Skocz do zawartości

Kadencja na rowerze


Veteran

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
8 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

Gdzieś pisałeś, że jeździsz regularnie. A ten weekend  coś planujesz bo może akurat bym podjechał?

Pozdro

Cześć, jak do mnie piszesz to aktualnie mam zawalone zatoki i 39 stopni gorączki. Jednak weekend jest za 2 dni, więc niewykluczone, że będzie już dobrze. U mnie to zwykle takie 3 dniówki. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, moruniek napisał:

Cześć, jak do mnie piszesz to aktualnie mam zawalone zatoki i 39 stopni gorączki. Jednak weekend jest za 2 dni, więc niewykluczone, że będzie już dobrze. U mnie to zwykle takie 3 dniówki. 

Cześć

Tak, do Ciebie. Zdrowia w takim razie życzę. Ja też mam non stop katar ale jak jeżdżę na rowerze to mija. Na szczęście tylko katar a nie 39 stopni - wspólczuję.

Trzymaj się serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj znowu trochę się powłóczyłem na rowerze. Mój rower jest w serwisie więc pożyczam od syna (od jest w szkole).  

IMG-20211117-103132.jpg

Po ostatnich podmuchach wiatru, pojawiają się ostrzeżenia.

IMG-20211117-102128.jpg

Sporo też drzew wyrwanych z korzeniami. 

IMG-20211111-124336-1.jpg

Dużo liści wszędzie.

IMG-20211117-101746.jpg

Miejscami je już wywiało.

IMG-20211117-101521.jpg

Momentami na podjazdach, ślizgam się na liściach.

IMG-20211117-103119.jpg

Moja prywatna trasa MTB (tylko dla zorientowanych gdzie jechać).

IMG-20211117-103123.jpg

I jeszcze dwa ujęcia.

IMG-20211117-103226.jpg

 

IMG-20211117-102959.jpg

Piękne słoneczko, bardzo przyjemnie dziś się jeździło. 

IMG-20211117-103005.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

A ten rower to już tam chyba trzeci tydzień Ci trzymają a z tego co pamiętam to niedawno kupiłeś. Czyżby jakaś poważna skucha?

A to ostrzeżenie to przypomina mi historyjki o gościach, którzy biorą kajaki, płyną na rzekę, po czym zostawiają sprzęt gdzieś w lesie i dzwonią z mordą do wypożyczającego, że pień leżał w poprzek nurtu, że nie dało się przepłynąć, że to skandal i chcą zwrotu pieniędzy.

Powinni jeszcze poinformować i przeprosić, że nie ma chodnika i lamp.

Czy my już naprawdę jesteśmy na tym etapie głupoty i bezczelnej roszczeniowości?

Pozdrowienia serdeczne

PS

Jeszcze taki magik na wieczór:

 

 

Edytowane przez Mitek
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem niedosyt po wczorajszym. Wszak radość z odzyskania roweru ogromna. Diametralna zmiana pogody, szaro, buro i ponuro.

Obok, piękna nowa, ścieżka rowerowa. Korzysta z niej dużo dzieci, dojeżdżając do szkoły, ja jednak wolę okoliczne lasy.

IMG-20211126-124208.jpg

Im dalej w las tym lepiej.

IMG-20211126-124640.jpg

Więcej Was nie będę zanudzał rowerem, czekam na narty. W weekend, będę je przygotowywał do sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Jaka jest przyzwoita prędkość na rowerze mtb po płaskim?

Wczoraj próbowałem "pocisnąć" przez godzinę po parku i mam wrażenie, że jeżdżę bardzo wolno.

Na podjazdach czuję się dużo mocniejszy, ale płaskie to jakiś dramat.

Dlaczego większość (rekreacyjnych)  rowerzystów jest szybka na płaskim a na podjazdach a na podjazdach zwalnia bardziej niż bym się tego spodziewał.?

 

 

Parametry mojej jazdy:

Pętla  prawie płaska. Trochę zakrętów i sporo omijania ludzi.

Nawierzchnia: drobny równy szuter

Rower: Trail 140/150mm, amory otwarte, opony DHR II 2.6 cala tył , High Roller 2.4 cala przód. Ciśnienie trochę poniżej 2bar.  Waga roweru z akcesoriami ok. 14kg.

Ciuchy i buty zwykłe turystyczne, nie kolarskie.

Czas jazdy niecała godzina (bez zatrzymania)

Prędkość średnia ok. 20km/h (z pomiaru trasy - nie mam licznika)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mieście to mi wychodzi ze 13km/h, ale samochodem niewiele szybciej 😉

Chodziło mi o  jazdę bez postojów na światłach itp. tylko taką czasówkę gdzieś po parku, polach czy w lesie.

I żeby była jasność, liczę średnią. Np. wyjechałem z domu o 16.00 wróciłem o 18.00 przejechałem 30km czyli średnia 15 km/h. Nie z jakiś liczników co odliczają postoje.

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, Spiochu said:

Po mieście to mi wychodzi ze 13km/h, ale samochodem niewiele szybciej 😉

Chodziło mi o  jazdę bez postojów na światłach itp. tylko taką czasówkę gdzieś po parku, polach czy w lesie.

I żeby była jasność, liczę średnią. Np. wyjechałem z domu o 16.00 wróciłem o 18.00 przejechałem 30km czyli średnia 15 km/h. Nie z jakiś liczników co odliczają postoje.

Włącz aplikację Strava  

Wyliczy Ci prędkość na odcinkach, gradienty podjazdów itp  

mozesz wystartować, telefon schować do kieszeni i wyłączyć po aktywności. 

