Skocz do zawartości

Jak rozpoznać kąt ostrzenia nart ?


TomKur

Rekomendowane odpowiedzi

W domu najprościej wziąć ręczną , ustawianą  ostrzałkę i delikatnie na różnych kątach sprawdzić kiedy pilnik zbiera całą szerokość krawędzi.

Można mazakiem zamalować kawałek krawędzi na czarno. Wtedy widać natychmiast i bez pomyłki.

Zależnie od nart będzie prawdopodobnie pomiędzy 89 a 87 stopnia.

Załączone miniatury

  • Briko.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu najprościej wziąć ręczną , ustawianą  ostrzałkę i delikatnie na różnych kątach sprawdzić kiedy pilnik zbiera całą szerokość krawędzi.

Można mazakiem zamalować kawałek krawędzi na czarno. Wtedy widać natychmiast i bez pomyłki.

Zależnie od nart będzie prawdopodobnie pomiędzy 89 a 87 stopnia.

Super - dzięki za odpowiedź.

Mam ostrzałkę Snoli, ręczną, dwa pilniki i diament. Nada się ? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu najprościej wziąć ręczną , ustawianą ostrzałkę i delikatnie na różnych kątach sprawdzić kiedy pilnik zbiera całą szerokość krawędzi.
Można mazakiem zamalować kawałek krawędzi na czarno. Wtedy widać natychmiast i bez pomyłki.
Zależnie od nart będzie prawdopodobnie pomiędzy 89 a 87 stopnia.


Sorki za off ale czy ta prezentowana przez Ciebie ostrzałka jest coś warta? Półtorej stówki nie majątek, trochę tańsza jest bez rolek skimana. Teraz mam voli taką prostą, czerwoną ale nie jestem z niej zadowolony bo wydaje mi się mało stabilna w czasie pracy.W każdym razie chciałbym zmienić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domniemuje, że chodzi koledze o wstępne ustawienie ostrzałki. Też miałem kiedyś taką zagwozdkę.

Żeby prawidłowo zmienić kąty krawędzi bocznych ( podcięcie zostawmy maszynom ) trzeba, oprócz imadeł, kątówki i dobrych pilników, mieć jeszcze "pazur" i trochę wprawy, którą daje tylko praktyka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby prawidłowo zmienić kąty krawędzi bocznych ( podcięcie zostawmy maszynom ) trzeba, oprócz imadeł, kątówki i dobrych pilników, mieć jeszcze "pazur" i trochę wprawy, którą daje tylko praktyka.

Miałem na myśli nie zmienianie kątów tylko doraźne podostrzanie czyli to, do czego rzeczony sprzęt został stworzony. Rozumiem, że do takiego "zdjęcia druta" ostrzałka też powinna być ustawiona na nominalną wartość...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem - na początek chcę sprawdzić, jakie są obecnie. Trochę mnie zmartwiłeś tymi pazurami, kątownikami i imadłami - myślałem, że można ew zmienić kąt zwykłą ostrzałką... :wacko:

Pazura potrzebujesz max 2x na 'zycie' narty... pewnie ktoś znajomy ma. Jak nie, to ma serwis. Zmienisz tez bez pazura, tyle że pilnik będzie się zapychal plastikiem i będzie to dłużej trwało a pilnik potem do czyszczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pazura potrzebujesz max 2x na 'zycie' narty... pewnie ktoś znajomy ma. Jak nie, to ma serwis.
Zmienisz tez bez pazura, tyle że pilnik będzie się zapychal plastikiem i będzie to dłużej trwało a pilnik potem do czyszczenia.

A jak masz 5 par nart do zrobienia? Można się obyć bez pazura, trzeba mieć kątownik regulowany do -6 stopni, na takim kącie raszpelka ( nie pilnik ) złapie to co wisi poniżej krawędzi, czyli pasek ABS-u i titanalu, w ten sposób zrobi się miejsce i przy ostrzeniu pilnik nie będzie łapał śmiecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi jakoś uwierzyć w to, że jest różnica czy kąt jest 87 czy 89st. To chyba tylko laserem da się zmierzyć? to mi wygląda na jakąś mitologię. Przy schodzeniu samolotu do lądowania 1 st zrobi różnicę ale że przy jeździe na nartach to nie wierzę. ktoś może objaśnić o co w tym chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi jakoś uwierzyć w to, że jest różnica czy kąt jest 87 czy 89st. To chyba tylko laserem da się zmierzyć? to mi wygląda na jakąś mitologię. Przy schodzeniu samolotu do lądowania 1 st zrobi różnicę ale że przy jeździe na nartach to nie wierzę. ktoś może objaśnić o co w tym chodzi?

