Skocz do zawartości

Znów pokaz jazdy,


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To jest z kolei spowodowane odwiedzeniem w st biodrowym. Tzn, jak opisajes, w pozycji STOJACEJ jezeli podniesiesz lewa stope , a nie chcesz sie przewrocic, to nastepuje skurcz mm posladkowych (pw sredniego i malego)  biodra PRAWEGO . Przy ustabilizowanej miednicy spowodowalo by to  uniesienie  prawej nogi w bok  (oddalenie jej od plaszczyzny strzalkowej).

 

W naszym przypadku, stajemy na nodze prawej, bo lewa jest w powietrzu, w zwiazku z tym cala miednica  wykonuje ruch do sufitu, w plaszczyznie czolowej (co powoduje , ze biodro lewe bedzie wyzej niz prawe bo osia obrotu bedzie srodek glowy kosci udowej 

 

 

Mam nadzieje, ze nie jest to zbyt drobiazgowe?

 

 

trzeba tez uwazac, takze w pismiennictwie angielskim: czesto  angulacja jest mylona z rotacja - to co napisales np o obrocie kosci udowej ( a nie biodrowej!) to bedzie  prawdopodobnie rotacja wewn lub zewn w stawie biodrowym...

 

Czasami tez  autorzy uzywaja forward rotation, a prawidlowo powinno sie mowic o flexion  itp itd

 

ma to znaczenie, bo wprowadza niezamierzone zamieszanie, ktore bylo by  pomniejszone, gdyby wszyscy stosowali slownictwo precyzyjne:  wkurza m nie, bo jezeli ktos mowi o elementach anatomii czy  biomechaniki powinien operowac znanymi nazwami, standartami i w ogole powinien znac anatomie i biomech - inaczej nie powinien wrzucac tych dziwnych potworkow - oczywiscie, te  potworki znaczeniowe przynosza rozglos i zwiekszaja tajemniczosc wypowiedzi, a jak tak sie je odedrze z blichtru to czasami duzo nie zostaje…..

oczywiście  obrót kości udowej a nie biodrowej, myślałem o tej właściwej, napisałem o innej. Poprawiłem błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włosi też o tym mówią, fredowski u nas też pisał ostatnio o wewnętrznej. 

 

Nie wiem jak Morgan, ale HH chwali się nieustannie, że jego program (PMTS) oparty jest stricte na jeździe zawodniczej. Widać ten ruch u Ligettiego i Shiffrin.

Mnie bardziej zastanawia czemu Stenmark tak jeździł. Czy tak się jeździło (jeździ), a narty taliowane tylko ułatwiły całą sztukę i zamydliły przydatne ewolucje? Bo to skupienie na wewnętrznej, wbrew pozorom, nie jest wymysłem naszych czasów. 

Nie wiem kiedy się to zaczęło. Trzeba by zapytać Stenmarka. :) Ja to zacząłem bezwiednie stosować od początku lat 70. Byłem wtedy na kursie instruktorów. Nudy jak cholera. Znalazłem swoje notatki z tego kursu i wpis w zeszycie wielkimi literami "ALE NUDA". :) Uczyli nas głupot w rodzaju tzw. technik odchyleniowych. Taka moda, trend. Trochę było w tym fanatyzmu. Ale jeden z instruktorów, BTW z Łodzi, jeździł po staremu, czyli niezgodnie z nową modą. Znakomicie to robił. Płynnie, bez większego ruchu tułowia góra-dół, pewnie bez względu na rodzaj śniegu. Starałem się go podpatrzeć i naśladować. Na pewno nieudolnie. Ale myślę, że wtedy załapałem nieświadomie o co chodzi.

 

Morgan nie daje żadnego odniesienia do jazdy zawodniczej. Nigdy. Cały czas podkreśla, że chodzi o takie zwykłe, amatorskie jeżdżenie. Tyle że dobre i skuteczne. Może dlatego, że nie ma żadnej zawodniczej przeszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Supinacja stopy nogi wewnętrznej i pronacja zewnętrznej.

