Skocz do zawartości

Prognoza Pogody


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

Mitek.... odbudowywales kiedyś swój dom nie mając dachu nad głową? Niezbyt sympatyczna sytuacja... gwarantuję, ze brak czy nadmiar pieniędzy niewiele wtedy zmienia w poziomie snu. Jednak oczekiwanie pomocy od innych, gdy samemu nie zadbalo sie o chocby podstawowe zabezpieczenie jest mocno niemoralne. Ubezpieczenie od "pogody ognia powodzi" jest tanie jak barszcz i jest konieczna oczywistością, tym bardziej że zwykle zawiera też OC wlasciciela. Po burzy sprzed kilku lat zwróciła mi się składka za następne 150 lat.... Mimo to wolałbym nie mieć takich doświadczeń....

Cześć

Michale:

Po pierwsze, nigdy nie odbudowywałbym czegokolwiek nie mając dachu nad głową bo mam dziesiątki osób - przyjaciół czy znajomych, które by mi ten dach Z PEWNOŚCIĄ zapewniły - to jest to czego nie można stracić między innymi.

Szczerze współczuję ludziom doświadczonym w jakiś sposób prze los ale mam już zdecydowanie dość wielotysięcznych kolejek osób oczekujących pomocy bo … coś tam. Jako osoba działająca społecznie w paru sektorach mogę jednoznacznie stwierdzić, że większość to bezwolna masa, która czeka na działanie innych nie dając od siebie nic.

Słynne 500+ wpisuje się w ten wizerunek idealnie. 

Taka prawda.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,6tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tak od dwóch tygodni się zastanawiam czy pęknie 40 stopni czy nie. Obecnie wydaje się że chyba jednak nie dobije ale może być bardzo blisko tych 40. Upał upałem jednak burze które powstaną mogą zostać zapamiętane na długo. Zderzenie tropikalnego powietrza z chłodnym (ponad 20 stopni różnicy) może być spektakularne. Jeszcze w niedzielę Twoja Pogoda na podstawie modelu GFS opublikowała prognozę w której miało być hmmm zimno mokro. Skąd ten model i oni to biorą tego nie wiem. Jedno jest pewne GFS w zimie ma problemy ale w lecie sobie radził obecnie nadaje się do szamba. Dodając do tego że trzy dni później ogłaszają że grozi nam 40 stopni a miało być zimno to już ręce opadają. Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Norwegowie takie dziwne temperatury prognozują...wtf? :blink: http://www.skiforum..../attachicon.gif wtf.png

Bo obecnie są dwa modele które daja możliwość pod 40 stopni tylko w środę i powstanie plytkiego niżu nad Bałtykiem i w czwartek sprowadzi ochłodzenie. Cała reszta jednak pokazuję że żar będzie do weekendu i opuści nas spektakularnie. Więc lepiej jednak ostrzec. Od wczoraj z tej wersji już się wycofał GFS dziś rano także ECMWF. Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitek.... odbudowywales kiedyś swój dom nie mając dachu nad głową? Niezbyt sympatyczna sytuacja... gwarantuję, ze brak czy nadmiar pieniędzy niewiele wtedy zmienia w poziomie snu. Jednak oczekiwanie pomocy od innych, gdy samemu nie zadbalo sie o chocby podstawowe zabezpieczenie jest mocno niemoralne. Ubezpieczenie od "pogody ognia powodzi" jest tanie jak barszcz i jest konieczna oczywistością, tym bardziej że zwykle zawiera też OC wlasciciela. Po burzy sprzed kilku lat zwróciła mi się składka za następne 150 lat.... Mimo to wolałbym nie mieć takich doświadczeń....


Byliśmy w podobnej sytuacji, no i rzeczywiście sąsiedzi okazali pomoc i nie tylko udzielili dachu nad głową, ale również suchej bielizny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo obecnie są dwie modele które daja możliwość pod 40 stopni tylko w środę i powstanie plytkiego niżu nad Bałtykiem i w czwartek sprowadzi ochłodzenie. Cała reszta jednak pokazuję że żar będzie do weekendu i opuści nas spektakularnie. Więc lepiej jednak ostrzec. Od wczoraj z tej wersji już się wycofał GFS dziś rano także ECMWF.