To jest b.znacząca różnica. Kąty krawędzi można zmierzyć przymarami np.Kuntzmana za co.250pln :wacko:, ale sposób z markerem jest wystarczająco dokładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem - na początek chcę sprawdzić, jakie są obecnie.

Trochę mnie zmartwiłeś tymi pazurami, kątownikami i imadłami - myślałem, że można ew zmienić kąt zwykłą ostrzałką... :wacko:

Można, ale narty na imadłach i porządny kątownik, pytanie jak mocno chcesz ten kąt zmienić i czy w górę czy w dół?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz 5 par nart do zrobienia?.

To kupujesz pazur :-) i porządne imadla (można też zrobić jakieś uchwyty) i kilka innych szpejow, no i nie bawisz sie ostrzalkami tylko zwykłym stalym kątownikiem- zgodnie ze starą prawda o narzędziach uniwersalnych..... :')
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest b.znacząca różnica. Kąty krawędzi można zmierzyć przymarami np.Kuntzmana za co.250pln :wacko:, ale sposób z markerem jest wystarczająco dokładny.

Jakie może mieć znaczenie 2st w ustawieniu krawędzi jeśli wystarczy, że buty dopnę bardziej i krawędź przy tej samej sylwetce ustawi się inaczej. Do tego ręczna ostrzałka i dokładność przylegania 2st - stawiam dolary przeciwko orzechom, że się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie może mieć znaczenie 2st w ustawieniu krawędzi jeśli wystarczy, że buty dopnę bardziej i krawędź przy tej samej sylwetce ustawi się inaczej. Do tego ręczna ostrzałka i dokładność przylegania 2st - stawiam dolary przeciwko orzechom, że się nie da.

To zapisz ten kat nie jako 89 i 87 a jako 1 i 3. Od razu widac ze ten drugi będzie 3x większy. .... :-). Tez uważałem ze to niemożliwe dopóki nie spróbowałem. Acha...Jeżeli dopniesz buty to kąt krawędzi nie zmieni sie ani o ułamek stopnia, a różnice 2st stwierdzisz nawet na oko. To całkiem sporo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kupujesz pazur :-) i porządne imadla (można też zrobić jakieś uchwyty) i kilka innych szpejow, no i nie bawisz sie ostrzalkami tylko zwykłym stalym kątownikiem- zgodnie ze starą prawda o narzędziach uniwersalnych..... :')

Pazur ( b.dobry ) zrobił mi utalentowany kolega lata temu, imadełka Skimann, kątówki stałe + dobre zaciski, raszpelka, pilniki kupuję w sklepie z pilarkami Sthil, zupełnie dobre i kosztują 9pln za sztukę. Ostrzałek nastawnych mam w szufladzie kilka, mogę odstąpić.

+ kilkanaście drobnych szpejów... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapisz ten kat nie jako 89 i 87 a jako 1 i 3. Od razu ten drugi będzie 3x większy. .... :-). Tez uważałem ze to niemożliwe dopóki nie spróbowałem. Acha...Jeżeli dopniesz buty to kąt krawędzi nie zmieni sie ani o ułamek stopnia, a różnice 2st stwierdzisz nawet na oko. To całkiem sporo.

Jak dopnę buty i stoję na nartach to faktycznie się nic nie zmieni ale przecież cały czas nie będę stał na nartach.

Ja nie twierdzę, że nie ma różnicy tylko przyznaję, że nie wiem na czym polega znaczenie tego, że zamiast naostrzyć sobie krawędź na np 90st to zrobię na 88 i będzie co? Już nie mówiąc o tym, że ręczną ostrzałką utrzymać taką dokładność to najlepszym rzeźbiarzom się jeszcze nie śniło.

Jak byś nie zapisywał sobie kąta nachylenia to różnica 2st daje różnicę mniej niż 0,2 mm. Na oko tego nie ocenisz, czy jest tyle czy mniej albo więcej albo raz mniej a raz więcej bo ostrzałka podskakuje na nierównościach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dopnę buty i stoję na nartach to faktycznie się nic nie zmieni ale przecież cały czas nie będę stał na nartach. Ja nie twierdzę, że nie ma różnicy tylko przyznaję, że nie wiem na czym polega znaczenie tego, że zamiast naostrzyć sobie krawędź na np 90st to zrobię na 88 i będzie co? Już nie mówiąc o tym, że ręczną ostrzałką utrzymać taką dokładność to najlepszym rzeźbiarzom się jeszcze nie śniło. Jak byś nie zapisywał sobie kąta nachylenia to różnica 2st daje różnicę mniej niż 0,2 mm. Na oko tego nie ocenisz, czy jest tyle czy mniej albo więcej albo raz mniej a raz więcej bo ostrzałka podskakuje na nierównościach?

Na jakich znowu nierownosciach???Narty ostrzy się na czystym i splanowanym slizgu. . Poddaje się. ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...