Jak mozesz pronowac i supinowac stope w imadle buta narciarskiego???????

 

sup/pron jest  to przeciez ruch w stawie pietowo-skokowym (subtalar joint)

 

Polm : zobacz post #85

 

Jo: rolling means tilting the lower leg inside the turn - nothing realy about the movement of the ankle itself: this movement also pushes the knee more towards the center of the turn..

which, in turn, should cause  angulation of the hip

 

Przepraszam za angielski, ale wiem ,ze Jo  ogarnia angielski w stopniu perfekcyjnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, chodzi mi o cały ruch stopy razem z butem. Mniej więcej temu odpowiada próba rollingu, próbując pronacji nogą zewnętrzną poprzez skorupę buta, który uniemożliwia ten ruch, przemieszczasz do wewnątrz następnie podudzie i resztę w łańcuchu kinetycznym, ale dosłownie to masz rację, ruchu w stawie skokowym dolnym nie ma. Jak już niedawno ktoś pisał trzeba na forum być śmiertelnie precyzyjnym. Uproszczenia nie przejdą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś się wkręcić, patrz post Kovala :)

Spoko, to może autorka pytania uściśli, czy pytała serio, czy wkręcała. Tłumaczenie samej próby ruchu stopą jest zrozumiałe. Przynajmniej mi pomogło, nawet jeżeli jest anatomicznie błędne. Tzn próba ruchu, który znasz, jest zrozumiała, ale ruchu nie zrobisz, bo blokuje but powodując ruch podudzia i dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, to może autorka pytania uściśli, czy pytała serio, czy wkręcała. Tłumaczenie samej próby ruchu stopą jest zrozumiałe. Przynajmniej mi pomogło, nawet jeżeli jest anatomicznie błędne. Tzn próba ruchu, który znasz, jest zrozumiała, ale ruchu nie zrobisz, bo blokuje but powodując ruch podudzia i dalej.

Albo stosujemy opis dydaktyczny np: wykonaj ruch jakbyś chciał przekręcić stopę w bucie albo posługujemy się prawidłowym anatomicznym opisem tego ruchu. A więc nie pronacja i supinacja do której nie dochodzi,ale skierowanie kolan do środka skrętu anatomicznie realizowane  przez obrót główki kości udowej w stawie biodrowym. Tym bardziej, że jest coś takiego jak angulacja stawu skokowego; Bodie Miller miał nawet buty z wyżłobieniem na guzowatość kości łódkowej.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo stosujemy opis dydaktyczny np: wykonaj ruch jakbyś chciał przekręcić stopę w bucie albo posługujemy się prawidłowym anatomicznym opisem tego ruchu. A więc nie pronacja i supinacja do której nie dochodzi,ale skierowanie kolan do środka skrętu anatomicznie realizowane  przez obrót główki kości udowej w stawie biodrowym. Tym bardziej, że jest coś takiego jak angulacja stawu skokowego; Bodie Miller miał nawet buty z wyżłobieniem na guzowatość kości łódkowej.  

Poniał :P , tylko że też się wpuszczę w kanał. Bo mój ruch zaczyna się od stopy, a nie głowy kości udowej (nie główki, bo to nieprawidłowa nazwa anatomiczna  :P  i również obrotu się można przyczepić). Zatem dla mnie zrozumiałe jest "wykonaj ruch jakbyś chciał przekręcić stopę w bucie".  Przy czym piszę tu o tym, co mi się przydało, a nie jak jakiś dydaktyk. A jeżeli do Joanny bardziej przemawia próba pronacji czy supinacji, to już jej trzeba zapytać. Do mnie po prostu przemawia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniał :P , tylko że też się wpuszczę w kanał. Bo mój ruch zaczyna się od stopy, a nie głowy kości udowej (nie główki, bo to nieprawidłowa nazwa anatomiczna  :P  i również obrotu się można przyczepić). Zatem dla mnie zrozumiałe jest "wykonaj ruch jakbyś chciał przekręcić stopę w bucie".  Przy czym piszę tu o tym, co mi się przydało, a nie jak jakiś dydaktyk. A jeżeli do Joanny bardziej przemawia próba pronacji czy supinacji, to już jej trzeba zapytać. Do mnie po prostu przemawia. 

