Skocz do zawartości

COVID 19 raczej nie rozejdzie się po kościach


bodex4

Rekomendowane odpowiedzi

Południowy Tyrol zaczął badania całej populacji. Bodajże wczoraj zrobili 83 tys testów - 1250 pozytywnych. Jeżeli do tego wprowadzą wjazd tylko z wynikiem testów można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić że będą w miarę bezpieczni.

 

  

To prawda, wczoraj otrzymałem takowe info z Val Gardeny.

 

Co do ferii, jeśli w terminie jaki zarezerwowałeś będą otwarte ośrodki to trzeba jechać. Maturzyści sobie dadzą radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe podsumowanie w ujęciu narciarskim.

 

"Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska." Od 4 do 17 stycznia"

W tym terminie powinni/planują zatem wprowadzić zakaz organizacji wyjazdów z udziałem dzieci i młodzieży. Co z dorosłymi? Nie wiadomo.

 

"Rząd wspiera branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu."

Zatem już dają sygnał aby ułagodzić branżę, że potencjalny zakaz otwarcia ośrodków zrekompensują im nadrukiem kasy (to oczywiście tyczy ośrodków w Polsce) kwestia otwarta czy tyczy, to tylko okresu ferii czy jednak w szerszym zakresie czasowym.

 

"Etap odpowiedzialności 28 listopada - 27 grudnia" 

W tym terminie możliwe wprowadzenie ograniczenia w przemieszczaniu się (wspomniał o tym Morawiecki) i inne mają na celu spadek oficjalnie podawanych liczb o pozytywnych wynikach testów. W zależności od tego czy spadnie czy wzrośnie i do jakiego rzędu, mają od 28 grudnia zaplanowane dwa etapy/warianty. Etap stabilizacji lub etap kwarantanny narodowej. Nie będę tu już się rozwodził więcej, można poczytać tutaj:

 

https://www.gov.pl/w...alce-z-covid-19

 

 

 

"Ferie zimowe odbędą się w całym kraju w tym samym terminie, jednak uczniowie nie wyjadą na zimowiska." Od 4 do 17 stycznia. 

W tym terminie wprowadzą zatem zakaz organizacji wyjazdów, w jakiej formie dopiero zobaczymy (może tylko z udziałem dzieci i młodzieży?).

 

Rząd wspiera branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Zatem już dają sygnał aby ułagodzić branżę, że potencjalny zakaz otwarcia ośrodków zrekompensują im nadrukiem kasy (to oczywiście tyczy ośrodków w Polsce).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 99 proc Ten Pajac wprowadzi kwarantannę po powrocie żeby wykluczyć wyjazdy za granicę.

Nawet na 100%, to jest już ujęte w projektach, które możesz społecznie skonsultować wysyłając email :). Natomiast nie chciało mi się tego wertować, bo sporo czytania (w linku w poście wyżej, na dole są w formacie PDF).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak będą zwracać kasę góralom którzy w 3/4tych wynajmują na czarno a nawet jak jest zarejestrowany to jak poprosisz o fakturę lub paragon to głównie w gębę możesz dostać. Więc sumując - na narty które są stosunkowo bezpieczne nie, ale w ramach walki z wirusem otwieramy galerie. Tusk dobrze to scharakteryzował "Mateusz ty już nawet nie udajesz że nad czymś panujesz"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak troszkę poczytałem z uwagi na pewien pomysł jaki mi się zrodził.

 

Artykuł 2 Definicje Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje: 1) „granice wewnętrzne” oznaczają: a) wspólne granice lądowe państw członkowskich, w tym granice na rzekach i jeziorach; B) porty lotnicze państw członkowskich przeznaczone do lotów wewnętrznych; c) porty morskie, rzeczne i porty na jeziorach państw członkowskich służące do regularnych wewnętrznych połączeń promowych; 2) „granice zewnętrzne” oznaczają granice lądowe, w tym granice na rzekach i jeziorach, oraz granice morskie państw członkowskich, a także ich porty lotnicze, porty rzeczne, porty morskie i porty na jeziorach, pod warunkiem że nie stanowią one granic wewnętrznych;

 

W oparciu o te definicje wygląda na to, że jednak nie ma nakazu kwarantanny po przekraczaniu granic wewnętrznych.