Wszystko Ci ładnie zapoda. 
 

jest darmowa podstawowa wersja

polecam, sama bardzo lubię z niej korzystać  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Spiochu napisał:

Panowie,

Jaka jest przyzwoita prędkość na rowerze mtb po płaskim?

Wczoraj próbowałem "pocisnąć" przez godzinę po parku i mam wrażenie, że jeżdżę bardzo wolno.

Na podjazdach czuję się dużo mocniejszy, ale płaskie to jakiś dramat.

Dlaczego większość (rekreacyjnych)  rowerzystów jest szybka na płaskim a na podjazdach a na podjazdach zwalnia bardziej niż bym się tego spodziewał.?

Parametry mojej jazdy:

Pętla  prawie płaska. Trochę zakrętów i sporo omijania ludzi.

Nawierzchnia: drobny równy szuter

Rower: Trail 140/150mm, amory otwarte, opony DHR II 2.6 cala tył , High Roller 2.4 cala przód. Ciśnienie trochę poniżej 2bar.  Waga roweru z akcesoriami ok. 14kg.

Ciuchy i buty zwykłe turystyczne, nie kolarskie.

Czas jazdy niecała godzina (bez zatrzymania)

Prędkość średnia ok. 20km/h (z pomiaru trasy - nie mam licznika)

Cześć

No to jest przeciętnie. 20km/h to jest przeciętna średnia z jazdy w terenie mieszanym a nawet z przewagą warunków terenowych na długich dystansach = 200 i więcej.

W warunkach o których piszesz - czyli dobra szutrówka średnia koło 25km/h powinna być. Z kolei dobrzy goście w takich warunkach mają średnie po 30km/h i więcej. Tu mówimy oczywiście o krótkich dystansach takich do 100km.

Ja mam zazwyczaj w warunkach miejskich średnie w granicach 23-24km/h ale zdarzają się i 27-28km/h (jak dobry wiatr 🙂 ). W terenie te 20km/h to takie obowiązkowe minimum, choć tu ma spore problemy ze względu na dłonie.

Pozdrowienia

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

No to jest przeciętnie. 20km/h to jest przeciętna średnia z jazdy w terenie mieszanym a nawet z przewagą warunków terenowych na długich dystansach = 200 i więcej.

W warunkach o których piszesz - czyli dobra szutrówka średnia koło 25km/h powinna być. Z kolei dobrzy goście w takich warunkach mają średnie po 30km/h i więcej. Tu mówimy oczywiście o krótkich dystansach takich do 100km.

Ja mam zazwyczaj w warunkach miejskich średnie w granicach 23-24km/h ale zdarzają się i 27-28km/h (jak dobry wiatr 🙂 ). W terenie te 20km/h to takie obowiązkowe minimum, choć tu ma spore problemy ze względu na dłonie.

Pozdrowienia

Pozdrowienia

Dzięki za opinie. To była jazda na czas, czyli specjalnie dłużej niż godzinę, nie był bym w stanie tak jechać. 25km/h to chyba maksymalna prędkość, jaką jestem w stanie osiągnąć na krótkim odcinku.

Przejechanie 100km (w dowolnym czasie) to oczywiście abstrakcja, prędzej z buta tyle przejdę. Tyle, ze to już nie kwestia wysiłku co siodełka i kierownicy.

Zastanawia mnie, dlaczego na płaskim jeżdżę tak wolno i bardzo się męczę, a w górach jest dużo lepiej. Podjazdy, gdzie większość bardzo narzeka nie sprawiają mi większych problemów.

 

 

Edytowane przez Spiochu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mig napisał:

Na podjeździe jedziesz wolniej więc odpada Ci opór powietrza. Przede wszystko zaś  Twój stosunek wydolnosc/masa jest znacznie wyższy niż u większości mijanych rowerzystów......  obrazilbym, próbując tłumaczyć jakie to ma znaczenie pod górę.

To chyba jest sedno problemu. Niestety wychodzi też że stosunek  moc/opór powietrza mam dużo niższy niż przeciętnie.

Być może z prędkością rośnie też rola ciężkich opon i oporów bieżnika.

 

2 godziny temu, kordiankw napisał:

A jaki masz blat z przodu? Myślę, że tu należy szukać odpowiedzi.

Najtwardsze przełożenie mam 32/12  ale i tak nigdy nie użyłem najmocniejszej przerzutki. Może tu popełniam błąd i jadę na za miękkim biegu?

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spiochu napisał:

To chyba jest sedno problemu. Niestety wychodzi też że stosunek  moc/opór powietrza mam dużo niższy niż przeciętnie.

Być może z prędkością rośnie też rola ciężkich opon i oporów bieżnika.

 

Najtwardsze przełożenie mam 32/12  ale i tak nigdy nie użyłem najmocniejszej przerzutki. Może tu popełniam błąd i jadę na za miękkim biegu?

Podjeżdża na takim biegu nbs którym potrafisz utrzymać kadencję z płaskiego.  Niekoniecznie najlzejszym.przy okazji to dobry wskaźnik bieżącego wytrenowania....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po płaskim szutrze rzeczywiście te 30 powinno się dać wyciągnąć przed dłuższy czas. 32x12 to wtedy spora kadencja, ale nie jakaś niewygodna, nie za duża. Natomiast wszelkie zwolnienia bardzo zmniejszają średnią. A rozpędzenie górala przy dużych i ciężkich kołach zajmuje trochę. Opór powietrza staje się przy prędkości ponad 20 głównym obciążeniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...