Skocz do zawartości

Długość nart na początek


Spiochu

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam : oduczać technik kątowych ?? Po co ?? Podstawowej techniki, która powinna sytuacyjnie pojawiać się natychmiast i wręcz odruchowo?

Co innego "zastępować techniki kątowe" przy normalnej swobodnej jeździe - jeżeli pozwalają na to warunki - a co innego "oduczać".

Narciarstwo polega na poprawnym, intuicyjnym doborze techniki jazdy w zależności od warunków terenowych, sytuacji, zmęczenia i co tam jeszcze a nie tylko na kręceniu "wężyków" na sztruksie o poranku w poszukiwaniu ulotnego ideału. Zerknij na wątek o "maluchach" - na filmiku dzieciaki, które 90% czasu pracują "ciętym"  w terenie wykorzystały cały wachlarz technik - kątowe, ślizgowe, obskoki, cięty .. bo ześlizg, pług, oporowe mają tak samo opanowane jak wyłożone do stoku bioderko.

 

Pozdrawiam,

M.

Witam

 

A kto mówi o oduczaniu, bez cudzysłowu. Ja?  "Oduczanie" to zaprzestanie stosowania, bez uzasadnionej przyczyny(np. trudny zjazd).  Nie jest jednak łatwo wykorzenić  pewien odruch przy inicjacji skrętu. A że da się od razu uczyć równolegle skręcać, to ja jestem przykładem. Rok  1964 stok pod Gubałówką i zakopiański instruktor, ze sprzętem austriackim. Uczył naszą grupę zupełnych nowicjuszy równoległej jazdy. Nie bawił  w żadne ewolucje kątowe.  Nie wszyscy dali  radę  tak jeździć. Może byłem najbardziej "zdolnym", ponieważ mi  to przyszło dość łatwo.  Nikt, nigdy mnie później nie uczył technik kątowych. Nie interesowałem się nimi zupełnie. Co mi nie przeszkodziło stosować czasem inicjacji z oporu. Nawet z pługu z ciężkim plecakiem w Tatrach.

 

Jeszcze inne moje doświadczenia, to Kuba, moja żona i paru znajomych. Nie było żadnego pługu, czy oporu(choć "opór'" się potem samorzutnie robi). Od razu próby skrętu równoległego, przez obrót nart stopami(do stoku, do zatrzymania od stoku). To działa, ale też trzeba wybrać starannie stok łatwy z wybiegiem. Mały wyciąg w pobliżu. I parę dni popracować na klientem.  Nie będę twierdził, że każdego klienta da się tak nauczyć. Ale na to nie wystarczy godzinka, czy dwie z instruktorem. Instruktor musi być , co najmniej na kilka dni. Cały dzień! I musi być mu  bardzo mu zależeć na postępach.  Najlepiej mieć dziewczynę, w której się kocha.  A ona  w nim!  A że to jest rzadki przypadek, to już nie moja wina.  Tylko proszę nie twierdzić, że zawsze musi być pług na początku.  Nie musi! 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

I tu jest problem jak nauczyć antycypacji czy  avalement jak każda trasa wyratrakowana. Tak sobie myślę, żeby przeciągać ucznia po dziurach czy obok trasy. Wpędzić na muldy. Albo zacznie się kłaniać albo polegnie. Dziś mało kto potrafi śmigiem.

Cześć

A co ma jedno z drugim wspólnego? Chyba, że nie rozumiem górnolotnych określeń. Odciążenie i dociążenia oraz miękka jazda - wystarczy.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale popłynęliście a ja tylko pytałem jakie długie narty. ;)

 

Zamierzam uczyć normalnie czyli łuki płużne i stopniowe zmniejszanie pługu, aż do jazdy równoległej. Później NW i coraz trudniejsze trasy i warunki.  Dziewczyny jeszcze specjalnie nie znam ale jej zainteresowania kierują się w stronę ski-turów. Chciałbym osiągnąć możliwie szybki postęp i samodzielność na większości tras.

