Skocz do zawartości

"Narciarz" z przebiegiem 48 godzin


Gabrik

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

I jeszcze takie małe wyjaśnienie dotyczące dyskusji "od stóp czy nie od stóp".

W stawie skokowym zabetonowanym w bucie nie następuje żaden realny ruch ale napięcie mięśni będące intencją tego ruchu powoduje cały łańcuch wydarzeń następujących praktycznie jednocześnie i powodujących opisywane zmiany - zakrawędziowanie, przekrawędziowanie itd.

Swego czasu jeden z Nestorów polskiego narciarstwa Pan Tadeusz Żaba mówił o roli małego palca i podkreślał to, jak nacisk nań wywierany powoduje cały łańcuch zdarzeń w naszym układzie mięśniowym powodujący prawidłowe zakrawędziowanie nart.

Warto o tym pamiętać.

Pozdrowienia

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Gabrik napisał:

pozostała jedna rzecz, która zdaniem trenera 2 także pomoże, przestawiam cholewki swoich Atomiców na agresywniejszy kąt w przód.

Cześć

Z ciekawości - wytłumaczył co Ci to da? Bo chyba te Twoje Atomy to chyba sportowe buty - kąt cholewki chyba też dobry. Za mało?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marcos73 napisał:

Cześć

Z ciekawości - wytłumaczył co Ci to da? Bo chyba te Twoje Atomy to chyba sportowe buty - kąt cholewki chyba też dobry. Za mało?

pozdrawiam

Marek, powiedział abym spróbował jeśli ten but na to pozwala, ponieważ może mi to pomóc w osiągnięciu lepszej pozycji. Trzeba wyraźnie jednak zaznaczyć słowo "może", nie było mowy o prawdzie objawionej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Gabrik napisał:

Marek, powiedział abym spróbował jeśli ten but na to pozwala, ponieważ może mi to pomóc w osiągnięciu lepszej pozycji. Trzeba wyraźnie jednak zaznaczyć słowo "może", nie było mowy o prawdzie objawionej.

Cześć

A jeździłeś z nim w rozpiętych butach?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Gabrik napisał:

I zupełnie nieplanowo Marek zrobił  mi wstęp i ułatwił pisanie epilogu.

Pierwsza rzecz @Marcos73 jest niezwykle sympatyczną osobą i już drugi raz miałem przyjemność spędzić z nim troche czasu na stoku, no i mowe ma lekką. Jakby ktos miał problemy natury pierwszych kontaktów z płcią przeciwną, cóż  ...po dwóch zjazdach mieliśmy już 3 nowe koleżanki, dobrze, że wracał do domu, bo budowanie dalszych relacji w termach Bania byłoby nie do uniknięcia 😉

20230128_103110.thumb.jpg.fadf941d73ce375156c2e495895db1ed.jpg

 

@Marcos73 celowo zostawiłem wstęp........😇.....Tu nie chodzi o buty - ich rozmiar, sztywność, czarowanie z dopasowaniem - pozycja spoczynkowa??? Pawełku "bebzon" z przodu, od stóp do barków struna i nie głosowa....tu przypomnij sobie materiałay Marka Ogorzałka - wydech i wisimy na językach - uczymy się tego bólu - bo to ma boleć....Wiem że fotka sytuacyjna była ale jednak stoisz i stoisz nieprawidłowo - proszę włączyć luz i klapnąć na języki buta na wydechu........Biorąc pod uwagę że kręcisz 20 przejazdów to masz jakieś 200 ćwiczeń prawidłowego "natarcia" za darmo.......

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Adam ..DUCH napisał:

@Marcos73 celowo zostawiłem wstęp........😇.....Tu nie chodzi o buty - ich rozmiar, sztywność, czarowanie z dopasowaniem - pozycja spoczynkowa??? Pawełku "bebzon" z przodu, od stóp do barków struna i nie głosowa....tu przypomnij sobie materiałay Marka Ogorzałka - wydech i wisimy na językach - uczymy się tego bólu - bo to ma boleć....Wiem że fotka sytuacyjna była ale jednak stoisz i stoisz nieprawidłowo - proszę włączyć luz i klapnąć na języki buta na wydechu........Biorąc pod uwagę że kręcisz 20 przejazdów to masz jakieś 200 ćwiczeń prawidłowego "natarcia" za darmo.......

