Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Francja - ośrodek bez tłoku?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 TTTT

TTTT

Nowy użytkownik

• 4 postów
  • Na forum od: 11.2012
0

Napisano 07 maj 2019 - 09:01

witam, 

na przełomie lutego/marca 2020 roku chcę (po raz pierwszy) wybrać się do Francji

bardzo proszę o polecenie ośrodka, w którym - według waszej opinii -  nie ma zbyt wielkiego tłoku na stokach

z góry dziękuję za wszelkie wskazówki

pozdrawiam

#2 Szabir

Szabir

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 3842 postów
  • Na forum od: 09.2006
7114
  • Umiejętności: 7
  • Katowice

Napisano 07 maj 2019 - 09:07

witam, 

na przełomie lutego/marca 2020 roku chcę (po raz pierwszy) wybrać się do Francji

bardzo proszę o polecenie ośrodka, w którym - według waszej opinii -  nie ma zbyt wielkiego tłoku na stokach

z góry dziękuję za wszelkie wskazówki

pozdrawiam

to drugoligowe:

Serre Chevalier

Risoul

Val Cenis

St. Sorlin

Valloire

ValMorel

Całe życie z wariatami    facebook     [email protected]

#3 sirom

sirom

Użytkownik

• Pip
  • 71 postów
  • Na forum od: 04.2018
77

Napisano 07 maj 2019 - 09:18

Myśłaem, że będę pierwszy....

Przełom lutego i marca?

Chyba w żadnym nie będzie luzu, bo Francuzi mają ferie.

Luźniej robi się dopiero od około połowy marca.

Ale jeśli już musisz w tym terminie (a i ceny będą zdecydowanie wyższe - co widać np. w braku ofert większości biur na wyjazd zorganizowany w tym terminie) to nawet proponowałbym  trzecią ligę - małe ośrodki typu rodzinnego, jak Valfrejus, La Norma  i tym podobne. Tam jest szansa, ale tras za wiele nie będzie - tak około 60 km.

W ośrodkach Pierwszej ligi (wielka trójka 3 Doliny, Paradiski i Espace Killy) czy nawet drugiej (lista Szabira) widziałem tabliczki z informacją o czasie oczekiwania do wyciągu (jedna podawała nawet cas około 45 minut).  Jakiś powód ich postawienia pewnie istnieje......

pozdrawiam, M.

#4 Szabir

Szabir

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 3842 postów
7114
  • Katowice

Napisano 07 maj 2019 - 09:37

W ośrodkach Pierwszej ligi (wielka trójka 3 Doliny, Paradiski i Espace Killy) czy nawet drugiej (lista Szabira) widziałem tabliczki z informacją o czasie oczekiwania do wyciągu (jedna podawała nawet cas około 45 minut).  Jakiś powód ich postawienia pewnie istnieje......

pozdrawiam, M.

Poza kilkoma dosłownie awaryjnymi przypadkami, przez kilkanaście lat wyjazdów do Francji, stałem tylko raz 35 min do żelazka w VT.  Reszta Francuzka norma:

do orczyków 0-2

do wyciągów 0-5

do małych gondoli 3-8

do dużych gondoli 4-12

do kretów 10-20

do żelazek 15-25

• sirom podziękował za tę wiadomość

#5 sirom

sirom

Użytkownik

• Pip
  • 71 postów
  • Na forum od: 04.2018
77

Napisano 07 maj 2019 - 09:44

Przez 32 wyjazdy do Francji nie pamiętam, bym stal w kolejkach powyżej kilku minut :D. Ale ja unikam terminów 10 luty - 10 marca (około tych dat). I bywam ostatnio głównie w pierwszej lidze, z okazjonalnym pobytem w II - w tym roku np  Les Sybelles

Szabir - Ty też zwykle chyba bywasz w mniej "feryjnych" terrminach......

Poza tym jest jeszcze planowanie - np. kiedyś w Les Arcs zamiast stać kilkadziesiąt minut do gondoli TransArc  wybrałem dwa krzesełka i już byłem na Arc 2000 - praktycznie bez czekania....

