Skocz do zawartości

"Narciarz" z przebiegiem 48 godzin


Gabrik

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

W porządnych butach spojlery są w zestawie ale same sprawy nie załatwiają.

 A na ile standardowo ustawiony jest mój but - Lange RS 130?

Pozdro

Siemka,

Mam takowy w zestawie.

Natomiast Mitku jak wiesz, nie tyle chodzi na ile jest standardowo stopni ustawiony Twój but, a o to czy ten kąt jest odpowiedni/optymalny dla Ciebie.

https://www.lange-boots.com/pl/product/rs-130-mv 

  

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem, podkładałem, cudowalem. Na moim etapie nic to nie dało. Trzeba mi pójść na języki, dać ciężkości na przód, zgiąć stopę w stawie skokowym, od razu inna jazda, jakaś taka lekka, wszystko lżej robic...

Ale na stromym znów to samo ... Ucieczka na tyłu. Walczę z tym. Mi nie pomogło wkładanie niczego za łydkę. Dałem spokój.

Ale próbuj ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, KrzysiekK napisał:

Sprawdzałem, podkładałem, cudowalem. Na moim etapie nic to nie dało. Trzeba mi pójść na języki, dać ciężkości na przód, zgiąć stopę w stawie skokowym, od razu inna jazda, jakaś taka lekka, wszystko lżej robic...

Ale na stromym znów to samo ... Ucieczka na tyłu. Walczę z tym. Mi nie pomogło wkładanie niczego za łydkę. Dałem spokój.

Ale próbuj ....

Nie lubie pisania w stylu "na moim etapie", to często w przypadku np. butów narciarskich efekt, iż danej osobie wszystko podpasowało do anatomicznej budowy. Dlaczego poleca się początkującym najlepsze narty, a piętnuje dążenie do perfekcyjnego dopasowania buta narciarskiego, uznawanego za naistotniejszy element układanki?

"Zgiąć....w stawie skokowym" - to teraz użyjmy określenia @Chertan"dobrze dopasowane buty" i wyobraźmy sobie zawodniczy but flex 150 i zastanówmy się czy aby napewno ten zawodnik może zgiąć nóżkę w stawie skokowym.

Aby nie rozwlekać, patrzmy przez prawidłowy pryzmat. Czym innym jest rozpocząć nartowanie w wieku 5 czy 10 lat, gdzie cały proces sprzętowo-anatomiczny trwa i kształtuje się lata, a czym innym w wieku 50 lat. Zwyczajnie w tym drugim przypadku powinno się optymalizować wszystko co można i jak najlepiej, bo nie ma tyle czasu i warunków na swego rodzaju naturalną wieloetapowość.

Zmienię kąt cholewki, od tego zacznę.

P.S. 

Co do samego "cudowania". Znajoma kombinuje z podkładaniem sobie czegoś pod piętę....problem w tym, że nie potrafi określić w jakim celu o zapewne wydaje jej się, że wygodniej stoi, ale jednocześnie prostuje nogę w stawie skokowym i powiększa ryzyko stania na tyłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Gabrik napisał:

"Zgiąć....w stawie skokowym" - to teraz użyjmy określenia @Chertan"dobrze dopasowane buty" i wyobraźmy sobie zawodniczy but flex 150 i zastanówmy się czy aby napewno ten zawodnik może zgiąć nóżkę w stawie skokowym.

Możliwość zgięcia nogi w stawie skokowym wynika z konstrukcji buta, pracuje wtedy i część górna i dolna, przecież to dokładnie widać w trakcie jazdy. Ruch w tył jest ograniczony konstrukcją, góra część cholewki zapiera się o dolną i już tego sztywnego plastiku nie ruszysz. Więc tak, uważam, że zawodnik może tę nogę zgiąć, ale też zastrzegam, że aż tak twardego buta nie miałem na nogach. Tu niech się wypowiedzą ci, którzy mieli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Gabrik napisał:

"Zgiąć....w stawie skokowym" - to teraz użyjmy określenia @Chertan"dobrze dopasowane buty" i wyobraźmy sobie zawodniczy but flex 150 i zastanówmy się czy aby napewno ten zawodnik może zgiąć nóżkę w stawie skokowym.

