Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Gdzie na narty w lutym w Alpy z dziećmi?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
51 odpowiedzi w tym temacie

#1 Reachel

Reachel

Nowy użytkownik

• 27 postów
  • Na forum od: 12.2008
1
  • Umiejętności: 5

Napisano 08 grudzień 2019 - 20:59

Witajcie, pisze do Was ponieważ mam dylemat. W tym roku po raz pierwszy planuję jechać na narty w połowie lutego. Wiem, że jest to szczyt sezonu a na dodatek polskie ferie zimowe dlatego obawiam się dużego ruchu, niestety inny termin nie wchodzi w grę. Ostatnie 6 sezonów spędziliśmy w Alapch głównie w Livigno, ale też we Francji (Valmeinier, Val Cenis). Teraz zastanawiamy się na zmianą miejsca. Jeździmy z dwójką dzięci 9 i 6 lat, dlatego niestety głównie ze względu na młodszego syna szukamy ośrodka z polskojęzyczną szkółką narciarską dla dzieci, co niestety mocno nas ogranicza. Starszy syn jeździ już bardzo dobrze, młodszy też już od 3 sezonów się uczy więc na niebieskich a nawet lekkich czerwonych daje radę. Szukam ośrodka gdzie będzie minimum 100km tras nalepiej połączonych ze sobą i najchętniej z opcją mieszkania przy stoku albo z dobrą siecią Ski busów tak aby nie trzeba było korzystać na miejscu za dużo z samochodu ani za daleko spacerować na stok w butach narciarskich. Lubimy szerokie czerwone i niebieskie trasy, najchętnie z możliwie najmniejszą ilością ludzi. Fajnie jakby w miasteczku były też jakis restauracje, pizzerie żeby można było wyskoczyć po nartach na kolację. Z tego co udało mi się ustalić polskojęzyczne szkółki w większych ośrodkach są jedynie w Livigno, Val di Sole, 3 Zinnen, Kronplatz. Z tych ośrodków byliśmy tylko w Livigno, które bardzo lubimy, ale poza sezonem, kiedy nie ma tłumów. Czy któryś z pozostałych wymienionych powyżej ośrodków możecie polecić, boję się że będą tłumy i muldy i nie wiem czy jednak nie zostać przy Livigno. A może możecie polecić jeszcze coś innego. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

#2 kubad7

kubad7

Użytkownik

• Pip
  • 96 postów
  • Na forum od: 02.2018
31
  • Umiejętności: 1
  • Kraków

Napisano 08 grudzień 2019 - 21:31

Moim ukochanym miejscem, które idealnie wpisuje się w przedstawione przez Ciebie ramy, jest Val Gardena. Najlepsze miejsce dostępu do Sella Rondy. Różnorodność tras, genialne jedzenie i rewelacyjne przygotowanie tras. Poziom trudności to przewaga niebieskich/czerwonych z kilkoma wybitnymi trasami jak Saslong w samej Val Gardenie i Gran Risa w Alta Badii. Niestety jest to opcja, gdy tak zwana cena nie gra roli, ponieważ to alpejski cenowy top.

Taniej Ortisei, które jest fajne w kontekście dzieciaków.

Jesli chodzi o Austrie fajnie wypada Saalbach-Hingerglemm, Soelden, Ischgl i korzystne cenowo stare dobre Kaprun, które dużo zyska po uruchomieniu kolei łączącej Maiskogel z Kitzem.

pozdrawiam

• Reachel podziękował za tę wiadomość

#3 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1421 postów
  • Na forum od: 02.2009
848
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 08 grudzień 2019 - 22:19

No cóż - niestety Włochy nie są tanie ale Val Gardena to faktycznie super propozycja ! Ja bym dorzucił jeszcze Alta Badię (La Villa) - może nie dla Gran Risy :D - ale dla dużej ilości niebieskich tras dla dzieci. Oczywiście bliskość Sella Rondy którą można dojechać do każdej z 4 dolin, i kilka innych miejsc w okolicy. Np Kronplatz - taka wielka łysa wietrzna góra z dużą ilością czerwonych tras - kiedyś, gdy na Sella Ronda napadało tyle śniegu, że przez trzy dni nie umieli sobie z tym dać rady na Kronplatzu (jest niżej, mniejsze opady) była fajna jazda. Cortina d'Ampezzo - czysty obłęd. Wszystko oczywiście na jednym karnecie.

#4 Reachel

Reachel

Nowy użytkownik

• 27 postów
1

Napisano 08 grudzień 2019 - 22:33

Alta Badia faktycznie wygląda ciekawie ale czy znajdę tam polska szkółkę narciarską dla dzieci?? Byłoby super.

