Skocz do zawartości

Freereide przy trasie - dobór nart


Rekomendowane odpowiedzi

1. Mężczyzna
2. 33
3. 78
4. 174
5. 24 lata średnio 3 tygodnie w sezonie za granicą (Austria) plus jeden dwa wypady do Austrii na 3 dni
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? 8
7. Jakie masz buty ? (Flex 120 ) - Nordica speedmachine 2018
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? ( NARTY ROSSIGNOL HERO MASTER - 170 cm
HEAD i.Supershape Magnum 2016 - 170 cm )
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy. pasują mi powyższe narty, średnie i długie  bardzo szybkie skręty
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju - Austria ? głównie czerwone, czasami czarne,  przede wszystkim sztruks, teraz również nastawiam się na jazdę poza trasą.
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? szybko, dynamicznie, jeżdżę dobrze technicznie.
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? do 25 dni na stoku w ciągu roku, kondycja dobra (siłownia i tenis) 3-4 razy w tygodniu.
13. Możliwości finansowe  do 2500 zł.

14. w piątek 29.11 chciałbym dokonać zakupu.

15. Zaproponowano mi 3 narty do jazdy poza trasą - ale na 99% będzie to jazda przy trasie - ewentualnie jakieś trawersowanie kilkaset metrów żeby zjechać w lepszym miejscu.:

Head Kore 93 - 2020 - 180cm - około 2400 z wiązaniem (PROMIEŃ: 16,4 m dla długości 180 cm TALIOWANIE: 133 mm/93 mm/115 mm dla długości 180 cm

Head Kore 99 - 2020 - 180 cm - około 2500 z wiązaniem PROMIEŃ: 17,0 mm dla długości 180 cm TALIOWANIE: 134 mm/99 mm/120 mm dla długości 180 cm

Majesty Rouge - 2020 - 178 cm - około 2300 z wiązaniem PROMIEŃ: 20,0 m dla długości 178 cm TALIOWANIE: 120-100-115mm dla długości 178 cm

15. Proszę o radę, ewentualne podpowiedzi co kupić / przetestować przed zakupem, na pierwszy sensowny wyjazd jadę dopiero na początku marca więc trochę czasu mam.

16. Wszelkie sugestie mile widziane, dodatkowo będę wdzięczny odnośnie sugestii co do długości nart.

17. Pytanie co wybrać, ewentualnie czy w podobnych pieniądzach poleci ktoś coś innego.

18. Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


1. Mężczyzna
2. 33
3. 78
4. 174
5. 24 lata średnio 3 tygodnie w sezonie za granicą (Austria) plus jeden dwa wypady do Austrii na 3 dni
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? 8
7. Jakie masz buty ? (Flex 120 ) - Nordica speedmachine 2018
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? ( NARTY ROSSIGNOL HERO MASTER - 170 cm
HEAD i.Supershape Magnum 2016 - 170 cm )
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy. pasują mi powyższe narty, średnie i długie bardzo szybkie skręty
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju - Austria ? głównie czerwone, czasami czarne, przede wszystkim sztruks, teraz również nastawiam się na jazdę poza trasą.
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? szybko, dynamicznie, jeżdżę dobrze technicznie.
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? do 25 dni na stoku w ciągu roku, kondycja dobra (siłownia i tenis) 3-4 razy w tygodniu.
13. Możliwości finansowe do 2500 zł.

14. w piątek 29.11 chciałbym dokonać zakupu.

15. Zaproponowano mi 3 narty do jazdy poza trasą - ale na 99% będzie to jazda przy trasie - ewentualnie jakieś trawersowanie kilkaset metrów żeby zjechać w lepszym miejscu.:

Head Kore 93 - 2020 - 180cm - około 2400 z wiązaniem (

PROMIEŃ:

16,4 m dla długości 180 cm

TALIOWANIE:

133 mm/93 mm/115 mm dla długości 180 cm


Head Kore 99 - 2020 - 180 cm - około 2500 z wiązaniem

PROMIEŃ:

17,0 mm dla długości 180 cm

TALIOWANIE:

134 mm/99 mm/120 mm dla długości 180 cm


Majesty Rouge - 2020 - 178 cm - około 2300 z wiązaniem

PROMIEŃ:

20,0 m dla długości 178 cm

TALIOWANIE:

120-100-115mm

dla długości 178 cm


15. Proszę o radę, ewentualne podpowiedzi co kupić / przetestować przed zakupem, na pierwszy sensowny wyjazd jadę dopiero na początku marca więc trochę czasu mam.

