Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Odbarczanie butów

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 DizzePL

DizzePL

Nowy użytkownik

• 6 postów
  • Na forum od: 02.2018
0

Napisano 01 styczeń 2019 - 14:38

Witam,

W zeszłym sezonie kupiłem buty narciarskie ( Hear Vector XP flex 90-100, ale to chyba mało ważne). Uciskały mnie w jednym miejscu ze względu na anatomię mojej stopy i wystającą kość po zewnętrznej strony stopy. Dałem buty na odbarczanie i poszerzylem je o 5 mm u każdego buta. Wczoraj byłem na nartach i ucisk w obu butach jak był tak jest dalej, co uniemożliwia konfortową jazdę. Tutaj moje pytanie, czy mogę je jeszcze w tym miejscu poszerzać, jak tak o ile maksymalnie? Czy jest jakaś granica, do której można poszerzać punktowo but, czy po prostu robi się to aż uzyskam komfort jazdy? Myślę, że teraz musiałbym przynajmniej poszerzyć o kolejne 5 mm żebym cokolwiek poczuł, bo ucisk po paru zjazdach jest bardzo odczuwalny. 

#2 MajkaW

MajkaW

Użytkownik

• PipPipPip
  • 390 postów
  • Na forum od: 12.2018
365
  • Umiejętności: 7
  • Kraków

Napisano 01 styczeń 2019 - 14:53

Witam,

W zeszłym sezonie kupiłem buty narciarskie ( Hear Vector XP flex 90-100, ale to chyba mało ważne). Uciskały mnie w jednym miejscu ze względu na anatomię mojej stopy i wystającą kość po zewnętrznej strony stopy. Dałem buty na odbarczanie i poszerzylem je o 5 mm u każdego buta. Wczoraj byłem na nartach i ucisk w obu butach jak był tak jest dalej, co uniemożliwia konfortową jazdę. Tutaj moje pytanie, czy mogę je jeszcze w tym miejscu poszerzać, jak tak o ile maksymalnie? Czy jest jakaś granica, do której można poszerzać punktowo but, czy po prostu robi się to aż uzyskam komfort jazdy? Myślę, że teraz musiałbym przynajmniej poszerzyć o kolejne 5 mm żebym cokolwiek poczuł, bo ucisk po paru zjazdach jest bardzo odczuwalny. 

czy próbowałeś wstawić wkładkę z wgłębieniem po środku na tą wystającą kość? Może pójść w tą stronę?

#3 CaperSKI

CaperSKI

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 444 postów
  • Na forum od: 02.2013
207
  • Umiejętności: 2
  • Wolne Miasto Gdańsk

Napisano 01 styczeń 2019 - 14:55

Mocno mi się wydaje, że but wstąpił się po operacji odbarczania i jest taki, jak był przed nią. Coś poszło nie tak poprostu. Odczuł byś zapewne poszerzenie buta o 5 mm bo to sporo. Odbarcza się tak długo i tyle, ile potrzeba żeby nie było ucisku. Nie ma limitów, ma być wygodnie.Co innego z frezowaniem wewnątrz. Tu granicą jest grubość skorupy.
  • mig12345 podziękował za tę wiadomość

#4 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2885 postów
  • Na forum od: 11.2008
3625
  • Umiejętności: 1
  • Wrocław

Napisano 01 styczeń 2019 - 15:15

Mocno mi się wydaje, że but wstąpił się po operacji odbarczania i jest taki, jak był przed nią. Coś poszło nie tak poprostu. Odczuł byś zapewne poszerzenie buta o 5 mm bo to sporo. 

