Skocz do zawartości

Skręcenie kolana, ponadrywane mięśnie i więzadła


Introzime

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Ze 3 lata temu niefortunnie wykręciłem nogę na nartach, wynikiem czego była popękana łąkotka. Jednak w ubiegły weekend kontuzja mi się odnowiła, jechalem na nartach, podczas skrętu po prostu poczułem jak coś mi strzela w kolanie, ból i brak możliwości ruchu nogą, wynik badań jak w tytule. Jako że ostatni uraz nie jest wynikiem wypadku, kreują mi się 2 pytania, na które może ktoś mi pomóc znaleźć odpowiedź, w końcu to częsta kontuzja wśród narciarzy. 1. Czy bez rekonstrukcji/operacji będę mógł jeździć, o ile zamienię swoje dobermany gsr 186 na coś lżejszego, 2. Czy po zabiegach i operacjach będę mógł zostać przy sprzęcie i swoim stylu jazdy. No i czy w ogóle jeszcze będę mógł zjeżdżać bez obawy o powtórzenie kontuzji w losowym momencie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ze 3 lata temu niefortunnie wykręciłem nogę na nartach, wynikiem czego była popękana łąkotka. Jednak w ubiegły weekend kontuzja mi się odnowiła, jechalem na nartach, podczas skrętu po prostu poczułem jak coś mi strzela w kolanie, ból i brak możliwości ruchu nogą, wynik badań jak w tytule. Jako że ostatni uraz nie jest wynikiem wypadku, kreują mi się 2 pytania, na które może ktoś mi pomóc znaleźć odpowiedź, w końcu to częsta kontuzja wśród narciarzy. 1. Czy bez rekonstrukcji/operacji będę mógł jeździć, o ile zamienię swoje dobermany gsr 186 na coś lżejszego, 2. Czy po zabiegach i operacjach będę mógł zostać przy sprzęcie i swoim stylu jazdy. No i czy w ogóle jeszcze będę mógł zjeżdżać bez obawy o powtórzenie kontuzji w losowym momencie.

po takiej akcji proponuje odwiedzic 2-3 ortopedow i/lub dobrych fizjo. Porownac diagnozy, rokowania i zalecane dzialania. Bez MRI kolana do zadnego sie nie wybieraj. Strata kasy. Chyba, ze bedziesz na NFZ sie leczyc, ale moze nie starczyc czasu. Ja mam kolana "zdrowe", a bola... Na NFZ mnie tylko poklepywali po pleckach i rozkladali rece. Ogolnie zaprzestalbym sportu i udal sie do specjalisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre rady:
wydaje się, że to uraz łąkotki, jak Ci się kolano zblokowało, jak masz niestabilność to może są dodatkowe uszkodzenia MCL, ACL.
MRI - da obraz tych uszkodzeń.

typowo robisz - MRI i artroskopię. U najlepszego ortopedy, na jakiego Cię stać-tj. który się tym zajmuje i często przeprowadza takie zabiegi.
Nie marnuj czasu na 2-3 ortopedów.
Czy musisz?
Nic nie musisz, oprócz izometrycznych ćwiczeń czworogłowego uda.
Można poczekać, operacja nie zając nie ucieknie.
Pewne fachowe źródła podają, że na dłuższą metę nie ma różnicy, czy była łąkotka leczona artroskopowo, czy nie.
Życzę powrotu do zdrowia, jak i cierpliwości.
Joanna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, i tutaj już wchodzimy na temat polskiej służby zdrowia. Za pierwszym razem, kilka miesięcy po wypadku miałem robione usg (po przeciążeniu kolana na wf) i wyszło, że mam ponadrywane mięśnie, i popękaną łąkotkę, pozostałość po dawnym urazie, czyli tym pierwszym. Niestety, leczenie prywatne idzie w tysiące z badaniami, a wolę trochę oszczędzić, wizyta u specjalisty w marcu, na 3 czy 4 dni przed planowanym wyjazdem na narty do Kaprun. Wypis z soru mówi o skręconym stawie kolanowym i ponadrywaniem innych nieokreślonych części kolana. Zalecenia rezonans. Oczywiście, nie liczę na diagnozę, ale może ktoś miał podobny uraz i powie, czy w jego wypadku powrót na narty okazał się możliwy. Odnośnie wpisu Joanny. Przeszedłem rehabilitację, od września ćwiczyłem na siłowni, trener pokazał mi ćwiczenia stabilizujące kolano i wzmacniające mięśnie, bezpieczne dla tego typu urazu. Czas tu nic nie da, bo od wypadku co jakiś czas potrafiło "przeskoczyć", ale zawsze po minucie mogłem wrócić do sportu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Introizime,
Masz złożony uraz kolana i można Ci tylko bezpiecznie poradzić - zrezygnuj z wyjazdu, skup się na leczeniu.
Jeśli chodzi o części składowe:
Zerwany ACL
Nawet zaraz po zerwanym ACL -można jeździć, ale mniej dynamicznie, drzewa i nie zaplanowane przeszkody, stanowiły dla mnie wyzywanie.
Lżejsze narty!

