Skocz do zawartości

Narty Cross Turn


Torres 1

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek cytat Jurka (@Harpia) z innego wątku:

 

"

Narty sklepowe produkowane są z preimpregnatów. To przesączona żywicą termoplastyczną tkanina szklana i wysuszona. Następnie wycina się z nich formatki zbliżone do kształtu narty. Takie suche formatki wkłada się do formy i podgrzewa. Pod wpływem ciepła łączą się ze sobą. Technologia jest szybka i tania. Narta komórkowa wytwarzana jest z suchych tkanin układanych w formie i przesączanych żywicą ręcznie ( często pędzlem) Powstaje w takim procesie coś w rodzaju monolitu. To nie dwie sklejone razem suche powierzchnie ale jedna składająca się z dwóch. ( oczywiste uproszczenie opisu) To czyni wielką różnicę. Nie chodzi o równomierność rozłożenia żywicy bo to może mieć lepsze sklepowa narta :) Sklepowa narta aby dobrze trzymała musi być sztywna. (tu także uproszczenie bo przy dużym taliowaniu nawet "tektury" postawione na krawędzi trzymają nadspodziewanie dobrze) Komórkowa pomimo bardzo często  mniejszej sztywności jest o wiele bardziej elastyczna i chętniejsza do oddawania energii. Trzymanie krawędzi jest wzorowe. To same zalety. Kiedyś tak produkowano wszystkie narty i wszyscy na takich jeździli. Dziś nie rozumiem skąd obawy przed nartą komórkową. To zwykła, tyle, że dobra narta."  zwykłą nartę a nie sztywnego kołka. nawet przejeździłem na nim ostatnie 4 sezony i jest b. Ok ale zainteresowały mnie takie narty jak w temacie a nie mam specjalnie czasu ani ochoty "doktoryzować" się  nad ich budową i całym "ich" marketingiem. https://shop.atomic....-gw-aa4147.html https://skiracecente...ace-center.html https://trojansport....020-evo-11.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 105
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wszystkie sugerowane są fajne.

Może Head najmniej ponieważ ma relatywnie mały promień skrętu.

Na Twoim miejscu brałbym z najdłuższym promieniem.

Ta kategoria nart jest bardzo sprytnie zaprojektowana.

Powinny mieć możliwie dłuższy promień a dzięki miękkim przodom bardzo łatwo inicjują i zacieśniają skręt.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sugerowane są fajne.

Może Head najmniej ponieważ ma relatywnie mały promień skrętu.

Na Twoim miejscu brałbym z najdłuższym promieniem.

Ta kategoria nart jest bardzo sprytnie zaprojektowana.

Powinny mieć możliwie dłuższy promień a dzięki miękkim przodom bardzo łatwo inicjują i zacieśniają skręt.

 

No też ten Head mi jakoś najmniej pasował  ;)

Acha... jak firmy będzie narta nie ma znaczenia - ma jeździć :) .Tak więc jak są jakieś inne które mieszczą się w tych moich założeniach to proszę...

 

Pozdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na początek cytat Jurka (@Harpia) z innego wątku:

 

"

Narty sklepowe produkowane są z preimpregnatów. To przesączona żywicą termoplastyczną tkanina szklana i wysuszona. Następnie wycina się z nich formatki zbliżone do kształtu narty. Takie suche formatki wkłada się do formy i podgrzewa. Pod wpływem ciepła łączą się ze sobą. Technologia jest szybka i tania. Narta komórkowa wytwarzana jest z suchych tkanin układanych w formie i przesączanych żywicą ręcznie ( często pędzlem) Powstaje w takim procesie coś w rodzaju monolitu. To nie dwie sklejone razem suche powierzchnie ale jedna składająca się z dwóch. ( oczywiste uproszczenie opisu) To czyni wielką różnicę. Nie chodzi o równomierność rozłożenia żywicy bo to może mieć lepsze sklepowa narta :) Sklepowa narta aby dobrze trzymała musi być sztywna. (tu także uproszczenie bo przy dużym taliowaniu nawet "tektury" postawione na krawędzi trzymają nadspodziewanie dobrze) Komórkowa pomimo bardzo często  mniejszej sztywności jest o wiele bardziej elastyczna i chętniejsza do oddawania energii. Trzymanie krawędzi jest wzorowe. To same zalety. Kiedyś tak produkowano wszystkie narty i wszyscy na takich jeździli. Dziś nie rozumiem skąd obawy przed nartą komórkową. To zwykła, tyle, że dobra narta."  zwykłą nartę a nie sztywnego kołka. nawet przejeździłem na nim ostatnie 4 sezony i jest b. Ok ale zainteresowały mnie takie narty jak w temacie a nie mam specjalnie czasu ani ochoty "doktoryzować" się  nad ich budową i całym "ich" marketingiem. https://shop.atomic....-gw-aa4147.html https://skiracecente...ace-center.html https://trojansport....020-evo-11.html

