Skocz do zawartości

"Narciarz" z przebiegiem 48 godzin


Gabrik

Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

...po to jest długa szyna, żeby rolki mniej skręcały.

Zupełnie nie po to jest długa szyna .. a poza tym długa i sztywna czy miękka ? 😉

Po co rolki mają skręcać skoro odległości to 3-8m a nachylenie 8%+ w porywach do 14% ? .. Niech jadą na wprost 🙂 bez czucia oparcia o umowną krawędź 🙂 .. tak - ucieka się od "krawędzi" w kombinacji sztywnych kółek i specyficznego asfaltu w stronę innej techniki .. ale twierdzenia, że długa szyna jest po to aby rolki mniej skręcały nie słyszałem.

Otóż..

Na "długiej szynie" trenujemy na kubeczkach 80cm/1m/1.5m właśnie po to, aby jeździec potrafił skręcać przeróżną techniką ... te wszystkie przeplatanki, piruety i figury o dziwnych, mało istotnych nazwach. Na palcach, na pięcie i tak dalej ..

Na długiej szynie pojawiamy się na skate parkach choć to dla szyn nie miłe, są bardziej miękkie od agresywnych i rozkład sił inny. Rampy i inne wynalazki (na indoor trzeba uważać, zazwyczaj pod hulajnogi i rowery robione i ślisko a na krawędzi ramp progi za duże pod rozstaw +100mm)

Na długiej szynie pojawiamy się na torach bawiąc się w odbicia, double push i inne pierdolety ..

Na długiej szynie latamy wertikal 20-30 kubeczków na pochyleniu .. i wreszcie jeździmy ustawienia slalomowe treningowe bądź profilowane pod start.

Na długiej szynie świetnie leci się Night Skating 🙂 co wczoraj ekipa przetestowała 🙂 ... 

Jakie mniej skręcały? Były bardziej stabilne w strzałkowej - tak. Były szybsze - tak .. A skręca jeździec/technika a nie rolka. I na pewno nikt w inline alpine nie będzie zły, że rolka mu dobrze skręca 😄 ....

M.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Gabrik napisał:

20220422_145507.thumb.jpg.6d8e7b5626be67ac3d3e73b165fcb4f0.jpgDziś upolowałem "stok". Plus największy, że dość blisko pracy i pusto. 

Na początek delikatnie pochyły, ale blisko jest zjazd z wiaduktu (na przyszłość.)

Z wyposażenia już tylko gacie (trudno upolować) i będę zaczynał 😀

 

@Gabrik... Myślałeś o wciągarce? Miałem kiedyś takie ekstrapolacje wyobraźni 🤣

Edytowane przez KrzysiekK
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marxx74x napisał:

@Gabrik znając te "stoki" dobre miejsce na początek bo jakieś 4-5%.  Postaw sobie rytmikę na talerzykach lub kubeczkach i baw się dobrze. A jak coś to jutro 13:30 rolkostrada w Wesołej 😉 do potwierdzenia rano jak ktoś chętny.

M

trzysta kilosów to chyba trochę za daleko na takie zabawy, ale na zdalne…kubeczki mam, niektóre pełne 😉

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@.Beata. przekrojone piłki tenisowe też się całkiem fajnie sprawdzają 😉 .. zwykłe markery (talerzyki) też choć bezpieczniejsze miękkie okrągłe.

Domykając temat butów 😉 i okolic popełniłem na dzisiejszym treningu kilka poglądowych zdjęć .. do wyboru do koloru 😉 - w skorupach młodsi.

I bardzo przepraszam, że choć zewnętrzne kółka idą za but skręcają. Z twierdzeniem, że dłuższa szyna i większe kółka stoją w opozycji do hasła skate-to-ski polemizować nie potrafię: krótka szyna zamykając pracę w osi strzałkowej zamyka istotny fundament przekładający się na aktywną jazdę na nartach. To tak w skrócie. 

M.