 

Taka moja interpretacja tego zapisu:

 

"...wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącej granicę zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.1))"

 

Dodatkowo na obecną chwile wpisany tam jest transport kolejowy! (Nie wiadomo czy przeoczenie czy nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak troszkę poczytałem z uwagi na pewien pomysł jaki mi się zrodził.

 

 

Dobrze kombinujesz. To by potwierdzało pogląd, że z powodu zobowiązań unijnych nie są w stanie zablokować transferu osób pomiędzy poszczególnymi krajami UE. Ale oczywiście nikt o tym głośno nikomu nie powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo tez tak myślałem ( że zakaz tyczy sie kolejowych przejść granicznych) ale:

 

3. 1. Obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych przez:

 

i tutaj cała lista  osób które moga przekraczać granice ( nie tylko kolejowe!) np   samoloty,  rybacy itd itp więc  to oznacza że  nakaz kwarantanny po przekroczeniu granicy w jakikolwiek sposób ( nie tylko kolejowy) będzie wprowadzony.

Tak, potem już leci lotnictwo, statki, transport drogowy... nadal jednak trzymam się tego co napisałem, tyczy to granic zewnętrznych w pojęciu unijnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno było spodziewać się czegoś innego. Mogę jedynie cynicznie stwierdzić, że to dobrze, bo to jest bastion PiS. A więc oznacza to spadek poparcia tej bandy w kolejnych wyborach co mnie osobiście bardzo cieszy. :)

 

Niestety jakoś w to nie wierzę :(

Parafrazując słowa starej piosenki: "nową przypowieść góral sobie kupi, że przed wyborami i po wyborach głupi". Zwróć uwagę, że tam i w podlaskim bez względu na wszystko poparcie duże. Do tego dochodzi Nowy Targ i okolice głosujący z USA :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jakoś w to nie wierzę :( Parafrazując słowa starej piosenki: "nową przypowieść góral sobie kupi, że przed wyborami i po wyborach głupi". Zwróć uwagę, że tam i w podlaskim bez względu na wszystko poparcie duże. Do tego dochodzi Nowy Targ i okolice głosujący z USA :)

Ja tam liczę że choć cześć z nich jest pamiętliwa. Na tych wszystkich Gąsieniców i Byrcynów nic tak nie działa jak kasa. A jeszcze do tego wkurw że Golce 2 bańki dostały Wiadomo że ci co wynajmują na czarno i tak wynajmą. Myślę że Krzywousty dobrze o tym wie. Jedynym rozwiązaniem będzie zakaz działania wyciągów. Wtedy wszyscy ci którzy wynajmują będą mega w plecy bo żadnych dodrukowanych pieniędzy nie dostaną.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, potem już leci lotnictwo, statki, transport drogowy... nadal jednak trzymam się tego co napisałem, tyczy to granic zewnętrznych w pojęciu unijnym. 

 

Gabrik, przeanalizowałem dokładnie zapisy tych planowanych rozporządzeń. W tych dwóch, które oni nazywają odpowiedzialnością i stabilizacją masz zapis taki:

 

W okresie, o którym mowa w ust. 1, osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w ust. 1, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana: (...)

 

Natomiast w tym, który nazywa się narodową kwarantanną:

 

W okresie, o którym mowa w ust. 1, osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana: (...)