Jakie byś twarde buty nie miał, noga w cholewie ma luz. Choćby wynikający z samego istnienia miękkich tkanek samej łydki (mięśnie), stąd mamy balans tył-przód. Mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, KrzysiekK napisał:

Mam buty 120. Myślisz, że na moim etapie zmiana butów na 110 miałaby znaczenie? IMHO mizerne. 🙂

A myślisz Krzychu, że dla np. Marcela Hirschera zmiana butów na jego obecnym etapie ze 150 na sklepowe 130 miałaby znaczenie? Uważam mizerne. Natomiast zmiana butów u mojego kolegi początkującego 95kg butów z za dużych o 1 rozmiar 60 flex,na jego rozmiar i 110flex nie zmieniła jego jazdy ale ułatwia mu dalszy prawidłowy rozwój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Chertan said:

Możliwość zgięcia nogi w stawie skokowym wynika z konstrukcji buta, pracuje wtedy i część górna i dolna, przecież to dokładnie widać w trakcie jazdy. Ruch w tył jest ograniczony konstrukcją, góra część cholewki zapiera się o dolną i już tego sztywnego plastiku nie ruszysz. Więc tak, uważam, że zawodnik może tę nogę zgiąć, ale też zastrzegam, że aż tak twardego buta nie miałem na nogach. Tu niech się wypowiedzą ci, którzy mieli. 

Mam buty o deklarowanym fleksie 100 i luźno go muszę spinać, bo inaczej pcha mnie na tyły w pozycji niskiej i nie jestem w stanie go w tej pozycji ugiąć. Mam też but o deklarowanym fleksie 120, w którym nie doświadczyłem takiego problemu. Ja już się wyleczyłem z dokładnego interpretowania flexu 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gabrik napisał:

A myślisz Krzychu, że dla np. Marcela Hirschera zmiana butów na jego obecnym etapie ze 150 na sklepowe 130 miałaby znaczenie? 

Zdecydowanie miałoby jeśli weźmiemy jazdę zawodniczą.

1 minutę temu, Gabrik napisał:

Natomiast zmiana butów u mojego kolegi początkującego 95kg butów z za dużych o 1 rozmiar 60 flex,na jego rozmiar i 110flex nie zmieniła jego jazdy ale ułatwia mu dalszy prawidłowy rozwój.

Dodałeś zmienną zakłócającą nasze rozważanie - rozmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, SzymQ napisał:

Mam buty o deklarowanym fleksie 100 i luźno go muszę spinać, bo inaczej pcha mnie na tyły w pozycji niskiej i nie jestem w stanie go w tej pozycji ugiąć. Mam też but o deklarowanym fleksie 120, w którym nie doświadczyłem takiego problemu. Ja już się wyleczyłem z dokładnego interpretowania flexu 🙂

A to ciekawe. Kąt cholewy ? Zbyt "proste" te 100tki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, SzymQ napisał:

Mam buty o deklarowanym fleksie 100 i luźno go muszę spinać, bo inaczej pcha mnie na tyły w pozycji niskiej i nie jestem w stanie go w tej pozycji ugiąć. Mam też but o deklarowanym fleksie 120, w którym nie doświadczyłem takiego problemu. Ja już się wyleczyłem z dokładnego interpretowania flexu 🙂

Też mam podobne przeżycie ze stojącymi aktualnie na strychu Tecnicami MV 110, na tył nie pchały, natomiast z jakiegoś powodu zginanie ich w przód było koszmarne. Aktualnie jeżdżę na Nordica 130 i jest dużo prościej je zgiąć w przód. Co też zaowocowało znacznie sensowniejszym jeżdżeniem. Ale żadne z tych butów nie umożliwiały wyprostowanie nogi w stawie skokowym. To co pisałem do Gabrika nie tyle dotyczy flex, tylko konstrukcji buta. Przy zginaniu w stawie skokowym pracuje cały but, nie tylko jego górna część, również skorupa dolna ulega pewnemu odkształceniu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Chertan napisał:

Możliwość zgięcia nogi w stawie skokowym wynika z konstrukcji buta, pracuje wtedy i część górna i dolna, przecież to dokładnie widać w trakcie jazdy. Ruch w tył jest ograniczony konstrukcją, góra część cholewki zapiera się o dolną i już tego sztywnego plastiku nie ruszysz. Więc tak, uważam, że zawodnik może tę nogę zgiąć, ale też zastrzegam, że aż tak twardego buta nie miałem na nogach. Tu niech się wypowiedzą ci, którzy mieli. 

@Chertan ten ruch w stawie skokowym jest mocno ograniczony przez but narciarski. But całkowicie rozpięty i na max dopięty i można samemu się łatwo przekonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, SzymQ napisał:

Mam buty o deklarowanym fleksie 100 i luźno go muszę spinać, bo inaczej pcha mnie na tyły w pozycji niskiej i nie jestem w stanie go w tej pozycji ugiąć. Mam też but o deklarowanym fleksie 120, w którym nie doświadczyłem takiego problemu. Ja już się wyleczyłem z dokładnego interpretowania flexu 🙂

Sztywniejsze mają większy kat cholewki. Nie jest to ponoć regułą a zazwyczaj tak jest. 

Odchylenie goleni to prawie zawsze skutek zbyt dużych butów. Reszta to odruch "pionizowania sie" na pochyłości. To naturalne zachowanie i jego przezwyciezenie wymaga czasu i pilnowania się aż stanie się to odruchem. W tym drugim przypadku odchylenie "zaczyna się od kolan w górę. ( pozycja kibelek lub krzeselko)

Moim zdaniem znacznie istotniejsze jest wlasciwe dopasowanie buta niż różnice w flexie. Wolałbym dopasowane 90 niż nijakie 130. (oczywiście biorę dopasowane 130:)  )

Edytowane przez mig
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gabrik napisał:

@Chertan ten ruch w stawie skokowym jest mocno ograniczony przez but narciarski. But całkowicie rozpięty i na max dopięty i można samemu się łatwo przekonać.

Dokladnie. Gdy pojedziesz na muldach poluzuj nieco górne klamry i booster/rzep. Będzie znacznie  latwiej. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, KrzysiekK napisał:

Zdecydowanie miałoby jeśli weźmiemy jazdę zawodniczą.

Dodałeś zmienną zakłócającą nasze rozważanie - rozmiar.

Rozmiar, podobnie jak sztywność i wszystkie kąty cholewki czy bootboardu, są elementami składowymi możliwie najlepszego dopasowania buta do naszej budowy anatomicznej.

Co do Hirschra jechałby tak samo dobrze w tych 130 sklepowych, miałby jedynie, prawdopodobnie gorszy czas.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SzymQ napisał:

Zakładam, że wszyscy macie rację. W dopiętych 100 nie mogłem ustać przysiadu bez nart, a w 120 bez problemu. I w 120 faktycznie widać, że cała skorupa pracuje przy nacisku. Czyli albo się technologia zmieniła, albo 100 jest do stania, a 120 do jazdy. 🙂

Może być nawet tak, że 100 nie ma wkładek regulujących tył łydki na linerze, a 120-130 już tak. Można tym nie tylko dopasować but do szerokości łydki, ale też zmniejszyć kąt "natarcia".

image.png.b196f8d0c9be4c69d56e0588a274a227.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Gabrik napisał:

Siemka,

Mam takowy w zestawie.

Natomiast Mitku jak wiesz, nie tyle chodzi na ile jest standardowo stopni ustawiony Twój but, a o to czy ten kąt jest odpowiedni/optymalny dla Ciebie.

https://www.lange-boots.com/pl/product/rs-130-mv 

  

Cześć

Szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałem, dlatego pytam.