Tak masz racje głowa kości udowej a nie główka, znowu się czegoś nauczyłem,  jestem konstruktorem a nie lekarzem i terminy anatomiczne znam kolokwialnie. Kolejne wypowiedzi powinienem weryfikować z atlasem anatomicznym.

To bardzo istotne co do kogo przemawia i nie jest wtedy ważne, czy opis jest poprawny anatomicznie czy fizycznie. Ma przemawiać i to jest własnie dydaktyka. Więc niech będzie pronacja i supinacja jeśli to są obrazowe określenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest zrozumieć przekaz Andrzeja zwłaszcza że występują różnice w terminologii. Ponadto Andrzej wstawia filmy gdzie występuje "combo" impulsów skrętnych i ciężko wyłuskać tą "wewnętrzną" - do tego kompensacja która zaburza ocenę sytuacji. Czy uniesienie którejkolwiek z nóg jest impulsem skrętnym - nie, jadąc w trawersie gdzie mamy pozycję dostokową, czy też wykonując skręt dostokowy cięty gdzie mamy pozycje dośrodkową uniesienie lewej czy prawej nogi nie spowoduje rozpoczęcie wykonywania skrętu bo poruszamy się na wewnętrznych krawędziach a środek ciężkości jest poza obrysem stóp dostokowo - to się za chwile zmieni ale o tym później. Zanim przejdę dalej - impuls skrętny to nie to samo co inicjacja skrętu.

Całą sprawę postaram się wytłumaczyć na przykładzie skrętu średniego ciętego NWN - czyli najbardziej popularnej ewolucji. No więc prowadząc skręt w lewo w fazie sterowania pogłębiamy sylwetkę dośrodkową nartą zewnętrzną jest narta prawa, sylwetka ustawiona frontalnie. Podejmując decyzję o wykonaniu skrętu wykonujemy proces zwany inicjacją skrętu którego pierwszym etapem jest stworzenie warunków do wykonania impulsu skrętnego czyli wykonujemy odciążenie NW zachowując w dalszym ciągu sylwetkę frontalną, (nie wykonujemy antycypacji bo bezwiednie pojawi się rotacja stóp)wykorzystując siłę odśrodkową prowadzonego skrętu przenosimy środek ciężkości nad narty. W szczytowej fazie odciążenia osiągamy efekt: sylwetka frontalna w okolicach stabilnej lub niewiele podwyższonej (unikamy nadmiernego prostowania się - chyba że chcemy wykonać b. silne dociążenie)  narty zrównane równo obciążone płasko ustawione - do tego momentu można zrezygnować z wykonania skrętu. W tym momencie rozpoczyna się kolejna faza inicjacji skrętu - jego wywołanie poprzez wykonanie impulsu skrętnego którym w przypadku skrętu ciętego jest prze krawędziowanie (tylko i wyłącznie) - teraz pojawia się teza o inicjacji skrętu nartą wewnętrzną (przyszłą wewnętrzną). Standardowo prze krawędziowanie realizowane jest  poprzez równomierne "włożenie kolan" (wiadomo chodzi o stopy) do wnętrza skrętu (czyli w prawo) stopniowym pogłębianiem sylwetki dośrodkowej połączonym z dociążeniem prowadzącej lewej nogi. W przypadku "inicjacji z wewnętrznej nogi" proces ten zaczyna się od  uniesienia (zgięcie w kolanie) wewnętrznej nogi (w tym przypadku prawej) i jej skierowania (za krawędziowania) do wnętrza skrętu dalej już standardowo - faza sterowania- pogłębianie sylwetki dośrodkowej. Co zyskujemy stosując ta druga metodę. Prze krawędziowanie następuje znacznie szybciej - czyli szybciej wprowadzamy narty w skręt, znacznie szybciej następuje także dociążenie przyszłej narty zewnętrznej - skręt jest bardziej dynamiczny i bardziej efektywny.

