Skocz do zawartości

Flex 80 a 130 czemu służy?


Rekomendowane odpowiedzi

Jeździsz w butach 80,100 czy 130, co według Ciebie ma "dać Ci" dany flex?

140 Rs Raptor. Maksimum kontroli nad nartą przede wszystkim. Błyskawiczne przekazywanie impulsów ze stóp na krawędzie. Powie ktoś, że po co to czucie i "prąd" skoro nie jeżdżę sportowo? Odp. Bo tak lubię. Lubię też mieć maksimum kontroli jaką daje twardy but przy szybkiej jeździe, bo to oznacza między innymi bezpieczeństwo.Fajnie też nie stresować się zapinaniem klamer na odpowiedni ząbek bo osobiście mogę mieć wszystkie odpięte przy spiętym boosterze. W sumie to piszę same banały ale skoro pytasz...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie pytanie o dopinanie butów w górnej części zrodziło mi się w głowie pod tygodniu ferii. W każdym razie flex przód tył można sobie znacznie zmniejszyć boosterem i/lub słabszym zapięciem górnej klamry. Niektóre buty też mają możliwość zmniejszenia flexa wykręcaniem śrub mocujących z tyłu skorupy. Także z twardszego miększy się zrobi jak potrzeba, w drugą stronę nie koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jeździsz w butach 80,100 czy 130, co według Ciebie ma "dać Ci" dany flex?

Powtórzę swoją mantrę: ...fit is everything, flex is secondary...czyli absolutnie najważniejszą sprawą jest dopasowanie butów, twardość skorupy to sprawa drugorzędna. Kiedyś kupiłem sobie buty z fleksem 90 ale za duże o co najmniej jeden rozmiar, już pierwsze chwile na stoku to był koszmar, teraz mam buty "za małe" o jeden rozmiar z fleksem 130 i jest git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtórzę swoją mantrę: ...fit is everything, flex is secondary...czyli absolutnie najważniejszą sprawą jest dopasowanie butów, twardość skorupy to sprawa drugorzędna.

 

Hmm, czyżby?

Wchodzisz do sklepu po nowe buty. Podajesz tylko rozmiar i zaczynasz mierzyć najniższe modele, czy jednak dodajesz jakiś trzycyfrowy flex na początek? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesiadłem się z Lange RS130 na Salomony 120, a czuję jakbym się przesiadł na 60. Nowe buty, szczególnie jak nie jest bardzo zimno, gną się jak kalosze - przy mocniejszym naciśnięciu na języki widać jak gnie się DOLNA część buta. Nie ma wątpliwości, że te numerki mają znaczenie do porównania wewnątrz oferty jednego producenta, ale między producentami nie jest to porównywalne. Z wygodą nie ma wiele wspólnego, choć rzeczywiście wyższe flexy mają zwykle cieńsze kapcie, jadnak mogą być "twarde" buty wygodne i niewygodne miękkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie pytanie o dopinanie butów w górnej części zrodziło mi się w głowie pod tygodniu ferii. W każdym razie flex przód tył można sobie znacznie zmniejszyć boosterem i/lub słabszym zapięciem górnej klamry. Niektóre buty też mają możliwość zmniejszenia flexa wykręcaniem śrub mocujących z tyłu skorupy. Także z twardszego miększy się zrobi jak potrzeba, w drugą stronę nie koniecznie.


Ok doszliśmy,że magiczny flex, działa w płaszczyźnie czołowej, zatem czekam na dalsze wnioski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok doszliśmy,że magiczny flex, działa w płaszczyźnie czołowej, zatem czekam na dalsze wnioski.

A skąd taki wniosek? W bocznej też jakoś działa ale po co tam komukolwiek go zmniejszać w tą stronę? Mierzony pewien jest do przodu jednak.

Czysto teoretycznie, jeżeli ktoś ma źle dobrany but, tak że cholewa jest zbyt szeroka do jego łydki to w takim bucie będzie stał bardziej pionowo niż ktoś
z "grubą" łydką. Wtedy do równowagi i dociązenia dziobów będzie musiał mocniej naprzeć na języki co duży flex utrudni. Ale to raczej argument za tym żeby dobrze
dobierać buty a nie żeby brać miękkie bo z kolei za miękki but w tej samej sytuacji będzie  "ułatwiał" też przecinwy kierunek zgięcia buta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, czyżby?

