Skocz do zawartości

COVID 19 raczej nie rozejdzie się po kościach


bodex4

Rekomendowane odpowiedzi

Czyżby sam @Wujot, najrozsądniejszy z najrozsądniejszych forumowiczów stał się wywrotowcem, antychrystem i heretykiem? :blink:

A tak poważnie, to mnie też interesują wyliczenia, na jakiej podstawie jest 95%. Wiem, powinienem ruszyć dupsko i sam zabrać się do lektury i liczenia, tylko nie mogę bo zaraz ruszam w góry. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj mi wytłumaczyć (może zrozumiem) gdzie robię błąd przy interpretacji metodologii tej 95% skuteczności. Tzn tego, że skuteczność może być szacowana (według mnie) tylko i wyłącznie w oparciu o liczebność grupy co zachorowała a nie całości próby.

 

 

Pozdro

Wiesiek

Skuteczność jest liczona jako różnica procentowa zapadalności (czyli liczby zachorowań w przedziale czasu), najlepiej wyjaśnia to oryginalny artykuł https://www.nejm.org...6/NEJMoa2034577- Vaccine efficacy was estimated by 100×(1−IRR), where IRR is the calculated ratio of confirmed cases of Covid-19 illness per 1000 person-years of follow-up in the active vaccine group to the corresponding illness rate in the placebo group. Aby wyliczyć skuteczność musisz znać bazę, czyli populację badaną i liczbę zachorowań w tej populacji bez szczepionki i po szczepieniu. W dużym uproszeniu mamy iloraz ułamków, w jednym licznikiem jest iloraz przypadków po szczepionce przez grupę szczepioną, w drugim iloraz przypadków po placebo przez całą grupę placebo i to jest w przybliżeniu 0,05, z powyższego wzoru 100x (1-0,05) mamy 95%. I teraz pewien wynik (iloraz czy tam w procentach) otrzymamy również dla populacji np. 10xmniejszej (choć tu akurat może być 0 zachorowań przez analogię do tych 8/18000), czy też 10 x większej, z dużym prawdopodobieństwem ta punktowa wartość będzie podobna, natomiast od liczebności calej grupy będzie zależeć precyzja tego wyniku, bo dla akurat tej grupy mamy 95.0 (90.3–97.6), dla mniejszej byłby niewątpliwie znacznie szerszy. A dla większego badania po prostu dużo węższy. Przybliżone wartości są też w badaniu szczepionki Moderny, co dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo przypadku, skoro 2 badania z doborem losowym dają podobne wyniki. Już chyba prościej nie potrafię tego wyjaśnić. Więc owe wartości 8 i 162 w wyliczeniach skuteczności są ważne, ale analizujemy je w kontekście całej badanej grupy. Czego sceptycy domagają się jeszcze? Większej liczby chorujących? To trzeba zrobić badanie albo wielokrotnie większe (i teraz warto ocenić stopień skomplikowania opisany w publikacji) albo trwające znacznie dłużej. Czy sceptykom wystarczy np. 10 i 300? No też mało, to 15 i 500? Mało? To ile zadowoli? 1000? Przecież mamy szczepić setki milionów, co tam tysiąc przy setkach milionów. I tak można w nieskończoność.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chertan dobrze prawi. Stare dane
https://phastar.com/...19-vaccine-data
8/162 bo mianowniki się skrocily, liczebności podobne placebo i zaszczepionych:-) zbieżność jest szybka i akurat o 170 bym się nie martwił, można się pobawić co by dało gdyby x2 czyli 340 https://pl.m.wikiped...zedział_ufności

 

Dokładnie o to mi chodziło, koniec końców to iloraz tych dwóch liczb a w tle głowy świadomość, że reszta obu grup z wirusem się nie zetknęła.

Ten podany przez Cheratan przedział ufności 90,3 - 97 powinien być rozumiany jako przedział. Czyli należałoby mówić że z prawdopodobieństwem 95% procentowym szczepionka będzie chroniła co najmniej 90% populacji. Trochę mnie ten wynik zaskoczył bo moja intuicja była, że grupa jest trochę maława i przedział będzie znacznie szerszy. Ale nie policzyłem tego więc mea culpa. Czyli trochę się wycofuję a trochę nie. :)

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO prostu jest to typowy blad polegajacy na mieszaniu material z wynikami... Bardzo czesty, mimo, ze wydawalo by sie,logicznie,  niemozliwy do popelnienia:

 

do pasji mnie doprowadza np wstep....ze cos badano na danej grupie bla bla bla....I w wynikach zaczynaja : w grupie (badanej) A bylo 50 kobiet , a w grupie B  60 mezszczyzn....... przeciez to opis materialu a nie wynikow!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minister uzgodnił z wirusem, że będzie omijał klasy 1-3. Mały krok ku normalności.

