Skocz do zawartości

Szczyrk - Czyrna - Solisko


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwie się że do takiej sytuacji wogóle doszło!:eek: To tak, jak gdyby teraz ktoś wszedł na moją działkę, i zaczął budować taki wyciąg narciarski:eek: Przecież jakaś ugoda,cokolwiek musiało być:confused: Zresztą w PL to już chyba nic mnie nie ździwi:( A i tak jeżeli GOPR wprowadzi swój plan bezpieczeństwa(min 30m szerokości,200m.kw na łatwych i 400m.kw na czarnych trasach dla jednego narciarza) to z tych tras zastała by bieńkula. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jeździłem dziś od godziny 8:00 do 12:00. Jeździłem na Golgocie, Pośrednim i Julianach, warunki dobre, pod cienką pokrywą świeżego śniegu czuć było że trasy były ratrakowane. Po godzinie 10:00 wybrałem się z Soliska na Halę Skrzyczeńską, jechałem czerwoną 7, warunki dobre ale w kolejce stania na ok 10 minut więc z powrotem uciekłem na Juliany:D Ogólnie fajnie, brakowało tylko słońca. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś ponownie odwiedziłem Szczyrk, jeździłem rano od 8 do 11:30 na Golgocie, Pośrednim i Julianach. Trasy przygotowane, pierwsze kilka zjazdów rewelacja:D Do godziny 10:30 jazda prawie nonstop, kolejki do 5 minut, na Pośrednim brak kolejki. Koło godziny 11 zrobiło się tłoczno, w kolejce już z 10 mniut przynajmniej a ostatni zjazd Golgotą nie był już taki piękny bo warunki zaczęły się pogarszać. Ogólnie śniegu jest dość, warunki rano rewelacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem od godziny 17. Po przygotowaniu tras przez ratraki kilka udanych zjazdów, najpierw z Suchego do Soliska a następnie z Golgoty. Udało mi się zjechać parę razy po sztruksiku:D Śnieg niestety mokry i po około 30 minutach od ratrakowania warunki się pogarszały i momentami trudno się jeździło. Ludzi mało, jazda bez stania w kolejkach. Ogólnie fajnie, oby tylko temperatura spadła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
ja kiedyś z żoną bedąc bez samochodu łapalismy stopa (bylismy bez nart) i w ciagu 2-3 minut zatrzymał się sympatyczny facio z Wisły i wziął nas za darmola pod sam Salmopol, który leży na samym końcu Szczyrku na drodze do Wisły. Do tego miła pogadanka o sytuacji na stokach w Wiśle. Innego dnia łapaliśmy stopa i zatrzymał się bus prywatny, akurat jechalismy pod Skrzyczne , wiec było jakieś 1000 - 1500 metrów, gość nie chciał wziąć ani grosza, bo powiedział że i tak jedzie w tamta stronę, ale wcisnąłem mu 2 zeta, podziękowałem, więc wyszło po 1 zł na łeb za 1,5 kilometra. Także uważam że komunikacja w Szczyrku jest b. dobra:D No gorzej może być z nartami, ale warto spróbować. Uprzejmy narciarz zawsze pomorze drugiemu narciarzowi:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uprzejmy narciarz zawsze pomorze drugiemu narciarzowi:)

Właśnie! Sam w Szczyrku, będąc z całym ekwipunkiem narciarskim, załapałem się parę razy na darmową podwózkę do centrum lub na stoki np. zapytawszy jakąś rodzinę, czy nie jedzie w tym a tym kierunku. Ludzie zazwyczaj są życzliwie nastawieni :)

Użytkownik Ein edytował ten post 11 luty 2010 - 18:38

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem powinno to dążyć do zabezpieczenia tras siatkami...Owszem w wielu miejscach są/albo coś a'la plastikowe płotki/ale tak blisko drzew/praktycznie na nich/,że wypadnięcie i tak grozi zderzeniem z nimi.... Czy obecnie wogóle jest obowiązek zabezpieczenia siatkami??? Szczegółów zdarzenia nie znamy,może przerwał taką siatkę.....Ponad 10 lat nie zjeżdżałem z Bieńkuli,więc nie znam stanu jej zabezpieczenia.....

Użytkownik snowblade'man edytował ten post 12 luty 2010 - 13:53

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Bieńkuli siatek nie ma, natomiast na Golgocie siatki pajawiają sie podczas zawodów i kilka dni po nich znikają. Niestety. Jedyne siatki to te, które znajdują się na dole, ale nie sądzę, aby mogły kogoś wyłapać. Bardzo mi przykro z powodu tego wypadku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem powinno to dążyć do zabezpieczenia tras siatkami...Owszem w wielu miejscach są/albo coś a'la plastikowe płotki/ale tak blisko drzew/praktycznie na nich/,że wypadnięcie i tak grozi zderzeniem z nimi.... Czy obecnie wogóle jest obowiązek zabezpieczenia siatkami??? Szczegółów zdarzenia nie znamy,może przerwał taką siatkę.....Ponad 10 lat nie zjeżdżałem z Bieńkuli,więc nie znam stanu jej zabezpieczenia.....

