Skocz do zawartości

Zarobki w Polsce


Spiochu

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

  • 1 rok później...

Obecnie znajomy szuka programisty do zespołu. Wymagana praca z szyną  IBM WebSphere Message Broker.

 

Stawka do 800 zł netto + VAT za dzień.

A mówią że nie można w Polsce dobrze zarobić:;)

Znajomy stworzył grupę programistów w trójmieście. Jak się chłopcy wyszkolili, to Intel otworzył placówkę i ich przejął dając pensję razy cztery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mówią że nie można w Polsce dobrze zarobić: ;)

Znajomy stworzył grupę programistów w trójmieście. Jak się chłopcy wyszkolili, to Intel otworzył placówkę i ich przejął dając pensję razy cztery.

Ale to wyjątkowa grupa. M.in. i dlatego, że są bardzo potrzebni i w każdej chwili, bez żadnych dodatkowych nauk, mogą pracować na całym świecie robiąc to samo co robili. Ja już jestem stary, ale moim pracownicy, młodzi informatycy co rusz dostawali propozycje, a to z Niemiec, a to Szwajcarii...

 

Niestety nie dotyczy to wszystkich. Np. nauczycieli czy pielęgniarek. Szlachetne zawody. I cóż z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wyjątkowa grupa. M.in. i dlatego, że są bardzo potrzebni i w każdej chwili, bez żadnych dodatkowych nauk, mogą pracować na całym świecie robiąc to samo co robili. Ja już jestem stary, ale moim pracownicy, młodzi informatycy co rusz dostawali propozycje, a to z Niemiec, a to Szwajcarii...

 

Niestety nie dotyczy to wszystkich. Np. nauczycieli czy pielęgniarek. Szlachetne zawody. I cóż z tego.

 

Ale przecież można świadomie wybrać zawód (dotyczy oczywiście tych wchodzących na rynek).

 

Moi wszyscy synowie pracują w IT i ten najmłodszy (26 l), najgorzej zarabiający, jest niewiele mniej jak to ogłoszenie wyżej. Starsi to jest zupełnie inna liga (dwie, trzy ligi wyżej). Patrzę na to i z jednej strony się cieszę a z drugiej... najnormalniej zazdroszczę, bo w ciagu dwóch, trzech lat dorabiają się do poziomu jaki zajął nam z żoną całe życie.

 

Jak ktoś ma trochę oleju w głowie to nie ma co się zastanawiać droga jest jasna.  

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież można świadomie wybrać zawód (dotyczy oczywiście tych wchodzących na rynek).

Niestety, nie każdy ma głowę do informatyki i komputerów. I nie każdy to lubi. I bardzo dobrze, bo gdyby wszyscy byli informatykami, co jest oczywiście niemożliwe, byłoby koszmarnie. :) Zresztą informatyk informatykowi nierówny.

 

Kończyłem w dawnych czasach fizykę, ale od pierwszych zajęć na komputerach, wiedziałem, że to jest to. W tamtych czasach, początek lat 70., nie było zresztą studiów specyficznie informatycznych. Była jakaś specjalizacja na matematyce i fizyka, która wymagała intensywnych obliczeń na komputerach. Wśród pracowników dużego centrum obliczeniowego, gdzie zacząłem pracować, 1/3 to byli fizycy, 2/3 - matematycy. BTW już wtedy pracowaliśmy na bardzo nowoczesnych komputerach, ze zdalnym dostępem z terminali (słynny CDC Cyber 72). A grafikę opracowywało się m.in. na terminalach graficznych o rozdzielczości 4096x4096! Do dziś takiej nie ma. Ale większość moich kolegów i koleżanek ze studiów zostało przy fizyce, niektórzy jako nauczyciele. A niektórzy, choć nieliczni, zrobili prawdziwe międzynarodowe, głównie amerykańskie kariery. Jeden z nich, co prawda chemik z wykształcenia, ale to bliskie fizyki :), do dziś jest (a może był do niedawna) dyrektorem ważnego amerykańskiego centrum utylizacji odpadów jądrowych.

 

Krótko mówiąc, niewielu z nich poświęciło się komputerom, bo ich do nich za bardzo nie ciągnęło. Choć potencjał intelektualny do tego mieli. I dobrze.

 

Mój syn też jest informatykiem. Już z niezłym doświadczeniem. Nawet nie pytam go ile zarabia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wyjątkowa grupa. M.in. i dlatego, że są bardzo potrzebni i w każdej chwili, bez żadnych dodatkowych nauk, mogą pracować na całym świecie robiąc to samo co robili. Ja już jestem stary, ale moim pracownicy, młodzi informatycy co rusz dostawali propozycje, a to z Niemiec, a to Szwajcarii...

 

Niestety nie dotyczy to wszystkich. Np. nauczycieli czy pielęgniarek. Szlachetne zawody. I cóż z tego.

Dobry płytkarz też potrafi wyciągnąć 20 tys. Takich zawodów trochę jest. I nie wymagają tak potężnej wiedzy. Serwisanci urządzeń gastronomicznych, wentylacje i klimatyzacje, chłodnictwo. Trzech kumpli pojechało do Amsterdamu i wzięli się za renowacje kamienic, są wąskie i wysokie. Są bardzo drodzy i dobrzy. Tak sobie wyrobili markę że robotę mają n pokolenia:;)

Jeszcze w latach 90 będąc na zawodach w Szwajcarii, spotkałem nauczyciela. Raczej na swój byt nie narzekał. Poznałem go jak był na wycieczce ze swoją młodzieżą. Na pobudkę puścił im ryczenie krów, widać że praca jest jego pasją. Mamy otwarte granice, póki co, to otwiera również bardzo duże możliwości dla takich zawodów jak pielęgniarka czy nauczyciel. W krajach zachodnich jest tak wysoka stopa życiowa, że tam wystarczy robić cokolwiek aby żyć na przyzwoitym poziomie. Dla przedsiębiorców otwarte granice to przekleństwo:;) Bo zachód wysysa nam dobrych pracowników i zawyża pensje:;)

I musimy z tym jakoś żyć:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszędzie jest w IT tak różowo. Wiele lat na etacie pracowałem za marne jak na ten zawód zarobki. IT bardzo uogólniając jest jak medycyna. Jest sporo specjalizacji jak i branż w których można je wykorzystać. Płace są różne. Najgorzej jest w budżetówkach, to jest dobre dla studentów i młodych absolwentów chociaż Ci już coraz mniej chcą za taką kasę pracować :) Na szczęście w większości branż zarobki są naprawdę ok, ale robi się coraz ciaśniej. Programiści są chyba najbardziej oblegani, potem tzw SysOps. Moja branża jest trochę specyficzna (sieci, głównie ISP), ale jest co robić. Covid dla wielu moich klientów to była żyła złota. Dużo ludzi nagle potrzebowała szybkiego i stabilnego internetu do pracy czy nauki. Rok 2020 dla wielu ISP był najlepszym od czasów upowszechnienia się "łącza stałego" :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...