Mam podobne odczucia - powinna być odczuwalna poprawa. Być może miejsce nie zostało "trafione". Po pierwsze sprawdź to w serwisie (za pomocą magnesu). Jest też możliwość, że jak pojawiło się miejsce to stopa Ci się inaczej układa. U mnie tak było, po poprawkach w najbardziej uciążliwych, ujawniły się nowe. Tak czy tak odbarczasz do skutku. Ja w swoich poprawiałem 4 punkty, w tym dwa po dwa razy. Za każdym razem była bardzo wyraźna poprawa do stanu powiedzmy prawie idealnego. W miejscach poprawek mam na skorupie wyraźne widoczne "bąble" co niezbyt wygląda. Ale dzięki temu mogę mieć buty z bardzo cienkimi botkami.  Zrobiłem tak dwie pary.

Nie wszystko da się łatwo poprawić (np okolice kostki), z podbiciem też trzeba kombinować.

Znam innych forumowiczów co parokrotnie poprawiali odbarczanie - do stanu idealnego.

Pozdro

Wiesiek 

Aby było 5 cm śniegu pod nartą, Blogi: fotograficzny i turystyczny

#5 DizzePL

DizzePL

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 01 styczeń 2019 - 15:44

czy próbowałeś wstawić wkładkę z wgłębieniem po środku na tą wystającą kość? Może pójść w tą stronę?

Mam podobne odczucia - powinna być odczuwalna poprawa. Być może miejsce nie zostało "trafione". Po pierwsze sprawdź to w serwisie (za pomocą magnesu). Jest też możliwość, że jak pojawiło się miejsce to stopa Ci się inaczej układa. U mnie tak było, po poprawkach w najbardziej uciążliwych, ujawniły się nowe. Tak czy tak odbarczasz do skutku. Ja w swoich poprawiałem 4 punkty, w tym dwa po dwa razy. Za każdym razem była bardzo wyraźna poprawa do stanu powiedzmy prawie idealnego. W miejscach poprawek mam na skorupie wyraźne widoczne "bąble" co niezbyt wygląda. Ale dzięki temu mogę mieć buty z bardzo cienkimi botkami.  Zrobiłem tak dwie pary.

Nie wszystko da się łatwo poprawić (np okolice kostki), z podbiciem też trzeba kombinować.

Znam innych forumowiczów co parokrotnie poprawiali odbarczanie - do stanu idealnego.

Pozdro

Wiesiek 

Ja odbarczałem moje buty w Bikershop na ul. Brynowskiej w Katowicach, bo na jakimś forum ludzie zachwalali, że dobrze to robili. Może znacie jakieś inne serwisy w Katowicach / Chorzowie gdzie robią takie usługi?

Przy odbarczaniu sprawdzalismy miejsce, które trzeba poszerzyć w taki sposób, że serwisant uderzał trzonkiem śrubokręta o but i ja wtedy wyczuwałem, które miejsce mnie uwiera i zaznaczaliśmy długopisem na wczesniej naklejonej naklejce. Początkowo miało być 2 mm, ale wiedziałem, że to nic nie da bo ucisk był mocny i w ustaliliśmy, że e jednym bucie 5 mm a w drugim nawet chyba coś koło 5-6 mm. Skoro mówicie, że 5 mm powino dać jakąkowiek ulgę (bo na prawdę ból jest taki sam jak przed odbarczaniem) to jakie są opcje?

1) Źle wybrane miejsce 2) "but wstąpił się po operacji odbarczania" - czyli po prostu te poszerzenie wklęsło z powrotem do środka? Dobrze rozumiem?

Kolejne pytanie, czy po poszerzeniu 5mm, na skorupie buta powinno być bardzo widoczne jakieś mocne wypuklenie (które od razu widać) czy skorupa aż tak nie nie zmienia przy takich wielkosciach? Może po prostu za mało poszerzyli?

Po pierwsze sprawdź to w serwisie (za pomocą magnesu).

Mógłbyś to rozwinąć, o co Ci chodzi dokładnie?

czy próbowałeś wstawić wkładkę z wgłębieniem po środku na tą wystającą kość?

Moglabyś również napisać coś więcej o tej technice?

