Skocz do zawartości

Szczyrk - Czyrna - Solisko


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

Też tak uważam, chociaż powiem szczerze że "na żywo" prace prowadzone w ośrodku wyglądają bardzo chaotycznie. Z resztą ta 50% obniżka ceny parkingu w Czyrnej to też taki strzał we własne kolano. Ale trzeba dać im troche czasu, na ewentualną krytykę przyjdzie czas za kilka sezonów. PS. Ale tym "nowym" krzesłem mogliby się zająć złomiarze, bo coś czuje że z nim tylko same kłopoty będą:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam, chociaż powiem szczerze że "na żywo" prace prowadzone w ośrodku wyglądają bardzo chaotycznie. Z resztą ta 50% obniżka ceny parkingu w Czyrnej to też taki strzał we własne kolano. Ale trzeba dać im troche czasu, na ewentualną krytykę przyjdzie czas za kilka sezonów. PS. Ale tym "nowym" krzesłem mogliby się zająć złomiarze, bo coś czuje że z nim tylko same kłopoty będą:)

To "nowe" krzesło to sie nadaje co najwyżej na Golgote a nie na Czyrną,w ten sposób tylko zmniejszą przepustowośc już zatłoczonej Czyrnej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie w jaki sposób oni chcą 21 lancami naśnieżyć 2 trasy po ok. kilometrze każda. To będzie raczej dośnieżanie a nie naśnieżanie.

To zależy które lance kupili. Safyr firmy Johnson Controls ma wydajność jak najpotężniejsze armaty. A Rubis Evo tej samej firmy, czy Gemini Power+ Areco/Sufag też są bardzo wydajne - powiedzmy jak średniej klasy armatka. No i na golgocie już 2 lace są, więc pewnie zostaną. :D Najbardziej mnie ucieszyła wiadomość o naśnieżaniu mojej ukochanej jedynki, na której dobre warunki były raz na parę lat przez kilka dni... Tadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, rozrzutni to oni nie są.:) Załóżmy, że jedna armatka (do 90 m3 śniegu) równa się 2 lance (po 45 m3). Tyle tylko, że w przypadku bocznego wiatru skuteczność lanc drastycznie spada, gdyż wtedy naśnieża się las. Nie wierzę, że lance rozstawione co 100 metrów, w dodatku tylko po jednej stronie, są w stanie skutecznie naśnieżyć stok. Dla przykładu na Czantorii, przy trasie o długości 1,5 km, jest ponad 30 lanc i 8 armatek, a i tak naśnieżanie wychodzi im średnio. Zreszta takich przykładów niedoinwestowania instalacji nasnieżania jest więcej, jak choćby Oravska Lesna, Kubinska Hola i wiele innych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam, chociaż powiem szczerze że "na żywo" prace prowadzone w ośrodku wyglądają bardzo chaotycznie. Z resztą ta 50% obniżka ceny parkingu w Czyrnej to też taki strzał we własne kolano.

No wiesz, na Dolnym Śląsku standardem robi sie parking bezpłatny. Płacisz za karnet i w tej cenie wszystko jest wliczone. Mario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam, chociaż powiem szczerze że "na żywo" prace prowadzone w ośrodku wyglądają bardzo chaotycznie. Z resztą ta 50% obniżka ceny parkingu w Czyrnej to też taki strzał we własne kolano. Ale trzeba dać im troche czasu, na ewentualną krytykę przyjdzie czas za kilka sezonów.

Dokładnie... Ale nie ma sie czemu dziwić. Oczekiwania (a i możliwości) co do Szczyrku są ogromne i powolne - choć słuszne- ruchy działają irytująco... Być może obnizka cen parkingów na WŁASNYCH placach SON ma na celu utemperowanie 'chciejstwa' na parkingach obcych... Obecne ceny wołają o pomstę... Traktowałbym to jako pierwszy krok do dzierżawy tych placów przez SON i płacenia włascicielom ryczałtem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lance będą wydajne mogą znacznie wspomóc nasnieżanie. Widziałam w Konsberg (wiem, nie mozna porównywać ale...) jak naśnieżają w jednym miejscu a potem śnieg jest wałowany na pozostałą część trasy. Oczywiście jest to praca "na pełny etat" czyli ciężka tyra całą noc, aby stok rano wyglądał jak lalka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lance będą wydajne mogą znacznie wspomóc nasnieżanie...