16. Wszelkie sugestie mile widziane, dodatkowo będę wdzięczny odnośnie sugestii co do długości nart.

17. Pytanie co wybrać, ewentualnie czy w podobnych pieniądzach poleci ktoś coś innego.

18. Z góry dziękuję za pomoc

Parametry mamy podobne, poprzednie narty też, więc się wypowiem. Ja kupiłem używki jednoroczne, w dobrym stanie za 1000, Scott the Ski, 180, 92 pod butem w podobnym celu:
https://www.skiforum...ski-180cm-2017/
Co do wspomnianych przez ciebie Majesty i Head nic ci nie pomogę, ale może warto nie napinać się na nówki? Kierunek tak czy owak słuszny;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Majesty mogę się wypowiedzieć tylko o Dirty Bear-ach. Fantastyczne narty ! Porządne drewno, rocker nie za duży ale i solidny camber - super decha. 

Nie wiem jak te Rouge - tip to tail rdzeń drewniany ale co to znaczy ? W DB wszystko to drewno. Nie wiem po co rocker z tyłu. 

 

Co do Headów byłbym ostrożny - technologia Topless, najlżejsze narty w historii, skitouring - pachnie jakby się miały szybko rozlecieć :D Nie wiem, czy ktoś na tym jeździł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam Volkl Mantra. Fajne poza trasą jak i na. Ja akurat mam starszy model 2010 bez rockera.

 No tez polecam! właśnie kupiłem (model 2013! rewelacyjna szata graficzna) i wypróbowałem na Molltku... metrowy puch a zabawa przednia! trzeba w takim puchu czuby wyciągać bo brak powder rocker'a ale nartki zarombiste! 

A jak chcesz bez wysiłku to ja osobiście jak zawsze polecę K2 90 Ricktor (nie pomyl z 82! ta sama nazwa a narta diametralnie inna)

Pozdrawiam

PS. ale pamiętaj o zasadzie: co pasuje nam to nie znaczy, że Tobie spasuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Majesty mogę się wypowiedzieć tylko o Dirty Bear-ach. Fantastyczne narty ! Porządne drewno, rocker nie za duży ale i solidny camber - super decha. Nie wiem jak te Rouge - tip to tail rdzeń drewniany ale co to znaczy ? W DB wszystko to drewno. Nie wiem po co rocker z tyłu. Co do Headów byłbym ostrożny - technologia Topless, najlżejsze narty w historii, skitouring - pachnie jakby się miały szybko rozlecieć :D Nie wiem, czy ktoś na tym jeździł.

Jeżdżę od roku na Head Kore, nie rozleciały się i raczej nie rozleca. Całkiem solidnie wykonane, głównie Chopok poza trasa Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 7 było, kupiłem używane po testach. W marcu w kamień dobrze walnąłem i myślałem że będzie słabo... Krawędź siedzi, nic się nie rozkleiło, jedynie mocno krawędź zdarło więc w tym miejscu już piękna i gładka nigdy nie będzie Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No @wkg dobrze doradza, Majesty chodzą mi po głowie od zawsze jak zacząłem przygodę poza trasową...

Jeżeli ktoś czuje, że wyfrunie z tras to radzę iść w szerokie i nie bać się... po kilku sezonach (kilkadziesiąt dni) "pozatrasówki" uważam, że na początek 80-90 a potem 100 -->

na trasach da się te dechy ogarnąć a poza... bajeczka! 

PS. kolega właśnie kupił 135  :o a to nie długość  :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie sugestie.
 

Dodam tak, to ma być moja 3 narta tylko na "puch" albo opad w trakcie jazdy.
Wiem, że na trasach będzie bardzo słabo w porównaniu do dwóch par które posiadam.
Na Dirty Bearach jeździłem, ale ta narta mnie nie przekonuje ani poza trasą ani na trasie.
Jeździłem też na jakiś Salomonach koło 115 pod butem i rossingniolach o podobnych parametrach i było nieźle, na trasie co prawda jeszcze gorzej, ale to ma być narta tylko żeby dojechać gdzieś poza trasę.
Wydaje mi się, że te odczucia mogły się pojawić dlatego, że na "szerokich" jeździłem bardziej po płaskim i lepiej wynosiły nad śnieg.
Co do trwałości Head to aż tak się nie martwię, bo pewnie pojeżdżę na tych nartach tak koło 7 dni max w sezonie.
Nad Volklem też myślę, bo chyba nawet na forum parę razy ludzie zachwali, tylko pytanie jaki model i jaka wysokość.