#6 MajkaW

MajkaW

Użytkownik

• PipPipPip
  • 390 postów
  • Na forum od: 12.2018
365
  • Umiejętności: 7
  • Kraków

Napisano 01 styczeń 2019 - 17:05

Ja odbarczałem moje buty w Bikershop na ul. Brynowskiej w Katowicach, bo na jakimś forum ludzie zachwalali, że dobrze to robili. Może znacie jakieś inne serwisy w Katowicach / Chorzowie gdzie robią takie usługi?

Przy odbarczaniu sprawdzalismy miejsce, które trzeba poszerzyć w taki sposób, że serwisant uderzał trzonkiem śrubokręta o but i ja wtedy wyczuwałem, które miejsce mnie uwiera i zaznaczaliśmy długopisem na wczesniej naklejonej naklejce. Początkowo miało być 2 mm, ale wiedziałem, że to nic nie da bo ucisk był mocny i w ustaliliśmy, że e jednym bucie 5 mm a w drugim nawet chyba coś koło 5-6 mm. Skoro mówicie, że 5 mm powino dać jakąkowiek ulgę (bo na prawdę ból jest taki sam jak przed odbarczaniem) to jakie są opcje?

1) Źle wybrane miejsce 2) "but wstąpił się po operacji odbarczania" - czyli po prostu te poszerzenie wklęsło z powrotem do środka? Dobrze rozumiem?

Kolejne pytanie, czy po poszerzeniu 5mm, na skorupie buta powinno być bardzo widoczne jakieś mocne wypuklenie (które od razu widać) czy skorupa aż tak nie nie zmienia przy takich wielkosciach? Może po prostu za mało poszerzyli?

Moglabyś również napisać coś więcej o tej technice?

przez pare lat miałam wystającą narośl na górze stopy. Nie mogłam porządnie dopiąć butów, bo ból był straszny. Pomogła wkładka żelowa z wyciętym otworem. Coś takiego jak się używa na pięty. Coś podobnego do tego https://insoles.pl/p...ta-6-sztuk.html

#7 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2885 postów
3625
  • Wrocław

Napisano 01 styczeń 2019 - 17:43

Buty robiłem w Koenig Serwis we Wrocławiu i uważam, że Arnold naprawdę wie co robi. A, że jest przy tym aktywnym narciarzem i wieloletnim GOPR-owcem  to jego wyczucie sytuacji jest dogłębne. Jeśli chodzi o wyznaczanie punktów to odbywało się to przy pomocy magnesu. Na stopę w miejscu gdzie był ucisk (u mnie "wystające" kości) naklejał magnetyczną taśmę a później na zewnątrz przystawiał drugi (dosłownie sam wskakiwał z odległości). Zaznaczał punkt. Zestaw do "wypychania" składał się z pieca i konfigurowalnego kopyta (chyba z pneumatyką). Kopyto składało się z różnych ruchomych części plus sporo wymiennych gotowych elementów (w dużym fabrycznym pojemniku). Do tego jeszcze więcej dodatkowych, dziwnych końcówek zrobionych przez Arnolda - pod kątem określonych "zamówień" klientów. 

Teraz wygląd po robocie - w jednych butach (Beast Carbon) praktycznie tego nie widać, za to w TLT7 - bardzo.

Pozdro

Wiesiek

#8 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1588 postów
  • Na forum od: 10.2006
1036
  • Umiejętności: 8
  • Krakow

Napisano 01 styczeń 2019 - 18:45

Niestety nie. Znam tylko jeden dobry i pewny punkt, ale w Krakowie. W końcu rzut beretem. :) Windsport na Zakopiance. Mnie obarczano skutecznie przed laty w okolicach kostki wewnętrznej prawej stopy, a w zeszłym roku znajomemu, który ma podobny problem do Twojego. Zewnętrzna część obu stóp jest mocno wybulona. Genetyka, bo jego syn ma to samo. BTW wytłumaczono mu to w sklepie, bo nie rozumiał przyczyny bólu. Odbarczenie, jedno, radykalnie pomogło. Nie wiem ile mm, ale buty zostały mocno wybulone w pewnym miejscu.

