Skocz do zawartości

Druga warstwa (midlayer)


martin TDM

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wymieniam czesc mojej garderoby narciarskiej i przyszedł czas na druga warstwę. Przeczytalem wszystko, co zostało tu napisane w tym temacie, ale brakuje mi odpowiedzi na niektóre pytania. 

 

1) Jaka tkaninę polecacie na druga warstwę? 

2) Druga warstwa powinna być dopasowana, żeby dobrze spelniala swoja funkcje, ALE to ma być dopasowanie jak w przypadku bielizny termoaktywnej czy jak będzie luźniej to tez ok? Pytam, bo mierzyłem bluzy ODLO i mimo, ze na codzien nosze M, to M w wydaniu ODLO nie przylega dobrze do ciala. 

3) ODLO mimo, ze miało gramature ~200g/m2 (seria WARM) było mega cienkie. Będzie to grzalo = trzymalo cieplo w temp. -15st? 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wymieniam czesc mojej garderoby narciarskiej i przyszedł czas na druga warstwę. Przeczytalem wszystko, co zostało tu napisane w tym temacie, ale brakuje mi odpowiedzi na niektóre pytania. 

 

1) Jaka tkaninę polecacie na druga warstwę? 

2) Druga warstwa powinna być dopasowana, żeby dobrze spelniala swoja funkcje, ALE to ma być dopasowanie jak w przypadku bielizny termoaktywnej czy jak będzie luźniej to tez ok? Pytam, bo mierzyłem bluzy ODLO i mimo, ze na codzien nosze M, to M w wydaniu ODLO nie przylega dobrze do ciala. 

3) ODLO mimo, ze miało gramature ~200g/m2 (seria WARM) było mega cienkie. Będzie to grzalo = trzymalo cieplo w temp. -15st? 

 

Ja używam polaru 150 (dość cienki) w tym podanym przez Ciebie zakresie (powiedzmy, że druga warstwę zakładam gdy jest -10. Poniżej -20 (lub silny wiatr i odkryte wyciągi) założyłbym puchowy sweter.

 

Oglądałem ostatnio midlayer x bionic - używa go JurekByd i bardzo sobie chwali. Jest sporo lżejsze (i mniejsze objętościowo) od mojego polaru i z dopasowanymi (pod bieliznę) wentylacjami i strefami lepszej izolacji. Jak to u x-bionic - pełny bajer. Równie dobrą opinię daje też inny kolega. Mimo, delikatnie mówiąc, nie najniższych cen skłaniam się więc do wymiany mojego polaru. Poczekam na okazję.

 

Natomiast na skitury mam następująca koncepcję - bielizna, SS (a dokładam HS - paclite). Jeździłem też tak na "normalnych" nartach tyle, że SS był kapkę grubszy. Bardzo dobrze się to sprawdzało. Na deszcz czy na wiosnę trzeba było jednak ubierać coś innego.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wymieniam czesc mojej garderoby narciarskiej i przyszedł czas na druga warstwę. Przeczytalem wszystko, co zostało tu napisane w tym temacie, ale brakuje mi odpowiedzi na niektóre pytania. 

 

1) Jaka tkaninę polecacie na druga warstwę? 

2) Druga warstwa powinna być dopasowana, żeby dobrze spelniala swoja funkcje, ALE to ma być dopasowanie jak w przypadku bielizny termoaktywnej czy jak będzie luźniej to tez ok? Pytam, bo mierzyłem bluzy ODLO i mimo, ze na codzien nosze M, to M w wydaniu ODLO nie przylega dobrze do ciala. 

3) ODLO mimo, ze miało gramature ~200g/m2 (seria WARM) było mega cienkie. Będzie to grzalo = trzymalo cieplo w temp. -15st? 

ad. 1

Ja używam bluz stretchowych, cieńsza - materiał typu Pontentoro tecnostretch; grubsza - Polartec Powertstretch Pro.

