Skocz do zawartości

Jak rozpoznać kąt ostrzenia nart ?


TomKur

Rekomendowane odpowiedzi


 

W takim razie nic mi nie pozostaje jak przyznać, że kolega Mitek nie jest dla mnie żadnym autorytetem pod żadnym względem i radzę wszystkim jego oceny brać z daleko idącą ostrożnością. 

Rega, przed wygłaszanie takich sądów proponuję byś zapoznał się z tym materiałem:

http://www.tognar.co.../edge-beveling/

tu jest w przystępnej formie dostępne kompedium wiedzy na temat obchodzenia się z krawędziami nart zjazdowych. Jeśli czegoś nie zrozumiesz mimo lektury, to pytaj.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale miła atmosfera panuje tutaj.


Narta, dobrze! naostrzona, jest bezpieczniejsza i z tym zgodzicie się chyba wszyscy piszący w tym Temacie.

Dobór kątów to już sprawa indywidualna.
Jednemu będzie lepiej jeździło się na kątach 86° i 0,5°
a drugiemu na kątach 89°i 1°.
Różnice pomiędzy kątami są odczuwalne, jeżeli oczywiście jeździmy bardzo dużo w sezonie, ilość dni!
Odczuwalne jest też to, kiedy Narty tracą swoje smarowanie i trzeba je "wypastować" na gorąco.

Jeśli jeździmy w sezonie na swoich nartach codziennie i codziennie je serwisujemy, ostrzenie-smarowanie,
odczuwalna jest różnica pomiędzy kątami ostrzenia jak i różnica pomiędzy smarami jakich używamy.

To tylko moje odczucia.



Pozdrawiam.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nic mi nie pozostaje jak przyznać, że kolega Mitek nie jest dla mnie żadnym autorytetem pod żadnym względem i radzę wszystkim jego oceny brać z daleko idącą ostrożnością. 

Cześć

Z takiego postu od Ciebie - uwzględniając Twoją twórczość w tym i paru innych tematach - należy się tylko cieszyć. Dzięki serdeczne.

Pozdrowienia


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rega, przed wygłaszanie takich sądów proponuję byś zapoznał się z tym materiałem:

http://www.tognar.co.../edge-beveling/

tu jest w przystępnej formie dostępne kompedium wiedzy na temat obchodzenia się z krawędziami nart zjazdowych. Jeśli czegoś nie zrozumiesz mimo lektury, to pytaj.

Przykro mi ale nie mam takiej biegłości w j. angieskim żeby poczytać sobie fachowy tekst w nim napisany.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnice pomiędzy kątami są odczuwalne, jeżeli oczywiście jeździmy bardzo dużo w sezonie, ilość dni!
Odczuwalne jest też to, kiedy Narty tracą swoje smarowanie i trzeba je "wypastować" na gorąco.

Jeśli jeździmy w sezonie na swoich nartach codziennie i codziennie je serwisujemy, ostrzenie-smarowanie,
odczuwalna jest różnica pomiędzy kątami ostrzenia jak i różnica pomiędzy smarami jakich używamy.

 

Z tym się nie będę spierał bo to mnie nie dotyczy. Jeżdżę od dawna ale amatorsko i rekreacyjnie (Mitek uznał, że na nartach wcale nie jeżdżę ale na to nie mam rady). Na podstawie własnych doświadczeń zgłaszam opinię, że dla takich jak ja narciarzy ma znaczenie to czy narta jest naostrzona czy nie. Natomiast to czy 2 st w te czy we wte to już nie ma znaczenia żadnego. W związku z tym epatowanie takimi sprawami większości narciarskiej braci spędzającej na stoku w sezonie 6-12 dni nie ma specjalnego sensu. Fachowcy i wyczynowcy z grupy Alberto Tomby oczywiście mogą się wymieniać swoimi doświadczeniami i pewnie to ma sens ale to już nie moja bajka. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Z takiego postu od Ciebie - uwzględniając Twoją twórczość w tym i paru innych tematach - należy się tylko cieszyć. Dzięki serdeczne.

Pozdrowienia

Radość wynika zwykle ze zrozumienia sytuacji. Skoro tak to odbierasz, to na zdrowie.  


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć :)

 

Żeby nie było :)

To stare, polskie przysłowie.

Nic osobistego.

Tak mawiała moja Babcia więc z pewnością tak jest lepiej. Mawiała też, że z głodnym się nie najesz a z głupim nie nagadasz.

Nic osobistego ale wolał bym żebyśmy trochę pomilczeli.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak? Uzgodniono kompromis :) ? Mój "akt wiary" to 0.7/87 na wszystkich moich nartach, jest git. Ops, i jeszcze jedno na koniec: decydujący wpływ na zachowanie nart ma stopień podniesienia, co do tego mam pogląd ugruntowany i nie podlegający zmianie :angry:

Miłych Świąt!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie też bym się zgodził z Rega. Z wyjątkiem o którym wspomniał lobo. Mianowicie różnica w kącie bocznym jest ciężka do wyczucia, czy to będzie 88 czy 87, raczej my amatorzy nie odczujemy różnicy.

