Skocz do zawartości

Francuski video kurs “Zostań lepszym narciarzem” - 8.5 godziny video


a_senior

Rekomendowane odpowiedzi

Słowo stało się ciałem! :) Po kilkumiesięcznych zmaganiach z produkcją napisów do filmów Morgana i tłumaczeniem jego tekstów mamy efekt: polską stronę francuskiego witryny “Devenez le meilleur skieur” czyli “Zostań Lepszym Narciarzem” z ambitnym i bardzo oryginalnym programem szkolenia narciarskiego. https://acces.labora...-dums-polonais/

 

Polska wersja kursu jest zubożona w stosunku do francuskiej, ale i dużo tańsza. Zubożona nie tyle co do samych filmików, te są te same, ale co do dodatkowych możliwości jakie istnieją w wersji francuskiej. Przede wszystkim brak będzie możliwości bezpośredniej, on-line, komunikacji z Morganem i jego ekipą. Ze zrozumiałych względów językowych. Podobnie nie będzie komunikacji za pośrednictwem FB, itp.

 

Kurs dostępny jest po opłaceniu 59 Euro. Cena niewielka, jeśli uwzględni się włożoną przez Morgana i Arno pracę, nie mówiąc o mojej, i fakt, że godzina szkolenia instruktora w Alpach wynosi ok. 70 Euro. Cena jest promocyjna w pierwszym sezonie i wzrośnie w kolejnych. BTW Morgan już szykuje 2. wersję. O tym jak kupić + kilka szczegółów technicznym piszę w osobnym wątku.

 

Dwa słowa o samym autorze. Morgan Petiniot jest Francuzem, instruktorem, narciarskim zapaleńcem, którego pasją jest jazda na nartach, ale i nauczanie narciarstwa. Ma bardzo nietypowy życiorys. W wieku 33 lat, jako przeciętny narciarz, osiedlił się w stacji narciarskiej w Pirenejach i to bynajmniej nie z powodu miłości do nart. Ucieczka od cywilizacji? Tu, choć nie od razu, wstąpiło w niego narciarskie szaleństwo. Zaczął bardzo dużo jeździć, a przede wszystkim doskonalić swoją jazdę. Tysiące godzin jazdy, konsultacji z instruktorami, godzin analizy filmów innych i siebie samego. Szybko uzyskał tytuł instruktora kanadyjskiego (francuski jest czasowo o wiele trudniejszy do zdobycia, np. wymaga 8 lat szkolenia innych), założył instytucję o nazwie “ Le Laboratoire du Skieur”, LLDS, czyli po naszemu “Laboratorium Narciarza”, grupującą kilku instruktorów i fachowców od nart. Organizuje staże w Alpach, Pirenejach, ale także w Japonii czy Kanadzie, na co dzień zapewne szkoli w swojej stacji. I m.in. przygotował, wraz z Arno - kinezytarapeutą i równocześnie kamerzystą, 8.5 godzinny video kurs podzielony na ponad 40 odcinków video.

 

Wg. mnie i kilku znajomych narciarzy program jest świetny, kompletny i jedyny w swoim rodzaju. Poprzez kolejne odcinki prowadzi nas od przygotowania fizycznego przed sezonem, poprzez świadomy wybór sprzętu (samym butom poświęcony jest prawie 2 godziny), podstawy jazdy na nartach, z niekiedy kontrowersyjnym podejściem do kilku utrwalonych poglądów, pokaz wykonywania podstawowych skrętów techniką carvingową i ześlizgową, w tym jazda w muldach, aż po ćwiczenia na stoku przydatne do opanowania pewnych ważnych nawyków. Wszystko to w prawdziwej jeździe, zręcznie filmowanej przez Arno.

 

Program przeznaczony jest teoretycznie dla każdego, ale tak naprawdę skierowany jest głównie do średniaków, którzy już coś potrafią i chcą poprawić swoje narciarstwo, a nie bardzo wiedzą jak się do tego zabrać. Ci skorzystają najwięcej. Ale także i ci dobrze jeżdżący wyjdą na swoje. Mam się za dobrego narciarza, ale dzięki temu programowi dowiedziałem się o kilku nowych rzeczach, a w 2-3 przypadkach doznałem nawet swoistego olśnienia. No i kupuję nowe buty narciarskie, choć sądziłem, że te dotychczasowe są wciąż OK, bo przekonały mnie argumenty Morgana. :)

 

Program opiera się na dwóch podstawowych koncepcjach. Po pierwsze, nie warto uczyć się ewolucji pośrednich, z których i tak zrezygnujemy w dalszym okresie nauczania, np. skrętów NW (we franc. to flexion-extension). I po drugie, zasadniczy mechanizm każdego skrętu, ześlizgowego czy carvingowego, opiera się na inicjacji skrętu z nogi wewnętrznej, a dokładnie, tej która stanie się za chwilę wewnętrzną! To podstawowy klucz do nauczania Morgana. Niektóre poglądy i rady Morgana wydają się kontrowersyjne, choć nie dla mnie. Inne wymagają dyskusji czy po prostu przemyślenia.

