Skocz do zawartości

"Narciarz" z przebiegiem 48 godzin


Gabrik

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Gabrik napisał:

...j eszcze raz powtórzę, jeśli mam za szeroką pozycję utrudniam sobie wszystko co związane z prawidłową jazdą.  ...

U siebie zauważyłem podobne zjawisko. Próbując jeździć szerzej blokowałem się i opierałem na wewnętrznej. To chyba naturalne przy takiej geometrii nóg jak nasza. Sądzę że stawy biodrowe indywidualnie też coś determinują. Być może w naszym przypadku naturalnym jest rozstaw na szerokość włożonego w środek buta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2022 o 12:26, Gabrik napisał:

Właściwie pojedyncze przypadki jak Kili Weibel ze szwajcarskiego teamu, ma szerzej rozstawione nogi z uwagi na swoją budowę(szpotawość)

Cze Paweł

A ten wniosek to skąd? Co mają powiedzieć ludzie z koślawością kolan - jeżdżą w szpagacie?

Akurat Killy Weibel to mój ulubiony demonstrator/jeździec - nie dla tego że jego jazda jest piękna, ale jest naturalnie luźna.

A że nogi ma szerzej niż inni - co z tego?

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Gabrik napisał:

Migu, wszystko co piszę o pozycji w kontekście rrównoległego rozstawu nart, odnoszę się do programu SiTN 2018.

-wąski, to nogi jedna do drugiej.

- poszerzony, to nogi na szerokość bioder

- szeroko, to wszystko szerzej od bioder

Zobrazowane pierwsze dwie pozycje są w filmiku kilka postów wcześniej. Choć myślę, że doskonale wiecie o co chodzi.

Cześć

Podstawowym rozstawem jest rozstaw naturalny - czyli na szerokość bioder (mniej więcej) - czyli tak jak chodzi każdy z nas a każdy troszkę inaczej. Natomiast próbując zmienić sztucznie ten rozstaw wpadasz w pułapkę takich elementów jak nienaturalność i konieczność wyważania się w innym niż naturalny (dla Ciebie) rozstawie.

To jest troszkę tak jakbyś człowiekowi, który ma jedną nogę kazał jeździć na nartach tak jakby miał dwie - rozumiesz o co chodzi - On ma już zupełnie inne wyważenia, naturalne i chcąc nie chcąc będzie jeździł po swojemu.

Pamiętaj, że w normalnej jeździe (oprócz jazdy na wprost i płytkim skrętem na płaskim stoku) zawsze jesteśmy na którejś narcie - nigdy na obu. Sugestia aby jeździć na jednej narcie - chyba Michał coś takiego napisał - jest niezwykle trafna, bo pozwala poczuć wyważenie na jednej narcie, pozwala rozłączyć narty, uczynić je niezależnymi.

A takiej jazdy nie zrealizujesz bez pewnych manewrów górną częścią ciała, załamań w biodrach. Musisz sobie wyczuć sytuację gdy zbyt duża siła przechodzi na nartę wewnętrzna i nauczyć się to korygować w jeździe, w skręcie - nie w fazie zapoczątkowania.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, mlodzio napisał:

U siebie zauważyłem podobne zjawisko. Próbując jeździć szerzej blokowałem się i opierałem na wewnętrznej. To chyba naturalne przy takiej geometrii nóg jak nasza. Sądzę że stawy biodrowe indywidualnie też coś determinują. Być może w naszym przypadku naturalnym jest rozstaw na szerokość włożonego w środek buta.

