Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Dobór NART

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#21 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2611 postów
  • Na forum od: 01.2017
967
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 09 listopad 2019 - 13:24

Cześć
Nie. Wszystko jest kwestią techniki ogólnej narciarza i zastosowanej techniki jazdy. Robiłem takie rzeczy dziesiątki razy.
Pozdro

Pozdrowienia

Ja też robiłem, nawet bardziej dziwne i co z tego wynika?

#22 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13170 postów
  • Na forum od: 11.2007
8051
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 09 listopad 2019 - 13:28

Ja też robiłem, nawet bardziej dziwne i co z tego wynika?

Cześć

Nie wiem co Ty robiłeś i ... wiesz. Ja przez pewien czas miałem musiałem się takimi próbami zajmować zawodowo.

I bardzo Cie proszę nie pisz, że coś robiłeś skoro miało to miejsce raz czy dwa jak z tymi tyczkami OK?
Pozdrowienia

#23 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2611 postów
967
  • Łódź/Wrocław

Napisano 09 listopad 2019 - 13:37

Cześć
Nie wiem co Ty robiłeś i ... wiesz. Ja przez pewien czas miałem musiałem się takimi próbami zajmować zawodowo.
I bardzo Cie proszę nie pisz, że coś robiłeś skoro miało to miejsce raz czy dwa jak z tymi tyczkami OK?
Pozdrowienia

Nie wiem skąd informacja, że raz czy dwa?
Wiem, że zawodowo, tym bardziej dziwi mnie brak rozróżnienia między zastosowaniem sprzętu. Nikt po opadzie śniegu w takiej Cortinie rano nie wyjeżdżał na górę w slalomkach. Dodam, że połowa lokalesi.
Edit: wiem, że Mitku ty wtedy tylko balet ba dwu metrowych ołówkach, kursant zresztą też, wszak adaptacja...

#24 FerraEnzo

FerraEnzo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1145 postów
  • Na forum od: 08.2017
760
  • Umiejętności: 7
  • Kraków

Napisano 09 listopad 2019 - 13:50

Wg mnie proporcja jazdy offpiste do agresywnej semisportowej jest istotna. Tu trzeba coś wybrać. Na coś się zdecydować. Przy jeździe zwykłej można nie optymalizować rodzaju narty. To, że coś da się zrobić nie oznacza, że da się zrobić dobrze, ani nie gwarantuje satysfakcji. Ferra flekujesz am na zasadzie na jakiej flekowany jest automat w aucie. Mitek wsadziłby cie na sezon na takowe, kazał zaadaptować się, ty byś zaadoptował jako narciarz doskonały i w następnym sezonie same peany na cześć am;-)

Głupoty piszesz. Zawsze postawię wyżej nartę wąską nad AM. Kusił mnie AM po zeszłorocznej próbie na XDR Yoss'a. Rzeczywiście było łatwiej w cukrze ale zadałem sobie jedno pytanie. Jadę w Alpy, zakładam nartę 65 bo rano beton. Po południu zjeżdżam w dolinę w cukrze i odsypach ponad pół metra. Mam zjechać gondolą, bo mam wąską nartę? Mam się ograniczać? Czy rano mam założyć AM i się ślizgać po betonie? Po co tak komplikować sobie życie, jeśli wąska narta w zupełności wystarczy w obydwu scenariuszach? Wolę mieć pewną, sportową nartę na twardym i delikatnie popracować na miękkim niż onanizować się nad 65 vs 80 vs 77,5 itp. Chore to się staje powoli. 

Koniec zeszłego sezonu, Spalena Dolina na Słowacji. W kolejce rzuca mi się w oczy dziewczyna "w stylu" race na narcie GS FIS (wąska jak boazeria). Jadę się przejechać na czarną. +10 stopni, odsypy ponad pół metra. Stoję na górze zastanawiając się którędy będzie łatwiej, gdzie mniejsze odsypy. Tylko śmignęła koło mnie, nawet na tyłek nie zdążyłem popatrzeć. :) To jest wzór narciarza kompletnego. Na swojej SL też tamtędy zjechałem, nie w takim stylu ani nie tak szybko ale zjechałem. Z Eberhartera w Marcu też, na GS 65mm. 

Nie trzeba ani tak szybko ani na FIS GS, ale warto podpatrzeć lub posłuchać lepszych narciarzy. 

Sorry Sstary, wiesz że Cię lubię ale bardziej ufam własnym obserwacjom/doświadczeniom i opiniom Deb, Mitka, Spiocha niż Tobie :)

Nie rozumiem jak można iść tak bardzo w zaparte...

Wisienka na torcie.

#25 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13170 postów
  • Na forum od: 11.2007
8051
  • Warszawa

Napisano 09 listopad 2019 - 13:50

A jaka narta z double rockerem była by lepsza na trasy jak i poza nimi miejwięcej po równo?

Cześć

Teraz mi przyszło do głowy, że skoro jesteś zzumowany na ten obustronny rocker to poszukaj Dynastar Cham lub podobnej narty.

Tam jest obustronny rocker a jednocześnie narta jest dość sztywna i taliowana w środkowej części. Tylko musisz wziąć dłuższą. No tak minimum wzrost +5 cm i nie za szeroką.

