Skocz do zawartości

Flex 80 a 130 czemu służy?


Rekomendowane odpowiedzi

Strefa kontaktu języka z kością goleni to bardzo krytyczna okolica, zbyt twardy, nieelastyczny mankiet a ściślej jego górna krawędź powoduje ucisk punktowy na język, strefa kontaktu powinna być rozłożona bardziej równomiernie na większej powierzchni, stąd moim zdaniem wynikają problemy z bólem. Nie widzę innego wytłumaczenia bo ten sam but ale twardszy, 120, leży normalnie i o dziwo ma mankiet z PU, jeszcze dziwniejsze jest to że tego pechowego Firebird'a 110 wycofano z oferty, chyba wiem dlaczego :angry: .

To chyba gdzie indziej był problem. W moich butach język od zewnętrznej strony (tej stykającej się z mankietem) ma sztywną skorupę, tak , że nawet punktowy nacisk mankietu na język  nie przenosi się na piszczel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak ale wtedy raczej uszkodzenia były by po bokach golenia bo przynajmniej u mnie ten kołnierz zachodzi tylko na boki jezyka. Jednak stawiał bym na niedopasowanie buta. Lange rs ZA+ ma 6mm mniejszy last a to bardzo dużo. Przy za obszernym kołnierzu dociążenie języka musi być większe (dłuższy ruch) i bardziej jeździ on po goleni i wyciera rany.

Fakt Langi są dużo węższe ale botek w Tecnica jest też o wiele grubszy. Dziewczyna nie miała obtarć ale punktowe siniaki w konkretnych miejscach, shin bang zawsze atakuje powierzchnię czołową goleni. W Langach, na razie, jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździsz w butach 80,100 czy 130, co według Ciebie ma "dać Ci" dany flex?

Nie mozna mowic o samym flexie, bo to zaklamuje obraz i jest "wyrwaniem z kontekstu".

 

130 z grupy race to zupelnie cos innego niz 130 z grupy nie-race i od tego bym zaczal. To z jakiej grupy buta potrzebuje zalezy od moich oczekiwan - co but ma mi dawac, jak mam sie w nim czuc. Jesli chce mega trzymania/imadla i jednoczesnie godze sie na zimniejszego buta (nie oszukujmy sie, buty racingowe z uwagi na grubosc, a wlasciwie "cienkosc" :D botka wewnetrznego zawsze beda zimniejsze) to powinienem szukac butow z grupy race. To bardzo czesto, a moze nawet prawie zawsze (choc nie zawsze!) wiaze sie ze sportowa jazda, bo ona po prostu tego wymaga jesli ma miec sens (precyzyjne i blyskawiczne przekazywanie impulsow z ciala na narty - w koncu buty sa jedynym lacznikiem pomiedzy tymi ustrojstwami :D ) Jesli jednak super imadlo nie jest moim priorytetem, a do tego nie wyborazam sobie zmarznietych palcow, bo komfort termiczny jest dla mnie bardzo wazny to z pewnoscia nie bedzie to grupa race.

 

Jak juz ustale grupe, moge myslec o flexie. I tu na pewno istotna jest waga narciarza + dodałbym jeszcze przygotowanie fizyczne/silowe (jesli ktos jest szczuply, ale ma silne nogi to bedzie w stanie ugiac buta, a w sztywnosci chodziloby o to, zeby jednak odksztalcenia byly jak najmniejsze -> nie bez powodu zawodnicy PŚ - zwlaszcza gdy jest cieplo/swieci slonce - obsypuja buty sniegiem przed startem). Ktos kto wazy 90kg wybierajac buta o flexie 80 zrobi z niego kalosza, a kalosze to z pewnoscia nie jest najlepszy but na narty :D

 

Pytales o flex, wiec skupilem sie na flexie :P ale najwazniejsze zawsze bylo, jest i bedzie dopasowanie buta do konkretnej stopy i odczucia zainteresowanego. Jesli to spieprzymy (zbyt szeroki/dlugi but itd.), flex nie nada sie nawet na otarcie lez :P Mierzyc, mierzyc i jeszcze raz mierzyc - im wiecej roznych modeli butow sprawdzimy tym lepiej, bo w kazdym bedziemy sie czuc troche inaczej, wiec trzeba znalezc tego "jedynego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę swoją mantrę: ...fit is everything, flex is secondary...czyli absolutnie najważniejszą sprawą jest dopasowanie butów, twardość skorupy to sprawa drugorzędna. Kiedyś kupiłem sobie buty z fleksem 90 ale za duże o co najmniej jeden rozmiar, już pierwsze chwile na stoku to był koszmar, teraz mam buty "za małe" o jeden rozmiar z fleksem 130 i jest git.