Siatek nie ma. Trasa zazwyczaj przy swych krawędziach jest wyższa o ok 1 metr od naturalnego śniegu w lesie, więc jeżeli najedzie sie na taką bandę z dużą prędkością to łatwo sobie wyobrazić, gdzie sie ląduje:( Jedno mnie tylko zastanawia: w miejscach największego nachylenia jest prosto, nie ma zakrętów. Tak więc jak ten chłopak jechał, że tak skończył,:confused: chyba agresywnie w poprzek trasy. Od siebie - Bienkula jest jedyną czarną trasą w tej okolicy - i faktycznie jest wymagająca, gdy zjeżdża się ją na raz to na samym dole trudno już utrzymać sylwetkę - tak bolą nogi nad kolanami. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trasa nr 2 z Małego Skrzycznego na Halę Skrzyczeńską i nr 4 z Hali Skrzyczeńskiej na Solisko te najbardziej Ci się spodobają,poza tym czerwona nr 7 też jest łatwa bardzo przyjemna i spokojnie zjedziesz,na Pośrednich też są łatwe niebieska i zielona nr 8 i 9.Czyrnej nie polecam,trasy są zazwyczaj gorzej przygotowane i nie są tak przyjemne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jest to jakieś pocieszenie, że gdzie indziej Jak wyjeżdżaliśmy, ok. 14.00, wyciąg na Golgotę był dalej nieczynny:mad:

Wczoraj (18tego) juz czynny. Słonce, dobrze przygotowane trasy, ludzi mniej niż pojemność orczyrków (chodziły czesciowo puste) . 'Nowego' śniegu dopadało z pół metra... ;) Dołozyłem sobie na max... wieczorem każdy ruch to było wyzwanie... :D:D Niestety po 10 tej juz jazda w 'kaszance'.... ale śniegu wystarczy jeszcze na długo. Kaja45- czym smarować ta takie warunki? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
artykuł z Rzepy, przedstawiający drugie dno konfliktu w Szczyrku. troszkę to zagmatwane, ale warto rzucić okiem. http://www.rp.pl/artykul/494087.html Łakomy kąsek w ośrodku narciarskim Danuta Frey 15-06-2010, ostatnia aktualizacja 15-06-2010 03:47 Sprawa Spółki dla Zagospodarowania Hali Skrzyczeńskiej w Szczyrku, rozstrzygnięta przez NSA, jest tylko fragmentem wieloletniego konfliktu Wojna, w której nawet unieruchamiano wyciąg i blokowano trasy narciarskie, toczy się w Szczyrku od dziesięciu lat i nie widać końca. Jej zarzewiem było korzystanie z prywatnych gruntów przez powstały na przełomie lat 60. i 70 Górniczy Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko należący obecnie do Gliwickiej Agencji Turystycznej SA (GAT). Ośrodek obejmuje grunty 123 prywatnych właścicieli. Stanowiące w nim 46 proc. Lasy Państwowe mają 23 proc., sama GAT – 17 proc., gmina Szczyrk – 1 proc., a Wspólnota Hali Skrzyczeńskiej (9 ha i 50 członków) – 12,8 proc. Spółka dla Zagospodarowania Hali Skrzyczeńskiej wydzierżawia GAT grunty wspólnoty gruntowej. Zgodnie z ustawą z 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych osoby uprawnione do udziału w takiej wspólnocie powinny utworzyć spółkę do sprawowania zarządu rzeczą wspólną i do zagospodarowania gruntów wspólnoty. Wszystkie dane, obowiązkowo aktualizowane, podlegają z urzędu wpisowi do ewidencji gruntów i budynków. – Przez wiele lat nikt nie kwestionował istnienia spółki, która działa od 1965 r. na podstawie statutu zatwierdzonego przez Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Bielsku-Białej. Są także protokoły o jej utworzeniu i władze wybierane co trzy lata – mówi radca prawny Krystyna Dadok, pełnomocnik spółki. Grunty na Hali Skrzyczeńskiej, przez którą biegnie większość tras narciarskich, stały się jednak tak atrakcyjne, że byłoby wielu chętnych na ich przejęcie. Udziałowcy spółki podejrzewają o taki zamiar zarówno władze miasta, jak i różnych prywatnych inwestorów. W 1965 r. nie wydano bowiem decyzji ustalającej, które nieruchomości stanowią wspólnotę gruntową ani wykazu osób uprawnionych. Z tego powodu starosta powiatowy w Bielsku-Białej oraz wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w Katowicach umorzyli w 2008 r. jako bezprzedmiotowe postępowanie w sprawie wpisu do ewidencji ostatniego zarządu i aktualizację ewidencji gruntów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę spółki. Nieprzedłożenie decyzji ustalającej wykaz uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej oraz wykaz obszarów gospodarstw przez nich posiadanych i wielkość przysługujących im udziałów uniemożliwia wprowadzenie zmian w operacie – stwierdził sąd. W wyniku skargi kasacyjnej NSA uchylił obie decyzje oraz wyrok WSA (sygn. I OSK 1086/09). Zdaniem NSA nie można tu było się ograniczać do prawa geodezyjnego i kartograficznego. Należało sięgnąć do szczególnych rozwiązań dotyczących wspólnot gruntowych. Rację ma spółka twierdząca, że chociaż wszelkie wpisy do ewidencji gruntów powinny być dokonywane z urzędu, faktycznie nie były aktualizowane. Nie wiadomo także, czy organy kwestionują w ogóle byt spółki czy obecne zgłoszenie. Druga już aukcja, na której 10 czerwca miano sprzedać całą GAT, w tym ośrodek narciarski w Szczyrku, nie odbyła się z powodu braku ofert.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
GAT się wyprzedaje. Szkoda że sprzedają Huzele, a nie Szczyrk i Pilsko: http://www.gat.pl/526.php Ale może i na te ośrodki przyjdą lepsze czasy... W Szczyrku na ten sezon poprawili naśnieżanie i jest szansa, że będą działały wszystkie wyciągi: http://www.dziennikz...ie=1#material_1 Lepsze to niż nic... Tadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...