Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * - 1 głosy

Muldy czy garby?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
717 odpowiedzi w tym temacie

#41 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1490 postów
  • Na forum od: 12.2010
890
  • Umiejętności: 3
  • Ściema wschodnia

Napisano 29 sierpień 2019 - 16:31

Na dołku to w areszcie : D

Jeszcze nie słyszałem, żeby kogoś zgarnęli w dołek, zgarniają na dołek :D

A siedzi się pod celą.

Przepraszam za literówki, klawiatura mi szwankuje.

#42 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1163 postów
  • Na forum od: 02.2009
683
  • Umiejętności: 8
  • Warszawa

Napisano 29 sierpień 2019 - 16:33

Ano właśnie.

#43 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2079 postów
  • Na forum od: 11.2005
885
  • Umiejętności: 1

Napisano 29 sierpień 2019 - 16:44

Ale to slang jest. Natomiast mulda to nie jest ciąg górek i dołków.

https://sjp.pwn.pl/s...da;2568571.html

To jest slang i rusycyzm równocześnie.  Co do definicji ,aleś zrobił odkrycie........

Problem w tym, że jeżeli będziemy jeździć  "po"  muldach to każde kolejne pokolenie narciarzy będzie je utożsamiać z "górką", słownikowe znaczenie słowa "mulda"zna naprawdę niewielki procent populacji pewno geolodzy i robotnicy budowlani. 

Jak tutaj słusznie zauważono cały świat jeździ po "górkach, kopczykach" etc. więc każdy Polak będzie chciał podobnie.........

Ps.

Odwrócenie znaczenia słowa nie jest w języku polskim niczym niezwykłym, np. "pospolity" kiedyś oznaczało "wyjątkowy" stąd przetrwało w nazwie naszego kraju.

#44 jacek-1210

jacek-1210

Użytkownik

• PipPipPip
  • 646 postów
  • Na forum od: 04.2013
695
  • Radomsko

Napisano 29 sierpień 2019 - 16:52

Ps.

Odwrócenie znaczenia słowa nie jest w języku polskim niczym niezwykłym, np. "pospolity" kiedyś oznaczało "wyjątkowy" stąd przetrwało w nazwie naszego kraju.

"Bez most przez kapelusza" ;)

#45 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1490 postów
890
  • Ściema wschodnia

Napisano 29 sierpień 2019 - 17:08

Aleś zrobił odkrycie........

Problem w tym, że jeżeli będziemy jeździć  "po"  muldach to każde kolejne pokolenie narciarzy będzie je utożsamiać z "górką", słownikowe znaczenie słowa "mulda"zna naprawdę niewielki procent populacji pewno geolodzy i robotnicy budowlani. 

Jak tutaj słusznie zauważono cały świat jeździ po "górkach, kopczykach" etc. więc każdy Polak będzie chciał podobnie.........

Ps.

Dlatego pisałem, że powinno być w muldach lub muldami. Natomiast konkurencje nazywają się "po"

https://pl.wikipedia...iarstwo_dowolne

I cała dyskusja tutaj jest o tym, że jedni myślą, że mulda to górka, a inni ich poprawiają, że to dołek.

Jest to przynajmniej 3 reinkarnacja dyskusji o muldach. Kiedyś rozważaliśmy skąd wzięło się mogul skoro to magnat. I wyszło nam, że rip the moguls to jest śmierć magnatom.

http://www.skiforum....rstwa/?p=533235

#46 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9385 postów
  • Na forum od: 09.2006
3640
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 29 sierpień 2019 - 18:12

Zagladnij do Doroszewskiego, przeczytaj I wtedy zrozumiesz moje watpliwosci

Jezyki sie zmieniaja...