Pozdrowienia serdeczne

#26 kajetan123456789

kajetan123456789

Nowy użytkownik

• 7 postów
  • Na forum od: 11.2019
0
  • karpacz

Napisano 09 listopad 2019 - 14:26

a coś takiego?https://www.zawojski...ahoCPMkQAvD_BwE

#27 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9407 postów
  • Na forum od: 09.2006
3657
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 09 listopad 2019 - 14:28

Konkrety. 

Czy rzeczywiście zamierzasz jeździć poza trasą? 

Co w Twoim wypadku oznacza jazda poza trasą? Puch, czy delikatne wycieczki w okolice trasy? 

Jeśli głównie zamierzasz jeździć po maszynowo przygotowanych trasach, a offpiste sporadycznie to odpuść taką nartę. Dlaczego? 

Wybierając tak szeroką nartę niewiele zyskasz w "terenie", poza złudnym poczuciem bycia kozakiem. A stracisz dużo na trasie. Gorsze trzymanie, mniejsza sztywność, rocker. Te właściwości narty, które w terenie są być może pożądane na trasie będą Ci przeszkadzać; gorszego trzymania na twardym nie zrekompensujesz żadną techniką. Choćbyś się zaadoptował w 200%. 

A teraz odwrotnie. Załóżmy, że kupisz konkretną, dobrą nartę na trasy. Zyskasz nartę, pewną, szybką, trzymającą w każdych warunkach. A wjeżdżając nią w miękki śnieg, rozwiniesz swoje umiejętności bo nie będzie tak łatwo jak na AM i będziesz musiał się zaadoptować. Nartę będziesz miał dobrą i jeśli coś pójdzie nie tak, będzie to wina techniki. Dzięki temu rozwiniesz się. 

Jeśli nie wierzysz w rady przypadkowych osób z forum, zobacz tutaj: https://www.skiforum...jezdzic/page-10Ostatni post na stronie nr 10. Ta pani to była zawodniczka kadry US, wie co mówi...przydatność nart AM ogranicza do heli skiing na Alasce. 

Pozdr

w kwestii zasadniczej : Ona nie mowi o uzywaniu AM na Alasce - Ona mowi o nartach, generalnie mowiac, szerszych - nie okresla typu...

natomiast wiekszosc bylych zawodnikow  jezdzi na  nartach SL/GS w wiekszosci  na Wschodzie , ale zawsze maja co najmniej jedna pare na puch (ktory na Wschodzie tak czesto sie nie zdarza).

Proffis w Rockies nart SL=owych nie uzywaja na co dzien, bo i po co???

no chyba ze na tyczki…...

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#28 FerraEnzo

FerraEnzo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1145 postów
  • Na forum od: 08.2017
760
  • Kraków

Napisano 09 listopad 2019 - 14:42

w kwestii zasadniczej : Ona nie mowi o uzywaniu AM na Alasce - Ona mowi o nartach, generalnie mowiac, szerszych - nie okresla typu...

natomiast wiekszosc bylych zawodnikow  jezdzi na  nartach SL/GS w wiekszosci  na Wschodzie , ale zawsze maja co najmniej jedna pare na puch (ktory na Wschodzie tak czesto sie nie zdarza).

Proffis w Rockies nart SL=owych nie uzywaja na co dzien, bo i po co???

no chyba ze na tyczki…...

No właśnie, a zauważ że w PL najczęściej szuka się nart szerszych nie na puch a na "gorsze warunki". Każdy jeździ na tym co mu pasuje. 

• mig12345 podziękował za tę wiadomość

#29 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1214 postów
  • Na forum od: 02.2009
715
  • Warszawa

Napisano 09 listopad 2019 - 15:17

Cześć

Nie. I w puchu i w miękkim rozkopanym śniegu narta ma znaczenie minimalne. W śniegu zsiadłym, puchu zleżałym narta szeroka jest zdecydowanie bardziej przydatna niż wąska ale akurat narta SL ze swoim szerokim przodem daje radę. I bardzo Cię proszę ni pisz postów dla zasady. ;)

Majesty są nartami, które ogólnie słabo spisują się na trasie - jeżeli już się mamy czepiać szczegółów.

A jakie warunki mamy najczęściej poza trasą ? 

Na szczęście wiem co piszę, kilka lat się męczyłem w puchu i rozkopanym ciężkim śniegu na wąskiej narcie. I poza trasą. Tragedia. Niestety powierzchnia narty się liczy - jak na nartach wodnych. Obawiam się, że teoretyzujesz :D

Które Majesty ? Akurat Dirty Beary dają radę ładnie iść na krawędzi na przygotowanym stoku, są sprężyste z mocnym camberem. Wolfy tez. I kilka innych.  Lumberjacki wcale... 