zauważcie sobie jedno... Ćwiczenia na płaskim równym stoku "zadaniówka". Zawsze zaczyna się od jazdy na wprost układamy się w pozycji i jedziemy przed siebie obciążając równomiernie obie narty. Stoimy wtedy MOCNO i potem z tej pozycji wychodzimy do obciążenia narty zewnętrznej. Jadąc po płaskim z wolną prędkością nie da się obciążyć od razu tylko zewnętrznej wiec przechodząc ze skrętu w skręt gramy balastem własnego ciała i dostosowując się do prędkości coraz mocniej dociążamy zewnętrzną.  Na nartach nie jeździ się jak Bańka Wstańka licząc tylko na siłę odśrodkową.
Startując z pozycji MOCNEJ rozstaw nóg sam się układa.  Potem mamy układ do skrętu z włożonym biodrem, brakiem rotacji jak się załapie to przejście z jazdy na wprost do skrętu to  człowiek nie przejmuję się rozstawem nóg.  Wtedy błędami są wszelkiego typu szuflady, opadające barki,  A miedzy nogami ,rotacje itd... i to one dopiero blokują nasz układ w skręcie.
Gabik jesteś jednym z użytkowników tego forum dla którego człowiek jest na prawdę pełen podziwu. Nie tylko gadasz ale starasz się rozwijać swoją pasje uczyć i wprowadzasz wiele rzeczy w życie. Aż miło się to obserwuje.
Nie przejmuj się naszym gadaniem.  Ciesz się jazdą. A kiedyś może spotkamy się na stoku na jednym z wyciągów dla dzieci razem ćwicząc swoje kosefele 😉

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Gabrik said:

Ja już zupełnie sobie głowy nie zawracam angulacjami, kontrrotacjaemi i jakie tam jeszcze ciekawe słowa znajdziemy.

 

19 hours ago, Gabrik said:

Zwyczajnie w łańcuchu kinetycznym jest pewna kolejność. 

Co byś nie zadeklarował, wychodzi na to, że jednak jesteś uzależniony od terminów naukowych tak mocno jak od nart 😉

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Marcos73 napisał:

Cze Paweł

A ten wniosek to skąd? Co mają powiedzieć ludzie z koślawością kolan - jeżdżą w szpagacie?

Akurat Killy Weibel to mój ulubiony demonstrator/jeździec - nie dla tego że jego jazda jest piękna, ale jest naturalnie luźna.

A że nogi ma szerzej niż inni - co z tego?

pozdrawiam

 

 

Kili jest super i nic z tego, że ma trochę szerzej (taką ma budowę), nie ma jednak rozstawu gdzie nogi od krocza tworzą literę A. Ja Marek nie drapię tematu czy ten rozstaw jest 10 czy 15 cm, tylko, że nie powinien być szerszy od naszej naturalnej postawy. Harb mówi "zawiśnij na drążku i jak wylądujesz na podłodze, taki masz rozstaw. Inni skocz do góry, inni przejdź 4 kroki i się zatrzymaj, ja wiem jaka jest pozycja naturalną:). Mówię tu tylko, że jeździłem za szeroko i dalej wystarczy przeczytać Godryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Gabrik napisał:

Próbował Mitek, teraz Ty 😀. Nie dam się sprowokować do pogłębiania tematu rozstawu nóg w pozycji równoległej, ale tak w zjeździe jest jeszcze szerzej 😉

Temat jest ciekawy i rozwojowy, chcesz jeździć jak demonstrator czy na sportowo? PS znając ciebie pewno i tak i tak.

Edytowane przez star
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Gabrik napisał:

Kili jest super i nic z tego, że ma trochę szerzej (taką ma budowę), nie ma jednak rozstawu gdzie nogi od krocza tworzą literę A. Ja Marek nie drapię tematu czy ten rozstaw jest 10 czy 15 cm, tylko, że nie powinien być szerszy od naszej naturalnej postawy. Harb mówi "zawiśnij na drążku i jak wylądujesz na podłodze, taki masz rozstaw. Inni skocz do góry, inni przejdź 4 kroki i się zatrzymaj, ja wiem jaka jest pozycja naturalną:). Mówię tu tylko, że jeździłem za szeroko i dalej wystarczy przeczytać Godryka.

Paweł

No właśnie o to chodzi - ma być naturalny. To że masz za szeroko - to wynika tylko z niepewności stania na nartach, nie stricte z "ułomności" Twojej budowy. Możesz być nieco szerzej niż inni, ale ma to być Twoje naturalne stanie. U początkujących na rolkach doskonale widać tą piramidę, która zresztą występuje u Ciebie (oczywiście w dużo mniejszym stopniu). Więc mając trochę czasu popracuj nad balansem, Godryk pisał, że można to robić na SUCHO. U Ciebie to chyba największy problem - niepewność stania na nartach, stąd nienaturalny dla Ciebie rozstaw nóg (asekuracyjny) zarówno na nartach jak i na rolkach. Tłucz te rolki, może coś jeszcze oprócz tego na sucho, a w zimie będzie lepiej.