Jazdę na krawędzi wprowadzałbym dopiero, gdy ktoś na luzie i z pełną kontrolą zjedzie z każdej trasy. (czyli czasem po kilku sezonach!)  Krawędź jest po to by szukać prędkości a nie się przed nią ratować. Do tego potrzeba mieć spore umiejętności.  Jazda cięta po kilku dniach na nartach to patologia i mówi to absolutny fanatyk krawędzi. (Nie oceniałbym jednak przypadkowych śladów ciętych jako błędy)

 

Czy pług jest potrzebny? Podobno zawodnicy PŚ nadal nim jeżdżą. Po co? By ustawić sylwetkę. W późniejszych ewolucjach pozycja ciała jest podobna, tylko wszystko dzieje się dużo szybciej i narty jadą innym torem. Jeśli nauczymy się prawidłowej pozycji w łukach płużnych, niczego nie trzeba się oduczać. Ustawienie ciała zaprocentuje, nawet w jeździe na tyczkach

 

Jeśli chodzi o to jakie narty są modne to w wypożyczalni mi mówili, że przede wszystkim ładne. Typowi zjeżdżacze nie ogarniają firm i modeli. Narta ma się dobrze prezentować i mieć ciekawą kolorystykę. Modele premium typu cała czarna cieszą się mniejszym zainteresowaniem.

 

Co do klasyków, to ja na takich zaczynałem w 2000 roku (minimalnie wyższe od mnie). Tak przejeździłem 2 sezony. Potem zmieniłem na "półcarvingi" czyli piankowe marketówki z promieniem ok. 18-20m i dalej jeździłem ześlizgami. Dopiero po kolejnych 2 sezonach kupiłem prawdziwe narty (170cm R16 - dość twarde) i na nich samodzielnie nauczyłem się jeździć na krawędzi.

Czy ten dziwny sprzęt na początek w czymś mi pomógł? Nie sądzę. Czy przeszkodził? Chyba też nie. Nie wiedziałem, że może być lepszy, więc radziłem sobie na tym co było. W jeździe ześlizgami, nie ma to większego znaczenia. Jedynie na lodzie nie wiedziałem, że istniej coś takiego jak trzymanie narty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ale popłynęliście a ja tylko pytałem jakie długie narty. ;)

Zamierzam uczyć normalnie czyli łuki płużne i stopniowe zmniejszanie pługu, aż do jazdy równoległej. Później NW i coraz trudniejsze trasy i warunki. Dziewczyny jeszcze specjalnie nie znam ale jej zainteresowania kierują się w stronę ski-turów. Chciałbym osiągnąć możliwie szybki postęp i samodzielność na większości tras.

Jazdę na krawędzi wprowadzałbym dopiero, gdy ktoś na luzie i z pełną kontrolą zjedzie z każdej trasy. (czyli czasem po kilku sezonach!) Krawędź jest po to by szukać prędkości a nie się przed nią ratować. Do tego potrzeba mieć spore umiejętności. Jazda cięta po kilku dniach na nartach to patologia i mówi to absolutny fanatyk krawędzi. (Nie oceniałbym jednak przypadkowych śladów ciętych jako błędy)

Czy pług jest potrzebny? Podobno zawodnicy PŚ nadal nim jeżdżą. Po co? By ustawić sylwetkę. W późniejszych ewolucjach pozycja ciała jest podobna, tylko wszystko dzieje się dużo szybciej i narty jadą innym torem. Jeśli nauczymy się prawidłowej pozycji w łukach płużnych, niczego nie trzeba się oduczać. Ustawienie ciała zaprocentuje, nawet w jeździe na tyczkach

Jeśli chodzi o to jakie narty są modne to w wypożyczalni mi mówili, że przede wszystkim ładne. Typowi zjeżdżacze nie ogarniają firm i modeli. Narta ma się dobrze prezentować i mieć ciekawą kolorystykę. Modele premium typu cała czarna cieszą się mniejszym zainteresowaniem.

Co do klasyków, to ja na takich zaczynałem w 2000 roku (minimalnie wyższe od mnie). Tak przejeździłem 2 sezony. Potem zmieniłem na "półcarvingi" czyli piankowe marketówki z promieniem ok. 18-20m i dalej jeździłem ześlizgami. Dopiero po kolejnych 2 sezonach kupiłem prawdziwe narty (170cm R16 - dość twarde) i na nich samodzielnie nauczyłem się jeździć na krawędzi.
Czy ten dziwny sprzęt na początek w czymś mi pomógł? Nie sądzę. Czy przeszkodził? Chyba też nie. Nie wiedziałem, że może być lepszy, więc radziłem sobie na tym co było. W jeździe ześlizgami, nie ma to większego znaczenia. Jedynie na lodzie nie wiedziałem, że istniej coś takiego jak trzymanie narty.


Nawiązując do wpisu Veterana:
Spiochu kochasz ja czy nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najgorsze co mozna zrobic to probowac nauczyc dziewczyne, na ktorej Ci zalezy.......................................

E tam. Wyjazd weryfikujący - przecież napisał. Jak okaże się, że nie łyka nart to wypada.

Ja jakoś nauczyłem i do tej pory jestem, siedzi obok... Już 27 lat będzie.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

najgorsze co mozna zrobic to probowac nauczyc dziewczyne, na ktorej Ci zalezy.......................................

