Skocz do zawartości

zabezpieczenie stoku - przepisy i obowiązki właściciela/zarządcy


toolpusher

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy w Polsce są jakieś przepisy, które mówią jakie środki bezpieczeństwa powinien zapewnić na stoku jego zarządca?

Pytam się dlatego, że często jeżdżę na pobliski stok - Chyrowa Ski. W tym sezonie zmienił się właściciel. Nowy właściciel ma doświadczenie w gastronomii ( przejął stok wraz z karczmą) ale już w narciarstwie to nie.

Skutkiem tego jest w tym sezonie:

  • pozdejmowanie siatek zabezpieczających które oddzielały stok od toru orczyka
  • na słupach orczyka (2m od stoku) oraz oświetleniowych jak i hydrantach nie ma żadnych zabezpieczeń w postaci gąbki amortyzującej
  • słupy orczyka w podstawie mają 4 wystające śruby - uderzenie w takie coś to śmierć lub kalectwo
  • na stoku stoją armatki również niczym nieowinięte
  • mimo że stok jest czynny do 20:00 o 19:30 wyjeżdża skuter i zbiera siatki, te które zostały np. zabezpieczające miejsca gdzie śnieg stopniał i wychodzi goła ziemia - mimo że ludzie dalej jeżdżą. Zabierają również siatki które zabezpieczają koniec stoku przed 3m skarpą poniżej której jest karczma. Jak by ktoś nie wyhamował leci prosto na ryja do karczmy. Skutek raczej opłakany.  Skuter sobie jeździ po całym stoku wszerz i wzdłuż lawirując pomiędzy narciarzami

To takie spostrzeżenia tylko z dzisiaj. Wg mnie żadne z powyższych jest nie do zaakceptowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak trochę retoryczne. Przepisy wykonawcze - normy, odległości, atesty, rodzaje i takie tam inne nie istotne sprawy.......są????

Zwykle na ISAP pod textem ustawy są odnosniki do aktów niższego rzędu. No i jak piszesz dokumenty wyrobów urządzeń i co tam jeszcze. Istotniejsze w pytaniu bylo: co może klient...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

reguluje to ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich
http://prawo.sejm.go...=WDU20112081241

sprawę zabezpieczeń zgłosić do GOPR

 

2. Przeszkody sztuczne, a w szczególności urządzenia transportu taśmowego, podpory urządzeń transportu linowego, słupy oświetleniowe, urządzenia naśnieżające, pojazdy mechaniczne znajdujące się w odległości mniejszej niż 2 m od granicy trasy zjazdowej lub nartostrady są odpowiednio zabezpieczone.

 

Czyli jest OK. Masz 2m aby wyhamować przed słupem.  :unsure: . Co najwyżej walniesz kogoś na orczyku. Najlepiej czyjeś dziecko.  Czyli tylko do armatek na stoku można się przyczepić. 

AD. WKG. 

Co do płacenia to oczywiście ale przez zarządce w przypadku wypadku spowodowanego brakiem zabezpieczeń.

Ja jako człowiek mając na względzie czyjąś tragedię i jako właściciel znając wysokość odszkodowań  zrobił bym wszystko żeby tego uniknąć.

Prawo Murphy'ego działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Przeszkody sztuczne, a w szczególności urządzenia transportu taśmowego, podpory urządzeń transportu linowego, słupy oświetleniowe, urządzenia naśnieżające, pojazdy mechaniczne znajdujące się w odległości mniejszej niż 2 m od granicy trasy zjazdowej lub nartostrady są odpowiednio zabezpieczone.

 

Czyli jest OK. Masz 2m aby wyhamować przed słupem.  :unsure: . Co najwyżej walniesz kogoś na orczyku. Najlepiej czyjeś dziecko.  Czyli tylko do armatek na stoku można się przyczepić. 

AD. WKG. 

Co do płacenia to oczywiście ale przez zarządce w przypadku wypadku spowodowanego brakiem zabezpieczeń.

Ja jako człowiek mając na względzie czyjąś tragedię i jako właściciel znając wysokość odszkodowań  zrobił bym wszystko żeby tego uniknąć.

Prawo Murphy'ego działa.

Czyli tak jesteś zdegustowany,że dziś wieczorem się nie widzimy?Bo ja będę od 17tej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jesteś zdegustowany,że dziś wieczorem się nie widzimy?Bo ja będę od 17tej...

