Skocz do zawartości

Szczyrk - Centralny Ośrodek Sportu


Administrator

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zauważyć, że ostatnie 4 dni to spora odwilż w całej Polsce. W dniu wyjazdu ze Szczyrku (22.02.2013) warunki były kapitalne, na dole były minimalne przetarcia. Warstwa śniegu nie była gruba, co nie zmienia faktu, że wszystko było ok ! Poza tym górna połowa góry dalej ma do zaoferowania piękną zimę ! Pozdr :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia wymieszana ze sniegiem, podobnie bylo tydzien temu tylko ze w odcieniu żółtym. Teraz widocznie zaorali. Nie ma sieczemu dziwić wkońcu wiosna idzie i siać trzeba. Malin dobrze imdoradzileś z tą orką :)

Chłopie jak tak Ci się tam nie podoba to po co tam jeżdzisz :( na snieżania tam na niektórych trasach nigdy nie było i raczej długo nie będzie a zaorać to sobie możesz ogródek pod domem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Byłem w piątek i sobotę w COS. Dolna połowa Skrzycznego nadaje się do jazdy rowerem górskim ;) (pojedyncze ślady śniegu jeszcze można zaobserwować ;P ). U góry: FIS- Doliny - Warunki dobre- Brak przetarć, sporo śniegu, miejscami pojedyncze miejsca wzmożonego roztopu pokrywy śnieżnej :P (taki śnieg w kolorze przezroczystym.... :) ). Kaskada- Jaworzyna- Przejezdna śmigiem..... został pas śniegu szerokości 5 metrów, dobre i to ;) UWAGA - można wjechać nartami na zieloną łąkę... zaleca się panowanie nad prędkością. Ondraszek- nie byłem ;) Doliny- patrząc od dołu- lewa strona warunki dobre, prawa- zielono. Generalnie tylko trasa FIS do Dolin oferuje jeszcze jako taką zimę.... gdybym był z Bielska lub okolic to rozważyłbym jazdę w COS-ie. Choć bez wątpienia w SON dużo lepsze warunki.

Użytkownik Rambo! edytował ten post 11 marzec 2013 - 17:14

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

Na nartach - z COS do SON- bez problemu (od schroniska na szczycie na Hale skrzyczeńską) w drugą stroną może być wiekszy  problem. Choć ponoc też jest nowa stokówka, która to umozliwia, ale jeszcze nie próbowałem.

 

Na przejazd chodnikiem na nartach z Czyrnej do centrum -jak to niegdyś dawało rade,  teraz bym nie liczył. Na bank będa odśnieżone i posypane.. ;)

W działce ;'komunikacja nie pomoge...

 

Pozdrawiam miło

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba ośrodki (jeśli chodzi o trasy) sa bardzo fajne. Bardzo dobre warunki na offpiste po lesie. Należy unikać weekendów - tłok. W COS może to być bardziej dokuczliwe - są tam tylko 2-3 dodatkowe orczyki a większość ludzi okupuje obie stacje krzesła. Kanapa powinna to trochę uspokoić.
Z COS do SON mozna przejechać nie tylko grzebietem ale i stokiem przez las - jest pare ścieżek :)
Po mieście można poruszać się busikami - 3/4 zł za przejazd z jednego ośrodka do drugiego. Jeżdżą co +- 20 minut. Szukaj noclegu przy swoim ośrodku - będzie taniej, choć trzeba liczyć się wtedy z kilkudziesięciu-kilkusetmetrowym marszem. No chyba że znajdziesz coś zupełnie pod stokiem - ale takie kwatery są na ogół drogie.
Ogarnąłeś dojazd do samego Szczyrku? W zeszłym sezonie były niezłe połączenia - na jednym bilecie autobus miejski ze Szczyrku do jakiejś stacji kolejowej i pociąg do Katowic stamtąd Polski Bus do Wawy. Wiecej info jest na Forum, w którymś ze swoich postów chyba z lutego albo marca opisywałem te połączenia (zresztą nie tylko ja). Kiedyś było dobre połączenie  kolejowe Warszawa-BB. Wsiadało się o 21 w pociąg, o +-6 było się w BB, autobus do Szczyrku i pod wyciągiem byłeś o 6,45. Niestety w zeszłym roku dołożyli do tego przesiadkę.

Zdarzają się promocje na skipassy w SON. W zeszłym roku jedna była połączona z wykupieniem noclegu, druga z posiadaniem telefonu w Plusie -  starter za 5 zl zwróci się z nawiazką już pierwszego dnia.

