Skocz do zawartości

Nowa uproszczona SKALA


MarioJ

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach jazdy freerajdowej mamy problem z użyciem skal które są wypracowane na forum. Jednocześnie umiejętności boiskowe są też ważne, a istniejące skale trasowe są za długie (10 poziomów !).

 

Chciałem zaproponować nową uproszczoną skalę, która niezależnie określa umiejętności trasowe oraz pozatrasowe. Chciałbym żeby narciarz łatwo wpasował się w poziom na trasie. A frirajder żeby szczerze określił jakie umie techniki narciarskie (skala boiskowa), i jakie ma doświadczenie poza trasą (skala freerajdowa).

 

Możecie nawalać w moją propozycję  :)

 

SKALA

Każdy poziom umiejętności zakłada że wszystkie umiejętności z niższego poziomu też są opanowane.

Wskaźnik poziomu umiejętności Boisko oraz Freeride ustala się niezależnie.

 

Umiejętności Boisko (Trasa)

Poziom

 

1. Zielony

Stoję na nartach, wykonuję kroki na nartach, umiem zwrot przestępowaniem. Coś potrafię zjechać.

Video: zwrot przestępowaniem

 

2. Niebieski

Potrafię jeździć na niebieskich trasach na nartach równoległych. Kontroluję prędkość. Potrafię się zatrzymać w zaplanowanym miejscu. Umiem zwrot przez przełożenie dziobów. Umiem wstać na płaskim i pochylonym stoku.

Video: skręt równoległy ślizgowy, zwrot przez przełożenie dziobów

 

3. Czerwony

Potrafię jechać technikami: skrętem równoległym NW, długim skrętem ciętym. Potrafię jeździć swobodnie na czerwonych trasach.

Video: skręt równoległy NW, długi skręt cięty

 

4. Czarny

Potrafię jechać technikami: krótkim skrętem ciętym, krótkim skrętem śmigiem, skrętem z odstawieniem górnej narty. Potrafię jeździć różnymi technikami na czarnych trasach (pokrywa śnieżna ale bez lodu). Umiem świadomie stosować odciążenie nart przy skrętach.

Video: krótki skręt cięty, śmig, skręt z odstawieniem górnej nartykrótki skręt Haralda

 

5. Doświadczony

Swobodnie poruszam się w różnych warunkach śniegowych na wszystkich trasach. Nie sprawiają mi kłopotu: odsypy, muldy, świeży śnieg na trasie, zlodowaciałe odcinki, brak ratrakowania. Jeżdżę nowocześnie, ciętym śladem na różnym nachyleniu. Potrafię wykonać krótkie skoki. Doskonalę technikę jazdy na tyczkach.

Video: krótkie skręty McGlashan, Compression Turns

 

6. Expert

Swobodnie jeżdżę długim skrętem (gigant) na tyczkach, opcjonalnie też krótkim skrętem (slalom) na tyczkach. Moje umiejętności jazdy pozwalają mi potencjalnie zaliczyć egzamin z jazdy sportowej na poziomie instruktora PZN.

 

Umiejętności Freeride (Teren)

Poziom 

 

1. Zielony

Jeżdżę offpiste w miękkim śniegu wzdłuż czerwonych tras zjazdowych

 

2. Niebieski

Jeżdżę offpiste w miękkim śniegu wzdłuż czarnych tras zjazdowych. Potrafię zjechać swobodnie w miękkim śniegu na stokach o nachyleniu do 30° (odpowiednik czarnych tras). Zaczynam jeździć freeride z dala od wyciągów.

 

3. Czerwony

Jeżdżę freeride w Tatrach (lub inne podobne góry) z dala od wyciągów, stoki o nachyleniu do 35°. Potrafię zjechać w różnych rodzajach śniegu, problemy sprawia mi tylko lód oraz szreń.

Przykładowe stoki 35°: Zawrat do Piątki, Karb na zachód, Wyżnia Koprowa Przełęcz do Mięguszowickiej.

