Skocz do zawartości

Szczyrk - Czyrna - Solisko


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

Za zwożenie śniegu w dół i punktowe przecieranie tras obwiniam przede wszystkim narciarzy (jest bystrzak, c'nie?). Chodzi mi o parcie na jazdę najbardziej wytartą częścią trasy. Bardzo szybko tworzą się swego rodzaju wyślizgane koryta z fantastycznym sypkim śniegiem po bokach. Nie wiem czym to idzie, że ludzie wolą jechać po betonie niż po zepchniętym na bok śniegu. Lepszy komfort, kontrola, swoboda. Tak sobie po cichu myślę, że chodzi o ćwiczenie charakteru. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

To nie psychologia tylko brak myślenia i umiejętności. Mamy w Naszym kraju sporo miejsc gdzie jest szeroko i nie ma przewężeń.

Dla mnie waśnie na tym polega piękno szczyrkowych tras. Szkoda, że znikną podporządkowane ogólnemu trendowi.

Pozdro

 

tyle, że ta  (niewątpliwa ) uroda i róznorodnosć działa przy niewielkim obłozeniu tras.... juz kilka(nascie ) osób jadących niebieską '4' robi tam niebezpieczny tłum na przęweżeniach. Na szczescie konfiguracja tras i ukształtowanie terenu są tam na tyle ciekawe i róznorodne, że nawet likwidacja 'szyj' miedzy polankami nie spowoduje upodobnienia sie tras do NO czy innej Białki....

Coż... faktycznie nieco szkoda. Wiele rzeczy i spraw sie zmienia - nie zawsze na gorsze, choć rzadko na lepsze.... :-)

 

PozdrawiamM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadeusz T opisał dobrze na czym to polega - wąskie miejsca powodują nie tylko to, że wielokrotnie więcej narciarzy "zsypuje" śnieg z tego samego miejsca, ale też wymuszają zmianę stylu jazdy - w miejscach szerokich przynajmniej część narciarzy wycina piękne, długie łuki, w ogóle nie powodując ubytków w śniegu. Poza tym w miejscu o szerokości ok. 15m, nikt nie będzie ryzykował, zakręcając tuż przy drzewie - dlatego ludzie ścierają śnieg, jadąc środkiem trasy.

Co do Łomnicy, to uważam, że straciła ona urok nie na skutek poszerzenia tras, a raczej ogólnie na skutek zniszczenia lasów poza trasami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

To nie psychologia tylko brak myślenia i umiejętności. Mamy w naszym kraju sporo miejsc gdzie jest szeroko i nie ma przewężeń.

Dla mnie właśnie na tym polega piękno szczyrkowych tras. Szkoda, że znikną podporządkowane ogólnemu trendowi.

Pozdro

Wydaje mi się,że jeśli zniknie klimat szczyrkowskich tras ,to nie ze względu na poszerzenie,a przez dzikie tłumy atakujące nowoczesne wyciągi. Wycinki wymagają przewężenia na 4, 2 i może ścianka na 1 ,nie zmieni to znacznie tych tras ,dalej będą bardzo ciekawe, w tych miejscach już dzisiaj przy dużym obłożeniu bywa bardzo tłoczno.Zwiększając kilkukrotnie przepustowość może być nieciekawie,z pewnością zaszkodzi to też kondycji tych tras w ciągu dnia ,teraz raczej nie można narzekać na przygotowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie proszę czy na terenie ośrodka tego lata zrobili cokolwiek. Jak na razie czytam jedynie wpisy inwestora "zrobimy, poszerzymy, wydłużymy, planujemy" a czas leci.

Słyszałem ze wykonano tytaniczną prace w księgach wieczystych i starostwie.... bez tego ani rusz. ale ile e tym prawdy? Pozdrawiam Mich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wycinki wymagają przewężenia na 4, 2 i może ścianka na 1 ,nie zmieni to znacznie tych tras ,dalej będą bardzo ciekawe, w tych miejscach już dzisiaj przy dużym obłożeniu bywa bardzo tłoczno

No, nie bardzo: powierzchnia całego areału narciarskiego powiększy się z 55 ha do 85 hektarów. Nie wygląda to na drobną przecinkę, raczej na rzeź drzew.
 