Jeśli jeszcze jakieś pomysły to śmiało.
Narty mogą być roczne lub dwuletnie, ale nie używane tylko nowe.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Dirty Bearach jeździłem, ale ta narta mnie nie przekonuje ani poza trasą ani na trasie.

Jeździłem też na jakiś Salomonach koło 115 pod butem i rossingniolach o podobnych parametrach i było nieźle, na trasie co prawda jeszcze gorzej, ale to ma być narta tylko żeby dojechać gdzieś poza trasę.

Wydaje mi się, że te odczucia mogły się pojawić dlatego, że na "szerokich" jeździłem bardziej po płaskim i lepiej wynosiły nad śnieg.

 

Jasne - każdy ma inne odczucia. 

Ale z tym 115 przy twojej wadze ... hmmm ... jeżeli 100 mm nie wynosi to poszukałbym przyczyny nie w szerokości. 90 wyniesie. Długość oczywiście minimum wzrost a najlepiej przy rockerze wzrost + 5-10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Mężczyzna
2. 33
3. 78
4. 174
5. 24 lata średnio 3 tygodnie w sezonie za granicą (Austria) plus jeden dwa wypady do Austrii na 3 dni
6. Ja się oceniasz wg skali Forum ? 8
7. Jakie masz buty ? (Flex 120 ) - Nordica speedmachine 2018
8. Jakie masz teraz narty / na jakich już jeździłeś ? ( NARTY ROSSIGNOL HERO MASTER - 170 cm
HEAD i.Supershape Magnum 2016 - 170 cm )
9. Jaki preferujesz promień skrętu, szybkość jazdy. pasują mi powyższe narty, średnie i długie  bardzo szybkie skręty
10. Jakie lubisz trasy, w jakim kraju - Austria ? głównie czerwone, czasami czarne,  przede wszystkim sztruks, teraz również nastawiam się na jazdę poza trasą.
11. Jak lubisz jeździć, lub jak chciałbyś jeździć ? szybko, dynamicznie, jeżdżę dobrze technicznie.
12. Jak z Twoją kondycją, ile dni w sezonie spędzasz na stoku ? do 25 dni na stoku w ciągu roku, kondycja dobra (siłownia i tenis) 3-4 razy w tygodniu.
13. Możliwości finansowe  do 2500 zł.

14. w piątek 29.11 chciałbym dokonać zakupu.

15. Zaproponowano mi 3 narty do jazdy poza trasą - ale na 99% będzie to jazda przy trasie - ewentualnie jakieś trawersowanie kilkaset metrów żeby zjechać w lepszym miejscu.:

Head Kore 93 - 2020 - 180cm - około 2400 z wiązaniem (PROMIEŃ: 16,4 m dla długości 180 cm TALIOWANIE: 133 mm/93 mm/115 mm dla długości 180 cm

Head Kore 99 - 2020 - 180 cm - około 2500 z wiązaniem PROMIEŃ: 17,0 mm dla długości 180 cm TALIOWANIE: 134 mm/99 mm/120 mm dla długości 180 cm

Majesty Rouge - 2020 - 178 cm - około 2300 z wiązaniem PROMIEŃ: 20,0 m dla długości 178 cm TALIOWANIE: 120-100-115mm dla długości 178 cm

15. Proszę o radę, ewentualne podpowiedzi co kupić / przetestować przed zakupem, na pierwszy sensowny wyjazd jadę dopiero na początku marca więc trochę czasu mam.

16. Wszelkie sugestie mile widziane, dodatkowo będę wdzięczny odnośnie sugestii co do długości nart.

17. Pytanie co wybrać, ewentualnie czy w podobnych pieniądzach poleci ktoś coś innego.

18. Z góry dziękuję za pomoc

 

 

Po pierwsze. nie potrzebujesz ŻADNYCH kolejnych nart.  Marketing i społeczeństwo wmówiło Ci, że kolejny zakup jest konieczny.

Jeździsz dobrze technicznie. Po dziadostwie jeździć nie będziesz. Jak spadnie puch to będziesz miał fun na obojętnie czym. Również na tych nartach co posiadasz.

 

Po drugie, jeśli już się uprzesz na zakup, ogranicz budżet. I tak nie wiadomo, która narta Ci przypasuje. Kup więc takie za 1000zł a nie za 2500zł. Wcale nie będą w niczym gorsze.

 

Jeśli uniwersalne to Np takie:

https://ski24.pl/nar...-dlugosc_cm-180

 

albo jak bardzo szerokie

 

https://www.sport-bi...-17::83448.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No @wkg dobrze doradza, Majesty chodzą mi po głowie od zawsze jak zacząłem przygodę poza trasową...