Tak, i jeszcze minister Czarnek dodał, że cieszy się, że dzieci wracają do szkół. Tylko, że ten powrót ma być w reżimie sanitarnym. A ja się zapytam jak zostanie wdrożony ów reżim sanitarny w klasie mojej córki ? 

 

Jej nauczycielka uczy jednocześnie w 3 szkołach. 

Pani od angielskiego w 2, w każdej w kilku klasach.

Pani od religii też uczy w różnych klasach.

Dzieci po i przed lekcjami są na świetlicy, są to dzieci z różnych klas. 

Pani od logopedii też uczy dzieci z różnych klas.

Dojazd do szkoły autokarem szkolnym - jadą wspólnie dzieci z różnych klas. 

 

W uzupełnieniu, minister Niedzielski dodał, że pula szczepionek przeznaczona na pierwszy kwartał, wystarczy na zaszczepienie osób 80+, więc dla osób 70+ i nauczycieli nie starczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to mi chodziło, koniec końców to iloraz tych dwóch liczb a w tle głowy świadomość, że reszta obu grup z wirusem się nie zetknęła. Ten podany przez Cheratan przedział ufności 90,3 - 97 powinien być rozumiany jako przedział. Czyli należałoby mówić że z prawdopodobieństwem 95% procentowym szczepionka będzie chroniła co najmniej 90% populacji. Trochę mnie ten wynik zaskoczył bo moja intuicja była, że grupa jest trochę maława i przedział będzie znacznie szerszy. Ale nie policzyłem tego więc mea culpa. Czyli trochę się wycofuję a trochę nie. :) Pozdro Wiesiek

Niezupełnie. W grupie szczepionej spodziewane zetknięcie się z wirusem było podobne jak w nieszczepionej, tylko zachorowało 95% mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minister Czarnek w chwili szczerości podał powód. Rodzice dzieci w tym wieku będą musieli wrócić do pracy, potem się poprawił na „będą mogli”. Widać, że kasa pusta i nie ma z czego wypłacać rodzicom za opiekę nad dziećmi.


Szczepią 80+, a nauczycieli testują, ot logika, gdy dziadki i tak w domu siedzą, mama ma 82, żeby nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezupełnie. W grupie szczepionej spodziewane zetknięcie się z wirusem było podobne jak w nieszczepionej, tylko zachorowało 95% mniej.

 

Przecież dokładnie zacytowałem Ciebie

 

", bo dla akurat tej grupy mamy 95.0 (90.3–97.6), "

 

 

Co jest niezupełnie? Przetłumaczyłem na normalny język to co napisałeś.

 

należałoby mówić że z prawdopodobieństwem 95% procentowym szczepionka będzie chroniła co najmniej 90% populacji.

 

No dobra jeszcze powinienem dodać i nie więcej jak 97,6%. Indeks 0.95 to poziom ufności. Chyba, że nie rozumiem zapisu...

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież dokładnie zacytowałem Ciebie ", bo dla akurat tej grupy mamy 95.0 (90.3–97.6), " Co jest niezupełnie? Przetłumaczyłem na normalny język to co napisałeś. należałoby mówić że z prawdopodobieństwem 95% procentowym szczepionka będzie chroniła co najmniej 90% populacji. No dobra jeszcze powinienem dodać i nie więcej jak 97,6%. Indeks 0.95 to poziom ufności. Chyba, że nie rozumiem zapisu... Pozdro Wiesiek