Np w amer angielskim pojecie "standard transmission" jest , wg definicji, tzw manual czyli reczna skrzynia beigow

wobec rozpowszechnienia  automatow, coraz wiecej ludzi pod pojeciem "standard" rozumieja - automatic....

tak samo, jezeli wiekszosc ludzi sredniointeligentnych rozumie mulde jako gorke to ja pieprze "oficjane" dialogi, zwlaszcza, jezeli sa tak nielogiczne jak u pana D

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#47 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2546 postów
  • Na forum od: 01.2017
948
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 29 sierpień 2019 - 19:47

https://www.narty.pl...azdy-muldy.html

#48 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2079 postów
885

Napisano 30 sierpień 2019 - 09:10

Po przemyśleniu tematu........  :lol: , jeśli muldy powstają bardziej w wyniku ubicia, rozjeżdżenie śniegu a ich szczyty/grzbiety znajdują się na pierwotnej wysokości

świeżego śniegu, wszystko w języku polskim jest jak najbardziej poprawne i rzeczywiście wtenczas jak tutaj pisano mulda będzie składać się ze zbocza i dna,

jedynie szczyt/grzbiet tejże, muldą nie będzie.

W takim wypadku o garbach nie może być mowy ponieważ garb jest zawsze postrzegany jako wyniosłość ponad pierwotną płaszczyznę.

Jeśli widzimy typowy rów czyli muldę "melioracyjną"  czy widzimy tam jakiś garb.........,NIE,   widzimy co najwyżej jego dno i zbocze, są to integralne

części owej muldy/rowu jak najbardziej komunikacyjnie i stylistyczne poprawne.

• sstar podziękował za tę wiadomość

#49 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1490 postów
890
  • Ściema wschodnia

Napisano 30 sierpień 2019 - 12:57

Te 3 filmy rozjaśnią czym muldy są

https://www.youtube....h?v=Go0aL_OJ0Vw

https://www.youtube....watch?v=8lsmC_Z

https://www.youtube....h?v=4iULBRvxfj4

#50 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2079 postów
885

Napisano 30 sierpień 2019 - 13:35

Czyli czym? bo z pewnością nie są sztucznie usypanymi kopczykami bo byłoby to całkowicie sprzeczne z rzeczoną definicją "muldy". :lol:

Pojawia się pytanie ile i w jakiej konfiguracji/odległości  kopczyki tworzą muldę, czyli ile "wypukłości" tworzy "wklęsłość" :blink:  :lol:  bo nią jest w istocie mulda,

powyższe zdanie wyraźnie wskazuje że posługiwanie się wszelkimi wypukłościami w opisie muldy jest bez sensu. :D

#51 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1490 postów
890
  • Ściema wschodnia

Napisano 30 sierpień 2019 - 15:51

Worcie, chyba się nie rozumiemy. Mnie się nie podoba nazywanie tego co tworzy się na stoku dołkami. Dlatego uważam, że nazwa mulda jest nietrafiona. Nie mam zamiaru walczyć o jej zmianę. Jedynie pokazuję, że to co pojawia się na stoku wynika z gromadzenia się kupek śniegu, a nie tworzenia się dołków na płaskiej powierzchni. Dlatego wiele narodowości nazwało to górkami/garbami (bumps, buckel, bosse). 

Jak będziesz miał okazję pojechać na Kitzsteinhorn przed sezonem to będziesz mógł zobaczyć jak trenujące grupy robią takie tory do jazdy bez użycia ratraka. Wtedy z boku będziesz mógł zobaczyć, czy to są głównie dołki, czy raczej górki. Powstanie takiego toru trochę trwa bo musi być sporo przejazdów, więc widać jak to zmienia się w ciągu dnia. Zresztą można się też przejechać i sprawdzić, czy wpada się w dołki, czy wyskakuje na górkach. 

#52 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2079 postów
885

Napisano 30 sierpień 2019 - 16:31

Wszystko zależy od punktu odniesienia płaszczyzny pierwotnej, jeżeli za taką uznamy powiezchnie świeżego
śniegu/puchu a takie były głównie warunki narciarskie kiedy słowo mulda weszło do słownika narciarskiego, to zdecydowanie powstają zagłębienia czyli
muldy, nie muszę nic oglądać bo wiem,ze jak jadę
po świeżym śniegu to głównie powstaje dołek i w
mniejszym stopniu odsyp.
Jeszcze inaczej,jeżeli jeżdżę po typowych naszych muldach,
dno owych muld jest na poziomie mniej wiece ziemi,bo ja czesto widać,natomiast szczyt jest
mniej więcej na poziomie swie zego jeszcze nie ubitego sniegu. Czyli jeżeli za płaszczyznę odniesienia uznać poziom pirwotnego swizego sniegu to bezsprzecznie powstały zagłębienia czyli muldy:)

#53 Veteran

Veteran

Veteran

• PipPipPipPip
  • 1385 postów
  • Na forum od: 01.2015
1515

Napisano 30 sierpień 2019 - 17:07

Witam

Nie należy wprowadzać do języka nowych "logicznych " określeń w miejsce starych, powszechnie znanych, ale nie  logicznych.  Jak są powszechnie znane, to są logiczne. Każdy żywy jezyk jest pełen sprzeczności.

