Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Gdzie na narty w lutym w Alpy z dziećmi?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#41 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 888 postów
  • Na forum od: 03.2008
616
  • Umiejętności: 5
  • Szczecin

Napisano 10 grudzień 2019 - 18:00

Właśnie na początku lutego tam się wybieram. Dlaczego czysty obłęd?

Jak dla mnie (nie wiem jak dla pytanego wkg) to Cortina daje najgorszą relację wartość do ceny bo bardzo drogo (spanie jedzenie) i byle jak (archaiczna, zabytkowa infrastruktura).

Jak ktoś lubi na bogato to dobrze trafił. Piękne panie, bogaci panowie bardzo proszę.

Ale wyciągi to niektóre pamiętają chyba jeszcze Mussoliniego. Dominują niewypinane krzesełka 2,3 i 4 osobowe. Wolne jak muchy w smole. Aby nie było że jestem maruda to ładne okoliczności przyrody jak ktoś lubi kamienie Dolomitów i ludzi na trasach nie najwięcej bo do Cortiny nie zawsze się jedzie aby na nartach zjeżdżać z okolicznych górek ale aby bywać :P. To tak trochę jak do Zakopanego czy Sopotu (na plażę oczywiście ;)).

• Rega podziękował za tę wiadomość

#42 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1421 postów
  • Na forum od: 02.2009
848
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 10 grudzień 2019 - 18:35

Właśnie na początku lutego tam się wybieram. Dlaczego czysty obłęd?

Heh ... zawsze będąc przez tydzień w Alta Badia dzień czy dwa spędzamy w Cortinie. 

Miasteczko to specyficzne miejsce - kurort dla bogatych, pretensjonalnych ludzi. Chodzą legendy, że gdy ich śnieg odetnie od świata to z helikopterów zrzucają im kawior w ramach akcji ratowniczej :D Przyjeżdżają tam bardzo bogaci, starzy Włosi ubrani jak w dzień przebierańców - ubaw po pachy :D Oni nie przyjeżdżają tam na narty oczywiście :) Normalnie noc żywych trupów. 80-letnie panie wystrojone na podryw jak nastolatki :D Omijać choć raz warto zobaczyć. Na stokach - zmiana o 180 stopni : )

Konsekwencja charakteru kurortu jest taka, że stoki są idealnie przygotowane, Sella to pikuś. Wali śnieg czy nie - musi być idealnie. I są totalnie puste. Żadnych kolejek, tłoków, wyjeżdżonych, wyślizganych miejsc na czarnych trasach - nigdy czegoś takiego nie zauważyłem. W hotelu na kilkadziesiąt pokoi w narciarni stoi jedna para nart - dniami i nocami :D Jeździ się po prosu bajecznie. Nieratrakowane muldy pod wyciągiem - super ! Wielka nadmuchiwana poducha do akrobacji stoi pusta, czasem ktoś tam na nią wskoczy ale nie ma prawa być na niej śniegu - sprzątają w mgnieniu oka. A nuż ktoś się pojawi.

Mają tam 3 obszary: 1) Niebieskie, mniej ciekawe trasy, trochę czerwonych i chyba jedna czarna w rejonie Pocol - Socrepes - Tofana. Spędziłem tam jeden dzień i chyba wystarczy. 2) Rejon Faloria-Tondi - mój ulubiony. Czarne i czerwone - pisałem w poprzednim akapicie. 3) Cristallo - niby nic ale absolutnie magiczne maleńkie schronisko prowadzone przez byłą zawodniczkę, właściwie małżeństwo zawodników i trasy też mające jakąś magię. Ostatnia - najwyższa wąska i stroma. 

Te dwa ostatnie obszary są połączone - spotykają się na wspólnym parkingu w Rio Gere - Faloria na prawo, Cristallo na lewo od drogi Strada Regionale 48 którą najlepiej tam dojechać. Do kompleksu Faloria można też dojechać wagonikiem z centrum Cortiny ale czeka się bardzo długo. Jest oblegany bo na jego górnej stacji jest wielkie schronisko (z niezłym w sumie żarciem) gdzie kończą się eskapady górskie bywalców Cortiny. 

Infrastruktura - głównie krzesełka. 

Fajne jest to, że zawsze można skoczyć na karnecie Dolomiti do Cinque Torre w drodze do Alta Badia (San Cassiano), raz zjechać z z Lagazuoi na przełęcz Falzarego (jak sie nie ma lęku przestrzeni :D) albo dalej do Corvarry i tam pojeździć, zrobić sobie Sellę w lewo czy w prawo jak ktoś lubi, zjechać Marmoladę ...

No i czuje się tam ogrom gór - o wiele bardziej niż w masywie Sella. 