Czy jest to "jedyna i słuszna" metoda - oczywiście że nie. Jest to jeden z wielu sposobów na zrealizowanie procesu jakim jest skręt narciarski.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip czy to o czym ja napisałem robisz już bezwiednie czy dalej musisz się skupiać......bo wg. mnie twój film ze stopki to najlepszy przykład wykorzystywania "wewnętrznej nogi"

Adamie,staram się nie skupiać.To już jest wdrukowane.Co do wewnętrznej napiszę już ostatnie zdanie: mam nadzieję,że się kiedyś wszyscy spotkamy na stoku,pokażemy,wyjaśnimy,pogadamy.Bo takie pisanie niewiele wnosi,każdy z nas trochę inaczej podchodzi do tematu.

Ale żeby nie studzić tematu wrzucę zagadkę-prośbę.

Poniżej film HH :

https://www.youtube....h?v=rnxgi-lDa1s

 

I tu prośba: znajdźcie na filmach Haralda z jego luźnej jazdy choć trzy skręty wykonane w sposób,który pokazuje na płaskim terenie,

PS.A tak przy okazji.Podoba się Wam,bo mnie nie.Za to podoba mi się jazda Haralda,jako taka.I wielki szacun za technikę w jego wieku i po tych operacjach(kolana i implant biodra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie,staram się nie skupiać.To już jest wdrukowane.Co do wewnętrznej napiszę już ostatnie zdanie: mam nadzieję,że się kiedyś wszyscy spotkamy na stoku,pokażemy,wyjaśnimy,pogadamy.Bo takie pisanie niewiele wnosi,każdy z nas trochę inaczej podchodzi do tematu.

Ale żeby nie studzić tematu wrzucę zagadkę-prośbę.

Poniżej film HH :

https://www.youtube....h?v=rnxgi-lDa1s

 

I tu prośba: znajdźcie na filmach Haralda z jego luźnej jazdy choć trzy skręty wykonane w sposób,który pokazuje na płaskim terenie,

PS.A tak przy okazji.Podoba się Wam,bo mnie nie.Za to podoba mi się jazda Haralda,jako taka.I wielki szacun za technikę w jego wieku i po tych operacjach(kolana i implant biodra).

Twój film to jedynie ćwiczenie. Nie znam angielskiego więc nie wiem jaki jest przekaz.

Tu jego luźna jazda, na cały film dwa no może trzy razy chwyciłem go na "beczce" więc może o to chodzi aby opanować ten manewr do takiej perfekcji aby praktycznie nie móc go wychwycić - nie wiem. Za to u mnie wyszło z całkiem innego powodu - irytowały mnie X-y stąd zabawa z wewnętrzna nogą - a tu patrzę taki tuz a kolanko do kolanka idzie  :D  :D  :D . Nie żartuję facet pięknie jeździ. Chociaż uważam że nie ustępujesz pola. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie,staram się nie skupiać.To już jest wdrukowane.Co do wewnętrznej napiszę już ostatnie zdanie: mam nadzieję,że się kiedyś wszyscy spotkamy na stoku,pokażemy,wyjaśnimy,pogadamy.Bo takie pisanie niewiele wnosi,każdy z nas trochę inaczej podchodzi do tematu.

Ale żeby nie studzić tematu wrzucę zagadkę-prośbę.

Poniżej film HH :

https://www.youtube....h?v=rnxgi-lDa1s

 

I tu prośba: znajdźcie na filmach Haralda z jego luźnej jazdy choć trzy skręty wykonane w sposób,który pokazuje na płaskim terenie,

PS.A tak przy okazji.Podoba się Wam,bo mnie nie.Za to podoba mi się jazda Haralda,jako taka.I wielki szacun za technikę w jego wieku i po tych operacjach(kolana i implant biodra).