Miałem w ręce książkę dla początkujących miłośników komputerów. Autor nazywał się Klik.  Głupio mu było pisać o klikaniu, więc konsekwentnie w całej książce używał słowa  "tupnięcie" myszką.

Miałem zamiar  opisać szerzej jak się tworzą muldy po sporym opadzie.  Od wjazdu na dziewiczą powierzchnię śniegu  pierwszych ekstremalnych narciarzy pół wieku temu. I też jak sobie radzono(na moim przykładzie)na tych muldach  na  ówczesnym sprzęcie.  A te muldy się pogłębiały, gdy nie było opadu i większego wiatru. Kopczyki, czyli to co między muldami nie rosły, tylko się ubijały.  Wszak to jazda po czymś takim jest najważniejsza, a nie jak to się ma nazywać.

Prosta sprawa. Wszystko było dotychczas jasne. I po co to całe zamieszanie?

Pozdrawiam

#54 kordiankw

kordiankw

W życiu nie ma stopklatki.

• PipPipPipPipPip
  • 3069 postów
  • Na forum od: 10.2011
8983
  • Umiejętności: 7

Napisano 30 sierpień 2019 - 17:12

Witam

Prosta sprawa. Wszystko było dotychczas jasne. I po co to całe zamieszanie?

Pozdrawiam

Bo do zimy jeszcze parę miesięcy zostało i trzeba ten czas czymś zająć :).
Lubię ludzi ale nie wszystkich. Wiele wybaczam ale nie wszystko. Szybko zapominam, ale nie zawsze. Ci których lubię już o tym wiedzą. Ci, których nie lubię, to zauważą. Dla prawdziwych przyjaciół mogę przejść przez piekło. Wrogom wskażę tam drogę .....

#55 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1588 postów
  • Na forum od: 10.2006
1036
  • Krakow

Napisano 30 sierpień 2019 - 18:37

Bo do zimy jeszcze parę miesięcy zostało i trzeba ten czas czymś zająć :).

Zacząłem ten wątek interesownie, nie z nudów. Po prostu trafiłem na problem i myślałem, że forum coś podpowie. Ostatecznie w moim tłumaczeniu jest jazda po garbach a mulda pojawia się, gdy Morgan mówi o jeździe w zagłębieniu między garbami.

Temat skądinąd jest interesujący dla językoznawcy, bo naprawdę trudno wytłumaczyć dlaczego słowo "mulda" od niem. "mulde" oznaczającego zagłębienie, nieckę, co zresztą potwierdzają wszelkie polskie słowniki, radykalnie zmieniło znaczenie w narciarstwie. Przynajmniej w powszechnym rozumieniu. I nie ma co próbować dorabiać teorii, że mulda to jednocześnie i górka i dołek, itp. Przyznam, że i ja sądziłem, że mulda to górka, aż dobrych kilka lat temu uświadomił mnie, że tak nie jest, niejaki Fredo. :) Na forum gazety BTW. Dlaczego słowo zmieniło tak radykalnie znaczenie nie wiem. Można to tłumaczyć nieuctwem i głupotą ludzką (przykładów kilka mógłbym podać, np. słowo "parasol" albo "dyżur"), ale to słabe wytłumaczenie.

Swoją drogą niektóre słowa zmieniają znaczenie, ale można na to znaleźć niezłe, logiczne wyjaśnienie. Np. słowo "czerstwy", które oznacza co oznacza, a kiedyś oznaczało "świeży". Do dziś zresztą tak znaczy w czeskim. Poczytajcie wyjaśnienie w necie. Dotyczy produkcji chleba. Bardzo interesujące.