Ciekaw jestem opinii :)

#43 pawelb91

pawelb91

Stały bywalec forum

• PipPipPip
  • 753 postów
  • Na forum od: 11.2008
614
  • Nowy Sącz

Napisano 10 grudzień 2019 - 18:50

Mają tam 3 obszary: 1) Niebieskie, mniej ciekawe trasy, trochę czerwonych i chyba jedna czarna w rejonie Pocol - Socrepes - Tofana. Spędziłem tam jeden dzień i chyba wystarczy. 2) Rejon Faloria-Tondi - mój ulubiony. Czarne i czerwone - pisałem w poprzednim akapicie. 3) Cristallo - niby nic ale absolutnie magiczne maleńkie schronisko prowadzone przez byłą zawodniczkę, właściwie małżeństwo zawodników i trasy też mające jakąś magię. Ostatnia - najwyższa wąska i stroma. 

Chodzi o Rifugio Lorenzi? Jeśli tak to jest zamknięte od ponad 3 lat, odkąd zamknęli wyciąg Forcella Staunies. Są plany budowy nowego, ciekawe co z tego wyniknie bo MŚ w narciarstwie alpejskim w Cortinie już w 2021 roku.

#44 kubad7

kubad7

Użytkownik

• Pip
  • 96 postów
  • Na forum od: 02.2018
31
  • Umiejętności: 1
  • Kraków

Napisano 10 grudzień 2019 - 18:54

Heh ... zawsze będąc przez tydzień w Alta Badia dzień czy dwa spędzamy w Cortinie. 

Miasteczko to specyficzne miejsce - kurort dla bogatych, pretensjonalnych ludzi. Chodzą legendy, że gdy ich śnieg odetnie od świata to z helikopterów zrzucają im kawior w ramach akcji ratowniczej :D Przyjeżdżają tam bardzo bogaci, starzy Włosi ubrani jak w dzień przebierańców - ubaw po pachy :D Oni nie przyjeżdżają tam na narty oczywiście :) Normalnie noc żywych trupów. 80-letnie panie wystrojone na podryw jak nastolatki :D Omijać choć raz warto zobaczyć. Na stokach - zmiana o 180 stopni : )

Konsekwencja charakteru kurortu jest taka, że stoki są idealnie przygotowane, Sella to pikuś. Wali śnieg czy nie - musi być idealnie. I są totalnie puste. Żadnych kolejek, tłoków, wyjeżdżonych, wyślizganych miejsc na czarnych trasach - nigdy czegoś takiego nie zauważyłem. W hotelu na kilkadziesiąt pokoi w narciarni stoi jedna para nart - dniami i nocami :D Jeździ się po prosu bajecznie. Nieratrakowane muldy pod wyciągiem - super ! Wielka nadmuchiwana poducha do akrobacji stoi pusta, czasem ktoś tam na nią wskoczy ale nie ma prawa być na niej śniegu - sprzątają w mgnieniu oka. A nuż ktoś się pojawi.

Te dwa ostatnie obszary są połączone - spotykają się na wspólnym parkingu w Rio Gere - Faloria na prawo, Cristallo na lewo od drogi Strada Regionale 48 którą najlepiej tam dojechać. Do kompleksu Faloria można też dojechać wagonikiem z centrum Cortiny ale czeka się bardzo długo. Jest oblegany bo na jego górnej stacji jest wielkie schronisko (z niezłym w sumie żarciem) gdzie kończą się eskapady górskie bywalców Cortiny. 

Infrastruktura - głównie krzesełka. 

Fajne jest to, że zawsze można skoczyć na karnecie Dolomiti do Cinque Torre w drodze do Alta Badia (San Cassiano), raz zjechać z z Lagazuoi na przełęcz Falzarego (jak sie nie ma lęku przestrzeni :D) albo dalej do Corvarry i tam pojeździć, zrobić sobie Sellę w lewo czy w prawo jak ktoś lubi, zjechać Marmoladę ...

No i czuje się tam ogrom gór - o wiele bardziej niż w masywie Sella. 

Ciekaw jestem opinii :)

Kurczę, tyle razy byłem w tamtych rejonach, ale do Cortiny nigdy nie dojechałem, a zawsze ciągnęło. Może w tym roku.

W każdym razie dzięki za fajnie napisaną relację :)

Czy jest szansa, żeby w jakikolwiek sensowny sposób dostać się tam zostawiajac auto i startując z Val Gardeny?

#45 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1421 postów
848
  • Warszawa

Napisano 10 grudzień 2019 - 19:10

Moim zdaniem tylko autem. Ja tam jeżdżę z La Villi najczęściej a to i tak ponad godzinę drogi. Bez auta we Włoszech to bez sensu - tam komunikacja publiczna jest taka no hmmm ... potwierdzająca stereotypy o Włoszech :)

Chodzi o Rifugio Lorenzi? Jeśli tak to jest zamknięte od ponad 3 lat, odkąd zamknęli wyciąg Forcella Staunies. Są plany budowy nowego, ciekawe co z tego wyniknie bo MŚ w narciarstwie alpejskim w Cortinie już w 2021 roku.