Kiedyś też to mniej więcej napisałem. Harald jeździ bardzo fajnie, ale ćwiczenia które powymyślał są dziwne i sam nie stosuje tych swoich założeń w swojej zwykłej jeździe. I bardzo dobrze, że nie stosuje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też to mniej więcej napisałem. Harald jeździ bardzo fajnie, ale ćwiczenia które powymyślał są dziwne i sam nie stosuje tych swoich założeń w swojej zwykłej jeździe. I bardzo dobrze, że nie stosuje :).

Ja to pisze czesto. Kazdy z nas zna swoja jazde. Jak proste jest/bedzie opisywanie tego co sie robi samemu. W zadnym wypadku nie mozna napisac: chyba tez tak jezdze albo dorabiac to czego na filmie nie ma itp. Pisze z komorki, troche kiepsko ale za to krotko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest zrozumieć przekaz Andrzeja zwłaszcza że występują różnice w terminologii. Ponadto Andrzej wstawia filmy gdzie występuje "combo" impulsów skrętnych i ciężko wyłuskać tą "wewnętrzną" - do tego kompensacja która zaburza ocenę sytuacji. Czy uniesienie którejkolwiek z nóg jest impulsem skrętnym - nie, jadąc w trawersie gdzie mamy pozycję dostokową, czy też wykonując skręt dostokowy cięty gdzie mamy pozycje dośrodkową uniesienie lewej czy prawej nogi nie spowoduje rozpoczęcie wykonywania skrętu bo poruszamy się na wewnętrznych krawędziach a środek ciężkości jest poza obrysem stóp dostokowo - to się za chwile zmieni ale o tym później. Zanim przejdę dalej - impuls skrętny to nie to samo co inicjacja skrętu.

Całą sprawę postaram się wytłumaczyć na przykładzie skrętu średniego ciętego NWN - czyli najbardziej popularnej ewolucji. No więc prowadząc skręt w lewo w fazie sterowania pogłębiamy sylwetkę dośrodkową nartą zewnętrzną jest narta prawa, sylwetka ustawiona frontalnie. Podejmując decyzję o wykonaniu skrętu wykonujemy proces zwany inicjacją skrętu którego pierwszym etapem jest stworzenie warunków do wykonania impulsu skrętnego czyli wykonujemy odciążenie NW zachowując w dalszym ciągu sylwetkę frontalną, (nie wykonujemy antycypacji bo bezwiednie pojawi się rotacja stóp)wykorzystując siłę odśrodkową prowadzonego skrętu przenosimy środek ciężkości nad narty. W szczytowej fazie odciążenia osiągamy efekt: sylwetka frontalna w okolicach stabilnej lub niewiele podwyższonej (unikamy nadmiernego prostowania się - chyba że chcemy wykonać b. silne dociążenie)  narty zrównane równo obciążone płasko ustawione - do tego momentu można zrezygnować z wykonania skrętu. W tym momencie rozpoczyna się kolejna faza inicjacji skrętu - jego wywołanie poprzez wykonanie impulsu skrętnego którym w przypadku skrętu ciętego jest prze krawędziowanie (tylko i wyłącznie) - teraz pojawia się teza o inicjacji skrętu nartą wewnętrzną (przyszłą wewnętrzną). Standardowo prze krawędziowanie realizowane jest  poprzez równomierne "włożenie kolan" (wiadomo chodzi o stopy) do wnętrza skrętu (czyli w prawo) stopniowym pogłębianiem sylwetki dośrodkowej połączonym z dociążeniem prowadzącej lewej nogi. W przypadku "inicjacji z wewnętrznej nogi" proces ten zaczyna się od  uniesienia (zgięcie w kolanie) wewnętrznej nogi (w tym przypadku prawej) i jej skierowania (za krawędziowania) do wnętrza skrętu dalej już standardowo - faza sterowania- pogłębianie sylwetki dośrodkowej. Co zyskujemy stosując ta druga metodę. Prze krawędziowanie następuje znacznie szybciej - czyli szybciej wprowadzamy narty w skręt, znacznie szybciej następuje także dociążenie przyszłej narty zewnętrznej - skręt jest bardziej dynamiczny i bardziej efektywny.