 

Dzisiaj przyszły funkiel nówki Salomon X Max 130 rozmiar 28,5 

Jestem po pierwszej przymiarce i się zastanawiam czy nie przesadzę

Przez ostatnie 10 sezonów jeździłem w różnych Salomonach - Impactach i X Maxach o flexie 100 - 120. Wszystkie miały rozmiar 29,5

Teraz sytuacja wygląda tak (stopa przyłożona do dołączonego do butów przymiaru którego wielkość idealnie odpowiada wielkości wkładki):

Pięta

IMG_20200210_220150.jpg

Paluch

IMG_20200210_220145.jpg

 

Stopa dokładnie wypełnia całego botka. Nie ma milimetra luzu. Cały materiał linera jest napięty

Pochodziłem w nich pół godziny po mieszkaniu i wydaje mi się, że powinno być dobrze, ale głos z tyłu krzyczy "ZA MAŁE!!!"

Zobaczymy jutro rano na mniej spuchniętej stopie... Dzisiaj za mną 14 godzin w pikolakach

Aha. Przymiary Langa, Atomica i Salomona bezlitośnie pokazują 289 mm w jednej stopie i 288 mmm w drugiej

Kruca bomba co tu robić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszły funkiel nówki Salomon X Max 130 rozmiar 28,5 

Aha. Przymiary Langa, Atomica i Salomona bezlitośnie pokazują 289 mm w jednej stopie i 288 mmm w drugiej

Kruca bomba co tu robić ?

Wg. mnie za małe i już. Zawsze denerwowała mnie ta tendencja do brania małych, zbyt małych butów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszły funkiel nówki Salomon X Max 130 rozmiar 28,5 

Jestem po pierwszej przymiarce i się zastanawiam czy nie przesadzę

Przez ostatnie 10 sezonów jeździłem w różnych Salomonach - Impactach i X Maxach o flexie 100 - 120. Wszystkie miały rozmiar 29,5

Teraz sytuacja wygląda tak (stopa przyłożona do dołączonego do butów przymiaru którego wielkość idealnie odpowiada wielkości wkładki):

Pięta

attachicon.gifIMG_20200210_220150.jpg

Paluch

attachicon.gifIMG_20200210_220145.jpg

 

Stopa dokładnie wypełnia całego botka. Nie ma milimetra luzu. Cały materiał linera jest napięty

Pochodziłem w nich pół godziny po mieszkaniu i wydaje mi się, że powinno być dobrze, ale głos z tyłu krzyczy "ZA MAŁE!!!"

Zobaczymy jutro rano na mniej spuchniętej stopie... Dzisiaj za mną 14 godzin w pikolakach

Aha. Przymiary Langa, Atomica i Salomona bezlitośnie pokazują 289 mm w jednej stopie i 288 mmm w drugiej

Kruca bomba co tu robić ?

 

Pojeździj i tam gdzie za małe powiększ. Jest duża sznsa, że będziesz miał buty IDEOLO

 

W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyszły funkiel nówki Salomon X Max 130 rozmiar 28,5
Jestem po pierwszej przymiarce i się zastanawiam czy nie przesadzę
Przez ostatnie 10 sezonów jeździłem w różnych Salomonach - Impactach i X Maxach o flexie 100 - 120. Wszystkie miały rozmiar 29,5
Teraz sytuacja wygląda tak (stopa przyłożona do dołączonego do butów przymiaru którego wielkość idealnie odpowiada wielkości wkładki):
Pięta
IMG_20200210_220150.jpg
Paluch
IMG_20200210_220145.jpg

Stopa dokładnie wypełnia całego botka. Nie ma milimetra luzu. Cały materiał linera jest napięty
Pochodziłem w nich pół godziny po mieszkaniu i wydaje mi się, że powinno być dobrze, ale głos z tyłu krzyczy "ZA MAŁE!!!"
Zobaczymy jutro rano na mniej spuchniętej stopie... Dzisiaj za mną 14 godzin w pikolakach
Aha. Przymiary Langa, Atomica i Salomona bezlitośnie pokazują 289 mm w jednej stopie i 288 mmm w drugiej
Kruca bomba co tu robić ?

Sese, za duże kupiłeś!!!
Poważnie to po fotce wnioskuję, że będzie ideał na długość. Jeśli nie zdzierżysz na długość w co wątpie, rozepchniesz lekko na paluch. Koniecznie bierz na stok i będzie wszystko wiadomo. Jak będziesz uważał i wepniesz i wypniesz się na śniegu da się obyć bez ryski i oddać w razie co.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięta

attachicon.gifIMG_20200210_220150.jpg

Paluch

attachicon.gifIMG_20200210_220145.jpg

 

Jak dla mnie, to Ty źle położyłeś stopę na tej "wkładce". Wkładka powinna kończyć się tam, gdzie pięta dotyka podłoża, a Ty z tyłu masz puste miejsce.  Tak samo palce, dopóki dotykają ziemi - potrzebują wkładki. A tam, gdzie stopa odrywa od podłoża (czubki palców, koniec pięty) tam buty swoje mają wypukłości - i tam wkładka nie jest potrzebna.
Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę "cofnięcie stopy" w pozycji narciarskiej, ale to akurat sam czujesz kiedy masz but na nodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...