Skocz do zawartości

Jaki dysk zewnętrzny do przechowywania zdjęć?


Iven

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę ,że temat wpisuje się w ten dział . Proszę o poradę doświadczonych w temacie kolegów i koleżanki.

Otóż muszę kupić dysk zewnętrzny ( USB 3.0, HDD, 2.5" ) do przechowywania zdjęć i dokumentów , czy możecie polecić jakiś dobry sprzęt w dobrej cenie  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że temat wpisuje się w ten dział . Proszę o poradę doświadczonych w temacie kolegów i koleżanki.

Otóż muszę kupić dysk zewnętrzny ( USB 3.0, HDD, 2.5" ) do przechowywania zdjęć i dokumentów , czy możecie polecić jakiś dobry sprzęt w dobrej cenie  ?

Ja używam czegoś takiego (nazwę przekopiowałem z faktury) - cena około 300 zł. ? Użytkuję od 2 lat, zero problemów.

  

Dysk twardy zewnętrzny Western Digital Elements 2TB 2,5" WDBU6Y0020BBK Czarny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że temat wpisuje się w ten dział . Proszę o poradę doświadczonych w temacie kolegów i koleżanki.

Otóż muszę kupić dysk zewnętrzny ( USB 3.0, HDD, 2.5" ) do przechowywania zdjęć i dokumentów , czy możecie polecić jakiś dobry sprzęt w dobrej cenie  ?

każdy dysk ssd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że temat wpisuje się w ten dział . Proszę o poradę doświadczonych w temacie kolegów i koleżanki.

Otóż muszę kupić dysk zewnętrzny ( USB 3.0, HDD, 2.5" ) do przechowywania zdjęć i dokumentów , czy możecie polecić jakiś dobry sprzęt w dobrej cenie  ?

Verbatim 53023 1TB. Mam w sumie 2 sztuki (pierwsza uzywam od 3-4 lat, druga od ok. 2-och <- nie pamietam dokladnie, a nie udalo mi sie znalezc faktur na nie = na pewno maja powyzej dwoch lat, bo trzymam papiery dopoki obowiazuje gwarancja na sprzet). Wszystko dziala jak nalezy. Nie mialem z nimi zadnych problemow. Do wygarniecia obecnie za ~200zł 

Polecam

 

verbatim.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że temat wpisuje się w ten dział . Proszę o poradę doświadczonych w temacie kolegów i koleżanki.

Otóż muszę kupić dysk zewnętrzny ( USB 3.0, HDD, 2.5" ) do przechowywania zdjęć i dokumentów , czy możecie polecić jakiś dobry sprzęt w dobrej cenie  ?

Jeśli ma to być zabezpieczone przed utratą to pomyśl o zewnętrznej macierzy RAID, czyli 2 dyski. Wtedy jak jeden padnie to na drugim zostaje. Ja używam PC z RAID,  plus kopia bezpieczeństwa na zwykłym dysku przechowywana w innej lokalizacji.

Bazę z danymi wrażliwymi miałem na macierzy zamkniętej na stałe w sejfie :), Sejf z dziurka na kabel.PC poza sejfem.  A jak szybko działa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to być zabezpieczone przed utratą to pomyśl o zewnętrznej macierzy RAID, czyli 2 dyski. Wtedy jak jeden padnie to na drugim zostaje. 

Nie wiem, czym jest macierz RAID, ale dokladnie z tego samego powodu mam powielone dane na dwoch dyskach zewn. o ktorych pisalem wyzej :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chcesz sie dzielic wszystkimi danymi z "reszta swiata"??? :P

Dla mnie temat jest prosty - wszystko, co jest w sieci jest dostepne dla kazdego. To tylko kwestia czy ktos bedzie chcial sie do tego dorwac ;)

Wbrew pozorom nie tak łatwo. Trzymam wszystkie swoje zdjęcia i filmy, a jest tego tysiące, dobrze uporządkowane, obrobione w sensie edycji (całkiem niezły edytor), na Google Photos. Nikt Ci niczego nie podglądnie o ile go do tego nie upoważnisz. Żadnym przeszukiwaniem sieci niczego nie znajdziesz. System kodowania hasła jest bardzo skuteczny. Oczywiście, teoretycznie administrator googla, gdzieś tam w Stanach, może "wejść" na Twoje zdjęcia. Jak na Twoja pocztę, jak na konto bankowe, itd. Takie czasy. A korzyści z korzystania z chmury są ogromne. Możesz udostępnić to co chcesz innym. A najważniejsze, masz pod ręką, gdziekolwiek jesteś, na jakimkolwiek urządzeniu, typu komputer, smartfon, wszystkie Twoje zdjęcia. Ba, często te zdjęcia, poukładane w katalogi, służą mi do przypomnienia sobie czasu, kiedy powstały. Swoisty pamiętnik i uświadamiacz jak ten czas szybko leci niestety.