Czy jest to "jedyna i słuszna" metoda - oczywiście że nie. Jest to jeden z wielu sposobów na zrealizowanie procesu jakim jest skręt narciarski.      

Cześć

Fajny prosty opis, który wreszcie można zrozumieć.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest zrozumieć przekaz Andrzeja zwłaszcza że występują różnice w terminologii...

 

I znów Adamie się z Tobą zgadzam. :) Też tak to widzę. Dodałbym, że opisujesz typowy pojedynczy skręt. Przy skrętach łączonych, zwłaszcza szybkich, czyli śmigu, zmienia się ustawienie tułowia, który cały czas skierowany jest w dół stoku (prostopadle do linii spadku), a nie frontalnie do kierunku jazdy, a to pociąga za sobą pojawienie się efektu antycypacji, bo narty jadą w bok i pod koniec skrętu dochodzi do napięcia mięśni biodrowych, itd. Zalety z inicjacji skrętu z wewnętrznej nogi są właśnie takie jak opisałeś. Przynajmniej jak tak to widzę.

 

Pytanie jakie można sobie postawić to, czy w ogóle uczyć NWN czy go sobie darować i przejść od razu do skrętu typu PM (czyli Phanom Move dla uproszczenia). Morgan właśnie tak proponuje. Po co się uczyć czegoś co i tak na dalszym etapie trzeba wymazać - stwierdza. Czy ma rację? Nie wiem. Mam wątpliwości. Może to jest konieczny etap, tak jak nauka pługu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój film to jedynie ćwiczenie. Nie znam angielskiego więc nie wiem jaki jest przekaz.

Tu jego luźna jazda, na cały film dwa no może trzy razy chwyciłem go na "beczce" więc może o to chodzi aby opanować ten manewr do takiej perfekcji aby praktycznie nie móc go wychwycić - nie wiem. Za to u mnie wyszło z całkiem innego powodu - irytowały mnie X-y stąd zabawa z wewnętrzna nogą - a tu patrzę taki tuz a kolanko do kolanka idzie  :D  :D  :D . Nie żartuję facet pięknie jeździ. Chociaż uważam że nie ustępujesz pola. 

Tutaj też delikatnie widać. Mniejsza z tym, fajnie chłop jeździ. 

 

@Filip - lepszego komplementu nie mogłeś dostać! ;) Szkoda, że w tym roku nie udało się pocisnąć...

 

@Andrzej - strasznie mi się nie podoba idea stosowania dolnego dociążenia (za wszelką cenę), forsowana czy to przez Morgana czy HH. Ja patrzę na jazdę wolną zawodników, jeśli tuzy z PŚ jeżdżą NW to nie ma o czym gadać. Fajnie znać i umieć obydwa, ale na pewno nie tak jak proponuje HH, czyt. zapomnieć o NW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj też delikatnie widać. Mniejsza z tym, fajnie chłop jeździ. 

 

@Filip - lepszego komplementu nie mogłeś dostać! ;) Szkoda, że w tym roku nie udało się pocisnąć...

 

@Andrzej - strasznie mi się nie podoba idea stosowania dolnego dociążenia (za wszelką cenę), forsowana czy to przez Morgana czy HH. Ja patrzę na jazdę wolną zawodników, jeśli tuzy z PŚ jeżdżą NW to nie ma o czym gadać. Fajnie znać i umieć obydwa, ale na pewno nie tak jak proponuje HH, czyt. zapomnieć o NW. 

 

 

jesli pojedziesz krotkim skrętem na krawędziach to nie tylko "zrezygnujesz" z NW , ale  będziesz wrecz bronił sie przed wyrzucaniem w powietrze. Kompensacja wyjdzie sama - 'niechcący". Pewnie wiesz......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...