Skocz do zawartości

Prognoza Pogody


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na razie u mnie z tej największej śnieżycy ostatnich lat nakurzyło z kilka mm z czego już część stopniała. Śmich i tyle a luty by dał w dupsko to by musiało być taki jak kiedyś tego dnia co broniłem w jego połowie pracę i stojąc przed uczelnią w garniaku trzęsłem się jak galareta bo było -15 o 10-tej przed południem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Cóż jeśli stara się pisać prognozy to trzeba coś według swojej wiedzy zinterpretować. Zrobiłem to może trochę pod wpływem tych wpisów miastowych jak można narzekać na śnieg. Pokazują obecnie co potrafią na wschodzie i jest spora szansa że pokażą na zachodzie. Widać ich zapał po obecnych relacjach a spadło tylko 35 cm śniegu. Są przerażeni że może spaść kolejne 15 cm Pora teraz na zachód i jacy są mocni Tam to 15 cm zrobi klęskę Jak oni do pracy dojadą przecież to tyle cm O zakupach już nie wspomnę wojsko będzie musiało pomagać

Nie przesadzaj z tą niezaradnością ludzi. Nie będzie tak źle. Na razie nie jest źle. Ja mam model na tydzień do przodu. Więc w weekend ma być trochę mrozu a potem powrót do zerka w plusie. Fakt faktem że gdzieś jakieś opady mogą się przytrafić. Ale zimowe opady są słabo przewidywalne. Ale wyraźnie na południu ma więcej dosypać. Tak że nakręć jakąś opowiastkę w stylu, mały domek w górach i białe k....., bo pewnie to białe doprowadzi Ciebie do szaleństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna dziura w opadach. Albo to błąd radaru albo faktycznie tak jest. Od około 3h się utrzymuje.
7dfc140319247fb1a664477a2047906d.jpg

Za bardzo bym się nie przejmował opadami widocznymi na radarze. Po pierwsze radar jest za "głupi" aby wiedzieć co tam pada i czy pada. Rejestruje odbiciowość jako taką i tylko tyle. Śnieg jest mało gęsty więc promienie radarowe słabo się od nich odbijają i są słabo widoczne na radarze. Osobiście to na IMGW mam mocną alergię, oczywiście jako instytucję. Bo znam z tej firmy bardzo fajnych ludzi. Ale jako państwowy moloch, to taka mniejsza dobrazmiana. Ale jedyne co mają dobre, to system radarów meteorologicznych. Więc jak już coś pokazujesz, to warto się oprzeć o ichniejsze zobrazowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wtorku szykuje się podział pogodowy, na południu odwilż a północ kraju z termiczną zimą. Południe Europy w dodatnich anomaliach więc ciepło może i u nas na południe Polski docierać. Zobaczymy.

Wygrała wersja z krótkim intensywnym ociepleniem po którym ma przyjść gwałtowne ochłodzenie śnieżyce i tęgie mrozy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko póki co na południu oprócz dwóch dni nie widać ochłodzenia ani śnieżyc. Widać za to deszcz i dodatnie temperatury.

Na jaki Ty model patrzysz?? Jestem w szoku co piszesz bo nawet GFS już się stabilizuje. Chyba masz jakieś nieaktualne dane. Krótka odwilż chyba w czwartek jej apogeum i później gwałtowne ochłodzenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu fajnie widać jak cienka jest granica między wiosną a zimą. 50 km może zrobić potężna różnice. 00b503ef49b752f415e0ddf6a401e953.jpg Pytanie otwarte co będzie na granicy tych skrajnych mas powietrza. Może nie powstać nic ale może powstać też płytki niż. Sam jestem ciekawy jak to się rozwinie bo modele już świrują. Od przesuwania mrozu bardziej na północ po śnieżyce na zderzeniu tych skrajnych mas powietrza. Ja osobiście jeszcze takiej sytuacji nie widziałem. W 1979 roku wyraźnie front oddzielał powietrze z Afryki od powietrza z Arktyki tu jednak nic. Aż się nie chce wierzyć że takie różnice temperatur na tak małym obszarze nie dadzą burz. Zobaczymy. Zawsze to zebranie nowego doświadczenia. Rzuciły mi się przydomowe turbiny wiatrowe w oczy. Zastanawiam się czy do paneli nie kupić sobie jeszcze turbiny 5kw. Podobno są programy które wracają do 100% kosztów kwalifikowanych. O tym się muszę się dowiedzieć. Panele 5.4kw turbo 5kw w lecie pompa ciepła a za rok dołożyć jeszcze 4kw paneli i powinno to wszystko śmigać. Darmowe ogrzewanie i prąd. Powinno wystarczyć prądu na płytę indukcyjną czyli odpada gaz. Koszty utrzymania domu były by praktycznie zerowe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem Ci już że na yr.no. a więc model ECMWF. Czasami też na meteoblue. Podoba mi się że napisałeś w końcu że ciężko o przewidzenie pogody na 3dni do przodu a co dopiero dalej. Nie raz już tutej to było powtarzane. Nie ma modelu który przewidzi pogode na miesiąc do przodu. Co najwyżej trend jaki będzie ale nic więcej.