Miodzio dobrze napisał, że kiedyś ze względu na brak dzisiejszych udogodnień, trzeba było się dużo samemu nauczyć. Choćby poruszania się na nartach, łyżwy, podchodzenia jodełką etc. Sam pamiętam jak się na Łysą z kumplami chodziło, to wszyscy na nartach dymali jak kto umiał, trzeba było ubić trasę kilkukrotnie i dymać z buta, bo nie było wyciągu aby trochę pozjeżdżać i modlić się aby w nocy nie sypało - bo na drugi dzień robota od nowa.

Oglądałem Twój przejazd GS ze Zwardonia, nie jest tak źle, brakuje swobody ruchów i pewności stania, zerknij na start i łyżwę w Twoim wykonaniu, jak daleko jest to od poprawności oraz naturalnej synchronizacji ruchów, a tak de facto to chyba podstawowy krok do poruszania się na nartach, jak podchodzenie bokiem czy na szybciora jodełką, ale w dzisiejszych czasach człowiek musi tylko umieć wsiąść na kanapę - a potem już jest z góry.

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marcos73 napisał:

 

Oglądałem Twój przejazd GS ze Zwardonia, nie jest tak źle, brakuje swobody ruchów i pewności stania, zerknij na start i łyżwę w Twoim wykonaniu, jak daleko jest to od poprawności oraz naturalnej synchronizacji ruchów, a tak de facto to chyba podstawowy krok do poruszania się na nartach, jak podchodzenie bokiem czy na szybciora jodełką, ale w dzisiejszych czasach człowiek musi tylko umieć wsiąść na kanapę - a potem już jest z góry.

pozdrawiam

Łyżwa...jak tylko zobaczyłem ten film, to pisałem Adamowi, że pipowato jak diabli. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden sposob z dawnych czasów na postawę naturalną. 

1. Stan przy szafie/ścianie prawym bokiem i spróbuj ja przesunąć prawym barkiem (bez rąk). Zauważ jak ustawią sie nogi i która jest bardziej/wyłącznie obciążona.  

2. Stan bokiem na schodach. Lewą nogą o jeden stopień niżej. Zauważ na której nodze stoisz. 

Złożenie   1 i 2 to naturalna pozycja i reakcja na siły działające w skrecie na stoku ( szafa to siły bezwładności w skręcie, schody odwzorowują nachylenie stoku). W obu przypadkach pracuje noga lewa ( w prawym skrecie). Nic sie nie stanie gdy będzie to wyłącznie lewa. Jak będzie trzeba to druga zawsze nieco dołożysz.... ale to później. 

3. Niejako przy jednej robocie wyjdzie Ci jakie powinno być naturalne wysunięcie wewnętrznej nogi w skrecie. Właśnie na być naturalne, zależne od nachylenia narciarza do stoku. Jak na schodach (2).

Edytowane przez mig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Gabrik napisał:

Łyżwa...jak tylko zobaczyłem ten film, to pisałem Adamowi, że pipowato jak diabli. 

Cze

Nie wiem czy pamiętasz, jakiś kolega miał także problem z podpieraniem się na wewnętrznej (chyba) i jeździł nawet dobrze, Mitek zwrócił mu wówczas uwagę, że łyżwa w jego wykonaniu jest do przetrenowania. Obecnie coraz rzadziej wykorzystywany element na stoku, mechanizacja i wygodnictwo do kwadratu. Ale warto znać - choćby po to aby nie wycinać startu z filmu 🙂, bo później może być nieźle, ale jak to mówią, nie ważne jak mężczyzna zaczyna - ważne jak kończy...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gabrik napisał:

Próbował Mitek, teraz Ty 😀. Nie dam się sprowokować do pogłębiania tematu rozstawu nóg w pozycji równoległej, ale tak w zjeździe jest jeszcze szerzej 😉

Cześć

Ale chłopie, ja nie chcę Cię do niczego przekonywać. Myślę, że błądzisz po prostu i żal mi zmarnowanego czasu - Twojego czasu bo to tylko pogłębia problem.