No rzesz, przecież, że źle stoję słuchałem cały weekend 😀 foto akurat po zejściu z kanapy w Jurgowie i buty mam niezapięte....są momenty gdy jadąc ewidentnie mam kontakt z językami. Niestety już na łagodnym moja mózgownica odczytuje to " jesteś dziwnie do przodu", mam poczucie, że narty mam za bardzo pod sobą, czy nawet trochę za.

W trzy dni przeca nie ustawię się nagle jak stary wyga 😞. Miałem w sobotę wieczorem, jak i w niedzielę już po korektach chwile nowych odczuć (węższe prowadzenie, odjazd nóg w bok itp) ale raz, że muszę teraz to wyjeździć, dwa nagrać aby obraz faktyczny mózg skonfrontował z odczuciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gabrik napisał:

No rzesz, przecież, że źle stoję słuchałem cały weekend 😀 foto akurat po zejściu z kanapy w Jurgowie i buty mam niezapięte....są momenty gdy jadąc ewidentnie mam kontakt z językami. Niestety już na łagodnym moja mózgownica odczytuje to " jesteś dziwnie do przodu", mam poczucie, że narty mam za bardzo pod sobą, czy nawet trochę za.

W trzy dni przeca nie ustawię się nagle jak stary wyga 😞. Miałem w sobotę wieczorem, jak i w niedzielę już po korektach chwile nowych odczuć (węższe prowadzenie, odjazd nóg w bok itp) ale raz, że muszę teraz to wyjeździć, dwa nagrać aby obraz faktyczny mózg skonfrontował z odczuciem.

Cześć

No i wszystko jasne.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Adam ..DUCH napisał:

uczymy się tego bólu - bo to ma boleć

Cześć

Aż tak? Znowu jako zdanie amatora - oczywiście że się opieramy na językach, ale w skręcie to przecież jest takie wahadło, aby całą nartę wykorzystać, piętki też. Star wrzucił fajnego linka z opisem wykorzystania narty w skręcie oraz gdzie ta nasza masa oraz impulsy z nóg powinny się znajdować w danym momencie skrętu.

Tak myślę tylko i to głośno 😉

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Gabrik napisał:

No rzesz, przecież, że źle stoję słuchałem cały weekend 😀 foto akurat po zejściu z kanapy w Jurgowie i buty mam niezapięte....są momenty gdy jadąc ewidentnie mam kontakt z językami. Niestety już na łagodnym moja mózgownica odczytuje to " jesteś dziwnie do przodu", mam poczucie, że narty mam za bardzo pod sobą, czy nawet trochę za.

W trzy dni przeca nie ustawię się nagle jak stary wyga 😞. Miałem w sobotę wieczorem, jak i w niedzielę już po korektach chwile nowych odczuć (węższe prowadzenie, odjazd nóg w bok itp) ale raz, że muszę teraz to wyjeździć, dwa nagrać aby obraz faktyczny mózg skonfrontował z odczuciem.

Dzisiaj z grupy dzieciaków wyciągnąłem na bok takiego nygusa lat 17 który ma problem z "kibelkiem" mówię na ucho Michał ma boleć....ale jak ma boleć??? Michał ma tak boleć że wieczorem będziesz prosił swoje koleżanki (Wiki i Julka lat 17) o podpaski na golenie......Paweł musisz zrozumieć z cofnięciem kursanta nie ma problemu ale z przesunięciem do przodu ...oj to walka... Michał zatrybił od razu. Pierdziel szerokie rozstawienie - wydaje mi się że jest w granicach tolerancji - idź do przodu i w dół a reszta pójdzie za tobą - tu nie ma kompromisu....

PS ciężko było 15 dzieciaków w tym 10 z "przytula" - Wiktoria - pięknie jeździ - poziom DS co najmniej - strasznie traci na grupowych zajęciach....

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Szacun Adaś, szacun za robotę!

Pozdro

To są Mitek bardzo improwizowane zajęcia....to dzieciaki które większości pierwszy i ostatni raz mają narty na nogach....mega sprawa....są też tacy którzy przejechali kolejny raz .....Krzysiu ma 16 lat - duży chłop 190 coś 100 kg stopa kajak narty Rc4 175 a w zestawieniu 8 letni Adaś góra 110 cm - dają radę. Jutro wieczorna jazda na kolanówkach......Postaram się coś uwiecznić..... Ale najważniejsza sprawa - opad dość solidny więc jedziemy w las........  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Adam ..DUCH napisał:

Dzisiaj z grupy dzieciaków wyciągnąłem na bok takiego nygusa lat 17 który ma problem z "kibelkiem" mówię na ucho Michał ma boleć....ale jak ma boleć??? Michał ma tak boleć że wieczorem będziesz prosił swoje koleżanki (Wiki i Julka lat 17) o podpaski na golenie......Paweł musisz zrozumieć z cofnięciem kursanta nie ma problemu ale z przesunięciem do przodu ...oj to walka... Michał zatrybił od razu. Pierdziel szerokie rozstawienie - wydaje mi się że jest w granicach tolerancji - idź do przodu i w dół a reszta pójdzie za tobą - tu nie ma kompromisu....