 

Cześć,

 

przez najbliższe 2 tygodnie jestem w Szczyrku. Mam ze sobą swoje Mastery. Jak chcesz mogę ustawić wcześniej wiązania pod Twoją długość buta i możesz sprawdzić. Przy 180 cm narta ma promień 21 metrów. Bardzo przyjemna narta. W tym tygodniu, ma być mróz w nocy, więc rano będą odpowiednie warunki to testowania. 

 

To te:

 https://www.skionlin...aster,9046.html 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

przez najbliższe 2 tygodnie jestem w Szczyrku. Mam ze sobą swoje Mastery. Jak chcesz mogę ustawić wcześniej wiązania pod Twoją długość buta i możesz sprawdzić. Przy 180 cm narta ma promień 21 metrów. Bardzo przyjemna narta. W tym tygodniu, ma być mróz w nocy, więc rano będą odpowiednie warunki to testowania. 

 

To te:

 https://www.skionlin...aster,9046.html

Dzięki. Odwiedzimy Was 17-tego  :) . 7:45 na Pośrednim ;) .

Pzdr.

 

P.S- zadzwonię jak już będzie tak blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Torres 1

 

Nie sądzę abyś znalazł coś lepszego od przytoczonych Atomiców.

To w pewnym sensie klasyk i punkt odniesienia gatunku tak jak Rossi Master w swojej grupie.

 

Ich ( Atomów) jedyną "wadą" jest tylko ta "bezczelna" zieleń zarezerwowana dla wiadomo jakiej firmy :)

 

Zaryzykuj jednak 175 cm albo i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie sugerowane są fajne.

Może Head najmniej ponieważ ma relatywnie mały promień skrętu.

Na Twoim miejscu brałbym z najdłuższym promieniem.

Ta kategoria nart jest bardzo sprytnie zaprojektowana.

Powinny mieć możliwie dłuższy promień a dzięki miękkim przodom bardzo łatwo inicjują i zacieśniają skręt.

 

 

Mam zupełnie odmienne zdanie.

Lepiej z mniejszym promieniem.

Co innego jakbyś jeździł dużo w Alpach, ale z tego co kojarzę to prawie wyłącznie PL/SK.

Długość jest przydatna ale większy promień tylko będzie przeszkadzał.

170cm R14m będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie zrozumiałeś sensu, konstrukcji i istoty tych nart.

One potrafią jeździć długim ( dzięki promieniowi) i krótkim ( dzięki miękkości przodów) promieniem.

 

Jak ktoś chce mieć mega krótki promień to kupuje SL.

CrossTurn potrafią udanie połączyć "GS" z SL.

 

Torres SL już ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zupełnie odmienne zdanie.
Lepiej z mniejszym promieniem.
Co innego jakbyś jeździł dużo w Alpach, ale z tego co kojarzę to prawie wyłącznie PL/SK.
Długość jest przydatna ale większy promień tylko będzie przeszkadzał.
170cm R14m będzie git.

Ten promien mocno umowny w Rossi master przynajmniej, bo cyt. harpie: “Powinny mieć możliwie dłuższy promień a dzięki miękkim przodom bardzo łatwo inicjują i zacieśniają skręt." święte słowa. PS ja bym szedł w Salomona (tańsze), polecał je nomen omen master, jeździł też B4Me i sobie chwalił, a miał odniesienie do masterow Dyna (kupiłem od niego)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten promien mocno umowny w Rossi master przynajmniej, bo cyt. harpie: “Powinny mieć możliwie dłuższy promień a dzięki miękkim przodom bardzo łatwo inicjują i zacieśniają skręt." święte słowa. PS ja bym szedł w Salomona (tańsze), polecał je nomen omen master, jeździł też B4Me i sobie chwalił, a miał odniesienie do masterow Dyna (kupiłem od niego)

 

Słyszałem same pozytywne opinie o Salomonach. Jeden minus (ponoć dotyczy zarówno Salomonów jak i Atomic X9):

Z racji wąskiej talii, kiedy warunki na stoku się degradują, gorzej się zachowują niż mastery (brzmi logicznie).

