyby nie ptk1 to jestem zdania niech każdy idzie gdzie chce..... ale jest ten punkt pierwszy.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
Dodam tylko, że swego czasu (chyba początek lat 90, a może trochę wcześniej) jakiś idiota wpadł na pomysł administracyjnego zakazu wspinaczki solowej, jako zbyt niebezpiecznej. Osobiście uważałem i uważam tego typu zakazy za chore bo każdemu wolno zabić się na własny rachunek.
Problemy jednak są dwa:
- po pierwsze podejmując wyzwanie, któremu nie podołasz możesz doprowadzić do konieczności uruchomiania akcji ratunkowej czy też akcji po ciało a tu ryzykują czy też mogą zginąć ludzie
- przy głośnej porażce historia Cię weryfikuje.
Jeżeli nie byłeś dość znany, lubiany itd. to dostaniesz łatkę idioty, który bez przygotowania pcha się w poważne góry sam. Każdy najmniejszy błąd czy też niezgodna z kanonami (choćby najlepsza, w danej sytuacji decyzja) zostanie Ci wytknięta i będzie opisywana w literaturze pod hasłem: TAK NIE ROBIĆ!.
A jeżeli będziesz dostatecznie wielki to Twoja śmierć będzie bohaterska a powrót - wprawdzie na tarczy - chwalebny, po szaleńczej wyprzedzającej czasy próbie.

Osobiście gdyby nie ptk1 to jestem zdania niech każdy idzie gdzie chce..... ale jest ten punkt pierwszy.
Pozdrowienia


Ciekawe jakie są statystyki uruchamiania akcji do zespołów i do solistów. Względne, żeby nie było;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kiedyś z takim Wyjotem lub Mario pojechać na jakiś wyjazd. No może nie jestem dlugonogą blondynką w stylu Linsday Vonn ani brunetką jak Petra Vlhova ale przynajmniej codziennie wieczorem latalbym po browary.

 

przyjedź kiedyś autem do Wrocławia, zabierz nas po drodze i jedziemy w Alpy na warun freerajdowy  :)

obaj tutaj mieszkamy, a jeszcze można wziąć kogoś czwartego

 

 

 

 

Czy takie Volkl mantra z Salomon shift i Scarpa Maestrale rs (1500g) to byłby w miarę uniwersalny zestaw. Nie zależy mi na jakiś wielokilometrowych turach. Czy waga tego zestawu jest zbyt duża. Nigdy nie byłem na skiturach.... Czy operowanie na tym w polskich Tatrach i Beskidach miałoby sens.

 

Kolega się jeszcze coś pytał, co pominęliśmy.

Jak masz krzepę to 1000m (raz na Kozi Wierch) do góry wejdziesz na tym. 

Ale np. jakbyś chciał z nami zrobić 1800m (3-4 zjazdy) to możesz paść po drodze.

 

To jest strategiczna decyzja, czy chcesz sobie freerajdować leniwo z wyciągów i czasami coś podejść.

Czy chcesz się kierunkować w dziki teren z dala od tłumów i szukać linii z dala od cywilizacji, wówczas sprzęt lżejszy.

To już są dywagacje na długi wieczory .....  :D

 

Ja przeszedłem cztery zestawy skiturowo-freeturowe i dopiero z czwartego jestem w pełni zadowolony (volkl bmt + atk raider).

Aczkolwiek ten pierwszy też był dobry, bo na nim się uczyłem i na tamten czas mi wystarczał (nanga parbat).

W tych pierwszych nartach wiązanie zmieniałem trzy razy, teraz są szutrówkami.

Ale ja też mam lekkiego fioła na punkcie dobierania sprzętu.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakie są statystyki uruchamiania akcji do zespołów i do solistów. Względne, żeby nie było;-)

Cześć

Trzeba by się zapytać KubyR. Natomiast jest jeszcze kwestia rozróżnienia wypadków taternickich od turystycznych zapchań, choć to zazwyczaj wynika z opisu ale trzeba uwzględnić w statystyce.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja przeszedłem cztery zestawy skiturowo-freeturowe i dopiero z czwartego jestem w pełni zadowolony (volkl bmt + atk raider).