 

A kopię tego wszystkiego oczywiście trzymam na zwykłym lokalnym dysku. Nawet na dwóch, niewielkich, po 500 MB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom nie tak łatwo. Trzymam wszystkie swoje zdjęcia i filmy, a jest tego tysiące, dobrze uporządkowane, obrobione w sensie edycji (całkiem niezły edytor), na Google Photos. Nikt Ci niczego nie podglądnie o ile go do tego nie upoważnisz. Żadnym przeszukiwaniem sieci niczego nie znajdziesz. System kodowania hasła jest bardzo skuteczny. Oczywiście, teoretycznie administrator googla, gdzieś tam w Stanach, może "wejść" na Twoje zdjęcia. Jak na Twoja pocztę, jak na konto bankowe, itd. Takie czasy. A korzyści z korzystania z chmury są ogromne. Możesz udostępnić to co chcesz innym. A najważniejsze, masz pod ręką, gdziekolwiek jesteś, na jakimkolwiek urządzeniu, typu komputer, smartfon, wszystkie Twoje zdjęcia. Ba, często te zdjęcia, poukładane w katalogi, służą mi do przypomnienia sobie czasu, kiedy powstały. Swoisty pamiętnik i uświadamiacz jak ten czas szybko leci niestety.

A kopię tego wszystkiego oczywiście trzymam na zwykłym lokalnym dysku. Nawet na dwóch, niewielkich, po 500 MB.

Myślę ,że za moment za takie cuda każą sobie słono płacić.... ;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Verbatim 53023 1TB. Mam w sumie 2 sztuki (pierwsza uzywam od 3-4 lat, druga od ok. 2-och <- nie pamietam dokladnie, a nie udalo mi sie znalezc faktur na nie = na pewno maja powyzej dwoch lat, bo trzymam papiery dopoki obowiazuje gwarancja na sprzet). Wszystko dziala jak nalezy. Nie mialem z nimi zadnych problemow. Do wygarniecia obecnie za ~200zł
Polecam

verbatim.jpg

Podpytałem w tym temacie również mojego zaufanego informatyka i również polecił mi tego Verbatima 1 TB jako dobry stosunek jakość/cena, dlatego zdecydowałem się na niego i dziś spróbuje poszukac czegoś w sieci....
Dziękuje wszystkim za podpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że za moment za takie cuda każą sobie słono płacić.... ;-)

True, może być. Też nie mogę zrozumieć jak to może istnieć za free. Ale mała oplata mnie nie ruszy. A jeśli będzie duża to zrezygnuję i skorzystam z czegoś innego, bo konkurencja nie śpi. A informacja nie zginie, bo trzymam tez na dyskach lokalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być jakikolwiek byle 2 sztuki i zdublowany zapis. Od czasu do czasu skanowanie dysków i ocena ich stanu - jeśli pojawią się jakieś ostrzeżenia lub coraz więcej miejsc o słabym odczycie - wymiana dysku. Składowanie danych na pojedynczym dysku to duże ryzyko ich utraty. W razie awarii można już niczego nie odzyskać nawet jak się zapłaci grube tysiące. W sumie najważniejsze zdjęcia nagrał bym na płyty dvd przeznaczone do archiwizacji a dysk używał bym tylko do bieżących zadań. Widziałem już wiele dysków z unikalnymi dla ich właścicieli danym,i który przepadły na zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czym jest macierz RAID, ale dokladnie z tego samego powodu mam powielone dane na dwoch dyskach zewn. o ktorych pisalem wyzej :)

