Skocz do zawartości

Podniesienie krawędzi - kolejność ostrzenia


techset

Rekomendowane odpowiedzi

Poszedłem ostatnio do serwisu, żeby zrobić planowanie ślizgów, krawędzie ostrzę sobie samemu. Okazało się, że podobno maszyna nie ma opcji planowania, że musi zrobić też boki, ale jak chcę to podniosą krawędzie ręcznie. Nie chciało mi się iść gdzie indziej więc OK.

 

Takie pytanie: mnie uczyli, że wpierw planowanie, później podniesienie i na końcu boki, czy kolejność odwrotna - ostrzenie>podniesienie ma jakiś negatywny wpływ na nartę? Czy też nie da się założyć dobrze w ten sposób kątów? Czy też 3 opcja, nie będzie miało znaczenia (ew. niewyczuwalne). Dzieki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie: 1. spód 2. boki 3. podniesienie - w tej kolejności. Ostrzenie każdej płaszczyzny powoduje że na tej drugiej robi się minimalny grad. Boczną krawędź na ogół traktuję dużo brutalniej, i niemal zawsze robi się mikrodrucik na dolnej powierzchni - gdyby został, byłby dość upierdliwy :) Podniesienia na ogół to tylko kosmetyka, więc na bocznej ww. efektu nie obserwuję, ale jeśli to konieczne to robię ew dodatkowe liznięcie boku jeszcze raz. Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w jakim sensie chcą zrobić ci podniesienie? Zmienić kąt czy tylko wyrównać krawędź? Wyrównanie krawędzi ok ale zmiana kąta ręcznie może się odbyć wyłącznie zwiększając kąt podcięcia.

 

Swoją drogą serwis maszynowy bez maszyny planującej to serwis ręczny ;-)

Lukasz86 - pytanie: czy da się podnieść krawędź (zmiana kąta krawędzi dolnej) bez planowania ślizgu?

                                                                      Pozdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz86 - pytanie: czy da się podnieść krawędź (zmiana kąta krawędzi dolnej) bez planowania ślizgu?

                                                                      Pozdr. 

Da się :-) Do tego mamy narzędzie zwane prawidłem: https://sklepnarciar...harp-p-457.html

 

Tylko, że zmiana kąta krawędzi podcięcia (zwiększenie) jak i boku (zmniejszenie) to bardzo wymagające działanie i w praktyce trzeba mieć niezłą łapę do tego i umiejętności.

 

A co do mojego wcześniejszego postu to zapytałem, bo różni serwisanci różnie pojmują niektóre pojęcia i lepiej aby sprawy były jasno postawione na stole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz86 - pytanie: czy da się podnieść krawędź (zmiana kąta krawędzi dolnej) bez planowania ślizgu?

                                                                      Pozdr. 

Przelecieć prawidłem można tylko jaki kąt wyjdzie bez równej bazy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w jakim sensie chcą zrobić ci podniesienie? Zmienić kąt czy tylko wyrównać krawędź? Wyrównanie krawędzi ok ale zmiana kąta ręcznie może się odbyć wyłącznie zwiększając kąt podcięcia.

 

Swoją drogą serwis maszynowy bez maszyny planującej to serwis ręczny ;-)

 

Kąt  spodu, przykładowo 0,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jaki kąt podniesienia powinno się zastosować w slalomówkach ? 

Podnosząc kąt wpływamy na dynamikę nart ?

Ktoś wie ?

Do slalomek rekomendowany jest 0,5 stopnia podniesienia, ponieważ narta wtedy wchodzi szybciej w krawędź a w szybkich i ciętych skrętach jest to istotne. Gigantki rekomendują 1 stopień.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...