#6 zslawek

zslawek

Użytkownik

• Pip
  • 51 postów
  • Na forum od: 03.2017
8
  • Umiejętności: 4
  • Pruszków

Napisano 09 maj 2019 - 09:03

A w drugiej połowie marca to w ośrodkach pierwszej ligi będzie dużo luźniej czy też raczej celować w wyżej wymienione z drugiej ligi?

#7 Szabir

Szabir

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 3842 postów
7114
  • Katowice

Napisano 09 maj 2019 - 11:44

A w drugiej połowie marca to w ośrodkach pierwszej ligi będzie dużo luźniej czy też raczej celować w wyżej wymienione z drugiej ligi?

Luzuje się po feriach Francuskich. Koniec marca to dobry czas, niekoniecznie tani, ale czasem można coś fajnego dorwać. Wybór  1 czy 2 zależy tylko od Twojego portfela.To ok. 400,-zł więcej. Wyśmigasz się tu  i tu, choć różnicę widać, słychać i czuć :)

Generalnie  widzę, że zwracasz uwagę na  tłok na stokach  i do wyciągów. We Francji jest on zdecydowanie najmniejszy ( z wyjątkiem ferii i Świąt, ale to chyba wszędzie).

Porzuć zatem swe obawy. Będzie Pan zadowolony.

#8 zslawek

zslawek

Użytkownik

• Pip
  • 51 postów
8
  • Pruszków

Napisano 09 maj 2019 - 14:11

Wyśmigasz się tu  i tu, choć różnicę widać, słychać i czuć :)

Skoro tłok jest podobny to decydują inne wskazane czynniki czyli zdecydowanie 1.

Jak rozumiem śniegu w tym okresie będzie pod dostatkiem zarówno w 1 jak i 2.

#9 Szabir

Szabir

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 3842 postów
7114
  • Katowice

Napisano 09 maj 2019 - 14:45

Skoro tłok jest podobny to decydują inne wskazane czynniki czyli zdecydowanie 1.

Jak rozumiem śniegu w tym okresie będzie pod dostatkiem zarówno w 1 jak i 2.

Raczej tak. W dolnych, nisko położonych partiach mogą być przetarcia, ale tam mało kto lata. W drugiej połowie marca może już też tam grzać mocniej słońce i robić się kasza ( w zależności od ekspozycji stoków) ale dojazdy do wyciągów są zawsze podsypane.

P.S.

W topowych ośrodkach jest zawsze ciut większy ruch, co nie znaczy tłok. On robi się jedynie z rana na początku turnusu niedziela/poniedziałek,  gdzie wszyscy zgłodniali białego szaleństwa, chcą się wyciągnąć. Tu trzeba czasem 15-20 min odstać. Później wszystko rozchodzi się po stoku i jest już ok. Są również takie momenty, że jesteś sam na trasie lub w kilka osób, a prawie  połowa podjazdów pod bramki kończy się przejściem i wsiadaniem na kanapę. To jest właśnie Francja. Lubię to :)

Polecam w marcu "Paradiski" z tanim zakwaterowaniem w  Les Coches lub ew. w La Plagne.

Jeśli załapiesz  klimat, to na kolejnym wyjeździe Espace Killy a później 3V.  To wszystko oczywiście topowe ośrodki.

W każdym z nich, są również wysoko położone trasy, gdzie nawet i końcem kwietnia polatasz.

Chcesz zacząć kameralniej i taniej?. To całkiem fajny  pomysł szczególnie, że  po zobaczeniu tych topowych  może się w "d" poprzewracać i na wszystko inne będziesz kręcić nosem.

Dlatego Serre Chevalier, Les Sybelles i Val Cenis czeka.

• zslawek podziękował za tę wiadomość

#10 zslawek

zslawek

Użytkownik

• Pip
  • 51 postów
8
  • Pruszków

Napisano 09 maj 2019 - 15:51

Przymierzam się do pierwszego wyjazdu do Francji i chcę zacząć ze średniej półki ale tak aby narobić sobie apetytu na coraz więcej a nie zniechęcić siebie i rodzinę do tego kierunku

#11 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
  • Na forum od: 02.2009
4209
  • Umiejętności: 1
  • KRK

Napisano 09 maj 2019 - 16:50

Bądź spokojny.

Największą "wadą" nart we Francji jest to , że nigdzie indziej nie jest już tak dobrze.