 


Najbardziej to by mi zależało na takiej, co mnie będzie uczyć ;)

 

Zresztą to chyba mit i wynika z prób nauki, tych partnerek, które w ogóle nie chcą jeździć na nartach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatnim CKI, kilka by się znalazło. Nawet nie wiedziałem, za którą mam się oglądać :)

 

Piotrek, ta kontuzja szyji mam nadzieję Ci przeszła ???

 

Od oglądania znaczy się przez ramię ... dlatego pewnie tylko 7,5 ze slalomu - się powstrzymać nie mogłeś 

:)  :D  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, ta kontuzja szyji mam nadzieję Ci przeszła ???

 

Od oglądania znaczy się przez ramię ... dlatego pewnie tylko 7,5 ze slalomu - się powstrzymać nie mogłeś 

:)  :D  :P

 

8.5 z SL i to z przedostatnim numerem startowym.  Miałem taki sam czas jak znajomy z Bielska, który rok temu mi dokładał z 2s.

 

To działa w drugą stronę. Zawodniczki jeżdżą szybciej to próbujesz je dogonić. Na treningu, koleżanka z grupy tak mnie zmotywowała, że na płaskim zacząłem latać w powietrzu. ;) Sam, nigdy bym tak agresywnie nie wystartował.

 

Co do oglądania się, to niestety odbiło się na ocenach z techniki. Mój najczęściej podkreślany błąd - rotacja ;)

Dziewczyny bardzo ładne ale niestety, chyba już nie moja grupa wiekowa (19-23).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jaki stok na początek? Najpierw myślałem nad czymś w Wiśle (klepki, siglany) ale teraz będą tłumy. Co myślicie o ski gruniky? Lubię to miejsce i wydaje mi się, że jest bardzo płasko ale może mi się tylko wydaje.

Ski gruniki nie znam, ale dla mnie na początek fajny był Zagroń w Istebnej - nie za stromo i bardzo szeroko. Nawet jak będzie kolejka do kanapy, to na stoku będzie luźno. Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jaki stok na początek?
 
Najpierw myślałem nad czymś w Wiśle (klepki, siglany) ale teraz będą tłumy.
Co myślicie o ski gruniky? Lubię to miejsce i wydaje mi się, że jest bardzo płasko ale może mi się tylko wydaje.


Co prawda nie jestem "pan", ale Gruniki znam. Na początek bardzo dobre i knajpka na dole tez fajna :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

: (((((((

 

To jest bardzo dobra grupa wiekowa. Nie dyskryminujmy !!

 

; )

 

Pomimo niezaprzeczalnych zalet, ta grupa ma też swoje wady. To jak z komórką SL, zapewnia świetne doznania ale wymaga optymalnych warunków i na co dzień jest upierdliwa. ;) Choć ja nadal jest zwolennikiem komórek.

 

 

Klepki w ferie to kiepski pomysł..... jezeli coś kuma na orczyku to moze Brenna?

 

Tak właśnie pomyślałem. W Brennej jeszcze istnieją jakieś wyciągi?

 

Orczyk jest swego rodzaju zaletą, bo początkujący uczy się zarówno w czasie jazdy w dół jak i do góry.

 

 

Co prawda nie jestem "pan", ale Gruniki znam. Na początek bardzo dobre i knajpka na dole tez fajna :)

 

Dzięki, chyba na tym się skończy.  Dodatkowo ceny nie wygórowane.

 

 

Ski gruniki nie znam, ale dla mnie na początek fajny był Zagroń w Istebnej - nie za stromo i bardzo szeroko. Nawet jak będzie kolejka do kanapy, to na stoku będzie luźno.

 

Zagroń nie jest aż taki płaski a ludzi też pełno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jaki stok na początek?

 

Najpierw myślałem nad czymś w Wiśle (klepki, siglany) ale teraz będą tłumy.

Co myślicie o ski gruniky? Lubię to miejsce i wydaje mi się, że jest bardzo płasko ale może mi się tylko wydaje.

Przyjedź do mnie. Tak przy okazji jakieś 20 tyczek do boksowania się znajdzie. :D  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na stronie i główny stok nieczynny. Otwarta jest tylko ta wąska nartostrada przy krzesełku ;)

Jak tam chcesz.....Nartostrady w Zwardoniu nie ma...jest ośla 800 metrowa trasa którą w godzinach 9-11 masz praktycznie do własnej dyspozycji....Ferie mazowieckie ..klapa. Na śląskie filtr założy Szczyrk i Wisła więc przewiduję klęskę.....sezon instruktorski b. słaby....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...