 

Program zapewne nie jest pozbawiony wad. Wydaje się, że czasem Morgan za bardzo wchodzi w szczegóły, rozdrabnia, niekiedy “za dużo gada” jak byśmy to wprost powiedzieli. Czasem, chyba celowo, powtarza się. Ale wszystko to wynika z jego pasji do bycia zrozumiałym i dotarcia za wszelką cenę do oglądającego go “ucznia”. Naprawdę mu się chce. :)

 

Jeszcze kilka słów o moim tłumaczeniu, głównie podpisów do francuskiej “gadki” Morgana, który BTW mówi bardzo ładnie i zrozumiale, ale… po francusku :). Lepiej byłoby zamiast napisów dodać polski dubbing, tyle że to mnie przerastało. Tłumaczenie żywej, kolokwialnej mowy nigdy nie jest łatwe. Tym bardziej tam, gdzie pojawia się specyficzne nazewnictwo czy wręcz żargon. Niestety często inny od tego polskiego. Tłumacz google nie tylko, że nie daje rady, to powoduje u czytającego salwy śmiechu. No więc kluczyłem jak mogłem, starając się zachować oryginał, ale niekiedy dopuszczając polską, odmienną od francuskiej, terminologię. O kilku problemach tego typu już wspominałem. Niekiedy celowo unikałem polskiego błędnego nazewnictwa, jak np. “sztywność poprzeczna”. Ale na pewno nie ustrzegłem się wielu błędów i niezręczności. Chętnie poprawię, gdy zostaną mi wytknięte. Zgłaszajcie je wprost na mój email: [email protected]

 

By było jasne. Tłumaczenie zrobiłem za friko. Dlaczego tak? Dużo by mówić i pisać. :)

 

No i na koniec, last but not least. Wielkie dzięki dla Maćka (MaciejS), który mnie zachęcił do pracy, wspomagał radą i uwagami. Gdyby nie on, szybko bym się poddał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy osoba nazwijmy średniopoczątkująca nie zrobi sobie w głowie bałaganu?

Nie. Myślę, że nie zrobi sobie bałaganu i zdecydowanie skorzysta. Morgan działa jak dobry instruktor czy ogólnie rzecz biorąc nauczyciel. Wprowadza rzeczy powoli i po kolei, bez przerostu formy. Niektóre odcinki dotyczą spraw kontrowersyjnych, np. gdy mówi o flexie buta. Albo  o kącie zakrawędziowania przed wejściem w skręt. Ale większość dotyczy spraw oczywistych. Np. jak skręcać carvingowo (ciekawa rzecz, ale Francuzi używają słowa carving, jak Polacy zresztą :), nie wymyślili sobie, jak to lubią robić, własnego odpowiednika*). Pokazuje jak zacząć, gdzie, na co zwracać uwagę. Nie pokazuje od razu na 100%, a naprawdę umie to robić, nie chwali się swoimi umiejętnościami. Podobnie wprowadzenie krótkiego skrętu, który nazywa krótkim skrętem dynamicznym. Takie połączenie skrętu ześlizgowego z elementami carvingu. Seria takich skrętów to coś w rodzaju śmigu, choć takiej nazwy nie stosuje. To zresztą jego ulubiony skręt, skądinąd najbardziej uniwersalny i przydatny na typowych trasach czy np. w muldach.

 

Kupuj. :) W przyszłości, już za 2-gą ulepszoną wersję nic nie zapłacisz.

 

(*) dokładnie rzecz biorąc stosują także określenie skręt cięty, znów tak jak my.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek za chęci  :) Szczególnie, że za free

 

pozdrawiam

R

Dzięki. Sam się sobie dziwię. :) Ale myślę, zwłaszcza w dzisiejszym coraz bardziej zmaterializowanym świecie, że pieniądze to nie wszystko. Trzeba ich trochę mieć by godziwie żyć, ale nie dać się im uwieść. Nie przeliczać naszych poczynań na mamonę. Choć przyznaję, że nie każdy może sobie na takie stanowisko pozwolić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile zrozumiałem, jeśli stwierdzisz w ciągu 30 dni, że to Ci nic nie dało, piszesz do Morgana a on Ci odda pieniądze. I pewnie zabierze dostęp. :) Czyli w uproszczeniu, oddaje pieniądze, jeśli Ci się to nie spodoba.

Dobrze zrozumiałeś. Dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...