Wchodzisz do sklepu po nowe buty. Podajesz tylko rozmiar i zaczynasz mierzyć najniższe modele, czy jednak dodajesz jakiś trzycyfrowy flex na początek? ;)

Czepialska? :P Mnie chodzi tylko o to żeby podczas kupowania butów skoncentrować się przede wszystkim na dopasowaniu. Zakładając że Twój idealny flex wynosi np 110 (waga, wzrost,umiejętności na to wskazały), to jeśli po starannym dobraniu rozmiaru kupisz skorupy np 90/100 nie odczujesz szczególnego spadku ich wydajności na stoku ale jeśli kupisz źle dobrane rozmiarowo, szczególnie zbyt obszerne, to niezależnie od wybranego flexu masz, mówiąc kolokwialnie, przechlapane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepialska? :P

Trochę ;).

Po prostu chcę, abyście tę Waszą mantrę uzupełniali o jakiś "flex rozsądku". Bo parę razy tutaj widziałam sytuację, jak ktoś pytał, jaki flex ma wybrać, a dostawał odpowiedź, że najważniejsze jest dopasowanie. I koniec odpowiedzi. Z tego wynikało, że wystarczy kupić ciasne 60 (jak ktoś ma szeroką stopę, to będzie jak znalazł) i sprawa załatwiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banał lub idiotyzm? Raczej pytanie otwarte w kontekście ostatnio zaobserwowanych doznań i efektów fizycznych na kończynach dolnych moich i znajomych.

przede wszystkim, z tego co wiem to sposób określania sztywności butów narciarskich nie jest w żaden sposób ujednolicony, więc trudno tę liczbę traktować jako obiektywny miernik sztywności butów. Można jednak przyjąć taką zależność, że buty o wyższym indeksie sztywności są butami wyższej klasy jakościowej, wykonanymi z lepszych materiałów, a co za tym idzie butami droższymi. W tańszym (mniej sztywnym ) bucie aby uzyskać oczekiwany stopień "trzymania" trzeba mocniej docisnąć klamry, co skutkuje miejscowym uciskaniem stopy, a efekt i tak jest daleki od oczekiwanego. Wygodny but to nie jest wbrew obiegowej opinii but miękki , ale but o sztywnej skorupie, ale perfekcyjnie dopasowany. Tani , miękki but nigdy nie będzie butem wygodnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dokończą rozumiem mechanizm problemu. Stawiał bym raczej na nieodpowiednie zapięcie jako źródło obtarcia. W każdym razie na zimnym są dość twarde. W mierzeniu było dla mnie twardziej niż Lange rs 130 (obydwa na cieplo.)

Chodzi o to że ten poliolefinowy mankiet jest piekielnie sztywny a nie powinien taki być, dodatkowo na mrozie sztywnieje bardziej niż poliuretan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie pojeździ?

Sorry, nie byłam precyzyjna. Chodziło mi o typowe, miękkie buty juniorskie, takie 40-60. Często nie ma już takich rozmiarów, a poza tym, taki nastolatek, to tak naprawdę kawał chłopa, nieraz większy niż niejeden dorosły, a na dodatek - jak w przypadku mojego syna - trenujący piłkarz, więc nóżka niezbyt wiotka. Można wprawdzie szukać tych najwyższych modeli juniorskich, czyli flex 85-90, ale... hmm... w sumie nie wiem, czy taka noga to bardziej "jeszcze dziecko", czy jednak "już dorosły"? Pomijając cenę buta, oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to teraz jeszcze w jaki sposób materiał tego rękawa wpływa na kondycję goleni?

Strefa kontaktu języka z kością goleni to bardzo krytyczna okolica, zbyt twardy, nieelastyczny mankiet a ściślej jego górna krawędź powoduje ucisk punktowy na język, strefa kontaktu powinna być rozłożona bardziej równomiernie na większej powierzchni, stąd moim zdaniem wynikają problemy z bólem. Nie widzę innego wytłumaczenia bo ten sam but ale twardszy, 120, leży normalnie i o dziwo ma mankiet z PU, jeszcze dziwniejsze jest to że tego pechowego Firebird'a 110 wycofano z oferty, chyba wiem dlaczego :angry: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak ale wtedy raczej uszkodzenia były by po bokach golenia bo przynajmniej u mnie ten kołnierz zachodzi tylko na boki jezyka. Jednak stawiał bym na niedopasowanie buta. Lange rs ZA+ ma 6mm mniejszy last a to bardzo dużo. Przy za obszernym kołnierzu dociążenie języka musi być większe (dłuższy ruch) i bardziej jeździ on po goleni i wyciera rany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...