Jeżeli ktoś czuje, że wyfrunie z tras to radzę iść w szerokie i nie bać się... po kilku sezonach (kilkadziesiąt dni) "pozatrasówki" uważam, że na początek 80-90 a potem 100 -->

na trasach da się te dechy ogarnąć a poza... bajeczka! 

PS. kolega właśnie kupił 135  :o a to nie długość  :D

135 pod butem….ciekawe, gdzie  taki snieg znajdzie - z wiecej niz 110-115 trzeba uwazac - jezeli sie zapadna w snieg to tego sniegu jest tak duzo na wierzchu narty, ze znaczaco zmniejsza to manewrowosc narty. Osobiscie jezdzilem do 136, a teraz moja narta na puch to bedzie Katana Werks (pod butem "zaledwie " 117) 

Mantra z "tylko" 99 znalazla sie znakomicie w puchu bez dna……...

 

Po pierwsze. nie potrzebujesz ŻADNYCH kolejnych nart.  Marketing i społeczeństwo wmówiło Ci, że kolejny zakup jest konieczny.

Jeździsz dobrze technicznie. Po dziadostwie jeździć nie będziesz. Jak spadnie puch to będziesz miał fun na obojętnie czym. Również na tych nartach co posiadasz.

 

Po drugie, jeśli już się uprzesz na zakup, ogranicz budżet. I tak nie wiadomo, która narta Ci przypasuje. Kup więc takie za 1000zł a nie za 2500zł. Wcale nie będą w niczym gorsze.

 

Jeśli uniwersalne to Np takie:

https://ski24.pl/nar...-dlugosc_cm-180

 

albo jak bardzo szerokie

 

https://www.sport-bi...-17::83448.html

Autor nie pyta czy kupic, ale CO kupic….  Koledzy dobrze radza - - ja osobiscie Mantre uwazam za wzor - zarowno starsze modele jak i najnowsze - osobiscie nie za bardzo lubilem te roczniki z pelnym rockerem (mimo, ze rocker zawsze byl bardzo maly w Mantra'ch - chyba roczniki od 2013-2017  (ale dokladnie to te roczniki moga byc nieco rozne)….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

135 pod butem….ciekawe, gdzie  taki snieg znajdzie...

 

Nooo na Molltku spadło prawie 3m! jest po czym jeździć  :D

Choć też uważam, że to przesada. Ja mam K2 118 z powder rockerem i uważam tą nartę za zbyt szeroką ale... 

Zgadzam się też z kosztami w narty pozatrasowe nie warto inwestować dużych pieniędzy. K2 kupiłem nówki komplet wyszedł około 2300  :o  po 2,3 sezonach od spodu wyglądają... ciekawie  :wacko: No niestety, skały i inne przysypane ciekawostki robią swoje.

Obecnie za Mantry dałem 450 złotych  :D i jestem baaardzo zadowolony!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Jackiem. Ja dałem 1600 ale poza trasą się tak łatwo niszczą:) puryści ostrej, gladkiej, równej krawędzi by się poplakali

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ja ostatnio zniszczyłem (na szczęście ślizg) prawie na trasie, z dala było ok;-) Ot przewrotność losu. Krawędź w Kamieńsku sic, ale tych nart nie lubiłem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak btw, ma ktoś lub jeździł ktoś na daecon 76 pro? Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 
Mi od razu nie podoba się jej kształt - najszersza część narty 3 cm od jej końca to źle wróży na zachowanie w puchu.
Nawet jeśli są jakieś marketingowe gadki o all mountainie, tip rockerze to zwykle to się słabo zachowuje - narty niechętnie wychodzą z zakrętu jak są w głębokim śniegu. Dlatego zwykle narty z długimi rockerami zwężają się ku dziobom.

tjVu0wP.png
 

Ogólnie - twarda trasa i puch to są dwa przeciwne światy.

Coś co świetnie jeździ w puchu (zero camber, negative camber, rocker) będzie fatalnie jeździć na twardej trasie i szreniach poza trasą.

W drugą stronę mniej, ale znowu nie da takiej frajdy i lekkości jazdy.

 

Z nartami mocno specjalizowanymi można się znowu nieźle naciąć - pójść w warunki na których skończy się walką o ogień/przeżycie bo jednak były inne niż w prognozie.

 

Ja mam takie doświadczenia z nartami pozatrasowymi: http://www.skitury.f...301.html#154475

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...