Chodziło mi o zwrot "reszta obu grup z wirusem się nie zetknęła." Tak jakby z wirusem zetknęło się tylko 8 osób z grupy szczepionej. Pewnie nie miałeś tego na myśli, ale już sam nie wiem co jest jasne, a co nie. Reszta wywodów liczbowych jest ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda przyszedłem do was zapytać się czy ktoś przypadkiem nie ma do sprzedania używanych nart junior, dla córki ale że nie mogę w tym dziale pisać, to chociaż tutaj pozostawię informacje na temat covida - ku przestrodze, bo przechodziłem zakażenie w sposób objawowy.
Jeżeli ktoś myśli, ze covid to "grypka" , to polecam zapoznać się z tym:
https://minds.pl/art...-przeziebieniem
To co pokazują na temat covida w TV niekoniecznie jest prawdą. Smaku nigdy nie straciłem, tylko wszystko miało posmak metalu. W TV możecie zobaczyć reklamę, w której maseczka na usta zamienia jest na maseczkę respiratora, a w rzeczywistości pacjenci respiratorowi to osoby, które mają włożoną do gardła rurę podłączoną do maszyny, która oddycha za człowieka, bo najczęściej podczas snu następuje zatrzymanie pracy serca. Ot tak bez żadnego sensu: śpisz i przestajesz oddychać. Podczas tej choroby boli wszystko:włosy na głowie, paznokcie, skóra, kości i do tego wszystkiego ból potęgowany jest przez rurę respiratora. No i przez 2 - 3 tygodnie trzeba leżeć na brzuchu. Widok wyjeżdżających trupów nie pomagał w zdrowieniu. Koszmar.
Żeby była jasność nie jestem starcem. Mam 41 lat, dobrą kondycję, zimą jeżdżę na nartach, latem biegam (10 km w 35min.), przebiegłem 4 maratony. Także pilnujcie się...

Arek
Dzięki, że się podzieliłeś tym doświadczeniem ....
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, to nie jest byle grypka....
Bo boli jak koszmar?
Co w TV jest nieprawdą?
Że nie każdy traci smak?
Że respirator to rurka a nie maska?
Nie wiem kiedy byłeś chory, ale niektórzy doświadczają takiej psychicznej mgły takiej pomroczności. Może wtedy oglądałeś tę reklamę, która Cię zupełnie dobiła tym umieraniem w czasie snu?
Toż to jest przerażajace !
Gratuluje maratonów, bo to naprawdę trzeba wybiegać kilometraż i stracić kilka paznokci, a odporność na ból to podstawa przy długich biegach.

Tak jak opisałeś ból to dokladnie jak ja się czułam po 2- ej dawce szczepionki. I....
Gorzko żałowałam jej przyjęcia. A na drugi już poszłam cwiczyc martwy ciąg, żeby zmieścić się w spodnie narciarskie za 10 dni.
Pozdrawiam
Asia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na drugi już poszłam cwiczyc martwy ciąg, żeby zmieścić się w spodnie narciarskie za 10 dni.
Pozdrawiam
Asia


Martwy ciąg na redukcje tkanki tłuszczowej? Przecież jest to główne ćwiczenie na wyrobienie siły i właśnie masy, niekoniecznie tłuszczowej.

Pomijają powyższe to gratki, mało kobiet ćwiczy deadlift.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego martwy ciąg?
Martwy ciąg angażuje 17 grup mięśniowych.
Więcej mięśni więcej kalorii. Reszta dieta.
Wzmacnia hamstringi osłabione po pobraniu graftów na rekonstrukcje ACL.
wzmacnia kości.
Moja trenerka mówi, że jeśli masz czas na jedno ćwiczenie to właśnie martwy ciąg byłby tym jedynym.
A właśnie poznałam trenerkę, wicemistrzynię świata w powerlifting w klasie Master po 40- ce, która uczy świetnie odpowiedniej techniki. U siebie w domowym „dżymie”. Nie ma większej przyjemności niż uczyć się od profesjonalistów.
Jej martwy ciąg to 181 kg!!!
Poniżej na zdjęciu po lewej - powerlifterka- nie wydaje się zbyt umięśniona a bardzo kobieca.
Na drugim zdjęciu „bodybilderka” którą poznałam z rajdów rowerowych. Troszkę jak Arnold- może świetna forma ale tak bardzo mi się nie podoba.
Tutaj widać różnice między siłą... a masą.

Załączone miniatury

  • 14CB9516-CB7F-483E-9486-5E523D30B015.jpeg
  • 2089430B-BA67-4A10-BCBE-E9F8DA763236.jpeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jedynymi cwiczeniami , ktore "wzmacniaja kosci" czyli zwiekszaja bone density , to nie ciezary a  tzw high impact activities: w skrocie: wszsystko co obejmuje bieganie I skakanie

 

Powiedzenie, ze 17  miesni jest tez bardzo niescisle: to jest  zargon  pakowaczy miesni......

 

Tak dla sprostowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...