Aczkolwiek ten pierwszy też był dobry, bo na nim się uczyłem i na tamten czas mi wystarczał (nanga parbat).

W tych pierwszych nartach wiązanie zmieniałem trzy razy, teraz są szutrówkami.

Ale ja też mam lekkiego fioła na punkcie dobierania sprzętu.  :D

 

I to było w okolicznościach gdy Mariusz miał zaparcie aby się przegrzebać przez tematykę i, co zdecydowanie ważniejsze, kolegów ;) od których mógł czerpać doświadczenie.

 

U mnie pierwsze wiązania - porażka, ale dopiero z trzecich i czwartych byłem bardzo zadowolony (co prawda jak zaczynałem to ich jeszcze nie było). Ale wniosek jest taki, że to naprawdę nie jest łatwe zagadnienie. W sprzęcie alpejskim jest 10x łatwiej. Z butami jest podobnie jak z wiązaniami (tu akurat trafiłem od początku bardzo dobrze i wszystkie 3 pary były super).

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

I to było w okolicznościach gdy Mariusz miał zaparcie aby się przegrzebać przez tematykę i, co zdecydowanie ważniejsze, kolegów ;) od których mógł czerpać doświadczenie.

 

U mnie pierwsze wiązania - porażka, ale dopiero z trzecich i czwartych byłem bardzo zadowolony (co prawda jak zaczynałem to ich jeszcze nie było). Ale wniosek jest taki, że to naprawdę nie jest łatwe zagadnienie. W sprzęcie alpejskim jest 10x łatwiej. Z butami jest podobnie jak z wiązaniami (tu akurat trafiłem od początku bardzo dobrze i wszystkie 3 pary były super).

 

Pozdro

Wiesiek

 

Cześć

W sprzęcie alpejskim to w ogóle nie ma praktycznie żadnego problemu a pojawiające się, bogato omawiane są po prostu tworzone sztucznie przez producentów/marketingowców mających oparcie w teoretykach/kolekcjonerach.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach





I to było w okolicznościach gdy Mariusz miał zaparcie aby się przegrzebać przez tematykę i, co zdecydowanie ważniejsze, kolegów ;) od których mógł czerpać doświadczenie.

U mnie pierwsze wiązania - porażka, ale dopiero z trzecich i czwartych byłem bardzo zadowolony (co prawda jak zaczynałem to ich jeszcze nie było). Ale wniosek jest taki, że to naprawdę nie jest łatwe zagadnienie. W sprzęcie alpejskim jest 10x łatwiej. Z butami jest podobnie jak z wiązaniami (tu akurat trafiłem od początku bardzo dobrze i wszystkie 3 pary były super).

Pozdro
Wiesiek


Ja miałem więcej szczęścia. Choć też nie wiedziałem co chcę. Pomoc Wujota bezcenna. Trochę powisialem mu na telefonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie Volkl mantra z Salomon shift i Scarpa Maestrale rs (1500g) to byłby w miarę uniwersalny zestaw. Nie zależy mi na jakiś wielokilometrowych turach. Czy waga tego zestawu jest zbyt duża. Nigdy nie byłem na skiturach.... Czy operowanie na tym w polskich Tatrach i Beskidach miałoby sens.

 

 

Sprzęt nie jest kluczowy. Po prostu zacznij chodzić. Może najpierw na wypożyczonym?

 

Zestaw który podałeś należy do bardzo ciężkich, jeśli go jeszcze nie masz, kup coś bardziej uniwersalnego. (Np. narty 1200-1400g/szt i 80-90 pod butem, wiązania ATK  R12, a buty dopasowane)

 

 

U mnie pierwsze wiązania - porażka

 

A co ja mam powiedzieć, jak mi się wiązanie rozpadło po kilku wycieczkach?