Zerwany MCL- ból jak nie wiem co!
MCL- sam się zabliźnia,
Nie wiem ile czasu potrzeba ?minimum 6 tygodni, może więcej? dostałam ortezę z ograniczeniem zginania do iluś tam stopni(??50)-
Wyszłam od lekarza wsiadłam do samochodu i zaraz zdjęłam, bo nie mogłam prowadzić, czy naciskać na pedał gazu. Ale w domu nosiłam.
Łąkotka- masz doświadczenie własne jak długo mialeś obrzęk i ból. Blokowanie będzie się powtarzało - bo „zależy jak leży”.
Ryzyko powtórnego uszkodzenia jest duże i REALNE i kiedy jeździsz ZAWSZE ryzykujesz ponownym urazem.
Większe ryzyko urazu dla zdrowego kolana!!!

Nie będziesz w super formie na marcowy wyjazd.
Zawsze ryzykujesz!
Szkoda będzie uszkodzić zdrowe kolano!!!

Przy urazie łąkotki, więzadeł i ogólnie niestabilnym kolanie - czyli co u Ciebie- dużo ważniejsze jest ochrona kolana i leczenie.... robiłeś i wiesz o co chodzi.
Z marcowego wyjazdu zrezygnuj, chyba, że jesteś kamikaze i bierzesz życie na rogi.
Joanna
Jeszcze raz współczuję!
A możesz jeździć tylko na wprost ? :)
Powodzenia!!!
Jak lekarz dobry na NFZ to czekaj!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym jeździł na wprost to bym nie miał urazu, tym razem poszło w pełnym złożeniu w zakręcie ;)
Wielkie dzięki za rady, narciarstwo w tym roku opuszczam definitywnie (pisane z wielkim bólem). A więc jedyna atrakcja w tym roku to kolejki na nfz :/


Te kolejki mogą okazać się bardziej ekstremalne niż narty. Zdrowia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ze 3 lata temu niefortunnie wykręciłem nogę na nartach, wynikiem czego była popękana łąkotka. Jednak w ubiegły weekend kontuzja mi się odnowiła, jechalem na nartach, podczas skrętu po prostu poczułem jak coś mi strzela w kolanie, ból i brak możliwości ruchu nogą, wynik badań jak w tytule. Jako że ostatni uraz nie jest wynikiem wypadku, kreują mi się 2 pytania, na które może ktoś mi pomóc znaleźć odpowiedź, w końcu to częsta kontuzja wśród narciarzy. 1. Czy bez rekonstrukcji/operacji będę mógł jeździć, o ile zamienię swoje dobermany gsr 186 na coś lżejszego, 2. Czy po zabiegach i operacjach będę mógł zostać przy sprzęcie i swoim stylu jazdy. No i czy w ogóle jeszcze będę mógł zjeżdżać bez obawy o powtórzenie kontuzji w losowym momencie.

Pobawie sie w znachora…ha ha ha:

 

ad 1 - bzdurna nadzieja

ad 2 - tu juz zupelnie nie mozna odpowiedziec, bo nie wiadomo, jaki jest zakres uszkodzen…..

 

pozwole swoj teks wyeksponowac

Dobre rady:
wydaje się, że to uraz łąkotki, jak Ci się kolano zblokowało, jak masz niestabilność to może są dodatkowe uszkodzenia MCL, ACL.
MRI - da obraz tych uszkodzeń.

zgoda

typowo robisz - MRI i artroskopię.

nie powinno sie robic just arthroscopy

 

U najlepszego ortopedy, na jakiego Cię stać-tj. który się tym zajmuje i często przeprowadza takie zabiegi.
Nie marnuj czasu na 2-3 ortopedów.
Czy musisz?
Nic nie musisz, oprócz izometrycznych ćwiczeń czworogłowego uda.

najgorsza rada z dwoch powodow: czworoglowy (chyba masz na mysli ACL) nie chroni ACL-a : chronia hamstrings anie quads. W przypadku tym, na podstawie bardzo skapego obrazu, nalezy przyjac, ze lakotka jest uszkodzona i blokuje  ruch - po kazdym "zaklinowaniu" moze dojsc do dodatkowych uszkodzen, jak np OCD ….

Można poczekać, operacja nie zając nie ucieknie.

najgorzej to schowac glowe w piasek - facet juz czekal 3LATA!!!!!!!

Pewne fachowe źródła podają, że na dłuższą metę nie ma różnicy, czy była łąkotka leczona artroskopowo, czy nie.

nie do konca : w "starszym" wieku to w zasadzie  prawda, zdecydowanie popierana przez ubezpieczalnie (osobiscie mam do tego zastrzezenia) - im mlodszy pacjent, tym (zakladajac ,ze jest to uszkodzona lakotka) wieksze znaczenie ma operacyjne wyleczenie

Życzę powrotu do zdrowia, jak i cierpliwości.e!!!
Joanna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwiczenia izometryczne quadu przed wszystkim mają pomóc w zmniejszeniu obrzęku w kolanie zaraz po urazie.
Koleżanka po urazie ACL, MCL i łąkotki przyśrodkowej miała identyczny pre-hab i rehab jak ja z zerwanym ACL.
Czy sugerujesz, że może to pogorszyć uraz?
„Facet”- Introizme od 3 lat ma uraz łąkotki i jak rozumiem całą rehabilitacje kolana z uszkodzoną łąkotką ma w jednym palcu.