Ale zastrzegam - opinie z drugiej ręki, żadnej z nich nie miałem na nogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu polecam przedłużone i trochę zmiękczone slalomki.

Moim zdaniem to lepsze rozwiązanie w PL/SK niż mastery.

Dużo łatwiej jest wydłużyć niż skrócić promień dlatego lepiej mieć mniejszy.

Miękkie dzioby tylko trochę pomogą i typowo krótkim się nie pojedzie.

Dłuższym bez problemu można jechać nawet na SL 156cm R11m, brakuje tylko długości, by czuć się pewnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem same pozytywne opinie o Salomonach. Jeden minus (ponoć dotyczy zarówno Salomonów jak i Atomic X9):

Z racji wąskiej talii, kiedy warunki na stoku się degradują, gorzej się zachowują niż mastery (brzmi logicznie).

Ale zastrzegam - opinie z drugiej ręki, żadnej z nich nie miałem na nogach.

Ja miałem w podobnej dł. i wygrał Dynastar Master R21. Obie narty używane ale dobrze przygotowane. Jednak wolałem dopłacić i kupić nowe Rossi M23.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też ten Head mi jakoś najmniej pasował  ;)

Acha... jak firmy będzie narta nie ma znaczenia - ma jeździć :) .Tak więc jak są jakieś inne które mieszczą się w tych moich założeniach to proszę...

 

Pozdr. 

 

Za chwilę ruszą jazdy testowe nart na 20/21.

Może trafisz na Elany SCX, na papierze wyglądają ciekawie - R 15,9 przy 174 cm, 16,7 przy 180 cm.

https://issuu.com/mo...ook20_21_gb_med - str. 28-29

 

A dla zainteresowanych - historia nazwy: http://pawel.biniek....toria-elan-scx/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołoże od siebie jeszcze co innego :)

Jesli założeniem autora jest jazda po twardym, skrety mają być o średnim promieniu a narta ma mieć "kopa" i b. dobrze trzymać to proponuje....

Atoma X9 RS :) To jakby level wyżej ponad zwykłą X9.

RS ma płytę o komórkowej dechy i wiązania, w zwiazku z lepszą (sztywniejszą) płytą, bedzie jeszcze lepiej spisywała sie na twardym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zupełnie odmienne zdanie.

Lepiej z mniejszym promieniem.

Co innego jakbyś jeździł dużo w Alpach, ale z tego co kojarzę to prawie wyłącznie PL/SK.

Długość jest przydatna ale większy promień tylko będzie przeszkadzał.

170cm R14m będzie git.

Proszę Cię, mam narty o promieniu 23, 25,5m i jeżdżę na polskich stokach.

A wiesz o co Cię proszę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki za odpowiedzi...Pojechałem akurat do Ski teamu pomacać narty które mnie interesują i przymierzyć buty.

Z nart mieli tylko Atomic X9 i tego Head I.Race natomiast Salomon był jakiś inny chyba Rush.

 

Uściślę akurat dlaczego ta "grupa" nart mi pasuje przynajmniej na papierze.

SL mam , paździerz jest ok. ale to narta na wiosnę na zimowy beton brakuje jej sztywności (rdzeń drewniany) . Poza tym 74 mm pod butem - to je straszliwie wolneee... :P i poszukuję narty sportowej o węższej talii ale nie GS- a bo:

- nie będę jeździł na bramkach/zawodach ale nie wykluczam  :P

- stoki: krótkie nie za szerokie np. Kiczera przy Hotelu Stok, BSA w Szczyrku, Oravice , Chopok

 

Dlatego Cross Turn ale szukam w dł. 175 cm o krótszych absolutnie nie myślałem  :)  . Obecne 170 cm/ R16 . 

