Skocz do zawartości

Dobór nart dla 11 latka


hollly

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, potrzebna pomoc
Syn, lat 11, wzrost około 150 cm wzrostu, waga 50 kg. Pierwsze przygody na nartach w wieku 3 lat. Później przerwa do ubiegłego sezonu (moja kontuzja i brak jego chęci w okresie 5-10 roku życia). Wrócił w ubiegłym sezonie (sam bardzo chciał). Szkolenie właściwie od zera, szkółka przez tydzień plus kilka godzin dodatkowo z instruktorami. W tym sezonie, kilka już wypadów ze mną, pierwsze kilka godzin jakby zapomniał, później już w miarę płynna jazda. Zjedzie z każdej trasy (choć to akurat żaden wyznacznik umiejętności), przy mocnym nachyleniu włącza się bezpiecznik i pluży. Na niebieskich/zielonych ćwiczymy (zasada jest zawsze taka sama, jeździ za mną i próbuje powtarzać zachowania, ruchy itd. ). Tak więc pracujemy nad skrętam, NW, wchodzeniem na krawędźitd. Sprzęt obecny to atomic SL12 JR z 2006‍♂ o długości 137 cm. Pierwsze dwa wyjazdy w tym sezonie jeszcze na jakich 3 klamrowych, dziecięcych dalbello ale po tym jak skarżył się na luzy w bucie, ma już nowe Head Raptor 80. Po zmianie butów, od razu dużo lepsza pozycja podczas jazdy i zdecydowana poprawa techniki. W mojej ocenie obecne atomic są za krótkie (mocno też już pewnie przez tyle lat wyklepane przez liczne kuzynostwo). Czego oczekuję? Że zmiana nart wspomoże w rozwoju. W co celuję?
1. Rossignol Hero jr (pytanie czy jeszcze MTE) czy już coś wyżej? 140-150 cm?
2. Head REBELS iSL RD TEAM (tu mogę mieć narty w spadku bez specjalnych kosztów, nie wytrzepane, pewne) o długości 144 cm.
3. Head iGS RD REBELS TEAM około 145cm
4. czy właśnie jakiś Rossignol mte, Dynastar czy Head supershape czyli średnia juniorka.

Nie mam problemu aby co sezon zmieniać synowi sprzęt, więc zakładam zakup tylko na ten sezon.
Jeżdżę z nim dużo (sam jeżdżę od 4 roku życia czyli jakieś 36 lat mam za sobą kilka lat poważnej przygody z narciarstwem/treningi itd ale z nauką dzieci i sprzętem jestem sporo w tyle), tylko już w tym sezonie był ze mną z 8 razy a to dopiero początek (często Szczyrk plus w planie 2x7 dni Alpy). Na 100% dam go jeszcze dodatkowo na indywidualne lekcje. Czy te Heady iSL RD nie będą za bardzo na wyrost? 144 cm w SL do nauki dla 11 latka? Celować w słabszą nartę? Dłuższą? Może iGS 150 albo hero/mte Rossi 151?

Cześć
Pojęcie "wyklepania" jest w ogóle delikatnie mówiąc dość mityczne a w wypadku nart dziecięcych raczej  nie ma zastosowania.

Jeżeli masz tego Heada za darmochę to nie wiem nad czym się zastanawiasz. Jak piszesz jesteś doświadczonym narciarzem z epizodem zawodniczym. Chłopak ma wzór idealny. Narta nie jeździ - sam wiesz, Head jak Sl jest trochę za długi ale nie będzie jako SL wykorzystywany tylko jako narta uniwersalna, taliowana do nauki pełnego skrętu.

Co do metodyki, jak masz wątpliwości to pisz aczkolwiek podstawa to dobry wzorzec w sensie bardzo dobrej technicznie poprawnej sylwetki a to jest więc spoko.

Pozdrowienia serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda, młody mi tylko mówi, że chciałby te z "czachą" więc wybór już mi się zawęził do iSL lub iGS
 

Nie wiesz, które z nich wybrać? Zapytaj syna, co mu mu się bardziej podoba. Wytłumacz różnice między tymi nartami. Slalom czy gigant, co go bardziej kręci? Wiadomo, że na tym etapie nie ma to większego znaczenia, ale jak masz okazję zacząć budować profesjonalne narciarskie ego, to czemu nie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz, które z nich wybrać? Zapytaj syna, co mu mu się bardziej podoba. Wytłumacz różnice między tymi nartami. Slalom czy gigant, co go bardziej kręci? Wiadomo, że na tym etapie nie ma to większego znaczenia, ale jak masz okazję zacząć budować profesjonalne narciarskie ego, to czemu nie? ;)

Nie!

To najgłupsze co może zrobić.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, znasz się lepiej, więc wycofuję swoją propozycję.

Ale muszę się przyznać, że gdy mój syn miał 11 lat, to ja już z nim rozmawiałam na takie tematy... ;)

Pozdrawiam również :)

Cześć

Ale Ty nie masz przeszłości zawodniczej i nie możesz mu służyć za niepodważalny autorytet. W szkoleniu dzieci to bardzo ważny element, który - jeżeli jest taka możliwość - należy wykorzystać.

Zresztą, na tym etapie chodzi o to aby nauczyć kolegę skrętu pełnego z porządną fazą sterowania. Nieważne jaka to tak naprawdę będzie narta choć GS czy narta typu Multi będzie lepsza od długiej SL ze względu na długość na przykład. Podstawowy przekaz jest taki, że na każdej narcie jeździ się każdą techniką i KONIEC. Jak chłopakowi da się wybór, który proponujesz to - postępując konsekwentnie - należy go uczyć skrętu SL (jak wybierze SL) co doprowadzi do bezładniej miotaniny typu: byle szybciej skręcić, byle więcej skrętów.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy przekaz jest taki, że na każdej narcie jeździ się każdą techniką i KONIEC.

I dokładnie od tego zaczęłabym uświadamianie 11-latka :). Co więcej, dodałabym, że na obu nartach nauka będzie przebiegała tak samo. Jedynie co, to po zakończonym (pozytywnie ;)) procesie możemy włączyć pewne elementy z jednej lub drugiej konkurencji. I tyle. Naprawdę Mitku, możesz spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dokładnie od tego zaczęłabym uświadamianie 11-latka :). Co więcej, dodałabym, że na obu nartach nauka będzie przebiegała tak samo. Jedynie co, to po zakończonym (pozytywnie ;)) procesie możemy włączyć pewne elementy z jednej lub drugiej konkurencji. I tyle. Naprawdę Mitku, możesz spać spokojnie.

Nie. Widzę, że nic nie zrozumiałaś niestety.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...