Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Pomoc w sprawie sprzętu skiturowego

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Justynaaa

Justynaaa

Nowy użytkownik

• 5 postów
  • Na forum od: 02.2019
0

Napisano 18 luty 2019 - 09:52

Witam. Zakupiłam okazjonalnie buty skiturowe Salomon MtN explore https://www.salomon.....html#848=11782
But idealny na podejścia, bardzo komfortowy. Natomiast jeżeli chodzi o zjazd porażka! Narta nie reaguje na ruch stopy przy skretach. But jest wysoki na podeszwie i ciężko współgra z narta. Czy ktoś używał tego modelu butów? Czy ktoś miał podobny problem? Czy możecie polecić buty skiturowe dobre do zjazdu kosztem nawet komfortu podejścia? Pozdrawiam

#2 techset

techset

Użytkownik

• PipPip
  • 269 postów
  • Na forum od: 12.2010
124
  • Umiejętności: 6
  • Łódź

Napisano 18 luty 2019 - 10:16

Witam. Zakupiłam okazjonalnie buty skiturowe Salomon MtN explore https://www.salomon.....html#848=11782
But idealny na podejścia, bardzo komfortowy. Natomiast jeżeli chodzi o zjazd porażka! Narta nie reaguje na ruch stopy przy skretach. But jest wysoki na podeszwie i ciężko współgra z narta. Czy ktoś używał tego modelu butów? Czy ktoś miał podobny problem? Czy możecie polecić buty skiturowe dobre do zjazdu kosztem nawet komfortu podejścia? Pozdrawiam

Brzmi jak za duży, dobrze dobrałaś rozmiar?

• Wujot podziękował za tę wiadomość

#3 b4rt3q

b4rt3q

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 481 postów
  • Na forum od: 11.2008
205
  • Umiejętności: 7
  • okolice Myślenic

Napisano 18 luty 2019 - 11:07

Mam Salomon QST pro 130 z wymiennymi podeszwami. I o ile z podeszwami WTR jeździ się świetnie, tak po wymianie na turowe różnica jest odczuwalna (przynajmniej subiektywnie :) ).

Na mój chłopski rozum to kwestia jest w tym, ze turowe są w całości z gumy, WTRy mają plastikowe pole na styku buta z wiązaniem.

Kolejna rzecz to kompatybilność tych butów z wiązaniami zjazdowymi. W teorii nie powinno się ich używać w takiej konfiguracji, ale to chyba bardziej kwestia bezpieczeństwa.

#4 MarioJ

MarioJ

Rajder

• PipPipPipPipPip
  • 2046 postów
  • Na forum od: 11.2007
1283
  • Umiejętności: 8
  • Wrocław

Napisano 18 luty 2019 - 15:48

wrzuć zdjęcie buta wpiętego w nartę,
tak aby było widać dobrze wiązanie i buta,
nie wiemy o czym mówimy

#5 Justynaaa

Justynaaa

Nowy użytkownik

• 5 postów
0

Napisano 21 luty 2019 - 12:39

Witam tak wyglada but wpiety w narte
http://pokazywarka.pl/z021xc/

#6 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9443 postów
  • Na forum od: 09.2006
3679
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 21 luty 2019 - 13:35

Moja mlodsza tez tego doswiadczyla... w poprzednich butach AT opisala dokladnie te same wrazenia - cholewka jeszcze jako tako trzymala, ale caly dol buta  to byla porazka - wlasnie brak "komunikacji" I przeniesienia sily na narte - prawdopodobnie jestes dobra narciarka I dlatego tak to odbierasz.....

ja osobiscie stronie od  b lekkich butow..osobiscie uzywam Dalbello Lupo 130 Factory - na pewno ciezsze niz "lekkie" AT, ale w zjezdzie niewiele ustepuja Raptor'om - no . ale ja nie robie kilkudniowych turow, a podejscia traktuje wylacznie jako dobranie sie do nowego terenu - tak do 2h....

Osobiscie (zaraz odezwa sie purysci AT) wole troche "pocierpiec" a miec pewnosc .ze wszystko zagra wg moich wymagan

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#7 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2913 postów
3664
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 21 luty 2019 - 13:36

Znalazłem flex - 90 czyli całkiem sporo. Zresztą to całkiem ciężki but - 2500 g dla 24,5. Wydawałoby się, że w jeździe nie powinno być najgorzej.

Przyczyny opisywanego stanu rzeczy mogą być różne:

- zbyt duża objętość - buty turowe dopasowuje się bardzo dokładnie. To powinien być najmniejszy rozmiarowo but jaki masz w domu. Czyli jak nosisz 24,5 to próbujesz od buta 24,0 i dopasowujesz go. Ta przyczyna wydaje się najbardziej prawdopodobna.

- but jest zbyt miękki (bo taki jest) i niski. Szczególnie ta druga cecha daje wrażenie braku kontroli. Jeśli testowałaś go w bardzo twardych warunkach to niestety tak to jest z lekkimi butami. Trzeba się z tym pogodzić. Na pocieszenie w miękkim warunie jest o niebo lepiej.