Pokaż mi chociaż jedno zdjęcie - a wiem, że masz - na którym masz ten zły rozstaw będący przyczyną wszystkiego - bo tak rozumiem Twoje wypowiedzi.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Ale chłopie, ja nie chcę Cię do niczego przekonywać. Myślę, że błądzisz po prostu i żal mi zmarnowanego czasu - Twojego czasu bo to tylko pogłębia problem.

Pokaż mi chociaż jedno zdjęcie - a wiem, że masz - na którym masz ten zły rozstaw będący przyczyną wszystkiego - bo tak rozumiem Twoje wypowiedzi.

Pozdro

Proszę bardzo (ale kto się zaśmieje niech będzie świadom, że będę walił w pysk 😉 )

Screenshot_20221024-182246_YouTube.jpg.3be4dd189cd7b1c84990ac89c4b496f1.jpg

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

No szczerze powiem, kije pod pachy ręce przed siebie w łódeczkę, maksymalne obniżenie pozycji z zachowaniem środka ciężkości centralnie i .... jeszcze będzie trochę za wąsko bo tułów Ci się nie schowa miedzy udami. A skręty można  w tej pozycji wykonywać idealne... Oglądałeś GSa - końcówka.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

No szczerze powiem, kije pod pachy ręce przed siebie w łódeczkę, maksymalne obniżenie pozycji z zachowaniem środka ciężkości centralnie i .... jeszcze będzie trochę za wąsko bo tułów Ci się nie schowa miedzy udami. A skręty można  w tej pozycji wykonywać idealne... Oglądałeś GSa - końcówka.

Pozdro

Cześć

No bez przesady Mitek, chłop ewidentne za szeroko prowadzi narty, a z takim prowadzeniem to łyżwy nigdy nie zrobi dobrej. Wg mnie to nie jest jego naturalne stanie, a poszerzenie wynika z braku umiejętności utrzymania równowagi. Na rolkach też tak jeździ.

Cóż Pawełku, tego konia musisz sprzedać i kupić rower albo samochód😉

pozdrawiam

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Godryk napisał:

zauważcie sobie jedno... Ćwiczenia na płaskim równym stoku "zadaniówka". Zawsze zaczyna się od jazdy na wprost układamy się w pozycji i jedziemy przed siebie obciążając równomiernie obie narty. Stoimy wtedy MOCNO i potem z tej pozycji wychodzimy do obciążenia narty zewnętrznej. Jadąc po płaskim z wolną prędkością nie da się obciążyć od razu tylko zewnętrznej wiec przechodząc ze skrętu w skręt gramy balastem własnego ciała i dostosowując się do prędkości coraz mocniej dociążamy zewnętrzną.  Na nartach nie jeździ się jak Bańka Wstańka licząc tylko na siłę odśrodkową.
Startując z pozycji MOCNEJ rozstaw nóg sam się układa.  Potem mamy układ do skrętu z włożonym biodrem, brakiem rotacji jak się załapie to przejście z jazdy na wprost do skrętu to  człowiek nie przejmuję się rozstawem nóg.  Wtedy błędami są wszelkiego typu szuflady, opadające barki,  A miedzy nogami ,rotacje itd... i to one dopiero blokują nasz układ w skręcie.
Gabik jesteś jednym z użytkowników tego forum dla którego człowiek jest na prawdę pełen podziwu. Nie tylko gadasz ale starasz się rozwijać swoją pasje uczyć i wprowadzasz wiele rzeczy w życie. Aż miło się to obserwuje.
Nie przejmuj się naszym gadaniem.  Ciesz się jazdą. A kiedyś może spotkamy się na stoku na jednym z wyciągów dla dzieci razem ćwicząc swoje kosefele 😉

Nie rozumiem faktu porady w odniesieniu do cytatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Marcos73 napisał:

Cześć

No bez przesady Mitek, chłop ewidentne za szeroko prowadzi narty, a z takim prowadzeniem to łyżwy nigdy nie zrobi dobrej. Wg mnie to nie jest jego naturalne stanie, a poszerzenie wynika z braku umiejętności utrzymania równowagi. Na rolkach też tak jeździ.