To taka obudowa na dwa dyski gdzie zapis odbywa się równocześnie na obu. Jak jeden padnie to dane odzyskasz z drugiego. Niezłym pomysłem jest macierz RAID na 2 dyski ssd. Bardzo szybkie i niezawodne. Świetne miejsce na plik dużej bazy danych. np jak ktoś ma dużo ważnej poczty.

http://www.fantec.de...ec_mobiraid_x2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpytałem w tym temacie również mojego zaufanego informatyka i również polecił mi tego Verbatima 1 TB jako dobry stosunek jakość/cena, dlatego zdecydowałem się na niego i dziś spróbuje poszukac czegoś w sieci....
Dziękuje wszystkim za podpowiedzi

 

Jeśli nie kupiłeś to zajrzyj na https://proline.pl/a...czarny-p1323003

moim zdaniem to najlepsza propozycja - w troszkę wyższej cenie masz IP 68. Są różne pojemności i kolory.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ja zdjęcia, filmy trzymam na Pendrivie. Po co mi ten grzmot, do dołączania do komputera?  Pojemność tego "pena" jest teraz gigantyczna. W GB. To jest "dysk zewnętrzny" "widziany" przez system(Windows). Po wsadzeniu do gniazda USB 2. Jak ktoś ma USB 3, to bardzo szybko odbywa się komunikacja między komputerem i Pendrive. Pendrive to elektroniczna pamięć, której zawartości  przez USB nie można zmieniać. Tylko odczytać, lub zapisać. Pamięć, która teretycznie może wiecznie trwać. Jedynie poddanie jej silnym polom elektrycznym, lub magnetycznym może ją uszkodzić.  Mechanizm dysku twardego jest bardzo skomplikowany. I dziwię się, że jeszcze ktoś ma ochotę na nim coś archiwizować.

Na pendrivie mam nagrane filmy z telewizora, muzykę. Nagrałem kiedyś pierwszy koncert trzech tenorów z Rzymu, z Term Caracali z satelity. Doskonała muzyka, szczególnie, że mam kino domowe.  W niezłym wydaniu. Dla audiofilów jest to sprzęt, który jeszcze jest klasyfikowany. Ale do topu mu daleko.  Kupię sobie teraz większy pendrive do televizora. Czasami Niemcy z satelity nadają fajne filmy z gór, nart itp. Na pendrivie mam nagrane filmy z nart. Nie mam problemu, by obejrzeć swój zjazd  z Aiguille du Midi. Takie seanse robiłem na dużym tele dla rodziny. Problemem tylko była moja kiwająca się głowa. Na której było GoPro. Zresztą dwa filmy są na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pendrive można trzymać dane, których utrata jest dla nas bez znaczenia. pendrive  nie żyje wiecznie, ma ograniczoną liczbę zapisów i zawartość można zmienić. Jeśli chcemy przechowywać zdjęcia, których nie da się już odtworzyć i utrata będzie dla nas stratą, to trzeba podejść do tego inaczej. Jak ktoś musi na pendrive, to na trzech - dwa w domu, jeden poza domem, ale to mało wygodne. Ja sugeruję połączenie nośnika fizycznego z usługami chmurowymi. Osobiście zdjęcia trzymam na dysku sieciowym w domu oraz w chmurze Apple. Do tego regularnie robię kopie na innym dysku (napęd z dwoma dyskami w układzie lustrzanym) oraz w chmurze Microsoft. Mam wiec 4 a praktycznie 5 kopii z czego  dwie są  jest poza siecią, co stanowi zabezpieczenie przed atakami ransomware, dwie zaś w chmurach. Nie jest to idealne dla danych wrażliwych, ale na zdjęciach nie mam nic wstydliwego. Zaufanie jednemu pendrive to proszenie się o kłopoty - to się psuje, gubi, kasuje przypadkiem, traci integralność systemu plików i co tam kto jeszcze chce. Minimum to 3 kopie - jakaś chmura, dysk roboczy i okresowa kopia w szafie. Dysk może być SSD, jak przeszkadza, że się kręci. 
 

Edytowane przez Wojcio
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie. Chmury to internet.  Dysk sieciowy też. Mam dysk Google. Pen drive jest tani i można ich mieć całe szafy(w  różnych miejscach).  Do archiwizacji. Archiwizacja to jest przechowywanie "oryginałów", a nie majstrowanie przy nich.  A każdy sobie rzepkę skrobie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...