IMG_4583.JPEG

IMG_4585.JPEG

IMG_4584.JPEG

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Marxx74x napisał:

@.Beata. przekrojone piłki tenisowe też się całkiem fajnie sprawdzają 😉 .. zwykłe markery (talerzyki) też choć bezpieczniejsze miękkie okrągłe.

Domykając temat butów 😉 i okolic popełniłem na dzisiejszym treningu kilka poglądowych zdjęć .. do wyboru do koloru 😉 - w skorupach młodsi.

I bardzo przepraszam, że choć zewnętrzne kółka idą za but skręcają. Z twierdzeniem, że dłuższa szyna i większe kółka stoją w opozycji do hasła skate-to-ski polemizować nie potrafię: krótka szyna zamykając pracę w osi strzałkowej zamyka istotny fundament przekładający się na aktywną jazdę na nartach. To tak w skrócie. 

M.

IMG_4583.JPEG

IMG_4585.JPEG

IMG_4584.JPEG

Takie spodnie, to jakieś leginsy czy dresy?

@Marxx74x czy masz jakąś poradę co do pozyskania w dobrych pieniążkach szyny pod 90 lub 100?

Edytowane przez Gabrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, KrzysiekK napisał:

Jeździj w czym tam masz pod ręką.... Chłodno jest. Ja to bym tylko mokrego unikał, bo zaraz będzie skrzypieć i Ci się zrobi szkoda łożysk... Dopieszczać zaczniesz jak Ci się spodoba.

Cześć

Już to kiedyś opisywałem:

Stałem w kolejce do kasy w outlecie Adidasa a przede mną stała dziewczyna ze sporym naręczem rzeczy do biegania. Rachunek w sumie dobrze przekroczył 1000 pln a Pan sprzedawca chciał być miły i rzucił:

- No to musi Pani ostro biegać.

- Nie, w ogóle nie biegam, ale zamierzam - padła odpowiedź.

Akcje Pani wśród świadków zdarzenia nieco spadły...

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mitek napisał:

Cześć

Już to kiedyś opisywałem:

Stałem w kolejce do kasy w outlecie Adidasa a przede mną stała dziewczyna ze sporym naręczem rzeczy do biegania. Rachunek w sumie dobrze przekroczył 1000 pln a Pan sprzedawca chciał być miły i rzucił:

- No to musi Pani ostro biegać.

- Nie, w ogóle nie biegam, ale zamierzam - padła odpowiedź.

Akcje Pani wśród świadków zdarzenia nieco spadły...

Pozdro

Ale powiem, że jest coś takiego głupiego w naturze, że sobie namiastkami wypełniamy ... patrząc z boku ... niezły masz ubaw 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KrzysiekK napisał:

Jeździj w czym tam masz pod ręką.... Chłodno jest. Ja to bym tylko mokrego unikał, bo zaraz będzie skrzypieć i Ci się zrobi szkoda łożysk... Dopieszczać zaczniesz jak Ci się spodoba.

Człowiek zapyta z ciekawości w czym trenują i zaraz wszyscy myślą, że chce kupować ubiór na MŚ 😀. Spoko, prócz zbroji, ochraniaczy i gaci nic nie będę specjalistycznego kupował.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Już to kiedyś opisywałem:

Stałem w kolejce do kasy w outlecie Adidasa a przede mną stała dziewczyna ze sporym naręczem rzeczy do biegania. Rachunek w sumie dobrze przekroczył 1000 pln a Pan sprzedawca chciał być miły i rzucił:

- No to musi Pani ostro biegać.

- Nie, w ogóle nie biegam, ale zamierzam - padła odpowiedź.

Akcje Pani wśród świadków zdarzenia nieco spadły...

Pozdro

Za ochraniacze nowe kosztujące w sklepie 130 dałem 40. Za zbroję kosztująca 400 dałem 80. Najtrudniej o gacie.

P.S. Po płaskim jeździłem i będę jeździł z górki, bo uparty jestem jak baran.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Gabrik napisał:

Za ochraniacze nowe kosztujące w sklepie 130 dałem 40. Za zbroję kosztująca 400 dałem 80. Najtrudniej o gacie.