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt nie jest kluczowy. Po prostu zacznij chodzić. Może najpierw na wypożyczonym?

 

Zestaw który podałeś należy do bardzo ciężkich, jeśli go jeszcze nie masz, kup coś bardziej uniwersalnego. (Np. narty 1200-1400g/szt i 80-90 pod butem, wiązania ATK  R12, a buty dopasowane)

 

 

Spiochu, nie wchodź z butami do salonu  :D

Kolega się na razie zastanawia czy freeride czy skitury 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt nie jest kluczowy. Po prostu zacznij chodzić. Może najpierw na wypożyczonym?
 
Zestaw który podałeś należy do bardzo ciężkich, jeśli go jeszcze nie masz, kup coś bardziej uniwersalnego. (Np. narty 1200-1400g/szt i 80-90 pod butem, wiązania ATK  R12, a buty dopasowane)
 
 

 
A co ja mam powiedzieć, jak mi się wiązanie rozpadło po kilku wycieczkach?


Mam tylko sprzęt Abc i nartę. Na Volkl M5 dobrze mi się jeździ. Nigdy na żadnej narcie nie podchodziłem. Chciałem na niej zbudować jakiś sensowny zestaw. Wiązań, butów i fok nie mam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam tylko sprzęt Abc i nartę. Na Volkl M5 dobrze mi się jeździ. Nigdy na żadnej narcie nie podchodziłem. Chciałem na niej zbudować jakiś sensowny zestaw. Wiązań, butów i fok nie mam.

 

Rozumiem, że masz tą nartę z wiązaniem alpeijskim? W takim razie zostaw sobie ten zestaw. Przyda się do free z użyciem wyciągów.

 

Na skitury zmontuj inny z lżejszą nartą i wiązaniem. 

 

Nie próbuj połączyć obu w jednym, bo wyjdzie lipa i będziesz więcej kasy w plecy.

 

 

 

Spiochu, nie wchodź z butami do salonu  :D

Kolega się na razie zastanawia czy freeride czy skitury

 

Kolega ma już zestaw freeride. (alpejski). To wystarczy żeby pojeździć w pobliżu wyciągów. Jakieś krótsze podejścia można robić z buta. A jeśli chce wejść w skitury to jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że masz tą nartę z wiązaniem alpeijskim? W takim razie zostaw sobie ten zestaw. Przyda się do free z użyciem wyciągów.

Na skitury zmontuj inny z lżejszą nartą i wiązaniem.

Nie próbuj połączyć obu w jednym, bo wyjdzie lipa i będziesz więcej kasy w plecy.

Wszystko dobrze ale mam już 3 narty w domu. Tak się zastanawiam czy ładować się w 4. W sumie może i warto to rozważyć. Po mantrze i tak zostałyby wiązania i nikt pewnie tego by nie kupił. Przy cenie nowych wiązań, butów same narty to żaden wydatek bo za 1400 to chyba dobrą nartę bez wiązań znajdę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko dobrze ale mam już 3 narty w domu. Tak się zastanawiam czy ładować się w 4. W sumie może i warto to rozważyć. Po mantrze i tak zostałyby wiązania i nikt pewnie tego by nie kupił. Przy cenie nowych wiązań, butów same nartę to żaden wydatek bo za 1400 to chyba dobra nartę bez wiązań znajdę.

 

Mantra NIE nadaje się na skitury za to jest świetna  jako zestaw free. (alpejski) Nie psuj tego.

 

Jakie masz jeszcze narty w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mantra NIE nadaje się na skitury za to jest świetna jako zestaw free. (alpejski) Nie psuj tego.

Jakie masz jeszcze narty w domu?