A jeśli chodzi o czas to masz rację,czekał
„Facet”- 3 lata, to 2 miesiące nie zrobi różnicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwiczenia izometryczne quadu przed wszystkim mają pomóc w zmniejszeniu obrzęku w kolanie zaraz po urazie.
Koleżanka po urazie ACL, MCL i łąkotki przyśrodkowej miała identyczny pre-hab i rehab jak ja z zerwanym ACL.
Czy sugerujesz, że może to pogorszyć uraz?
„Facet”- Introizme od 3 lat ma uraz łąkotki i jak rozumiem całą rehabilitacje kolana z uszkodzoną łąkotką ma w jednym palcu.

A jeśli chodzi o czas to masz rację,czekał
„Facet”- 3 lata, to 2 miesiące nie zrobi różnicy.

jasne ze roznicy nie zrobi - ale dlaczego uciekac od oczywistosci???

cwiczenia Quads obrzeku nie zmiejszaja: obrzek zmniejsza:

czas

rest

icing

NSAiD

nieobciazanie (pivot shift, bone/cartilage bruise)

 

pogorszenie? moze, jak bedzie nadal udawla , ze nic sie nie stalo, to kolano do gazu pojdzie (specjalnie uzylem tego zwrotu_dla niewtajemniczonych - nie mialem na mysli komory gazowej….)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodziłem 6 tygodniową rehabilitację po badaniu usg, od tamtego czasu było w miarę ok, nie przeszkadzało mi to kolano. Jednak teraz wiem, że nigdy nie mogę być pewny i będę walczył o operacyjną rekonstrukcję, o ile może pomóc. Opuchlizny już nie mam, ruchomość się poprawiła, ale bez kul nigdzie poza łazienką nie dojdę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Wiem, że odkopuję, ale dla ciekawych:
Uszkodzona łąkotka przyśrodkowa, zablokowanie stawu
Uszkodzone więzadło krzyżowe
Jako leczenie artroskopia, "zszywanie łąkotki". Czy po tych zabiegach narciarstwo bardziej turystyczne niż sportowe będzie w moim zasięgu? Lekarz nie odpowiedział mi jednoznacznie, rzucił tylko że bez krzyżowego nic mi się nie zablokuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto było trochę poczekać?
Artroskopia - tak,
graft ACL- tak,
przyszycie łąkotki- tak -jeśli się do tego nadaje(?)
Jazda - po rehabilitacji- tak
sportowa jazda- tak- patrz na zawodników.... wracali, czasem poprawiali wyniki.

Źle zrozumiałeś o blokowaniu kolana i braku krzyżowego.
Koniecznie chcesz, żeby Ci naprawił krzyżowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto było trochę poczekać?
Artroskopia - tak,
graft ACL- tak,
przyszycie łąkotki- tak -jeśli się do tego nadaje(?)
Jazda - po rehabilitacji- tak
sportowa jazda- tak- patrz na zawodników.... wracali, czasem poprawiali wyniki.

Źle zrozumiałeś o blokowaniu kolana i braku krzyżowego.
Koniecznie chcesz, żeby Ci naprawił krzyżowe.

Chyba musisz przerobic ten post, ja w kazdym razie nie pojmuje, co chcesz wyrazic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba musisz przerobic ten post, ja w kazdym razie nie pojmuje, co chcesz wyrazic...

Widzę, że po przeczytaniu nie zrozumiałam czy już tę artroskopię ma za sobą i szycie... czy to jest dopiero proponowane leczenie ?
Jeśli proponowane to
To żeby chłopak poszedł na artroskopię i generalnie słuchał swojego lekarza.
Tylko związek blokowanego kolana i braku ACL nie zgadza mi się.... więc jeśli nasz forumowicz dobrze zrozumiał lekarza, to ja nie zrozumiałam takiego związku i proszę o dalsze wyjaśnienia.
I czy właśnie chce mu ten zerwany ACL NAPRAWIĆ ... czy to wyjaśnił?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Ryzyko kontuzji podczas jazdy na nartach istnieje, ale niekoniecznie deklasuje udział w aktywnościach narciarskich. Ważne jest noszenie odpowiedniego sprzętu i przestrzeganie bezpiecznych technik jazdy, aby zminimalizować ryzyko. W przypadku powrotu do aktywności po kontuzji, zalecam konsultację z lekarzem i fizjoterapeutą, aby ocenić gotowość do udziału w wydarzeniach narciarskich i uniknąć dalszych uszkodzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...