P.S. Po płaskim jeździłem i będę jeździł z górki, bo uparty jestem jak baran.

I super. Z górki jest super... I mnie są prawie same czarne. Też sobie wyszukuje z auta tereny do rolek... 🙂 Poćwicz trochę klasyke... Jazda na jednej, przekładanki, może jazda w tył... To na rolkach coś trochę jak to kiedyś Adam tu pisał ... "czochranie w świerkach" dla narciarza. Ojeżdżenie ....

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2022 o 22:18, Marxx74x napisał:

@.Beata.

I bardzo przepraszam, że choć zewnętrzne kółka idą za but skręcają. Z twierdzeniem, że dłuższa szyna i większe kółka stoją w opozycji do hasła skate-to-ski polemizować nie potrafię: krótka szyna zamykając pracę w osi strzałkowej zamyka istotny fundament przekładający się na aktywną jazdę na nartach. To tak w skrócie. 

Tu nie ma wątpliwości - na nartach można mocno usiąść na tyłach i żeby to odtworzyć na rolkach trzeba mieć szynę sięgającą za piętę. Z tym, że to zmniejsza skrętność rolek.

Kiedyś było stosowane wręcz coś takiego jak rockerowanie kółek - dwa środkowe kółka były niżej, żeby zawsze jeździć tylko na dwóch bliskich siebie kółkach, co zwiększało skrętność. Z tym że było to bardzo badziewne rozwiązanie, bo się rolka kolebała co hamowało i spowalniało jazdę. Wystarczające jest rockerowanie, które robi się samo - przednie i tylne kółka się szybciej ścierają więc szybko robi się lekki rocker.

No ale jak rolka jest skrętna to się kółka ścierają. Dyskutujesz z tym jak łyżwiarz szybki, który ostrzy łyżwę na płasko z hokeistą, który ostrzy łyżwę na okrągło.

Edytowane przez AndRand_v2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, KrzysiekK napisał:

I super. Z górki jest super... I mnie są prawie same czarne. Też sobie wyszukuje z auta tereny do rolek... 🙂 Poćwicz trochę klasyke... Jazda na jednej, przekładanki, może jazda w tył... To na rolkach coś trochę jak to kiedyś Adam tu pisał ... "czochranie w świerkach" dla narciarza. Ojeżdżenie ....

Gdzie to czochranie w świerkach, bardzo mi się podoba,.

E96F2C44-BF1B-4F82-94D8-B37C2F134673.jpeg

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Rockerowanie" po testach odrzuciliśmy. Podobnie jak rockerowanie, które robi się "samo". Być może przy szynie pozwalającej na precyzyjną regulację wysokości coś można by kombinować ale sensu to nie ma.

Wracamy do skrętnośćci: czym innym jest figurowa zabawa a czym innym "skrętność" w jeździe. Paradoksalnie czesto nie warto szukać skrętu, który sam w sobie hamuje lecz zmiany kierunku. Przy zmianie kierunku trochę miejsca za piętą daje oparcie pozwalające odciążyć przód. Na nartach też się da choć to związku z tematem nie ma. Przy zmianie kierunku przez bieg (nie myl z przekładanką) długość szyny nic nie zmienia a pomaga w odbiciu. Do tego stabilność, która w jeździe na stoku funkcjonuje zupełnie inaczej niż u hokeisty na płaskim (co nie zmienia mojego szacunku do hokeistow na lodzie i w rolkach 🙂 ).

M.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Czas na pierwsze mini wnioski. W moim odczuciu rolki powinny pomóc w trzymaniu odpowiedniej pozycji na nartach w płaszczyźnie czołowej i ogólnie w równowadze. Dziś nonszalancja w tym aspekcie zakończyła się upadkiem w tył (na szczęście bez większych konsekwencji).

Dodatkowo w poprawie kroku łyżwowego (wylapałem, że zamiast iść tułowiem w linii z nogą odpychającą, za mocno anguluję) oraz ogólnej kondycji. Zdecydowanie zmęczenie większe, niż podczas jazdy na rowerze (nawet pośladki czuć, że pracują).