Head isl, Head ispeed pro no i Mantra M 5.Chyba Śpioch mnie przekonał. Mam dobrą slalomkę i na amatorskie jeżdżenie a'la gigankę oraz dobrą nartę freeride. Każda jest w super stanie. Heady u mnie od nowości, a Mantra kupiona z nominalnymi krawędziami. Wiem co mam i ma to u mnie dożywocie i będę używał. Teraz czas na skitury i już nic nie potrzebuję. Gdybyście byli na moim miejscu w co byście celowali aby zamknąć temat sprzętu i mieć spokój z zakupami i skupić się na jeżdzeniu i podchodzeniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To idealny komplet. :)

 

Brakuje tylko skiturów.

 

Rada Piotra dobra (i ta w kwestii Mantr i ta ostatnia). Też bym na tym nie budował zestawu do podchodzenia. 

 

Masz poważny dylemat do rozważenia czy iść w klasyczny skitur czy w freetour. Pierwsze to zestaw do podchodzenia na lekkich butach, bardzo lekkich wiązaniach i niewielkiej narcie. Ten drugi pod bardzo dobrą jazdę i w miarę wygodne podejście. Oznacza zdecydowanie solidniejsze buty, trochę silniejsze wiązanie i trochę większą nartę. Pierwsze pod kątem >1500 m vertical a drugie powiedzmy do 1000 m. To drugie oznacza, że korzystasz z wyciągów ile się da a dochodzisz czasem w odleglejsze miejsca do zjazdu.

 

Ja mam te dwa zestawy i nic więcej. (po prawdzie to mam ale ich nie używam)

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada Piotra dobra (i ta w kwestii Mantr i ta ostatnia). Też bym na tym nie budował zestawu do podchodzenia. 
 
Masz poważny dylemat do rozważenia czy iść w klasyczny skitur czy w freetour. Pierwsze to zestaw do podchodzenia na lekkich butach, bardzo lekkich wiązaniach i niewielkiej narcie. Ten drugi pod bardzo dobrą jazdę i w miarę wygodne podejście. Oznacza zdecydowanie solidniejsze buty, trochę silniejsze wiązanie i trochę większą nartę. Pierwsze pod kątem >1500 m vertical a drugie powiedzmy do 1000 m. To drugie oznacza, że korzystasz z wyciągów ile się da a dochodzisz czasem w odleglejsze miejsca do zjazdu.
 
Ja mam te dwa zestawy i nic więcej. (po prawdzie to mam ale ich nie używam)
 
Pozdro
Wiesiek


Oczekuję zestawu najbardziej uniwersalnego. Takiego też abym potencjalnie na takim wyjazdem z Wami mógł się rozwijać i nadążać za Wami. Też taki aby freeride jakiś lżejszy bez kilkunastometrowych skoków dało radę pojechać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz poważny dylemat do rozważenia czy iść w klasyczny skitur czy w freetour. Pierwsze to zestaw do podchodzenia na lekkich butach, bardzo lekkich wiązaniach i niewielkiej narcie. Ten drugi pod bardzo dobrą jazdę i w miarę wygodne podejście. Oznacza zdecydowanie solidniejsze buty, trochę silniejsze wiązanie i trochę większą nartę. Pierwsze pod kątem >1500 m vertical a drugie powiedzmy do 1000 m. To drugie oznacza, że korzystasz z wyciągów ile się da a dochodzisz czasem w odleglejsze miejsca do zjazdu.

 

 

Ja bym zaczął od pierwszego (lekkiego) zestawu. Mając lekkie tury + alpejski zestaw z mantrą obskoczy wszystko.

 

Przy wyciągach będzie robił krótsze podejścia z buta. Zresztą, jak to mają być poważne zjazdy (stromy teren) to i tak często podchodzi się z buta. Szczególnie jeśli ktoś ma małe doświadczenie na fokach.

 

Dalej od wyciągów, będzie zabierał lżejszy komplet. Takie odległe tereny, to też nie miejsce na szaleństwa, więc nie potrzeba pancernego sprzętu.

 

Na jakieś Beskidy to też tylko lekki komplet. Niczego innego się tam nie wykorzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...