Wiesz, jeżdżę wymiennie w trzech parach butów i jakbym miał wszystkie ustawiać to bym nic nie robił tylko ustawiał. 🙂

W Lange od razu było widać, że kąt jest jakiś mniejszy więc włożyłem spojler a w dwóch pozostałych nie.

Pozdro

PS

Szymku to tylko i wyłącznie kwestia poprawnego stania. Sztywny but to UŁATWIENIE, które - gdy stosuje się je za wcześniej - zahamuje świadomość wyważenia, choć na początku nieco ułatwi postęp.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, SzymQ napisał:

Zakładam, że wszyscy macie rację. W dopiętych 100 nie mogłem ustać przysiadu bez nart, a w 120 bez problemu. I w 120 faktycznie widać, że cała skorupa pracuje przy nacisku. Czyli albo się technologia zmieniła, albo 100 jest do stania, a 120 do jazdy. 🙂

Sugerujesz że są buty do baru I na stok? Chyba masz racje... patrząc na sposób  stania osób w kolejce to większość ma te pierwsze.

A w temacie podniesienia pięty to warto byłoby poprosic nasze Panie by przetestowały..........

 

tapatalk_1517466491144.jpeg.87026b1f27470df1278f6a847dcb6316.jpeg

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, mig napisał:

Sugerujesz że są buty do baru I na stok? Chyba masz racje... patrząc na sposób  stania osób w kolejce to większość ma te pierwsze.

A w temacie podniesienia pięty to warto byłoby poprosic nasze Panie by przetestowały..........

 

tapatalk_1517466491144.jpeg.87026b1f27470df1278f6a847dcb6316.jpeg

Ja się piszę, tylko wiązania trzeba by było zmienić....
P.S. Idealny but dla Maryny na bal mistrzów sportu 😉

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, mig napisał:

Sugerujesz że są buty do baru I na stok? Chyba masz racje... patrząc na sposób  stania osób w kolejce to większość ma te pierwsze.

.........

Cześć

Szymek ma oczywiście rację bo tak dokładnie jest. Kąt pochylenia cholewki wzrasta wraz z pozycją buta w katalogu. Buty dla początkujących i średnio zaawansowanych mają kąt niewielki. Podobnie buty damskie - zwróćcie uwagę, że nie ma butów damskich w segmencie sportowym a buty oznaczone literką W to sportowe modele na siłę wepchnięte do segmentu race - po prostu nieco niższe, o niższym flexie i wyposażone w bardziej komfortowy botek.

Z kolei buty z wyższych kolekcji mają kąt pochylenia zbliżony do butów sportowych ale są obszerniejsze bo wyposażone w grubszy botek co ma zapewnić komfort przy podobnej twardości skorupy ale straty na dokładności są ewidentne. To dobre buty dla narciarzy średnich bo uczą ich prawidłowego stania.

Głównie z tego  względu dobór buta sportowego dla osoby, która nie ma jeszcze naturalnego poprawnego i dość agresywnego wyważenia nie jest dobrym pomysłem bo osoby takie "walczą z butem" prostując się w stawach skokowych, kolanowych i biodrach albo - gdy but trzyma rzeczywiście "kamiennie" prostują się w stawach kolanowych wypychając do przodu biodra i rekompensując ten sposób stania pochyleniem tułowia.

A więc:

Najpierw stanie - później agresywny but, ktory na tym etapie jest ułatwieniem i odciążeniem.

Pozdro

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chertan napisał:

Ale to jest chyba oczywiste i na tym poziomie nie musimy dyskutować? Bo wyczuwam "politowanie w głosie". 

Żle wyczułeś 😀. Celowo cytowałem Twój fragment "dobrze dopasowane" aby łatwiej przekonać  @KrzysiekK , że nie w czystej postaci o uginanie w stawie skokowym chodzi, a jak napisał @mig o układ od kolan w górę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...