 

Tadeusz - poza trasą, ale i po trasie, na krawędzi mrrrrrr :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To poszerzenie dotyczy też Golgoty (pewnie wytną drzewa między orczykiem, a trasą), wytyczenie zjazdu z Pośredniej na Solisko, pewnie też wycięcie drzew przy wierchu "Pośredni"... i tak się uzbiera.

Może i konkretnych działań nie widać, ale pojawiły się konkretne deklaracje i czas ich realizacji. Ja raczej im wierzę. Poza tym sporo zrobiono na Skrzycznem - zmodernizowano dół FIS-a (przejazd na Widokową), przystrzyżono trawę pod wyciągiem (powstała więc jakby nowa trasa - ni to Kaskada, ni Ondraszek), postawiono szybki talerzyk "Doliny II", zdaje się że dobudowano naśnieżanie na sam dół. A w SON wykonano mnóstwo robót "papierkowych", bo chyba każdy wie, że postawienie tylu kolejek i wycięcie tylu lasów nigdzie nie postępuje z dnia na dzień. Do tego kanapa na Beskid, ośrodek Brenna-Węgierski jest też podobno na sprzedaż, więc może i połączenie ze Szczyrkiem w przyszłości. Podobno na trasie do Wisły jest jakiś banner z dopiskiem "na sprzedaż".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kiedyś czytałem w planie jest wytyczenie nowej trasy ,równoległej do golgoty,ale dłuższej i łagodniejszej,w tym artykule też coś o tym wspominają. Chodzi o przepis,mówiący o co najmniej dwóch trasach do jednej kolei ,stąd długość tras ma zwiększyć się o około 1,5-2 km ,no i z pewnością trochę lasu też pójdzie pod topór,a z tym areałem ,to czasem wystarczy wyciąć małą przecinkę ,a powierzchnia tras zwiększy się znacznie ,bo odkryty zostanie duży kawał terenu. Pożyjemy zobaczymy.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kiedyś czytałem w planie jest wytyczenie nowej trasy ,równoległej do golgoty,ale dłuższej i łagodniejszej,w tym artykule też coś o tym wspominają.
 

Ma zostać reaktywowana i doprowadzona do użytku i przejezdności scieżka od dolnej stacji Julianów do Soliska. W dawnych snieżnych zimach wiele razy tamtedy zjeżdzałem gdy zamkneli już wyciągi do góry., a autobus odjeżdzał z Soliska.....Wtedy był to hardkor - 2-3m szerokosci i spore nachylenie..... :-). Niezbyt równoległa do Golgoty ale daje szansę na jej niebieski objazd.

 

Pozdrawiam

Michał


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma zostać reaktywowana i doprowadzona do użytku i przejezdności scieżka od dolnej stacji Julianów do Soliska. W dawnych snieżnych zimach wiele razy tamtedy zjeżdzałem gdy zamkneli już wyciągi do góry., a autobus odjeżdzał z Soliska.....Wtedy był to hardkor - 2-3m szerokosci i spore nachylenie..... :-). Niezbyt równoległa do Golgoty ale daje szansę na jej niebieski objazd.

 

Pozdrawiam

Michał

To chyba ta sama ścieżka ,która jest pokazana jako objazd Golgoty w projekcie Solisko Arena?Co ciekawe są tam też trasy ze stoków Kotarza

http://www.soliskoar...y1.html#image-2


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Proszę o objaśnienie skoro na Czyrnej - Solisku nie ma na razie inwestycji to gdzie jest ta inwestycja Solisko Arena (Beskid)? W którym miejscu? Nowe trasy, budowa stacji, zbiornik, maszty pod kanapy.
Pozdrawiam

Solisko-Arena to niezrealizowany, mocno futurystyczny projekt a raczej wizja ośrodka z centrum przy Solisko, z układem wyciągów na pośredni hale skrxyczrnska i kotarz. Fajnie wygląda na wizualizacji i raczej na tym kończą się zalety.....
Nowa kanapa to w Bilej
PozdrawiamM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I całe szczeście.....