 

Widać więc, że ostatni wariant oznacza także zamknięcie granic wewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„ Skoro branże turystyczna i hotelarska są zamknięte, to wydaje się oczywiste, że będzie to też dotyczyć wyciągów narciarskich – powiedział wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin na antenie Polsat News.” Mnie się to takie oczywiste nie wydaje, przecież Andrzeja nie będą wyciągać na górę wołami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„ Skoro branże turystyczna i hotelarska są zamknięte, to wydaje się oczywiste, że będzie to też dotyczyć wyciągów narciarskich – powiedział wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin na antenie Polsat News.” Mnie się to takie oczywiste nie wydaje, przecież Andrzeja nie będą wyciągać na górę wołami.

Jest sporo stoków na które można się dostać na górę samochodem... tylko, żeby śnieg leżał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje, czy 18/01/2021 szczepienia na Covid o których mówił premier, będą rano czy wieczorem? To dla mnie bardzo ważna informacja, bo rano mam już umówiony odbiór polskiego samochodu elektrycznego.

Czy czasem samoloty z dostawą tej szczepionki nie mają planowanego lądowania na Centralnym Porcie Komunikacyjnym  ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Południowy Tyrol zaczął badania całej populacji. Bodajże wczoraj zrobili 83 tys testów - 1250 pozytywnych. Jeżeli do tego wprowadzą wjazd tylko z wynikiem testów można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić że będą w miarę bezpieczni.

 

Jak widac nie było konsultacji z kolegą Szumowskiego na temat narciarstwa :-).  Cała ta decyzja to jakis absurd.   Narciarstwo akurat jest jednym z najbezpieczniejszych sportów.

- na wolnym powietrzu

- z na stoku w oddaleniu od siebie

- 90 % jeździ w kominach , kominiarkach itd  

- wydzielenie kolejki do wyciągu tak by miała miejsce tylko na 1 osobę w rzędzie nie stanowi problemu

 

teraz właściciele :

- naśnieżać ? nie naśnieżać ?   ( ile kosztuje pokrycie sztucznym śniegiem 1km trasy ? )

- wysoki sezon zamiast 6 tygodni - 2 tygodnie. Dużo więcej klientów w te 2 tygodnie nie będą mieli chyba że dodatkowe łóżka będą w namiotach w ogródkach

 

a na koniec - głosujący na PiS górale się wkurwią i przyjadą do miast protestować i utrudniać życie tym, którzy na PiS nie głosują :-)

aczkolwiek teraz jak widać konstruktywny dialog kończy się na laniu pałą

 

Sam jestem mocno zirytowany bo zorganizowałem ferie dla znajomych ( duża grupa 45 osób ) we Włoszech w terminie 23-30 01

w grupie jest 5ka maturzystów więc ferie to w zasadzie jedyny dogodny termin. I teraz zamiecione.

Nie mam powodu do zwrotu kasy bo przecież to nie powód covidowy - oficjalnie zakazu przemieszczania się a ni lockdownu nie ma.

Zastanawiam się więc co począć..  

niestety - narty to nie tylko narty, ale ubikacje restauracje na stokach i  "w miescie", noclegi , zakupy itp sprzyjajace bliskim kontaktom

 

No tak, ale jak z niej zjedziesz, to będziesz musiał z buta na nią wleźć

mozna robic "shuttle" 3 zjezdza, jeden jedzie samochodem na dol i pozniej zmiana

 

BTW: czemu ma sluzyc skumulowanie wakacji w jednym czasie? - tego za bardzo nie rozumiem w aspekcie Covid'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna robic "shuttle" 3 zjezdza, jeden jedzie samochodem na dol i pozniej zmiana

 

Przy busie wyjdzie to lepiej (sprawniej). Trzeba wynająć auto z kierowcą (powiedzmy 500 zł/dzień), na jednego narciarza wyjdzie 80 zł.  Zastanawiam się tylko czy w Polsce dałoby się wymyśleć dobrą miejscówkę. W Czechach dobra byłaby Przełęcz Karkonoska (choć nie wiem czy odśnieżą jak zamkną hotel na górze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...