 

Też postaram się być. Za dużego wyboru nie mam - jeszcze Gogołów zostaje ale tam mniejsza górka. A nie byłeś wczoraj wieczorem?

Co do reszty dziwisz się? Przyjeżdżasz na wieczorną jazdę a goście pól godziny przed zamknięciem zwijają manatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>2. Przeszkody sztuczne, a w szczególności urządzenia transportu taśmowego, podpory urządzeń transportu linowego, słupy oświetleniowe, urządzenia naśnieżające, pojazdy mechaniczne znajdujące się w odległości mniejszej niż 2 m od granicy trasy Czyli przeszkody naturalne mogą być w granicy trasy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>2. Przeszkody sztuczne, a w szczególności urządzenia transportu taśmowego, podpory urządzeń transportu linowego, słupy oświetleniowe, urządzenia naśnieżające, pojazdy mechaniczne znajdujące się w odległości mniejszej niż 2 m od granicy trasy

Czyli przeszkody naturalne mogą być w granicy trasy?

 

>>2. Przeszkody sztuczne, a w szczególności urządzenia transportu taśmowego, podpory urządzeń transportu linowego, słupy oświetleniowe, urządzenia naśnieżające, pojazdy mechaniczne znajdujące się w odległości mniejszej niż 2 m od granicy trasy

Czyli przeszkody naturalne mogą być w granicy trasy?

 

To był wycinek ustawy. A tu masz cały punkt 26:

 

Art. 26. 1. Znajdujące się na zorganizowanych terenach narciarskich:

1) przeszkody, których nie da się usunąć,

2) miejsca prowadzonych prac konserwacyjnych, zabiegów sztucznego naśnieżania oraz stabilizacji pokrywy śnieżnej,

3) miejsca w pobliżu podpór, urządzeń transportu linowego i taśmowego przeznaczonych do transportu osób,

4) granice narciarskich tras zjazdowych i nartostrad,

5) miejsca szczególnie niebezpieczne o trudnym do przewidzenia ukształtowaniu

– oznacza się właściwym znakiem ostrzegawczym oraz zabezpiecza w taki sposób by nie stwarzały zagrożenia dla osób przebywających na tych terenach.

2. Przeszkody sztuczne, a w szczególności urządzenia transportu taśmowego, podpory urządzeń transportu linowego, słupy oświetleniowe, urządzenia naśnieżające, pojazdy mechaniczne znajdujące się w odległości mniejszej niż 2 m od granicy trasy zjazdowej lub nartostrady są odpowiednio zabezpieczone.

3. W granicach narciarskiej trasy zjazdowej i nartostrad, nie mogą znajdować się niezabezpieczone i nieoznakowane przeszkody stanowiące zagrożenie dla osób uprawiających narciarstwo i snowboarding

 

Wszystko może być byle by było oznakowane. Leniuszku :P.

 

P.S. Idę zebrać drucik co by se nie narobić wstydu przed Iski ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poszukaj jeszcze kto jest władny postawić gestora do pionu...

W pracy jestem, zarobiony......

Mam odczucie że własnie nikt. Tylko Policja albo prokurator po wypadku.  Wg mnie zarządca zabezpieczając swoje 4 litery powinien to wszystko zrobić + jeszcze coś od ciebie. W razie pozwu cywilnego pójdzie z torbami. Bo nie wierzę, że przyjedzie GOPR gdzie najbliżej stacja jest w Bieszczadach albo Tatrach i będzie sprawdzał Chyrową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko Ty o teorii a ja o praktyce :D

No w praktyce trzeba by było sprawdzić czy był taki casus sądowy, że ktoś pozwał zarządce stoku. Myślę też, że stoki mają zapewne ubezpieczenie na taki wypadek. 

Tu nawet nie chodzi o koszta bo to wszystko jest. Siatka jest -  leży na boku. Tylko obsłudze się nie chce składać rozkładać do ratrakowania.  Stok zwija pół godziny przed zamknięciem bo che wcześniej iść do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobie maksymalizacji zysków poprzez minimalizację kosztów uważam że gestorzy zdecydowanie przesadzają z zabezpieczeniami tras. Nie ma specyfikacji więc jak dla mnie wystarczy sznurek z chorągiewkami...... 

 

Do czego prowadzi minimalizacja  kosztów przekonała się ostatnio pewna rodzina z Warszawy na Rusińskim Wierchu. Nikt nie chciałby z nas być na ich miejscu chyba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...