nooo... od tylu lat męczyć się z jednym marnym krzesełkiem na niedługim stoku,jeździłem kilkukrotnie na Beskidzie w Biłej w czasach kiedy na Czyrnej -Solisku w weekendy stało się w godzinnych kolejkach do wyciągów,a na Beskidzie było pusto,ale generalnie ten stok nic nadzwyczajnego sobą nie reprezentuje,poza tym ,że już dawno temu był oświetlany i na wieczorną jazdę się nadawał.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nooo... od tylu lat męczyć się z jednym marnym krzesełkiem na niedługim stoku,jeździłem kilkukrotnie na Beskidzie w Biłej w czasach kiedy na Czyrnej -Solisku w weekendy stało się w godzinnych kolejkach do wyciągów,a na Beskidzie było pusto,ale generalnie ten stok nic nadzwyczajnego sobą nie reprezentuje,poza tym ,że już dawno temu był oświetlany i na wieczorną jazdę się nadawał.

No gościu to cię poniosło z tym Beskidem powiem tak stok jest bardzo fajny nachylenie podobne trochę do Golgoty ale raczej łatwiejszy. Wieczorem zero ludzi w sumie w dzień też nie był mocno oblegany jednak w tym miejscu muszę zaznaczyć że szusowałem na nim 10 lat temu w zimę 2005/2006 w ferie było w Szczyrku ze 2 m śniegu na trasach chodziło się po chodnikach wysokości 50 cm a samochody zasypane na bokach ulic przypominały małe pagórki nawet chyba mam gdzieś zdjęcia z tego wyjazdu muszę poszukać. Już wiem nakręciłem nawet krótki film jak moja kochana córeczka zjeżdża na nartach jeszcze jako mała juniorka która dopiero zaczyna przygodę z nartami i jest wrzucony na youtube na koniec podam link do filmiku. Beskid ma tę zaletę że trasa była o jakieś 450 m dłuższa od Golgoty a w tamtym czasie po całym dniu posiadał fajne muld ki na których zabawa była fantastyczna z racji małej ilości narciarzy na stoku i małego ryzyka poważnego upadku. Na koniec dodam że Ja mam ogromny sentyment do Beskidu tam naprawdę nauczyłem się bardzo dużo.

Link do filmu ze stoku Beskid : 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam jadę pierwszy raz na ferie do Szczyrku  mam pytanie czy jest połączenie między oboma ośrodkami  tzn.między COS a SON,oczywoście chodzi mi o połączenie na nartach

Jest ale tylko w jedną stronę, da się przejechać ze Skrzycznego na Małe Skrzyczne,pod warunkiem podejścia kilkunastu metrów od schroniska na Skrzycznym ,później jest płaski kawałek grzbietem górskim,ale łyżwą można przejechać,dalej z górki ,w drugą stronę jest już gorzej,ale rok temu wracałem na Skrzyczne górami i też było całkiem przyjemnie,jest jeszcze jeden warunek,naturalny śnieg, a to nie jest takie oczywiste przy ostatnich zimach,raczej druga część sezonu będzie pewniejsza,przy braku śniegu pozostaje autobus ,albo samochód .

Odsyłam do mojej relacji z zeszłorocznej wycieczki między ośrodkami.

Pozdrawiam

http://www.skiforum....czyrna-solisko/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jadę pierwszy raz na ferie do Szczyrku  mam pytanie czy jest połączenie między oboma ośrodkami  tzn.między COS a SON,oczywoście chodzi mi o połączenie na nartach

W chwili obecnej ze względu na brak wystarczającej ilości śniegu połączenie w żadna stronę nie jest możliwe. Jeżeli napada to tak jak kolega wyżej pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na zmiany tymczasem z roku na rok coraz gorzej .W tym sezonie ośrodek umiera, smutne

Spójrz na podgląd kamery ze szczyrku jak pięknie sypie, serwisy pogodowe zapowiadają śnieg. Trochę pogody ducha przydałoby się. W tym roku z pewnością będziemy mieli okazje pojeździć bez stania w kolejce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...