 

4. Czarny

Jeżdżę freeride z dala od wyciągów, stoki o nachyleniu do 40°. Mam doświadczenie w jeździe freeride: co najmniej 30 dni spędzonych w terenie wysokogórskim, zjechane co najmniej 5 żlebów. Używam różnych technik narciarskich: krótki skręt z kontrolą prędkości, szybka jazda długim skrętem, sytuacyjne skręty z poszerzenia kątowego, obskoki na stromych stokach.

Przykładowe stoki 40°: Zawrat i Karb do Czarnego Stawu, Przełączka pod Zadnim Mnichem.

 

5. Zaawansowany

To samo co czarny, ale stoki o nachylenie do 45°. Spędziłem co najmniej 60 dni w terenie wysokogórskim. 

 

6. Expert

Poruszam się swobodnie w warunkach terenowych na stokach o nachyleniu do 45°. Potrafię zjechać stoki o nachylenie do 50° bez upadku. Spędziłem co najmniej 100 dni w terenie wysokogórskim. Jestem potencjalnym instruktorem narciarstwa wysokogórskiego.

 

 

Co warto dodać? Co warto uszczegółowić wg Was jeszcze ?

 

Jeśli chodzi o skiturowanie, to myślę nad trzecią skalę, która określi umiejętności związane z podchodzeniem, używaniem innych niż narty atrybutów skiturowca, samodzielne planowanie wyprawy etc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Doświadczony

Swobodnie poruszam się w różnych warunkach śniegowych na wszystkich trasach. Nie sprawiają mi kłopotu: odsypy, muldy, świeży śnieg na trasie, zlodowaciałe odcinki, brak ratrakowania. Jeżdżę nowocześnie, ciętym śladem w prawie wszystkich warunkach. Potrafię wykonać krótkie skoki. Doskonalę technikę jazdy na tyczkach.

 

 

Spełnienie tych warunków jest w zasadzie niemożliwe.

Gorsze warunki, sprawiają mniejszy lub większy kłopot w zasadzie każdemu.

Jazda śladem ciętym w prawie każdych warunkach, to jest poziom PŚ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli chodzi o skiturowanie, to myślę nad trzecią skalę, która określi umiejętności związane z podchodzeniem, używaniem innych niż narty atrybutów skiturowca, samodzielne planowanie wyprawy etc.

Pewnie widziałeś, ale w uproszczony sposób, przedstawił to Alek:

 

https://niznikiewicz...id=umiejetnosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spełnienie tych warunków jest w zasadzie niemożliwe.

Gorsze warunki, sprawiają mniejszy lub większy kłopot w zasadzie każdemu.

Jazda śladem ciętym w prawie każdych warunkach, to jest poziom PŚ.

 

słusznie, skopiowałem trochę bezmyślnie zdanie z NTN,

poprawiłem w oryginale

"Jeżdżę nowocześnie, ciętym śladem na różnym nachyleniu. "

 

a może masz inną propozycję jak to ująć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może uprościć to do trzech poziomów. Potrzeba aż 6? 

1) Początkujący -  zupełnie zielony lub podstawowe umiejętności (jako tako pług, zjadę z górki ale w sumienie wiem jak). Trzymanie się raczej niebieskich. Kilka kilkanaście dni na nartach. 

2) Zaawansowany - zjechać zjadę, czasem nawet ładnie mi wychodzi ale mistrzem nie jestem. Jestem świadomy braków. 

3) Expert - co tu dużo pisać po prostu expert. 

 

Pozdr,

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może uprościć to do trzech poziomów. Potrzeba aż 6? 

1) Początkujący -  zupełnie zielony lub podstawowe umiejętności (jako tako pług, zjadę z górki ale w sumienie wiem jak). Trzymanie się raczej niebieskich. Kilka kilkanaście dni na nartach. 

2) Zaawansowany - zjechać zjadę, czasem nawet ładnie mi wychodzi ale mistrzem nie jestem. Jestem świadomy braków. 

3) Expert - co tu dużo pisać po prostu expert. 

 

Pozdr,

Mariusz

Wg mnie takie podejście powoduje, ze tak naprawdę nie masz pojęcia z jakim narciarzem masz do czynienia, a chyba nie o to nam chodzi :P 

 

"Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze."
Albert Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może uprościć to do trzech poziomów. Potrzeba aż 6? 