Mylisz pojęcia. Dla Suwałk prosto napisać obecnie pogodę na najbliższy tydzień czy dwa. Problemem teraz jest napisać prognozę dla Beskidów tylko i wyłącznie dlatego że są na granicy różnych mas powietrza. Kilka km robi różnicę. Wyżej masz zdjęcie. Dlatego obecnie nawet trendy pogodowe to marzenie. Wiadomo że zimno mamy na północy ciepło na południu a przez Polskę południową przechodzi granicą. Jaka będzie pogoda to pytanie gdzie ta granica przejdzie. Problemem nie jest że się nie da. Problemem jest obecna sytuacja. Za tydzień może się to zmienić na tyle że pogoda na dwa tygodnie do przodu będzie znana. Czemu tak jest obecnie. Mamy rozpad wiru polarnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem Ci już że na yr.no. a więc model ECMWF. Czasami też na meteoblue. Podoba mi się że napisałeś w końcu że ciężko o przewidzenie pogody na 3dni do przodu a co dopiero dalej. Nie raz już tutej to było powtarzane. Nie ma modelu który przewidzi pogode na miesiąc do przodu. Co najwyżej trend jaki będzie ale nic więcej.

No i najnowsze rozdanie ECMWF zalewa Polskę mrozem i zasypuje śniegiem. Szczególnie intensywne opady na południu. Nie patrz na yr.no tylko na czysty model i sobie interpretuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to prawda. Pogoda jest nieprzewidywalna. Gdyby byliśmy w zasięgu trwałego wyżu to pogodę sam mógłbym napisać na kilkanaście dni do przodu. A tak to wszystko się zmienia, co rozdanie modeli to inny scenariusz pogodowy. Fajnie jakby jakieś śnieżyce powstały na zderzeniu tych różnych mas powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to prawda. Pogoda jest nieprzewidywalna. Gdyby byliśmy w zasięgu trwałego wyżu to pogodę sam mógłbym napisać na kilkanaście dni do przodu. A tak to wszystko się zmienia, co rozdanie modeli to inny scenariusz pogodowy. Fajnie jakby jakieś śnieżyce powstały na zderzeniu tych różnych mas powietrza.

Nie będzie zderzenia mas. Przynajmniej ja tego nie widzę.

Od dziś rana do popołudnia dość mocno zmieniły się prognozy na wtorek.

Miał spłynąć ziąb z północnego wschodu a spłynie znad Skandynawii.

Kupuję popcorn:;)

Ale jakby nie patrzeć, chyba będzie zimno, bardzo zimno.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zima walczy. Na razie z wielkiej odwilży wychodzi w Beskidach klops. Jest 0 stopni od czasu do czasu sypie śnieg. Wszystko zamarznięte. Zobaczymy jak to się rozwinie ale wygląda na to że w górach to raczej będzie ciekawie. Zimne powietrze jest silniejsze niż najzimniejsze wiązki modeli przypuszczały. Jeszcze w poniedziałek prognozowaly u mnie teraz około 3 stopni. Na dole jest 1 stopień ale to nic bo miało być już 5. Zobaczymy jednak obecnie widać zimno a nie wiosnę. Wygląda na to że już jutro dodatnie temperatury zostaną wypchnięte z Beskidów. To duża zmiana bo to miał być najcieplejszy dzień w tym tygodniu. Edit: wzrosło do dwóch stopni. Jednak śnieg to beton. Tu trzeba halnego by to ruszyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż się tu po latach zalogowałem, żeby mamadowi vel Marcin33 odpowiedzieć ;)

W Korbielowie od 2 dni odwilż, teraz +6 kolo domu, sniegu resztka. Szczyt Pilska wczoraj gipsowy i twardy, poniżej Miziowej mokry zleżały ciężki śnieg, idealny jako podkład.

Nie pisz, że w Beskidach odwilży nie widać, tylko napisz, że u Ciebie koło domu, no chyba, że Pilsko i Korbielów to nie Beskidy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...