Sprzętowo 100% racji @Marxx74x trzeba szyny dłuższe, przy obecnej skutki ruchu przód/tył są zbyt 0/1. Bucik sam w sobie leży ok, co ma plusy, bo nie muszę klamrami specjalnie mocno ściągać. Z górki póki co tylko luźne zjazdki dla oswojenia i raczej odczekam ze slalomem dla bezpieczeństwa aż zmienię szyny.

Edytowane przez Gabrik
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Gabrik napisał:

Czas na pierwsze mini wnioski. W moim odczuciu rolki powinny pomóc w trzymaniu odpowiedniej pozycji na nartach w płaszczyźnie czołowej i ogólnie w równowadze. Dziś nonszslancja w tym aspekcie zakończyła się upadkiem w tył (na szczęście bez większych konsekwencji).

Dodatkowo w poprawie kroku łyżwowego (wylapałem, że zamiast iść tułowiem w linii z nogą odpychającą, za mocno anguluję) oraz ogólnej kondycji. Zdecydowanie zmęczenie większe, niż podczas jazdy na rowerze (nawet pośladki czuć, że pracują).

Sprzętowo 100% racji @Marxx74x trzeba szyny dłuższe, przy obecnej skutki ruchu przód/tył są zbyt 0/1. Bucik sam w sobie leży ok, co ma plusy, bo nie muszę klamrami specjalnie mocno ściągać. Z górki póki co tylko luźne zjazdki dla oswojenia i raczej odczekam ze slalomem dla bezpieczeństwa aż zmienię szyny.

Hmm, widać zatem że masz póki co problem z "siedzeniem na tyłach" lub ze zbyt wysoką (wyprostowana) postawą. Moim zdaniem przy odrobinie samozaparcia  ta krótka szyna skutecznie Cię tego nawyku oduczy, a jeśli zmienisz teraz na dłuższą, to możesz mieć problemy z balansem.
Generalnie jeździłam tylko na 4 różnych płozach i zestawach kół, ale prawda jest taka (zupełnie jak na nartach), że jeśli umiesz jeździć, to każda wymaga tylko lekkiej adaptacji techniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, zając napisał:

Hmm, widać zatem że masz póki co problem z "siedzeniem na tyłach" lub ze zbyt wysoką (wyprostowana) postawą. Moim zdaniem przy odrobinie samozaparcia  ta krótka szyna skutecznie Cię tego nawyku oduczy, a jeśli zmienisz teraz na dłuższą, to możesz mieć problemy z balansem.
Generalnie jeździłam tylko na 4 różnych płozach i zestawach kół, ale prawda jest taka (zupełnie jak na nartach), że jeśli umiesz jeździć, to każda wymaga tylko lekkiej adaptacji techniki.

Tak jak napisałaś, natomiast dziś znów wykorzystanie czasu i pogody...jest poprawa, dziś już bez błędów z siedzeniem na tyłach. Upadki w tył zbyt nieprzyjemne i się człowiek mocno pilnuje z czuciem języków 😀. Dziś już zamiast samego poruszania w przód, praca według apki i starałem się zwracać uwagę na prawidłowe odpychanie. Porównując do choćby wczoraj

IMG-20220502-WA0004.thumb.jpg.30614dd6eb98ee7336b797a025966247.jpg

, jest lepiej. Nie ma już tak wielkiej "kaczki".  

IMG-20220502-WA0005.thumb.jpg.2f5f930cca8a5cd836253c804dc8a6c5.jpg

Jeden pewnik jest - wzmocnienie nóg bardziej kompleksowe niż po rowerze, a że jedno i drugie, to tu powinienem się poprawić.

cdn. 😉

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam ..DUCH napisał:

Paweł rolki rolkami a tu być może odwiedzisz mnie latem???https://www.facebook.com/111823117414461/posts/456583619605074/

GrassSki.... Oj trzeba by nowy wątek. Zawsze chciałem posłuchać opinii o tym (chyba) czeskim wynalazku... Tam się szurać nie da, tylko carving... 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...