PS ciężko było 15 dzieciaków w tym 10 z "przytula" - Wiktoria - pięknie jeździ - poziom DS co najmniej - strasznie traci na grupowych zajęciach....

Nie wiedziałem dobrego śmigu u osoby odchylonej. W ogóle śmigu. Też uważam ,,na językach,, za kluczowe. Ja to odczuwam tak, że jazda ,,na językach,, uwalnia piętki. 

Żebyście wiedzieli smig Adama. Ja widziałem. Stałem po lewej nieco niżej niż połowa Zwardonia. Zmieniał ten smig. Najpierw wolny, hamujący, potem szybszy, a potem bardzo szybko, płytki smig. A tam nie było gładko. Niewielkie odsypy były.

Widziałem też smig Mitka w wiosennej brai, nie w topniejącym jeszcze ale bardzo miękkim i głębokim śniegu na Tyliczu MS. Na prawej starej trasie. Na dole bardzo grząsko było, przed karczma.

Obaj mają klasyczna instruktorską postawę na nartach. I nie kadzę. Mówię to do Pawła i do samego siebie. Nacisk na języki jest bardzo ważny. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, KrzysiekK napisał:

Też uważam ,,na językach,, za kluczowe. Ja to odczuwam tak, że jazda ,,na językach,, uwalnia piętki. 

Cześć

Ja nie twierdzę, że nie, ale czy aż tak żeby się podpaskami podpierać?

pozdrawiam

ps. No ja takiego dyskomfortu nie odczuwam po nartach, jakiś ból łydek - to tak, może ogólne zmęczenie, ale żeby piszczele okładać kompresami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Marcos73 napisał:

Aż tak? Znowu jako zdanie amatora - oczywiście że się opieramy na językach, ale w skręcie to przecież jest takie wahadło, aby całą nartę wykorzystać, piętki też. Star wrzucił fajnego linka z opisem wykorzystania narty w skręcie oraz gdzie ta nasza masa oraz impulsy z nóg powinny się znajdować w danym momencie skrętu.

Nie siedzimy cały czas na przodach, nie zgniatamy języków! W skręcie nacisk na przód czy tył zależy od fazy skrętu. Na początku wprowadzając narty w skręt obciążamy przody, ale już w mniej wiecej w połowie skretu przesuwamy nacisk na pięty. Oczywiscie bez przesady, bo możemy zostac z tyłu. Kiedys podawałem wynik jakiegoś badania zawodników FIS, którym doczepiono sensory w różne miejsca butów. I okazało się, że to nie języki są najbardziej obciążone.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Chertan napisał:

Stałe obciążanie przodów skutkuje przeciągnięciem skrętu/nasterownością.

Tak kiedyś w czasach prostych nart uczono. Mnie też. Ciśnij na języki. Ale to było kiedyś. Nie znam dobrze polskich programów nauczania, ale mam dostęp do zagranicznych, z którymi szczegółowo sie zapoznałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Chertan napisał:

Stałe obciążanie przodów skutkuje przeciągnięciem skrętu/nasterownością. Przejście na piętki zatrzymuje skręt, a u mnie przy okazji przerywa schodkowanie właśnie przez dociążenie piętek. Ale to pewnie Adam musiałby doprecyzować o jakie fazy skrętu chodziło w tym przypadku.  

Piotruś

Podpaski też dobre ponoć, Tobie by się przydały jakbyś wkładek żelowych zapomniał. Jeden problem, z tego co wiem to z okresem u Ciebie słabo.

pozdrawiam i do przyszłego tygodnia.

 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stańcie najpierw  jak ludzie na całej stopie, jak chcesz skrecić to na przedniej czesci, tej poduszce za  palcami... ( jak to sie nazywa? ) i dajcie luz z rozkminianiem detali. A jeżeli masz problem z postawą to rusz przesadnie do przodu- cholewka nie puści dalej- wtedy podpaski  mogą być w użyciu.  Cofnać pozycję zawsze zdąrzysz.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...