Skocz do zawartości

Szczyrk - Centralny Ośrodek Sportu


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

 

COS - zaczęli naśnieżać.

 

Dopiero wczoraj był pierwszy chłodny dzień. Jeszcze w czwartek w Bielsku było 13 stopni i w dodatku wiało coś w rodzaju lekkiego halnego.

 

P.S. Nasza rozmowa zmobilizowała mnie do inwentaryzacji stanu zielonych granic. Zaraz wsiadam w auto i jadę w teren sprawdzić jak wygląda sytuacja. Trzeba się profesjonalnie przygotować do zimy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr halny wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka — to tzw. zjawiska fenowe. Pod jego wpływem, na skutek gwałtownych zmian ciśnienia powietrza, pogarsza się stan zdrowia osób ze schorzeniami serca i układu krążenia oraz cierpiących na depresję, zwiększa się liczba samobójstw, szczególnie we wstępnej fazie. Ludzie zachowują się nerwowo, są drażliwi, dochodzi do bójek, a nawet zabójstw. Dziwnie zachowują się niektóre zwierzęta, np. psy, koty, konie, krowy, ale również wilki.

Może dochodzić do zbiorowych psychoz, szczególnie gdy halny wieje o zmroku. W czasach nowożytnych wyjątkowo mocny halny zaczął wiać 18 lutego 1846 roku, czyli w dniu kiedy rozpoczęła się rabacja galicyjska. Przeszło sto lat później, 23 października 1956 halny dosięgnął Budapeszt. Jeszcze w ten sam dzień tysiące ludzi wyszło na ulice zapoczątkowując rewolucję węgierską. /Wikipedia/ :huh: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero wczoraj był pierwszy chłodny dzień. Jeszcze w czwartek w Bielsku było 13 stopni i w dodatku wiało coś w rodzaju lekkiego halnego.

 

P.S. Nasza rozmowa zmobilizowała mnie do inwentaryzacji stanu zielonych granic. Zaraz wsiadam w auto i jadę w teren sprawdzić jak wygląda sytuacja. Trzeba się profesjonalnie przygotować do zimy. ;)

Halny był bardzo porządny, koledzy szybownicy startujący na Żarze, wjechali na nim na 7 tys. metrów.

Oczywiście jego siła niszcząca nie musi mieć przełożenia na jego zasięg ponowy, wykorzystywany przez szybowników. Aczkolwiek pewna korelacja występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halny był bardzo porządny, koledzy szybownicy startujący na Żarze, wjechali na nim na 7 tys. metrów.

Oczywiście jego siła niszcząca nie musi mieć przełożenia na jego zasięg ponowy, wykorzystywany przez szybowników. Aczkolwiek pewna korelacja występuje.

 

Zibi, porządny to jest wtedy jak u sąsiada dach podnosi. A fest porządny to taki jak w 1985r., gdy tenże dach wylądował 300m dalej, dokładnie pośrodku rzeki Biała. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zibi, porządny to jest wtedy jak u sąsiada dach podnosi. A fest porządny to taki jak w 1985r., gdy tenże dach wylądował 300m dalej, dokładnie pośrodku rzeki Biała. ;)

Wiatr nie musi mieć monstrualnej siły aby podnieść dach. Dach podnosi generowana na dachu siła nośna, identyczna z tą występującą na skrzydłach samolotów:;) Dlatego górale budują takie dachy jakie budują. A że z tego się zrobił góralski styl, to jakby odpryskiem:;)

Ale coś tam wiać musi. Chyba dwa lata temu byłem na Podhalu i trochę wiało. Mocno się zdziwiłem jak widziałem setki powalonych drzew, takich stuletnich. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące temu...
46 minut temu, kordiankw napisał:

Krzysztof to może się przeprosisz ze Szczyrkiem 😉 . Ode mnie na COS można podejść z buta 🙂 . O ile zima dopisze i nie będzie blackoutów, to planuję być tu częstym gościem, sezonowka już czeka 🙂 .oby jeszcze można było zjeżdżać do Mety.

Ja się na Szczyrk nie obraziłem, jedynie na TMR. Wiesz, że COS mi się zawsze bardzo podobał i nadal podoba. Fajnie, że kupili kolejne armatki, dokładają ich po kilka w sezonie, więc może i stabilnie utrzymanej trasy aż do Mety, też się doczekamy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, moruniek napisał:

Ja się na Szczyrk nie obraziłem, jedynie na TMR. Wiesz, że COS mi się zawsze bardzo podobał i nadal podoba. Fajnie, że kupili kolejne armatki, dokładają ich po kilka w sezonie, więc może i stabilnie utrzymanej trasy aż do Mety, też się doczekamy. 

Przydałby się jeszcze jakiś zbiornik z zapasem wody do naśnieżania. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kordiankw napisał:

Przydałby się jeszcze jakiś zbiornik z zapasem wody do naśnieżania. 

Nigdzie nie znalazłem żadnego przetargu, uzgodnień środowiskowych dla tego typu inwestycji. Patrząc na ich plany dalszego rozwoju (nie piszę nawet o tej gondoli), to raczej nie jeden, bo takiego jeziora jak w sąsiednim ośrodku, raczej nie zrobią.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2022 o 17:40, moruniek napisał:

Ja się na Szczyrk nie obraziłem, jedynie na TMR. Wiesz, że COS mi się zawsze bardzo podobał i nadal podoba. Fajnie, że kupili kolejne armatki, dokładają ich po kilka w sezonie, więc może i stabilnie utrzymanej trasy aż do Mety, też się doczekamy. 

To jak jest z tym "Szczyrkiem? TMR tylko dogadał się na wspólny skipass i nie jest właścicielem wszystkiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
2 godziny temu, kordiankw napisał:

Kolej linowa o długości 1150 metrów i przepustowości 1850 os./h będzie przebiegała w śladzie dotychczasowego 2-osobowego orczyka Doliny III !

 

Przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem pomysłu. Na Grzebień wpuszczamy jeszcze więcej narciarzy ? A Doliny leżą odłogiem ?  

Edytowane przez moruniek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, moruniek napisał:

Przyznam szczerze, że nie do końca rozumiem pomysłu. Na Grzebień wpuszczamy jeszcze więcej narciarzy ? A Doliny leżą odłogiem ?  

Dodałbym jeszcze Kaskada bez naśnieżania od kilku lat leży odłogiem. COS idzie w kierunku SON. Ośla łączka na Hali Jaworzynskiej z jednej strony ma pozwolić wcześniej rozpoczynać sezon, a z drugiej przyciągać tych, dla których trasy COS dotychczas były za trudne. Ondraszek po przebudowie dużo łatwiejszy, spodziewam się większych tłumów, a przy dużych porywach wiatru, co w tym sezonie zdarzało się często, cała góra stanie, bo nie będzie orczyka z Dolin jako alternatywy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
10 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Czyli sukcesywnie dalej niszczą...

Pozdro

Cześć

To co ma stanąć to będzie na dawnym  orczyku  na dolinach, przez ostatnie dwa lata nie ruszyły ani razu 😕 ma być łatwo miło i przyjemnie ...stary orczyk był chyba najbardziej stromym w Polsce ,tablica info była tylko dla doświadczonych narciarzy 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...