Skocz do zawartości

Kaski, jednorazowość materiału absorbującego, ochrona przed wstrząśnieniem mózgu


Rhotax

Rekomendowane odpowiedzi

Ale pora chyba trochę zwolnić :) Bo zaraz pojawią się wnioski, że kask...w ogóle nie chroni :>

I że bokserzy w boksie amatorskim - robią cyrki z kaskami, że zawodnicy footballu amerykańskiego - robią cyrki z tymi kaskami, że bobslejiści – robią cyrki z tymi kaskami, kierowcy samochodów rajdowych czy formuły 1 - robią cyrki z tymi kaskami, że pracownicy na butowach - to robią cyrki z tymi kaskami, że żołnierze piechoty - to robią cyrki z tymi chełmami itd. itd. itd. itd. itd. itd.

 

Większość, jak nie wszyscy których wymieniłeś są zmuszani do zakładania kasków przez przepisy/prawo. Pytanie czy by zakładali gdyby nie musieli...no może bobsleiści - pewnie mniejsze opory powietrza.

Kolarze zawodowi przez długi czas nie jeździli w kaskach, dopiero jak przepisy ich zmusiły - tak wiem śmierć kolarza w 2003 roku, ale w 1995 też była podobna śmierć i tylko niewielka część zawodowców zaczęła jeździć w kaskach. Zawodnicy rugby (sport chyba dość podobny do futbolu amerykańskiego) jakoś w większości kasków nie noszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Większość, jak nie wszyscy których wymieniłeś są zmuszani do zakładania kasków przez przepisy/prawo. Pytanie czy by zakładali gdyby nie musieli...no może bobsleiści - pewnie mniejsze opory powietrza.

Kolarze zawodowi przez długi czas nie jeździli w kaskach, dopiero jak przepisy ich zmusiły - tak wiem śmierć kolarza w 2003 roku, ale w 1995 też była podobna śmierć i tylko niewielka część zawodowców zaczęła jeździć w kaskach. Zawodnicy rugby (sport chyba dość podobny do futbolu amerykańskiego) jakoś w większości kasków nie noszą.

No dobra, pytanie jest to samo...to wszyscy robią cyrki i tak naprawdę byli by tak samo bezpieczni bez kasków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość, jak nie wszyscy których wymieniłeś są zmuszani do zakładania kasków przez przepisy/prawo. Pytanie czy by zakładali gdyby nie musieli...no może bobsleiści - pewnie mniejsze opory powietrza.

Kolarze zawodowi przez długi czas nie jeździli w kaskach, dopiero jak przepisy ich zmusiły - tak wiem śmierć kolarza w 2003 roku, ale w 1995 też była podobna śmierć i tylko niewielka część zawodowców zaczęła jeździć w kaskach. Zawodnicy rugby (sport chyba dość podobny do futbolu amerykańskiego) jakoś w większości kasków nie noszą.

 

ach te niedobre przepisy, tylko utrudniają życie sportowcom, kierowcom, pilotom itd.,

wzięły się znikąd i odbierają wolną wolę o decydowaniu o swoim bezpieczeństwie,

 

pojedyncze przypadki nie odniesienia urazów nie potwierdzają zbyteczności używania zabezpieczeń, najlepiej wiedzą to ci, którzy nic tu nie napiszą, bo leżą 2 m pod ziemią 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pora chyba trochę zwolnić :) Bo zaraz pojawią się wnioski, że kask...w ogóle nie chroni :>

I że bokserzy w boksie amatorskim - robią cyrki z kaskami, że zawodnicy footballu amerykańskiego - robią cyrki z tymi kaskami, że bobslejiści – robią cyrki z tymi kaskami, kierowcy samochodów rajdowych czy formuły 1 - robią cyrki z tymi kaskami, że pracownicy na butowach - to robią cyrki z tymi kaskami, że żołnierze piechoty - to robią cyrki z tymi chełmami itd. itd. itd. itd. itd. itd.

 

i jeszcze te porównania do samochodów i ... samolotów ;) Bo to właśnie chodzi o to, że przy 'gigantycznych' prędkościach - kask nie uchroni przed wstrząśnieniem mózgu, ale przy tych "średnich" prędkościach to kask chyba chroni przed uszkodzeniami 'mechanicznymi' (uszkodzeniem tkanki, kości, krawieniem itd.)?

 

Mi się wydaje, że gdybym walnął, tak jak walnąłem bez kasku, to oprócz wstrząśnienia, miałbym pęknięcie czaski.

 

I gdy z kaskiem, są dla mnie groźne te ekstremalne uderzenia (przy dużych prędkościach i wielkich przeciążeniach) to bez kasku dodatkowo stają się dla mnie groźne - te wszystkie inne mniejsze?

 

I naprawdę taka puenta, że w czapce głowa jest tak samo chroniona jak w czapce?

Przy dużych prędkościach, nic nas nie uchroni. Jak się ma duże szczęścia, to czasami coś uda się z losem wytargować. Jeżeli samochód zatrzymuje się na ścianie(drzewie), to przy prędkości rzędu 50km/h można tego nie przeżyć. A jeżeli samochód odbije się i poleci dalej a więc nie powstaną ekstremalnie duże obciążenia to jest szansa że z opresji wyjdziemy z opresji względnie cało. W opisanych lotniczych historiach chodziło dokładnie o to samo. Mamy w lotnictwie takie fajne powiedzenie, pewnie też się sprawdzi na na płaszczyźnie narciarskiej. Jak zaczynamy lotniczą przygodę to mamy dwa worki, jeden pełen szczęścia i drugi pusty z doświadczeniem. I chodzi o to aby ten z doświadczeniem zdążył się napełnić zanim ten z ze szczęściem się opróżni. Co do wirówki, to wyjaśniłem w czym rzecz, bo chyba ktoś nie tak odczytał ich rolę. A co do czapki, oczywiście czapka nie chroni, pewnie w końcu jakiś kask kupię, bo to że trzeba go nosić jest prawdą oczywistą i nie podlegającą dyskusji. Oczywiście liczę na to że do tego czasu, mój worek ze szczęściem się jeszcze nie wyczerpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ach te niedobre przepisy, tylko utrudniają życie sportowcom, kierowcom, pilotom itd.,

wzięły się znikąd i odbierają wolną wolę o decydowaniu o swoim bezpieczeństwie,

 

pojedyncze przypadki nie odniesienia urazów nie potwierdzają zbyteczności używania zabezpieczeń, najlepiej wiedzą to ci, którzy nic tu nie napiszą, bo leżą 2 m pod ziemią 

Czy chodząc po ulicach/chodnikach nosisz kask?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...