1) Początkujący -  zupełnie zielony lub podstawowe umiejętności (jako tako pług, zjadę z górki ale w sumienie wiem jak). Trzymanie się raczej niebieskich. Kilka kilkanaście dni na nartach. 

2) Zaawansowany - zjechać zjadę, czasem nawet ładnie mi wychodzi ale mistrzem nie jestem. Jestem świadomy braków. 

3) Expert - co tu dużo pisać po prostu expert. 

 

Pozdr,

Mariusz

to tu same experty by były...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie takie podejście powoduje, ze tak naprawdę nie masz pojęcia z jakim narciarzem masz do czynienia, a chyba nie o to nam chodzi :P

 

"Wszystko powinno być tak proste, jak to tylko możliwe, ale nie prostsze."
Albert Einstein

Skala głównie wykorzystywana jest w "Dobór nart" i to jako jedna z zmiennych (i dobrze bo można się naciąć). Dla 1 i 2 będą różne narty polecane? 3 stopnie są tak proste jak to tylko możliwe :P

 

to tu same experty by były...

A tak to mamy stopniowanie ekspertów :-) Może niech zostanie do łechtania ego :-) ...albo motywacja do dalszej pracy.

 

Ja stawiałem na zaawansowanych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala głównie wykorzystywana jest w "Dobór nart" i to jako jedna z zmiennych (i dobrze bo można się naciąć). Dla 1 i 2 będą różne narty polecane? 3 stopnie są tak proste jak to tylko możliwe :P

 

 

Tutaj jest wykorzystywana w Doborze nart, ale ja myślę też o innych zastosowaniach, poza tym forum.

Np. znajomy instruktor/przewodnik chcę w ten sposób zebrać informacje na jakim poziomie są klienci, aby mieć bardziej spójne poziomem grupy na wyjeździe.

Sam czasami doradzam w sprzęcie skiturowym i też potrzebuję określić poziom jazdy kogoś w obu skalach.

 

Jest więcej zastosowań, niż sobie to wyobrażamy. Sam się zdziwiłem jak właśnie znajomy instruktor zaczął używać skali ze skiforum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest wykorzystywana w Doborze nart, ale ja myślę też o innych zastosowaniach, poza tym forum.
Np. znajomy instruktor/przewodnik chcę w ten sposób zebrać informacje na jakim poziomie są klienci, aby mieć bardziej spójne poziomem grupy na wyjeździe.
Sam czasami doradzam w sprzęcie skiturowym i też potrzebuję określić poziom jazdy kogoś w obu skalach.

Jest więcej zastosowań, niż sobie to wyobrażamy. Sam się zdziwiłem jak właśnie znajomy instruktor zaczął używać skali ze skiforum.


Co to za znajomy instruktor-przewodnik co sam nie moze sobie dac rady i pyta nieinstruktorow i nieprzewodnikow. Cos to slabe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za znajomy instruktor-przewodnik co sam nie moze sobie dac rady i pyta nieinstruktorow i nieprzewodnikow. Cos to slabe.

 

ja jestem instruktorem SITN (niepraktykującym)

a znajomy nie ma czasu chyba żeby się w takie rzeczy bawić

 

zobacz że NTN zrobił swoją skalę chyba na podstawie skal forumowych, a też fachowcy

 

widzę że coś uwiera i boli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem instruktorem SITN (niepraktykującym)
a znajomy nie ma czasu chyba żeby się w takie rzeczy bawić

zobacz że NTN zrobił swoją skalę chyba na podstawie skal forumowych, a też fachowcy

widzę że coś uwiera i boli

Ta. Factor X poszedł w pług. Tyś trochę poszerzeniem kątowym, zwrotem z przedstawianiem, zegarowym a jakże i przełożeniem dziobów sam żeś się zaorał. Tu pomocy lingwisty trzeba, co by lekko o narciarstwie nawijać, jak lekka winna być jazda, bez odciążeń i innych inwektyw;-)
PS inicjatywę doceniam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...