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Wolałbym żeby się sprawdziły te wiosenne temperatury. >+30 w mieście to masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zibi naprawdę dalej nie widzisz tego co nasz czeka w nocy?? Zobacz jak modele szaleją. Już jest możliwość wystąpienia zjawiska training storms. Jeśli tak będzie to może pojawić się opad do 100 mm tej nocy. Podkarpacie akurat najmniej oberwie jeśli w ogóle bo tam przejdzie centrum niżu. Jednak na zachód od niego już może być bardzo źle. Są modele które w Beskidach i Tatrach wyrzuciły 200 mm opadu tej nocy.

Moje modele nie szaleją. Na razie szaleje serwer radarów, bo "przerażeni tubylcy" nic nie robią tylko się w niego ślepią:;) A potem człowiek nie wie jak się w niego wbić. A na poważnie, to jest jedna z patologii IMGW, że wtedy kiedy zobrazowanie radarowe jest rzeczywiście potrzebne i ważne, to ich serwery pokazują nam środkowy palec. I tak jest teraz dobrze. Bo kiedyś aby zobaczyć zdjęcie radarowe to trzeba było zapłacić. Eeeeh....

Oglądając zdjęcia satelitarne i porównując z moimi modelami, to ja żadnego armagedonu nie widzę. Około północy front chłodny idący z północnego - zachodu zrobi się na dwie godziny bardziej aktywny - w godz. 00 -02 i spotka się z ciepłymi i chwiejnymi masami, ale po stronie ciepłej wilgoci  w powietrzu za dużo nie ma. Chyba że front chłodny byłby bardziej aktywny. ale to będzie akurat środek nocy, więc słońce nie dostarczy energii, więc powinno się rozejść po kościach. Oczywiście jak byłbym synoptykiem to takie ostrzeżenia bym wysłał, bo to jest jednak pogoda - pierwsza nauka po wróżbiarstwie:;) Jeżeli się bierze za to prawną odpowiedzialność, to jeżeli jest możliwość wystąpienia groźnych zjawisk, nawet takich pięcioprocentowych, to jednak należy je wysłać. 

Inaczej sprawa się ma jak na drodze są góry,. Mogą być bardzo mocnym impulsem do zainicjowania groźnych zjawisk. Ale póki co nic takiego nie zaobserwowałem. Pewnie Marcin ma w tym aspekcie lepszą wiedzę, jakby nie było - góral z krwi i kości:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem z Mazur.... ( niestety). W Rybniku na jeziorze solidne 4-6 B z tendencją do wzrostu w szkwałach. Podrecznikowa żegluga na samym foku i bezanie... żywy balast ok. 1 tony miał co robić. Oczywiście na szalupie DZ...

Mogę tylko zazdrościć, pewnie już przeszedł zimny front i po nim lubi trochę powiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zibi Ty w ogóle nie bierzesz pod uwagę że front zafalował i powstanie na nim niż. Dlaczego tego nie wiem ale masz już drugi raz to samo. Patrzysz na sucho ale jeszcze trzeba interpretować. Chwała IMIGW że wysłał Alert. Nie mam pojęcia czego się czepiasz jak dziś w nocy będą największe nawałnice tego roku. Być może nie wiesz jakiego cugu dostanie właśnie w nocy. O godzinie 00:00 będzie chyba apogeum. Jutro zobacz sobie co do tego doprowadziło. Jednak mnie bardziej niepokoi susza która pod koniec jesieni może być nazwaną największa w historii spisanej Polski.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zibi Ty w ogóle nie bierzesz pod uwagę że front zafalował i powstanie na nim niż. Dlaczego tego nie wiem ale masz już drugi raz to samo. Patrzysz na sucho ale jeszcze trzeba interpretować. Chwała IMIGW że wysłał Alert. Nie mam pojęcia czego się czepiasz jak dziś w nocy będą największe nawałnice tego roku. Być może nie wiesz jakiego cugu dostanie właśnie w nocy. O godzinie 00:00 będzie chyba apogeum. Jutro zobacz sobie co do tego doprowadziło. Jednak mnie bardziej niepokoi susza która pod koniec jesieni może być nazwaną największa w historii spisanej Polski.