Gdziekolwiek pojedziesz to stwierdzisz : nawet fajnie ale we Francji było lepiej.

Nie bój się francuskich , dużych ośrodków. One są zarąbiste.

Byłem w czasie ich ferii w La Plagne i tylko pierwszy wyjazd rano zmuszał do stania w 5-7 min. kolejce.

Później wszystko się rozjeżdżało i do każdego wyciągu wsiadało się z marszu.

Nawet o 16-stej wracaliśmy do apartamentu na wysokości 2 200m po sztruksie !!!

#12 zslawek

zslawek

Użytkownik

• Pip
  • 51 postów
8
  • Pruszków

Napisano 09 maj 2019 - 17:36

No to jeszcze jedno pytanie który z tych ośrodków (a może wszystkie?) mają łagodniejsze trasy czerwone lub ambitne niebieskie? Pytam bo połówka jeszcze nie za dobrze radzi sobie na nartach i jak widzi kawałek stromej trasy to ją od razu nerwy zjadają że sobie nie poradzi.

#13 Harpia

Harpia

Coś tam jeżdzę.

• PipPipPipPipPipPip
  • 5072 postów
  • Na forum od: 02.2009
4209
  • Umiejętności: 1
  • KRK

Napisano 09 maj 2019 - 17:49

"łagodniejsze trasy czerwone lub ambitne niebieskie?"

Wygląda na to, że problem jest jedynie mentalny.

Zasponsoruj jej francuskiego, przystojnego instruktora na godzinę ( wiem, że to brzmi fatalnie ale nie o to mi idzie) a problem zniknie. 

Poważnie .

Jeśli stawiasz problem w ten sposób to da radę wszędzie.

#14 zslawek

zslawek

Użytkownik

• Pip
  • 51 postów
8
  • Pruszków

Napisano 09 maj 2019 - 18:51

Ja to wiem i Ona też. W szczyrku po czerwonych dawała radę do puki nie zorientowała się że to czerwona. W tedy paraliż, chwila na ochłonięcie, krótka wymiana zdań i z oporem ale ruszała i do końca trasy już bez większego problemu. A na koniec jak pytam co ją tak przestraszyło to nie otrzymuję żadnego sensownego wytłumaczenia. Z instruktorem jak jeździ po czerwonych to wszystko jest w miarę w porządku.

#15 Szabir

Szabir

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 3842 postów
7114
  • Katowice

Napisano 09 maj 2019 - 20:17

No to jeszcze jedno pytanie który z tych ośrodków (a może wszystkie?) mają łagodniejsze trasy czerwone lub ambitne niebieskie? Pytam bo połówka jeszcze nie za dobrze radzi sobie na nartach i jak widzi kawałek stromej trasy to ją od razu nerwy zjadają że sobie nie poradzi.

Jak z żoną, to koniecznie zabierz ją do ośrodka  "Paradiski" i  postaraj się zamieszkać najlepiej w La Plagne

Jest tam  mnóstwo fajnych tras dla każdego, a większość to bardzo urozmaicone właśnie niebieskie  i czerwone.

W ramach podstawowego skipassu macie jeden dzień po stronie Les Arcs, co w zupełności na tym poziomie wam wystarczy.

La_Plagne_Skigebiet_PundV_cSylvain-Cambo

la-plagne-bg.jpg

• zslawek podziękował za tę wiadomość

#16 zslawek

zslawek

Użytkownik

• Pip
  • 51 postów
8
  • Pruszków

Napisano 09 maj 2019 - 20:31

Dzięki za informację :)

Czy to jedyny taki ośrodek? czy możesz mi polecić jeszcze jakieś inne ośrodki tego typu?

#17 Szabir

Szabir

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 3842 postów
7114
  • Katowice

Napisano 09 maj 2019 - 20:34

Dzięki za informację :)

Czy to jedyny taki ośrodek? czy możesz mi polecić jeszcze jakieś inne ośrodki tego typu?

polecałem też wyżej, poczytaj

#18 BraddyBoy

BraddyBoy

Nowy użytkownik

• 2 postów
  • Na forum od: 04.2019
0
  • Warszawa

Napisano 16 październik 2019 - 10:00

Mogę polecić Risoula i Val Cenisa.