#30 kajetan123456789

kajetan123456789

Nowy użytkownik

• 7 postów
0
  • karpacz

Napisano 09 listopad 2019 - 15:41

a coś takiego piszą ,że na trasy dobre i poza też.https://www.top-nart...nWK4SfF9e9ETxZKZhRBg2bRoCldMQAvD_BwE

#31 kajetan123456789

kajetan123456789

Nowy użytkownik

• 7 postów
0
  • karpacz

Napisano 09 listopad 2019 - 15:42

a coś takiego piszą ,że na trasy dobre i poza też.https://www.top-nart...nWK4SfF9e9ETxZKZhRBg2bRoCldMQAvD_BwE czy 92 pod butem na trasy za dużo?

#32 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2611 postów
967
  • Łódź/Wrocław

Napisano 09 listopad 2019 - 17:40

Głupoty piszesz. Zawsze postawię wyżej nartę wąską nad AM. Kusił mnie AM po zeszłorocznej próbie na XDR Yoss'a. Rzeczywiście było łatwiej w cukrze ale zadałem sobie jedno pytanie. Jadę w Alpy, zakładam nartę 65 bo rano beton. Po południu zjeżdżam w dolinę w cukrze i odsypach ponad pół metra. Mam zjechać gondolą, bo mam wąską nartę? Mam się ograniczać? Czy rano mam założyć AM i się ślizgać po betonie? Po co tak komplikować sobie życie, jeśli wąska narta w zupełności wystarczy w obydwu scenariuszach? Wolę mieć pewną, sportową nartę na twardym i delikatnie popracować na miękkim niż onanizować się nad 65 vs 80 vs 77,5 itp. Chore to się staje powoli.

Koniec zeszłego sezonu, Spalena Dolina na Słowacji. W kolejce rzuca mi się w oczy dziewczyna "w stylu" race na narcie GS FIS (wąska jak boazeria). Jadę się przejechać na czarną. +10 stopni, odsypy ponad pół metra. Stoję na górze zastanawiając się którędy będzie łatwiej, gdzie mniejsze odsypy. Tylko śmignęła koło mnie, nawet na tyłek nie zdążyłem popatrzeć. :) To jest wzór narciarza kompletnego. Na swojej SL też tamtędy zjechałem, nie w takim stylu ani nie tak szybko ale zjechałem. Z Eberhartera w Marcu też, na GS 65mm.
Nie trzeba ani tak szybko ani na FIS GS, ale warto podpatrzeć lub posłuchać lepszych narciarzy.
Sorry Sstary, wiesz że Cię lubię ale bardziej ufam własnym obserwacjom/doświadczeniom i opiniom Deb, Mitka, Spiocha niż Tobie :)
Nie rozumiem jak można iść tak bardzo w zaparte...

Wisienka na torcie.

Ranny beton, tyczki... Jasne, że narta waska, lepiej sportowa. Też bym tak wybrał. Ale nie zawsze tak bywa. Dobrze mieć wybór. Czasem popołudnie, czasem wiosna, czasem świeży śnieg, czasem poza trasą, jeśli okazuje się, że to większość warto zrewidowac szerokość pod butem. Też Cię lubię Ferra, Mitka czy Freda też słucham;-) Miałem okazję jeździć i poznać także sportowców od tych ci tyczki po tych co skialpinizm, a także wielu dobrych narciarzy na stoku, więc internet nie musi kreować moich idoli:-)

#33 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1214 postów
  • Na forum od: 02.2009
715
  • Warszawa

Napisano 09 listopad 2019 - 18:17

Głupoty piszesz. Zawsze postawię wyżej nartę wąską nad AM. Kusił mnie AM po zeszłorocznej próbie na XDR Yoss'a. Rzeczywiście było łatwiej w cukrze ale zadałem sobie jedno pytanie. Jadę w Alpy, zakładam nartę 65 bo rano beton. Po południu zjeżdżam w dolinę w cukrze i odsypach ponad pół metra. Mam zjechać gondolą, bo mam wąską nartę? Mam się ograniczać? Czy rano mam założyć AM i się ślizgać po betonie? 

To zjedź na niej po lawinisku albo choć po kalafiorach i szreni :D Piszesz cały czas o jeździe on-piste.

#34 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2611 postów
967
  • Łódź/Wrocław

Napisano 10 listopad 2019 - 08:26

To zjedź na niej po lawinisku albo choć po kalafiorach i szreni :D Piszesz cały czas o jeździe on-piste.

Heitz też na wąskiej jeździł, a teraz Pure.
https://www.scott-sp...e/jeremie-heitz
Kurdziel ulubione PH Hendryx, uniwersalne i ulubione ponoć. Tu chwali Sage i się nie dziwię:
https://www.ntn.pl/m...ione-2016-2017/
To tak po jednej stajni z Scott the Ski;-)
PS z tkmaxxa przeniosłem marynarkę;-)
Lans, zamiast Spyder Lagerfeld:-)
Przypomina starą kaszmirową Bytom.
Zostawiłem kiedyś w pociągu.

Załączone miniatury

• DSC_5013.JPG

#35 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1514 postów
  • Na forum od: 12.2010
894
  • Umiejętności: 3
  • Ściema wschodnia

Napisano 10 listopad 2019 - 12:21

Takie 2 filmy Ivicy Kostelica
Tu trenują

A tu jeżdżą dla przyjemności

Przepraszam za literówki, klawiatura mi szwankuje.