Cóż Pawełku, tego konia musisz sprzedać i kupić rower albo samochód😉

pozdrawiam

Natchnąłeś mnie, zrobimy tak: jeśli w zimie 22/23 nie poprawie pozycji i balansu, to pod jej koniec będą do kupna Stockli 175 w wyśmienitym stanie.

Z pogrubieniem Marek odważę się jeszcze polemizować (być może na zasadzie dawania sobie nadziei/otuchy), przyjmuję, że to wynik już nawyku, który dam radę zlikwidować. Na rolkach mam mocną obawę przed upadkiem na asfalcie (na płaskim, odpoczywając w jeździe na wprost jestem w stanie prowadzić rolki bliżej siebie), w nadchodzący week zrobię próbę ostateczną w zakrętach (powkładam sobie pod dresy jakieś gąbki na wypadek wywrotki i spróbuję węziej), kurna raz się żyje.

I kończymy tą argentyńską operę mydlaną, aż do wyjścia na stok (ile można ludzi maltretować)...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wąsko albo szeroko, oto jest pytanie...." Kiedy wreszcie spadnie śnieg bardzo proszę Abyście znaleźli kryzę śniegu albo dość duży garb - ważne aby było stromo - no tak wirtualnie stromo aby można było dojść do wniosku że na takim nachyleniu nie będziecie w stanie jechać. Stojąc bokiem do nachylenia odstawiajcie wewnętrzną nartę do góry i bardzo szybko przekonacie się że stoicie na wewnętrznej.... a teraz zastanówcie się że kiedy jadąc na płaskim bardzo szybko w skręcie ciętym osiągacie jeszcze większe kąty nachylenia..... 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gabrik napisał:

Oki, poprzestańmy na tym, bo zaraz się poważnie namiesza. Oczywiście nie neguję jak jadą w PŚ GS, ale na Boga inna prędkość, stromizna, szeroki rozstaw bramek. Bliżej im do zjazdu, niż do naszych skrętów w jeździe wolnej. Dlatego też w slalomie już jadą niemal nogą do nogi.

 

Absolutnie nie jest tak jak mówisz. Wąska jazda wynika z czego innego i jest potrzebą chwili np. w verticalu.

I właśnie o to chodzi brachu. Ty stwarzasz sobie obrazy nie mające nic wspólnego z rzeczywistością, w które zacząłeś wierzyć i używasz ich jako argumentów. Odpuść.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcos73 napisał:

Cześć

No bez przesady Mitek, chłop ewidentne za szeroko prowadzi narty, a z takim prowadzeniem to łyżwy nigdy nie zrobi dobrej. Wg mnie to nie jest jego naturalne stanie, a poszerzenie wynika z braku umiejętności utrzymania równowagi. Na rolkach też tak jeździ.

Cóż Pawełku, tego konia musisz sprzedać i kupić rower albo samochód😉

pozdrawiam

Marek dajże spokój. Bo pojadę na Szczęśliwice i poproszę Kacpra żeby zrobił filmik w jakim max rozstawie da się skręcać - na płaskim.

Pozdro

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Mitek napisał:

Marek dajże spokój. Bo pojadę na Szczęśliwice i poproszę Kacpra żeby zrobił filmik w jakim max rozstawie da się skręcać - na płaskim.

Pozdro

Mitek

Ja Cię nie podpuszczam, ale nie uwierzę dopóki nie zobaczę😉.

A tak poważnie, uważam że zbyt szeroko prowadzi narty w jeździe na wprost (tak to wygląda na zdjęciu), nie naturalnie, pewnie nieświadomie jego ciało przyjmuje taką pozycję, co nie znaczy że nie da rady skręcać, bo w Zwardoniu giganta przejechał, tylko najwyraźniej mu to przeszkadza. Ale pewnie parę spotkań z Adamem i się wyprostuje.

pozdrawiam

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...