Przykłady polskich firm szyjących z tech materiałów:

http://montano.pl/pl...retch-kaptur/70

https://sklep.kwark.pl/pl/c/BLUZY/96

Przy ekstremalnym mrozie albo na koniec dnia jak jestem zmęczona wymieniam czasem bluzę na "waciak" czyli cienką kurtkę z syntetyczną ociepliną dobrze kompresowalną (kurtka jeździ ze mną w plecaku)

 

ad. 2

Bluzy generalnie lepiej się sprawdzają jeśli przylegają do ciała ale nie opinają tak jak bielizna

 

ad. 3

Odlo może Ci wystarczyć w -15 albo nie - każdy inaczej odczuwa temperaturę. To zależy od ilości energii którą wydatkujesz podczas jazdy, ale też od tego jaką masz warstwę zewnętrzną - jeśli tylko cienki HS, to może jednak trochę być chłodno zwłaszcza na kanapie (zwłaszcza jeśli wieje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ad. 2

Bluzy generalnie lepiej się sprawdzają jeśli przylegają do ciała ale nie opinają tak jak bielizna

 

Witam

Dzięki za linki. Właśnie szukam czegoś na drugą warstwę.

Nawet zakupiłem fajną bluzę z kapturem Dynafit.

Tylko mam problem z doborem rozmiaru L jest taka raczej sporo luźna. M  mnie "opina" dosyć przylega do pierwszej warstwy.

Czy będzie dużym błędem jak zostawię sobie M?????

 

Postrufka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ile ten Dynafit nadaje się na wiatr?

Tego na tą chwilę jeszcze nie wiem, dopiero wczoraj przyszedł.

Na tą chwilę pytanie; czy może być obcisły?????

Za jakiś czas może napiszę. Inaczej trzeba szukać w necie.

Ja zakupiłem jako druga warstwa, to nie bardzo mnie interesuje. Ale jak bym się zaraził skiturami........?

Postrufka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lubie miec pare drugich warstw obcisla - w jednym celu - jak jest cholernie zimno (tak ponizej -20) to zakladam ja jako pierwsza warstwe a na to nastepna "druga" nieco obszerniejsza. czasami daje w takich warunkach b cienka "zup[elnie pierwsza" warstwe -  a prawidlowo, druga wartswa powinna przylegac do pierwszej - nie musi byc tak obcisla jak pierwsza...

 

osobiscie , nie toleruje drugiej warstwy z kapturem........-wsyzstkie natomiast maja rozpinana "stojke" tak,ze po podciagnieciu zamka doskonale otulaja szyje....................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego na tą chwilę jeszcze nie wiem, dopiero wczoraj przyszedł.

Na tą chwilę pytanie; czy może być obcisły?????

Za jakiś czas może napiszę. Inaczej trzeba szukać w necie.

Ja zakupiłem jako druga warstwa, to nie bardzo mnie interesuje. Ale jak bym się zaraził skiturami........?

Postrufka

 

Krój może być obcisły, dopóki Ci to nie przeszkadza (nie krępuje ruchów). Osobiście mam 1 bardziej obcisłą bluzę (typu kangurka) z powerstretch czyli raczej grubą i sprawdza się bardzo dobrze jako warstwa termiczna (alternatywnie czasem ją zakładam jako 1 warstwę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krój może być obcisły, dopóki Ci to nie przeszkadza (nie krępuje ruchów). Osobiście mam 1 bardziej obcisłą bluzę (typu kangurka) z powerstretch czyli raczej grubą i sprawdza się bardzo dobrze jako warstwa termiczna (alternatywnie czasem ją zakładam jako 1 warstwę).

Witam
Akurat lubię jak ciuch przylega (sportowe ciuchy) mam taką dodatkową "kompresję"
Natomiast chodzi mi o oddychalność całego zestawu.
Postrufka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Akurat lubię jak ciuch przylega (sportowe ciuchy) mam taką dodatkową "kompresję"
Natomiast chodzi mi o oddychalność całego zestawu.
Postrufka

 

Ok, to doprecyzuję, że pisząc "sprawdza się bardzo dobrze jako warstwa termiczna" miałam na myśli że dobrze dociepla oraz odprowadza wilgoć. Teoretycznie: jeśli warstwy ściśle przylegają, to powinny mieć porównywalne tempo odprowadzania wilgoci żeby utrzymać optymalny komfort termiczny (bo jeśli warstwa np. górna wolniej będzie wysychać, to może "przyblokować" odporwadzenie wody z warstwy dolnej - tak na chłopski rozum). U mnie to nie występuje, bo lubię bieliznę z wełny merynosów, która akurat wilgoć odprowadza wolniej niż 2 warstwa syntetyczna (ale za to grzeje nawet jeśli jest mokra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...