#5 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1421 postów
  • Na forum od: 02.2009
848
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 08 grudzień 2019 - 22:43

Nie mam pojęcia. W razie czego będziecie jeździć na Kronplatz :/

Jest oczywiście inne wyjście - pojachać np. ze Skimaniakiem - maja instruktora dla dzieci i nosa do wynajdywania miejscówek.

#6 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 888 postów
  • Na forum od: 03.2008
616
  • Szczecin

Napisano 08 grudzień 2019 - 22:43

Wymagania niewykonalne.

W lutym w dużych ośrodkach z dobrą infrastrukturą zawsze jest pełno ludzi.

Z tego co wymieniłeś co na Kronplatzu na pewno. Byłem raz więcej się nie wybieram. Jak dla mnie niebezpiecznie z powodu b. dużej ilości ludzi i krzyżujących się tras schodzących w dół ze szczytu.

Val di Sole to region narciarski a nie ośrodek. W szczycie sezonu wszędzie bardzo dużo ludzi z tych głównych ośrodków może najmniej w Peio. Ja lubię najbardziej Passo Tonale z przyległościami.

3 Zinen chyba będzie najmniej ludzi ale najgorsza infrastruktura (to nie Kronplatz) bez dużych miejscowości jak w Val di Sole.

#7 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 888 postów
616
  • Szczecin

Napisano 08 grudzień 2019 - 22:55

Mieszasz pojęcia Alta Badia to ośrodek duży, drogi, modny i często odwiedzany. Największa miejscowość to Corvara

Natomiast w 3 Zinen największe miejscowości to Niederdorf, Toblach, Innichen, Sexten. Podaję nazwy w j. niemieckim który jest ojczystym dla co najmniej 90% ludności tam mieszkającej.

#8 cyniczny

cyniczny

Nowy użytkownik

• 25 postów
  • Na forum od: 10.2014
30

Napisano 09 grudzień 2019 - 08:36

Podobnie jak @wojtek pw uważam, że to mało wykonalne zadanie, a przynajmniej błąd wybierać duży/popularny ośrodek w tym okresie.
Byłem na Sella Rondzie 3 lata temu w styczniu (14-20/01) czyli niski sezon i wcale nie było pustek na trasie - zwłaszcza na Sella Rondzie czy Marmoladzie. Również wjazd na Secedę bywał utrudniony od strony Ortisei wzdłuż trasy La Longii.

Fakt, region przepiękny i narciarsko i widokowo, tyle że warto go odwiedzić i docenić w innym okresie.

Tu masz link do fotorelacji z tego wypadu - https://goo.gl/photo...3hNyRc8UPZyEZZ9

W tym roku również jadę w Alpy w gorącym okresie (02/01-06/01) i świadomie wybrałem okolice z kilkoma mniejszymi ośrodkami, a nie jednym potężnym, mając nadzieję na umiarkowaną liczbę osób na trasach.

Zdecydowanie wolę ośrodek/ośrodki z kilkoma trasami, ale mniej obleganymi niż z zylionem tras i mnóstwem narciarzy na trasach i kolejkami do kolejek.

#9 Reachel

Reachel

Nowy użytkownik

• 27 postów
1

Napisano 09 grudzień 2019 - 09:03

Dziękuję Wam bardzo za odzew. Faktycznie chyba trochę źle się wyraziłam, do tej pory w ośrodkach których byłam nazwa miasteczka była jednoznaczna z nazwą ośrodka, w przypadku wymienionych ośrodków już tak nie jest. Więc moje pytanie raczej brzmi, które miasteczko lepiej wybrać, żeby mieszkać przy fajnych trasach, którę nie będą strasznie zatłoczone (wiem, że ludzi będzie sporo, ale np. w Livigno byliśmy kiedyś w pierwszym tygodniu stycznia gdzie jest to też wysoki sezon ze względu na rosyjskie święta i o ile na dole ludzi było sporo to już na górze na stokach było nie najgorzej i dało się przyjemnie jeździć)? Na razie rozważam Folgaridę, Madonne, Sesto\Sexten ( 3 Zinnen), czy może jednak zostać przy Livigno? Tak jak pisałam warunkiem koniecznym jest polskojęzyczna szkołka narciarska dla dzieci, więc niestety obawiam się że Val Gardena i większość ośrodków w Austrii poza Schladming odpada niestety.

#10 kubad7

kubad7

Użytkownik

• Pip
  • 96 postów
  • Na forum od: 02.2018
31
  • Kraków

Napisano 09 grudzień 2019 - 09:06

Jadąc w Alpy, szczególnie w Dolomity w kontekście wyboru terminu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę 2 kwestie: ferie włoskie oraz bawarskie. Tego się wystrzegać, resztę się przezyje.