- wiązanie - przy jeździe na krawędzi w wiązaniach TLT odczuwa się dużą różnicę w precyzji prowadzenia. Trzeba się z tym pogodzić, na off piste przeważnie nie ma to dużego znaczenia. Są też wiązania gdzie but spoczywa na podkładce ślizgowej (można to zrobić prawie we wszystkich wiązaniach ATK). Tutaj masz speedy - to jedno z najsłabszych wiązań. I raczej nic się z tym nie zrobi. Mam nadzieję, że lonże zdemontowałaś do zdjęcia - takim setem możesz zabić kogoś pod Tobą. A już na pewno zgubić nartę na podejściu (mimo blokady wypięcia zdarzają się)

- narta - nie wiem co tam masz, ale bardzo lekkie narty (typu 1000 g/szt) rzeczywiście dają wrażenie braku kontroli w twardych warunkach.

- umiejętności - ten sprzęt wymaga aktywniejszej jazdy (praca NNW, odsyłanie nart na boki) przy jednoczesnej kontrolowanej "miękkości".

Na czym jeździłaś porównawczo, jakie masz doświadczenia freeride? Jaka jest koncepcja Twojego jeżdżenia (ile podejścia, tematy robione, priorytety)?

Pozdro

Wiesiek

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#8 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2913 postów
3664
  • Wrocław

Napisano 21 luty 2019 - 13:44

Moja mlodsza tez tego doswiadczyla... w poprzednich butach AT opisala dokladnie te same wrazenia - cholewka jeszcze jako tako trzymala, ale caly dol buta  to byla porazka - wlasnie brak "komunikacji" I przeniesienia sily na narte - prawdopodobnie jestes dobra narciarka I dlatego tak to odbierasz.....

ja osobiscie stronie od  b lekkich butow..osobiscie uzywam Dalbello Lupo 130 Factory - na pewno ciezsze niz "lekkie" AT, ale w zjezdzie niewiele ustepuja Raptor'om - no . ale ja nie robie kilkudniowych turow, a podejscia traktuje wylacznie jako dobranie sie do nowego terenu - tak do 2h....

Osobiscie (zaraz odezwa sie purysci AT) wole troche "pocierpiec" a miec pewnosc .ze wszystko zagra wg moich wymagan

Kuba!

W wadze 2800-3000 g (dla 27,0) są bardzo dobre buty (flexy 120-130). Nic lepszego nie trzeba. Można w tym chodzić cały dzień ale to się jednak czuje i założyłbym, że to jest do 1000 - 1200 m vertical dziennie.

W wadze 1800 - 2000 g robi się buty do chodzenia i tu jest duży kompromis jeśli chodzi o jazdę. Za to w porównywalnym wysiłku jak wyżej zrobi się pod 2 km vertical.

Najlepiej mieć dwa sety - pod jazdę i pod skialp/skitur

Pozdro

Wiesiek

#9 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9443 postów
  • Na forum od: 09.2006
3679
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 21 luty 2019 - 13:48

Znasz moje preferencje - dla  mnie wazniejszy jest zjazd niz comfort podchodzenia (zdarzalo sie podchodzic w moich "extra race'owych" zjazdowych butach po kilka h I nic sie nie stalo - na razie, z tego co sie zorientowalem na rynku, jak napisales, nie ma idealnego zestawu do ski-tour I do "podchodzenia dla zjazdow" ......

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#10 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2913 postów
3664
  • Wrocław

Napisano 21 luty 2019 - 14:02

Znasz moje preferencje - dla  mnie wazniejszy jest zjazd niz comfort podchodzenia (zdarzalo sie podchodzic w moich "extra race'owych" zjazdowych butach po kilka h I nic sie nie stalo - na razie, z tego co sie zorientowalem na rynku, jak napisales, nie ma idealnego zestawu do ski-tour I do "podchodzenia dla zjazdow" ......

I chyba nigdy nie będzie. Dla mnie konsekwentnie wykształciły się dwa odrębne segmenty - freetour i skialp. Faktem jest, że postęp w pierwszym powoduje, że można zrealizować całkiem duże przewyższenia bez kompromisów pod względem jakości jazdy. Te sety schodzą do 6,5 kg (2800 -3000 - buty, 600-800 - wiązania, 2800-3500 - narty). Ale w skitur mamy już poniżej  4,0 kg za komplet (1800 + 200 + 1800). Oczywiście narty są mniejsze. Te 2,5 kg to gigantyczna różnica bo mnoży się to razy 5 względem plecaka. Obrazowo mówiąc masz plecak o 12,5 kg lżejszy. Stąd taka walka o gramy. 

Niska waga jest takim samym aktywem jak inne cechy zestawu. Kompletnie nie rozumiem np. jak można pogarszać swoją mobilność instalując anachroniczne złomy w postaci wiązań szynowych (czy takich KingPinów). W ten sposób od razu można się obrazowo mówiąc walnąć młotkiem w kolano. Skutek podobny. Zysku nie widać (a na przykład przy solidniejszej narcie widać).