:(((((((( Jaka szkoda :( Ci ludzie byli magiczni.

Swoją droga ciekawe co zrobią na te mistrzostwa ... 

#46 kubad7

kubad7

Użytkownik

• Pip
  • 96 postów
  • Na forum od: 02.2018
31
  • Umiejętności: 1
  • Kraków

Napisano 10 grudzień 2019 - 19:20

Moim zdaniem tylko autem. Ja tam jeżdżę z La Villi najczęściej a to i tak ponad godzinę drogi. Bez auta we Włoszech to bez sensu - tam komunikacja publiczna jest taka no hmmm ... potwierdzająca stereotypy o Włoszech :)

Jest opcja dla oszołomów widzę...z Val Gardeny przez Alta Badię do San Cassiano, bus pod Lagazoui i w dół :)

#47 pawelb91

pawelb91

Stały bywalec forum

• PipPipPip
  • 753 postów
  • Na forum od: 11.2008
614
  • Nowy Sącz

Napisano 10 grudzień 2019 - 19:21

Na ten sezon 19/20 wymienili kolej linową z Cortiny w kierunku Tofany (1 etap na Col Druscie) na 10 os. gondolę.
Były także prace przy trasach w rejonie Pomedes - Duca d'Aosta - Rumerlo.

Na następny sezon 20/21 chyba chcą postawić wyciąg łączący obszar Tofany z Cinque Torri, ma powstać wzdłuż drogi która tam prowadzi (tak gdzieś przeczytałem).

#48 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1421 postów
848
  • Warszawa

Napisano 10 grudzień 2019 - 19:43

Się dzieje : )

#49 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1669 postów
  • Na forum od: 10.2006
1119
  • Krakow

Napisano 10 grudzień 2019 - 21:55

Ja bardzo lubię Cortinę. Tzn. nie samo miasteczko, ale ośrodek. Byłem dwa razy. w 2008 i 2018 r. Spanie w sympatycznym hotelu odległym 32 km od Cortiny w niejakim Calalzo di Cadore. Przez te 10 lat trochę się zmieniło. Kilka ulepszonych wyciągów i nowy region Cinque Torri czyli 5 wież. Kilka wyciągów faktycznie nie pierwszej młodości, ale ogólne wrażenie narciarskie b. pozytywne. A w bardzo rodzinnym hotelu nawet basen się pojawił.

#50 rafalwu

rafalwu

Nowy użytkownik

• 3 postów
  • Na forum od: 12.2019
0

Napisano 18 grudzień 2019 - 21:49

Jeżeli chodzi o rodzinny wyjazd to polecam Folgaride. Bardzo fajnie przygotowane stoki, zróżnicowane trasy, piękna okolica. Jeżeli chodzi o dzieci to warto zapisać je do jednych ze szkół narciarskich/snowboardowych a samemu cieszyć się zabawą na stoku. Osobiście polecam aevolution, super uczą i mówią po polsku. Miłej Zabawy !!!

#51 ibau

ibau

Nowy użytkownik

• 1 postów
  • Na forum od: 12.2019
0

Napisano 31 grudzień 2019 - 15:05

Może zobacz dolinę Gastein w Austrii

Spotkałem tam polskiego instruktora z dziećmi jakieś 3 lata temu

link do szkoły narciarskiej http://www.schneesportgastein.com/

Jak nasze dzieci były małe jeździliśmy tam wielokrotnie

Jak zwykle są zalety i wady miejsca

wadą podstawową jest zmienność pogody w Austrii w zimie ( może poza w zasadzie słonecznym marcem i kwietniem )

a poza tym uważam że same plusy tj.

Blisko z Polski

Wydaje się że troche taniej niż we Włoszech

Bardzo fajne baseny termalne w tym ze strefami dla dzieci ( Alpentherme)

Rozległe tereny narciarskie z trasami na każde umiejętności 

dostępne w całej doliny bezpłatnymi skibusami ( w cenie skipassu )

#52 noriska

noriska

Użytkownik

• PipPip
  • 100 postów
  • Na forum od: 01.2017
39
  • Umiejętności: 7
  • Norwegia

Napisano 08 styczeń 2020 - 12:30

Alpe Cermis - osrodek ma polskojezycznego instruktora. Dojazd gondola na osla laczke :)

Osrodek kameralny ale dzieki temu bez kolejek. Dla wprawnych trasy Olipmia 1 i po niej 2 - 6 km czarnej trasy.

Z Cavalese (na stok jedziesz gondola z miasta), spora miejscowosc z wieloma noclegami, okoliczne miasteczka ze skibusami.