#11 Reachel

Reachel

Nowy użytkownik

• 27 postów
1

Napisano 09 grudzień 2019 - 09:11

Jadąc w Alpy, szczególnie w Dolomity w kontekście wyboru terminu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę 2 kwestie: ferie włoskie oraz bawarskie. Tego się wystrzegać, resztę się przezyje.

Z tego co się orientuję Włosi nie mają typowych ferii zimowych tak jak my w Polsce, ponieważ mają dłuższe wakacje. Nie które rejony mają krótkie ferie karnawałowe pod koniec lutego ale na szczęście ja planuje wyjazd tydzień wcześniej. Bawaria akurat też ma ferie tydzień później więc pod tym względem myślę nie będzie porblemu. Bardziej boję się ilości turystów z Polski. Ponieważ są to polskie ferie i szczególne ośrodki popularne wśród Polaków.

#12 Reachel

Reachel

Nowy użytkownik

• 27 postów
1

Napisano 09 grudzień 2019 - 11:52

A może Seiser Alm? Co myślicie? Czy tam może być mniej tłoczno w lutym?

#13 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 888 postów
616
  • Szczecin

Napisano 09 grudzień 2019 - 13:33

Wolne dni we włoskich szkołach  https://naszswiat.it...daty-egzaminow/

Odnośnie Seiser Alm to wydaje mi się, że spokoju tam nie zaznasz przecież to ośrodek leżący w dolinie Gardeny (Val Gardena/Grodner Tal) czyli znowu drogie, popularne i uczęszczane miejsce.

W czasach kiedy syn chodził jeszcze do szkoły i musiałem jeden wyjazd zaliczyć w czasie ferii i na nieszczęście był to luty to spokoju szukałem w ośrodkach małych i daleko położonych od autostrady z trudnym dojazdem i nazwą której nikt nie znał ;).

#14 Reachel

Reachel

Nowy użytkownik

• 27 postów
1

Napisano 09 grudzień 2019 - 13:39

Wolne dni we włoskich szkołach  https://naszswiat.it...daty-egzaminow/

Odnośnie Seiser Alm to wydaje mi się, że spokoju tam nie zaznasz przecież to ośrodek leżący w dolinie Gardeny (Val Gardena/Grodner Tal) czyli znowu drogie, popularne i uczęszczane miejsce.

W czasach kiedy syn chodził jeszcze do szkoły i musiałem jeden wyjazd zaliczyć w czasie ferii i na nieszczęście był to luty to spokoju szukałem w ośrodkach małych i daleko położonych od autostrady z trudnym dojazdem i nazwą której nikt nie znał ;).

Czy w takim razie w Seiser Alm będą takie same tłumy jak w Folgardzie np.? Możesz podpowiedzieć jak nazywają się te ośrodki daleko położone od autostrady z trudnym dojazdem i nazwą której nikt nie zna ;). Tylko fajnie jakby nie były tak całkiem małe, bo jednak po to jedziemy taki kawał drogi żeby nie piłować w kółko tej samej trasy  ;) 

Ps. Daleko od autostrady i z trudnym dojazdem jest Livigno, ale jego nazwę chyba każdy zna, swoją droga nadal zastanawiam się czy zmieniać miejscówkę, boję się że inne miejsca mnie rozczarują.

#15 Jack Danielsky

Jack Danielsky

Użytkownik

• PipPip
  • 106 postów
  • Na forum od: 01.2015
71

Napisano 09 grudzień 2019 - 14:30

zerknij na to https://www.slowmani...arty-snowboard/

dobra okolica i fajni ludzie ..

#16 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 888 postów
616
  • Szczecin

Napisano 09 grudzień 2019 - 14:42

Czy w takim razie w Seiser Alm będą takie same tłumy jak w Folgardzie np.? Możesz podpowiedzieć jak nazywają się te ośrodki daleko położone od autostrady z trudnym dojazdem i nazwą której nikt nie zna ;). Tylko fajnie jakby nie były tak całkiem małe, bo jednak po to jedziemy taki kawał drogi żeby nie piłować w kółko tej samej trasy  ;)

Ps. Daleko od autostrady i z trudnym dojazdem jest Livigno, ale jego nazwę chyba każdy zna, swoją droga nadal zastanawiam się czy zmieniać miejscówkę, boję się że inne miejsca mnie rozczarują.

Trzeba mieć dar profetyczny aby udzielić odpowiedzi na Twoje pierwsze pytanie. Trudno powiedzieć gdzie będzie więcej ludzi.

Folgaria Lavarone lata temu była ośrodkiem gdzie było mało ludzi ale sporo Polaków. To nie wszystkim odpowiada.

Włochy poznawałem zaczynając od Tre Valli i powiem, że jeszcze 10 lat temu na przełęczy Passo San Pellegrino było bardzo mało ludzi. Pamiętam jak na szczycie Col Margherita obok mnie stało tylko kilka osób. Spanie w Falcade albo Moenie.