Szczyrk ma swoją stronę internetową, warto ją sprawdzać. Oba ośrodki też mają swoje strony, COS mniej konkretną, SON bardzo precyzyjną. Znajdziesz tam cenniki i mapy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Szczyrk ma swoją stronę internetową, warto ją sprawdzać. Oba ośrodki też mają swoje strony, COS mniej konkretną, SON bardzo precyzyjną. Znajdziesz tam cenniki i mapy.

http://www.szczyrk.pl

COS był przed SON -em ale takiej komunikacji jaka jest w Szczyrku to może pozazdrościć nawet Stolica! ;)

Może brakuje jakiejś "elektryćki" na słowacki wzór i nie wszystko jest jeszcze ułożone ale w pełnym sezonie, czyli tak od BN do połowy marca nie ma problemu z komunikacją i poruszaniem się tam!

Brakuje wspólnego skipassu na COS/ SON + Biła ale myślę  ,że z czasem do tego dojdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, szkoda że wciąż nie ma jednego Skipassu i nie można się przemieszczeć pomiędzy dwoma ośrodkami, byłby to wtedy w Polsce taki mini Chopok ;)

Wiecie coś więcej o otwarciu? Wczoraj byłem w Białce i tam już coś powoli rusza :) Kolejek prawie 0.

 

PS- z małego Skrzycznego na Skrzyczne da się jakoś dostać wyciągami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BB jest pociag ktory jedzie niecale 5 godzin i potem BB-> szczyrk pksem widzialem ze jest ich sporo. Jedyny problem jaki mi zostal to ustalenie dokladnego adresu wyciagu COS - celwoalem w pokoj walsnei w jego okolicy ale jakos bardizej zawierzam odleglosciom na google maps niz tym wpisanym na stronach pensjonatow :)

Autobusy startują z dworca PKS ale są to zwykłe autobusy miejskie. Po wyjściu z dworca na prawo, przez kładkę na drugą stronę ulicy i jesteś na dworcu PKS (o ile nic się nie zmieniło).
Uważaj tylko na pociągi jadące w piątek - ze dwa lata temu przestałem 3/4 podroży na korytarzu przy toalecie w tłoku 10-13 osób. Masakra. Nie wiem jak jest teraz.
Pomysł z szukaniem noclegu wg. google maps chyba bardzo fajny.
Sprawdź też wątek na Forum "Wyjazdy z Warszawy" - na pewno jest silna ekipa forumowiczów jeżdżacych do Szczyrku i szukających współpodróżników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toro dzieki zaraz zorientuje sie w Wyjazdac hz Warszawy! - sam nawet bym na to nei wpadl :). Chcialbym tylko skontrolowac czy dobrze ustalilem ze dolna stacja kolejki SON znajduje sie w tym miejscu? https://maps.google....004399,0.012392

Tak, jest tam dolna stacja kolejki ale COSu. SON jest przy ulicy Narciarskiej (Czyrna) i zbiegu ulic Malinowej i Salmopolskiej (Solisko) :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

PS- z małego Skrzycznego na Skrzyczne da się jakoś dostać wyciągami?

Żeby nikt nie pobłądził w tym gąszczu ulic i wyciągów to przesyłam mapkę - stan w Szczyrku gdzieś z przełomu lat 90/2000-tych kiedy to istniała jeszcze Bila i w ogóle od Beskidka poprzez skocznię do Beskidu i Centrum po lewej u dołu, czekając na rewitalizację!

(po prawej u dołu dolnej COS-u jest Kaimówka)

       wyciągi mapa Szczyrk.jpg

Ciekaw jestem ile to jeszcze potrwa?

Nie jest zaznaczony Biały Krzyż /Przełęcz Salmopolska (http://www.bialykrzyz.com.pl) ale dołączam tu w naturze:

- wersja letnia od przełęczy.: latem - przelecz_salmopolska.jpg i na Bartka (ten pod lasem z prawej): (latem) przelecz-salmopolska-w-beskidzie-slaskim-1-1357550344.jpg

- wersja zimowa z Julianów na wyc. orczykowy: Biały Krzyż - img_5791-l.jpg      i od przełęczy.: biały k. z kamery - 108-szczyrk-kamera-szczyrk-kompleks-narciarski.jpg

   oraz  ujęcie nocne (a może wczesno poranne?) gdzieś od strony Kotarza albo z lotu ptaka: przeł. salpmopolska zimą - 1.jpg

(zdjęcia nie są moją własnością - wyszukane specjalnie na tą okoliczność ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze COS jest o tyle fajniejszy ze da sie latwo przejechac na SON a odwrotnie trzeba by jechac busem. rozumiem ze w zasadzie i tak podrozy tej nei da sie uniknac ale jakso wole szukac autobusu popoludniu nzi rano wiem ze to zaden argument ale jakos subiektywnie wydaje mi sie to wygodneijsze rozwaizanie :)

Jak rozumiem będziesz tam tydzień - fajny pomysł żeby poznać oba ośrodki, są tego warte.