#9 DizzePL

DizzePL

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 01 styczeń 2019 - 18:55

Dobra po prostu jutro podjadę może tam gdzie byłem i powiem im jak wygląda sytuacja i może będą wiedzieli jak temu zaradzić. Poproszę ich nie tylko o większe poszerzenie (w sensie więcej milimetrów) ale też żeby powiększany punkt był szerszy i obejmował większy obszar skorupy. Szkoda, że nie mają tego patentu z taśmą magnetyczną, który brzmi świetnie no ale trudno. Dzięki wielkie za pomoc!

#10 CaperSKI

CaperSKI

Nowy użytkownik

• PipPipPip
  • 444 postów
  • Na forum od: 02.2013
207
  • Umiejętności: 2
  • Wolne Miasto Gdańsk

Napisano 01 styczeń 2019 - 19:41

Dobra po prostu jutro podjadę może tam gdzie byłem i powiem im jak wygląda sytuacja i może będą wiedzieli jak temu zaradzić. Poproszę ich nie tylko o większe poszerzenie (w sensie więcej milimetrów) ale też żeby powiększany punkt był szerszy i obejmował większy obszar skorupy. Szkoda, że nie mają tego patentu z taśmą magnetyczną, który brzmi świetnie no ale trudno. Dzięki wielkie za pomoc!

Płacąc za odbarczenie butów płacisz za usługę dostosowania ich do twojej stopy tak, żebyś był zadowolony i nic Cię nie cisnęło. Oni kasę skasowali a Ty masz ten sam problem co miałeś. Idż więc tam bo ich psim obowiązkiem jest poprawienie tego, co spiepszyli ( czego nie zrobili). Żona jak robiła sobie Sidasy z odbarczaniem miała nieograniczoną ilość wizyt poprawkowych w cenie. To logiczne

#11 DizzePL

DizzePL

Nowy użytkownik

• 6 postów
0

Napisano 01 styczeń 2019 - 19:44

Płacąc za odbarczenie butów płacisz za usługę dostosowania ich do twojej stopy tak, żebyś był zadowolony i nic Cię nie cisnęło. Oni kasę skasowali a Ty masz ten sam problem co miałeś. Idż więc tam bo ich psim obowiązkiem jest poprawienie tego, co spiepszyli ( czego nie zrobili). Żona jak robiła sobie Sidasy z odbarczaniem miała nieograniczoną ilość wizyt poprawkowych w cenie. To logiczne

No spróbuję z nimi pogadać bo jednak brali 50 zł za punkt. Czyli stówę zapłaciłem a poprawy żadnej. Co innego jakby ucisk był mniejszy to bym wiedział, że no zrobili dobrze ale za mało milimetrów, a tak to nie ma żadnej poprawy więc nie uśmiecha mi się płacić tak w nieskończoność. Pogadam z nimi i zobaczymy co da się zrobić. Dzięki bardzo za pomoc!

#12 Wujot

Wujot

głosss rozsądku

• PipPipPipPipPip
  • 2885 postów
3625
  • Wrocław

Napisano 01 styczeń 2019 - 20:31

No spróbuję z nimi pogadać bo jednak brali 50 zł za punkt. Czyli stówę zapłaciłem a poprawy żadnej. Co innego jakby ucisk był mniejszy to bym wiedział, że no zrobili dobrze ale za mało milimetrów, a tak to nie ma żadnej poprawy więc nie uśmiecha mi się płacić tak w nieskończoność. Pogadam z nimi i zobaczymy co da się zrobić. Dzięki bardzo za pomoc!

Za punkt płacisz jak jest zrobiony (czyli dowolna ilość poprawek). U mnie odbarczanie było w cenie butów - zapłaciłem za nie wyraźnie więcej jak np w Polarsporcie czy Tuttu ale "odzyskałem" to w dopasowaniu. Warto liczyć całościowo.

Pozdro

Wiesiek

• DizzePL podziękował za tę wiadomość