Okolice miasta Meran bardzo interesujące i pustawe były jeszcze parę lat temu. Ostatnio odkryciem dla mnie jest Nauders miasteczko na granicy Austrii, Szwajcarii i Włoch. Po stronie włoskiej miejscowość Schoeneben i dalej Malles. Tyle że od 3 lat omijam luty, jeżdżę w Alpy w drugiej połowie stycznia i marca.

Znam wielu fanów Livigno i może tak być że inne miejsca mogą być dla Ciebie rozczarowujące. Specyficzna atmosfera Livigno jest dla mnie podobnie odrzucająca jak Kronplatz tyle że z innych powodów.

#17 Reachel

Reachel

Nowy użytkownik

• 27 postów
1

Napisano 09 grudzień 2019 - 14:59

Trzeba mieć dar profetyczny aby udzielić odpowiedzi na Twoje pierwsze pytanie. Trudno powiedzieć gdzie będzie więcej ludzi.

Folgaria Lavarone lata temu była ośrodkiem gdzie było mało ludzi ale sporo Polaków. To nie wszystkim odpowiada.

Włochy poznawałem zaczynając od Tre Valli i powiem, że jeszcze 10 lat temu na przełęczy Passo San Pellegrino było bardzo mało ludzi. Pamiętam jak na szczycie Col Margherita obok mnie stało tylko kilka osób. Spanie w Falcade albo Moenie.

Okolice miasta Meran bardzo interesujące i pustawe były jeszcze parę lat temu. Ostatnio odkryciem dla mnie jest Nauders miasteczko na granicy Austrii, Szwajcarii i Włoch. Po stronie włoskiej miejscowość Schoeneben i dalej Malles. Tyle że od 3 lat omijam luty, jeżdżę w Alpy w drugiej połowie stycznia i marca.

Znam wielu fanów Livigno i może tak być że inne miejsca mogą być dla Ciebie rozczarowujące. Specyficzna atmosfera Livigno jest dla mnie podobnie odrzucająca jak Kronplatz tyle że z innych powodów.

Dzięki za pomoc. Nauders sprawdzę mapa tras wygląda ciekawie. Obawiam się, że nie ma tam szkółki, ale sprawdzę. 

Zaintrygowało mnie ostatnie zdanie, jaka jest specyficzna atmosfera Livigno? Mi się tam osobiście podoba ze względu na apartamenty przy samych stokach, możliwość zjazdu na nartach pod same drzwi, duży wybór tras, dobre warunki śniegowe, dobrą rozbudowaną linię darmowych skibusów, jeżdżących od rana do wieczora, brak kolejek do wyciągów no i pyszną pizzę ;). Tylko zastanawiam się czy jest coś co może odrzucać, a czego nie zauważyłam...??

#18 MajkaW

MajkaW

Użytkownik

• PipPipPip
  • 441 postów
  • Na forum od: 12.2018
398
  • Umiejętności: 7
  • Kraków

Napisano 09 grudzień 2019 - 15:11

Livigno, Kronplatrz, Marilleva/Folgarida - w środku sezonu kupa luda i wieczna impreza. Muza łupie, panienki tańczą na stołach. Wszystko zależy czego się szuka

#19 wojtek pw

wojtek pw

Dekadent

• PipPipPip
  • 888 postów
616
  • Szczecin

Napisano 09 grudzień 2019 - 16:10

Właśnie to j/w tzw. apres ski jest obce mi mentalnie. Stary po prostu jestem :(. A Livigno na dodatek ma (miało) swoją strefę wolnocłową z tanim alkoholem (chyba) i szwajcarskich celników za tunelem którzy czasami każą wybebeszać bagażnik samochodu na polskich rejestracjach bo Polacy jak wiadomo lubią trochę za dużo przewieźć.

Wolę Samnaun - kulturalniej ;)

Jeden incydent tu, drugi tam i wystarczy na całe życie.

#20 Reachel

Reachel

Nowy użytkownik

• 27 postów
1

Napisano 09 grudzień 2019 - 16:47

Rozumiem.My na szczęście nie mieliśmy jeszcze takiego incydentu w Livigno, pomimo wielu sezonów tam spędzonych. Ale widziałam jak innych "trzepali". Ja osobiście nic nie mam do Apres Ski 😉. A nawet lubię i korzystam czasami. Chociaż nie tańczę na stole, ale w butach narciarskich, czemu nie 😉.
Bardzo chciałabym zwiedzić ośrodki narciarskie w Austrii, niestety polskich szkolek tam nie ma, nie wiem czemu 🙁. Na tym etapie, z naszym 6-latkiem dla nas to priorytet.
Poza atmosfera miasteczka bardziej zależy mi na dobrych warunkach sniegowych, bliskości do stoku i urozmaiconych trasach.