COS ma IMO trasy po których jeździ się krócej niż w SON.

W COS masz dwa odcinki krzesła Szczyrk-Jaworzyna i Jaworzyna-Duze Skrzyczne. Wjechanie na samą górę trwało w zeszły roku - UWAGA - 30 minut. Dolne krzesło jest stare, dwuosobowe i niemiłosiernie się wlecze. Jeżeli jest tłok to kolejki mogą być gigantyczne. Do tego dość często (choć nie zawsze) ostatnie kilkaset metrów trasy (na samym dole) to kamienie i ziemia. Zostaje więc jeżdżenie górnego odcinka - szczególnie teraz, kiedy zrobili szybką kanapę. Niestety - masz tam tylko dwie trasy - czerwoną i niebieską, jak się rozpędzisz, to zjedziesz je w kilka, góra kilkanaście minut. Akurat nienawidzę krótkich tras ;) więc śmigam na sam dól - robi się wtedy bardzo przyjemny długi zjazd okupiony powolnym wjazdem.

 

Sprawa się zmienia diametralnie, jeżeli jeździsz off piste. Wtedy trasa jest dłuższa a prędkość przejazdu spada - zamiast zasuwać na kreskę tracisz czas na wybór linii zjazdu, zastanawianie po cholerę się taką linię wybrało a potem na wygrzebywanie z zasp ;) . Co prawda podrosły choinki i w paru miejscach zrobiło się za gęsto, ale COS jest genialny (i zdecydowanie lepszy od SON) do śmigania na dziko. Daje poczucie wędrowania po górach. W SON po prostu jeździsz obok trasy. Zresztą co będę mowił jak można pokazać ;)
 

https://www.youtube....h?v=xLkr_fQlQSw

 

Z kolei w SON tłok rozkłada się na kilkanaście wyciągów (choć i tam można postać w kolejce). Za to trasy są zdecydowanie dłuższe od tych w gornej częsci Duzego Skrzycznego. Jak już wtarabanisz się na Małe Skrzyczne masz dłuuuugi zjazd na sam dół (dwie stacje dolne do wyboru) na kilka sposobów. No i masz prawdziwe czarne - przynajmniej ze dwie. Zwróć też uwagę, że karnety wielodniowe w SON obejmują też jazdę wieczorną.

 

Jeżeli będziesz mieszkał przy SON a jeździł (pare razy) w COS to ostatni zjazd będzie dłuuugi - Duze Skrzyczne - Małe - kwatera.

 

pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest problem żeby przejechać z SON do COS na nartach dlatego uważam że w końcu mogłaby powstać trasa ze szczytu Małego skrzycznego do COS wtedy szczyrk miałby wielkość chopoka no i można by se swobodnie przejeżdzać z jednego osrodka do drugiego a tak nie za bardzo wiadomo który ośrodek wybrać COS czy SON no i jeszcze naśnieżanie tras poniżej hali jaworzyny do dolnej stacji koleji linowej w końcu mogłoby powstać ale chyba nie w tym roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest problem żeby przejechać z SON do COS na nartach dlatego uważam że w końcu mogłaby powstać trasa ze szczytu Małego Skrzycznego do COS wtedy Szczyrk miałby wielkość Chopoka no i jeszcze naśnieżanie tras poniżej hali jaworzyny do dolnej stacji kolei linowej w końcu mogłoby powstać ale chyba nie w tym roku?

 

Na unijne pieniądze do 2020 roku podobno nie ma co liczyć bo ich nie ma na takowe inwestycje (info od p.Stanisława R.), więc aby je pozyskać na ten cel ,trzeba zastawić ośrodki (?) Prędzej powstanie coś z Hali Skrzyczeńskiej w kierunku Skrzycznego - tam mniejsze wiatry a w ub. sezonie słyszałem coś na temat sł.-czeskich propozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na unijne pieniądze do 2020 roku podobno nie ma co liczyć bo ich nie ma na takowe inwestycje (info od p.Stanisława R.), więc aby je pozyskać na ten cel ,trzeba zastawić ośrodki (?) Prędzej powstanie coś z Hali Skrzyczeńskiej w kierunku Skrzycznego - tam mniejsze wiatry a w ub. sezonie słyszałem coś na temat sł.-czeskich propozycji.

A po co pieniądze unijne przecież budowa trasy ze szczytu małego skrzycznego do COS to nie budowa wyciagu chyba wielkich pieniedzy nie wymaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...