No tak, ale one nie mają "wspomóc" naśnieżanie tylko po prostu naśnieżyć. I krisaz ma rację, że lanca co 100 metrów to na tej wysokości dokładnie 2 razy za mało. Z drugiej strony tak naprawdę, to skuteczność naśnieżania zależy tylko od filozofii ;) 1. Jak decydent uważa, że cały śnieg na trasie ma być z armatek (lanc) i naśnieża przy każdej ekonomicznie uzasadnionej okazji, aż uzyska warstwę powiedzmy 70 cm ubitego śniegu, a naturalny śnieg jeśli spadnie to będzie tylko wisienką na torcie, to jest wspaniale. 2. A jak uważa, że śnieg ma być naturalny i po usypaniu 20 cm czeka na pogodę, to jest fatalnie. Przykładem pierwszej filozofii jest Białka, Bachledowa, czy nawet Szczyrk - na Golgocie i trasach 7 i 10. A tej drugiej filozofii, to Pilsko czy Kubinska Hola. Czyli na śnieg na Bieńkuli i Golgocie będzie trzeba poczekać, ale naśnieżyć się da. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. A jak uważa, że śnieg ma być naturalny i po usypaniu 20 cm czeka na pogodę, to jest fatalnie.

Szczególnie przy ostatnich zimach. Strategia ta jest szczególnie zabójcza jeśli nasypie się te 20cm zaraz na początku sezonu i przyjdzie odwilż przed świętami, jak w zeszłym roku i dwa lata temu w Beskidach. Pieniądze spływają ze stoku w całości. Taktyka druga sprawdza się tylko przy śnieżnej zimie. Pozdr Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien tego co napisałeś? Wyobrażasz sobie jaki będzie tłok na trasach, jeżeli 2 orczyki zostaną zastąpione szybką 4-ro lub 6-cio osobową kanapą? Co z tego, że do wyciągu nie będzie kolejki, jeżeli na trasie będzie taki tłok, że nie będzie dało się przejechać? Według mnie zastąpienie 2 orczyków jednym 3-osobowym krzesłem to niezłe rozwiązanie - przepustowość wyciągów zwiększy się chyba nieznacznie, wiec problem tłoku na trasach nie będzie znacznie większy niż jest teraz, ci zaś którym orczyk przeszkadza bo niewygodny będą zadowoleni. Poszerzenie stoków celem zwiększenia ich przepustowości, to zupełnie osobny temat, ale bez tego nie ma co rozważać zwiększenia przepustowości wyciągów.

A kto powiedział, że drugi podwójny orczyk ma zostać? Nawet 6 osobowa wyprzęgana kanapa postawiono w miejsce 4 orczyków nie zwiększyłaby w jakimiś znaczącym stopnia przepustowości, a co z tym idzie tłoku na trasach. Dla mnie to argument na poziomie SON-u. Prosta matematyka: 4 orczyki: 4*650= 2600 kanapa 4 osobowa 2400 -2800 kanapa 6 osobowa 3000-3200 A trzeba pamiętać, że 6 osobowe krzesło nie zawsze ma pełne obłożenie.

Użytkownik krisaz edytował ten post 19 październik 2011 - 14:44 literówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naśnieżanie będzie na wszystkich 4 trasach do Czyrnej, to naprawdę mogłaby tam stanąć dowolna kanapa, nawet 8-osobowa. Statystycznie na jedną 4 lub 6-osobową kanapę w Alpach przypadają 2 trasy, więc mniej więcej to samo co 4 węższe. A taka Bieńkula wcale taka wąska nie jest. Ale sprawa jest chyba przesądzona - podejrzewam, że postawią 3-osobową w miejscu tych dłuższych orczyków, a te 2 trochę krótsze orczyki zostaną (na wypadek większych tłoków). Na pewno nie doczekamy się prędko drugiej kanapy obok tej 3-osobowej, prędzej na Pośredniej lub z Soliska na Halę Skrzyczeńską.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Nie ma co , mają tempo:) Dobrze, że zimy jak narazie nie widać bo mogliby nie zdążyć zakopać:D Trzeba się będzie jeszcze w tym miesiącu wybrać i zrobić mały rekonesans. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Mianowice w Białce zakopywali rury na taką głębokość http://www.supersnow...investment.html podczas gdy w Szczyrku głębokość ta na oko wynosiła jakieś 20- 30 cm. Zaznaczam, że nie znam się na tym, ale obyśmy niedługo nie usłyszeli że nie dało się naśnieżyć bo za dużo mrozy... Jak się nie mylę to podobny przypadek był przed dwoma laty w Zieleńcu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale marudzicie! Przecież widać tylko kawałek "frontu robót". A ten rów, to chyba w niedzielę kopali. Też mnie martwi płytkość wykopu. Stare naśnieżanie w Zawoi podobno też przestawało działać po silnych mrozach. Ale może to jest kwestia izolacji rur i materiału z którego są wykonane. Te na filmie nie wyglądają na żeliwne. Wyraźnie są giętkie... Tadek PS. Jest pewny sposób, by woda w rurach nie zamarzła. Naśnieżać, naśnieżać, naśnieżać, naśnieżać, naśnieżać... :D

Użytkownik Tadeusz T edytował ten post 14 listopad 2011 - 11:07

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...