Pozdro

Wiesiek

#11 MarioJ

MarioJ

Rajder

• PipPipPipPipPip
  • 2046 postów
1283
  • Wrocław

Napisano 21 luty 2019 - 15:02

Błagam, operujcie wagą za sztukę, nie za parę ! :-)

#12 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2913 postów
3664
  • Wrocław

Napisano 21 luty 2019 - 15:05

Błagam, operujcie wagą za sztukę, nie za parę ! :-)

Mariusz operuję wagą za sztukę (!):

- jedna sztuka kompletu freetour - 6500 g

- jedna sztuka kompletu skialp - 3800 g

:) :) :)

pozdro

Wiesiek

#13 Justynaaa

Justynaaa

Nowy użytkownik

• 5 postów
0

Napisano 21 luty 2019 - 15:07

Helo 😊
Skitury zaczęłam w tym roku. Na nartach jeżdżę od 3 lat. Głównie slalomówki. Lubię strome stoki i agresywną jazdę, szybkie skręty. Lubię poszaleć na stoku.
W związku z tym że po górach, głównie Tatrach chodzę od 10 lat, zimowo od 5 pomyślałam że warto spróbować skiturów. Wyrypa po 12h na dzień to moje życie.
W zeszłym roku kiedy to jeszcze nie miałam sprzętu skiturowego wyniosłam na plecach zjazdówki z butami na Kaspro i zjechałam do Kuźnic.Było pięknie
I wtedy postanowiłam kupuje sprzęt skiturowy.
W tym roku zaczęłam tury od Beskidów: Pilsko, Skrzyczne, Klimczok.
W w/w butach podejście jest rewelacyjne. Po 3h podchodzenia nogi nie bolą, buty nie obcierają tutaj daje im 6+.
Narty to SKITRABY https://www.verticou...tour-rando.html
Waga; 2,792 g (164 cm)
Zaznaczę że są dłuższe od moich nart zjazdowych o 6 cm. Mam 170 zm wzrostu a narty skiturowe maja 164cm.
Problem zaczyna się przy zjeździe. Zero kontroli nad nartami ja chce skręcać one jada prosto. Problem robi się poważny gdy robi się wąsko, są drzewa i śnieg jest twardy. Nie mam możliwości manewrów i to mnie strasznie wkur... na zjazdówkach nie byłoby z tym problemu...
Docelowo chce robić skitury w Tatrach ,dłuższe podejścia, ponad 1000 przewyższenia ale z pewnym zjazdem.

Może brakuje mi techniki? W każdym bądź razie nie czuje się dobrze w tym sprzęcie. Coś mi nie gra i nie mogę iść na całość 😁
Czekam dalej na Wasze rady i pozdrawiam

#14 MarioJ

MarioJ

Rajder

• PipPipPipPipPip
  • 2046 postów
1283
  • Wrocław

Napisano 21 luty 2019 - 15:33

Generalnie ten zestaw jest do kosza: narty i wiązania i buty.
Narty wąskie, wiązania jakieś stare Radicale (widać skistoper), może wyrobione.
Buty trochę za miękkie i psujące się, ale możesz jeszcze z nimi powalczyć.
Chyba ktoś Ci wcisnął coś używanego.

Generalnie to trudno zdiagnozować to wirtualnie. Wujot bardzo dobrze wypisał wszelkie możliwości.
Bywasz w Zakopanem to tam jest dużo dobrego sprzętu w wypożyczalniach: TatraTrade, Majesty i YurtaBar,
Pożycz sobie coś dobrego o szerokości 85-90 pod butem i zobacz czy to będzie jeździć na obecnych butach.
Wtedy będziesz wiedzieć czy problem jest w butach czy w nartach.
Powiedz w wypożyczalni że chcesz bardzo dobre narty na strome żleby :-)

Pracownik w wypożyczalni mógłby Ci sprawdzić czy masz buty dobrze dopasowane.

#15 Justynaaa

Justynaaa

Nowy użytkownik

• 5 postów
0

Napisano 21 luty 2019 - 15:37

Dzięki za rady. Sprzęt rzeczywiscie kupiony używany. I to pierwszy zestaw skiturowy jaki miałam na nogach. Rzeczywiscie może pora sprawdzić coś innego 😊

#16 MarioJ

MarioJ

Rajder

• PipPipPipPipPip
  • 2046 postów
1283
  • Wrocław

Napisano 21 luty 2019 - 15:39

Pewna możliwością jest też to że nie umiesz skręcać rotacyjnie/z odciążeniem na narcie, która ma dużo większy promień skrętu niż Twoje slalomki.
Masz dość krótki staż na nartach i być może po prostu nie radzisz sobie na frirajdzie.
Bez urazy :-)

#17 Justynaaa

Justynaaa

Nowy użytkownik

• 5 postów
0

Napisano 21 luty 2019 - 15:42

Spoko każdy kiedyś zaczynał :) Może pora ma skitura z jakimś instruktorem, który spojrzy fachowym okiem na to wszystko ;)

#18 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2703 postów
  • Na forum od: 01.2017
999
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 20 październik 2019 - 07:50

Dynafit z Hoji, 130 flex cokolwiek by to znaczyło, 60 stopni ruchomości.
Więcej np w NTN
https://www.ntn.pl/u...ine/22_knbr/38/