Pojeździłem w tamtym sezonie przez kilka dni Elan GSX 170 chyba R19 narta w miarę sztywna ale wydawało mi się że była przykrótka. Chciałem 175 ale wypożyczalnia takich nie ma bo ludzie takich długich nie chcą . Ot taki paradoks  :ph34r:

 

Tak więc 175 cm, ma mieć "kopa" dzięki @master32  :) też pomyślałem o RS jak zobaczyłem film o X9 do końca  :)  ale może wystarczy talia 65 mm i będzie znaczący postęp do mojego muła 74  :P

 

@yoss dzięki zobaczę . Liczyłem że się odezwiesz  :D

@labas Ty jesteś trochę inna liga - to jakby porównać moją grę w 3 lidze tenisa stołowego - coś tam gram ale w 2 lidze tu już punktów nawet na 2 stole za dużo nie zrobię ...o ile w ogóle bym jakieś zrobił  :) . Ogólnie dam radę na każdej narcie ale GS na razie sobie odpuszczę...

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Cię, mam narty o promieniu 23, 25,5m i jeżdżę na polskich stokach.

A wiesz o co Cię proszę?

 

 

Mam narty

 

1. 156 R11

2  165 R(13-14??)

3  176 R>21

4  182 R25

 

Na polskich/słowackich stokach, najlepiej mi się jeździ na nartach 2 a jak lajtowy stok to na 1.

Narty 3 i 4 wymagają pustego i dłuższego stoku, w innym przypadku jeździ się lipnie.

No chyba, że ześlizgiem, to wtedy bez znaczenia. Dla mnie istotnym plusem dłuższych jest jedynie fakt, że dłużej trzymają na lodzie po ostrzeniu.

 

Atoma X9 RS :) To jakby level wyżej ponad zwykłą X9.

RS ma płytę o komórkowej dechy i wiązania, w zwiazku z lepszą (sztywniejszą) płytą, bedzie jeszcze lepiej spisywała sie na twardym

 

Ta sztywniejsza płyta, w tym przypadku będzie wadą a nie zaletą. Torres jest bardzo lekki i pisał że nie chce kołków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na polskich/słowackich stokach, najlepiej mi się jeździ na nartach 2 a jak lajtowy stok to na 1.

Narty 3 i 4 wymagają pustego i dłuższego stoku, w innym przypadku jeździ się lipnie.

No chyba, że ześlizgiem, to wtedy bez znaczenia. Dla mnie istotnym plusem dłuższych jest jedynie fakt, że dłużej trzymają na lodzie po ostrzeniu.

 

 

Ta sztywniejsza płyta, w tym przypadku będzie wadą a nie zaletą. Torres jest bardzo lekki i pisał że nie chce kołków.

 

W tym przypadku narta jest typowo na twardy warun, lepsza płyta nie zaszkodzi na pewno :) To nie jest GS FIS gdzie przy promieniu ok 30m cieżko zacieśnić skret :) a że narta z taka talią (65) jest mało uniwersalna jakby, to śmiało można is w RS :)

 

Kolejną opcją, która wchodzi moim zdaniem w gre równiez to master 175 z promieniem 18m. Skoro mój ojciec po 50-tce dał rade sobie z tym w tłumie ludzi (jadąc na krawedzi) w śmiesznym Lądku Zdroju to chyba wiele to tłumaczy :) Narta fajnie skreca, jedzie średnim bez żadnego problemu, nie jest tak szybka z krawedzi na krawedz ale po co w  wolnej jezdzie to ? :) poza tym talia ok 70mm wiecej wybacza błedów :) wiec równiez te narty polecam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku narta jest typowo na twardy warun, lepsza płyta nie zaszkodzi na pewno :) To nie jest GS FIS gdzie przy promieniu ok 30m cieżko zacieśnić skret :)
 

No widzisz, dla mnie taka pancerna płyta upośledza nartę. I to nawet SL.

Z dynamicznej slalomki robi się twardy kołek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Również mało waże, a jezdze na r30m bez problemu, to nie wina ani płyty ani nart :)

Tylko ile osób w Polsce ma Twój poziom sprawności i techniki?

Pewnie większość znasz osobiście z zawodów.

 

Co do wagi, to chyba jednak trochę więcej.

 

 

 

Jasne, czekają az zjade

 

I dlatego się mieścisz na R30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ile osób w Polsce ma Twój poziom sprawności i techniki?

Pewnie większość znasz osobiście z zawodów.

 

Co do wagi, to chyba jednak trochę więcej.

Sporo, nie ma co zwalać na sprzet czy wagę tylko sie uczyć i iśc do przodu a nie marudzić :)

 

Ps. Wystarczy tez swiadomie kupować narty w przypadku niskiej masy (elastyczność) w tym tkwi cały problem z deskami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...