Ja tego zafalowania nie widzę. Jest tylko strefa frontowa. Nie patrzę na sucho, albo może Ty widzisz więcej ode mnie:;) Ja się nie czepiam, tylko że moje obserwacje modeli i zdjęć satelitarnych, są trochę rozbieżne do Twoich. Co do tego że apogeum zjawisk będzie po północy - to pełna zgoda. Ale póki co, armagedonu nie mogę dojrzeć. Akurat Ty mieszkasz tam, gdzie w powietrzu najmocniej się kotłuje, wiadomo - góry. Co do suszy, może ocean się obudzi i nie będzie tak źle. Przecież powoli powinien się zacząć sezon na grzyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie w Krk zaczęło padać i ciemno jak w nocy o północy :D

Własnie ta burza nad Krakowem - jej powstanie zawdzięczamy impulsowi od gór. Na satelicie wyglądała jak taka nie za duża kropla, ale było widać jak w bardzo krótkim czasie wybudowała się do 12 tys metrów. Ale obszarowo jest ciągle niewielka. Za to na ziemi może nieźle namieszać i wcale taka maleńka nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie ta burza nad Krakowem - jej powstanie zawdzięczamy impulsowi od gór. Na satelicie wyglądała jak taka nie za duża kropla, ale było widać jak w bardzo krótkim czasie wybudowała się do 12 tys metrów. Ale obszarowo jest ciągle niewielka. Za to na ziemi może nieźle namieszać i wcale taka maleńka nie będzie.

Już jest apogeum? Bo na razie ładnie leje...w końcu można powiedzieć.

 

Edit. Zajebiście się błyska. I właśnie jakiś samolot przelatywał nad blokiem. Ciekawe jak to jest startować w nadchodzącej burzy? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie ta burza nad Krakowem - jej powstanie zawdzięczamy impulsowi od gór. Na satelicie wyglądała jak taka nie za duża kropla, ale było widać jak w bardzo krótkim czasie wybudowała się do 12 tys metrów. Ale obszarowo jest ciągle niewielka. Za to na ziemi może nieźle namieszać i wcale taka maleńka nie będzie.

 

 

Zibi: w jaki sposób widzisz wysokość Cb ? Gdzie to można podejrzeć na radarach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jest apogeum? Bo na razie ładnie leje...w końcu można powiedzieć.

 

Edit. Zajebiście się błyska. I właśnie jakiś samolot przelatywał nad blokiem. Ciekawe jak to jest startować w nadchodzącej burzy? :D

O trochę burz się otarłem, ale nie tęsknię za nimi. Te burze nie były mocno aktywne. Radary lotniskowe pewnie widziały że burza jest mało aktywna - po odbiciach, więc zezwoliły na start. Zaraz po starcie włącza się autopilota i samolot leci sam. Wszystkie loty dużych samolotów to są loty w IFR, czyli bez widzzialności ziemi. Mają też zamontowany radar pogodowy i widzi w co leci. Jak latają, to znaczy że nic groźnego w chmurach nie było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zibi: w jaki sposób widzisz wysokość Cb ? Gdzie to można podejrzeć na radarach ?

Mam zdjęcia satelitarne w IR, więc widzą temperaturę górnej warstwy chmur. Na zdjęciach mam kolorki, które mówią jaką temperaturę - wysokość mają górne powierzchnie chmur. Po tym można się zorientować, jak aktywna jest burza. Może następnym razem opiszę jak to analizuję. Chciałem wkleić takie zdjęcie z dzisiejszej nocy, ale nie daję rady. Mam do nich dostęp w płatnej aplikacji PcMet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...