#56 Jasiek.

Jasiek.

Użytkownik

• PipPip
  • 270 postów
  • Na forum od: 02.2015
353
  • okolice Gliwic

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:32

A ja tam dalej będę jeździł po muldach   ;) górka czy dołek... wszyscy i tak wiedzą o co chodzi

PS. wyraźnie doskwiera Wam brak śniegu  :D

#57 Mitek

Mitek

uprzywilejowany cwaniaczek

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 13080 postów
  • Na forum od: 11.2007
7980
  • Warszawa

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:37

Cześć

A nie lepiej kierować się polską terminologią fachową a nie farumowymi wymysłami?

Pozdrowienia

#58 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9385 postów
  • Na forum od: 09.2006
3640
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 30 sierpień 2019 - 21:15

OK

moze zrobimy referendum I ankiete kto co rozumie pod pojeciem mulda...I wszyscy beda poproszeni o przyjecie definicji "popularnej".....

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#59 polm

polm

Czarna owca

• PipPipPipPip
  • 1490 postów
890
  • Ściema wschodnia

Napisano 30 sierpień 2019 - 21:22

Cześć

A nie lepiej kierować się polską terminologią fachową a nie farumowymi wymysłami?

Pozdrowienia

A dasz jakiś namiar do tej terminologii ?

Tutaj jest jakiś film SITN z jazdą po muldach

https://youtu.be/UWhNbuf6ZDg?t=968

Jak widać, panowie mają problem z górkami nie z dołkami.

Ps. Dobra, znalazłem sobie sam, SITN 2009. W 2013 jest dokładnie to samo. 

JAZDA PO MULDACH (ŚREDNIA PRĘDKOŚĆ)
Charakteryzuje się stałym utrzymywaniem pozycji zrównoważonej oraz prowadzeniem
środka ciężkości możliwie w jednakowej odległości od płaszczyzny stoku.
Na stokach o niewielkim zróżnicowaniu ukształtowania powierzchni może być
stosowana jazda różnymi skrętami o różnych promieniach. Wymaga ona jedynie
ciągłego reagowania wysokością pozycji na przejeżdżane nierówności. Ma to na
celu niedopuszczenie do dużych zmian nacisku nart na podłoże (kompensacyjne
uginanie i prostowanie nóg).
Na stokach o wyraźnie ukształtowanych garbach należy stosować skręt o małym
promieniu. Promień narzuci rozmieszczenie garbów. Trasa przejazdu może przebiegać
między garbami, ze stosowaniem skrętów równoległych z odciążeniem NW o małym
promieniu lub śmigu, albo przez garby ze stosowaniem kompensacji.

Jeden z najtrudniejszych elementów jazdy na nartach dostał 7 zdań :). W tym rozdziale, mulda występuje tylko w tytule. Natomiast trzeba uważać na garby.
Taka jest fachowa narciarska terminologia SITN. Mitku napisz mi jeszcze coś o forumowych wymysłach.

• MarioJ podziękował za tę wiadomość

#60 wkg

wkg

Nowy użytkownik

• PipPipPipPip
  • 1163 postów
  • Na forum od: 02.2009
683
  • Warszawa

Napisano 30 sierpień 2019 - 21:49

............. radykalnie zmieniło znaczenie w narciarstwie. Przynajmniej w powszechnym rozumieniu. I nie ma co próbować dorabiać teorii, że mulda to jednocześnie i górka i dołek, itp. 

Teoria już jest dawno dorobiona. Teraz próbujesz zawracać Wisłę kijem co niestety sprawi, że twoje tłumaczenie będzie zupełnie niezrozumiałe i dla wielu dziwaczne. A przecież właśnie dla tych "wielu" ma być pomocne. 

Jeżeli już chcesz zmieniać utrwalone znaczenie słowa "mulda" to zrezygnuj z "muldy" i konsekwentnie używaj "garb" i "dolina". Chyba, że chcesz ludzi zmusić ludzi do rozumienia "czerstwy" jako "świeży" i używania parasola do ochrony przed słońcem.                        

Myślę jednak, że zdrowy rozsądek powinien mieć pierwszeństwo przed doktrynerstwem.