Sprawa ma się trochę inaczej jeśli chodzi o podniesienie. Tak jak pisze lobo, czuć różnicę w braku podniesienia, a podniesieniem na .5 lub .7. Wiem, że to głupie bo różnica .2 stopnia jest "niedowymacania" palcem czy zaobserwowania gołym okiem...ale na śniegu czuć. Każdy zna to uczucie gdy jadąc na płaskich nartach łapie się krawędź, to jest właśnie brak podniesienia. 

Ja śmigam na standardowym, 88 i .5. Mastery.

Jak kupię slalomki to zrobię na 87 i .0 tak z ciekawości.

 

@Harpia vel. Jurek :) na jakich kątach Ty się ścigasz? Chodzi o SL.

Pozdr i Wesołych Świąt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SL i GS 87/0,5

Po planowaniu zrobię SL na 87/0,25

 

Miałem komórki SL Salomon zrobione bez podniesienia i były bardzo agresywne.

Wręcz w sytuacjach awaryjnych niebezpieczne dla kolan bo niechętnie dawały puścić krawędź.

Jednak trzymanie o wiele lepsze od/0,5

Spróbuję kompromisu 0,25.

Ciężko jednak znaleźć serwis który zrobi planowanie i strukturę bez podniesienia które trzeba zrobić samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

moje doświadczenie jest takie - na TWARDYM slalomka 87/,0,5 165 cm w jeździe ciętej zachowywała się ZDECYDOWANIE lepiej niż Tigershark Volkla 168 cm 90/00. Wiem, że to inne narty - ale różnica była kolosalna. Obie pary świeżo ostrzone. Chodzi o łatwość wejścia na krawędzie i trzymanie. Na twardym posypanym świeżym śniegiem różnica była niewielka, podobnie jak na miękkim.To są oczywiście moje wrażenia z jazdy - może bardziej zaawansowany narciarz nie widziałby takiej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

moje doświadczenie jest takie - na TWARDYM slalomka 87/,0,5 165 cm w jeździe ciętej zachowywała się ZDECYDOWANIE lepiej niż Tigershark Volkla 168 cm 90/00. Wiem, że to inne narty - ale różnica była kolosalna. Obie pary świeżo ostrzone. Chodzi o łatwość wejścia na krawędzie i trzymanie. Na twardym posypanym świeżym śniegiem różnica była niewielka, podobnie jak na miękkim.To są oczywiście moje wrażenia z jazdy - może bardziej zaawansowany narciarz nie widziałby takiej różnicy.

Cześć

Myślę, że każdy w miarę ogarnięty narciarz będzie wyczuwał różnicę w ostrzeniu. Nie stwierdzi, że to jest na przykład 87/0,5 ale gdy porówna dwa inne ostrzenia różnicę wyczuje. Natomiast byłbym ostrożny z analizowaniem takich różnic (nie myśl ę o tak skrajnych jak Twój przykładach) na różnych nartach a już nie mówię o różnych typach nart. Nigdy nie będziesz wiedział jaka zmienna przeważać będzie w odczuciach.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze gratuluje umiejętności tym, którzy są w stanie odczuć różnicę 0,5 stopnia na krawędzi dolnej. Serio. Dla mnie 0,5 stopnia podniesienia i 1 stopień nie robią różnicy, nie czuje tego. Po prostu wpinam narty, i jadę po swojemu. W takim razie czemu moje narty mają podniesienie 0,8? Nowe Elany na których jeździłem miały podniesienie fabryczne 0,8 i jakoś tak zostało. I jestem absolutnie przekonany, że podniesienie do 1 stopnia nie zrobiłoby mi różnicy.

 

Chciałbym kiedyś jeździć tak, aby to wyczuć, ale póki co jeszcze moje umiejętności na to nie pozwalają. Może ja sam jestem zepsuty, albo mam nogi z drewna, ale niestety nie jestem w stanie znaleźć różnicy. W moim fachu taka zdolność by się przydała.

Dlatego jeszcze raz wielki szacunek dla osób które to czują. Absolutnie nie ironizuje.

 

Wesołych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zdecydowana większość maszyn zaczyna podniesienie od 0,5 w górę.

 

 

To znaczy każdy serwis zrobi bez podniesienia ale ze strukturą na krawędziach :)

W Mogilanach w Wintersteigerze bez problemu zrobią poniżej 0,5 ze strukturą na szerokość talii. Trochę pewnie to będzie kosztować bo trzeba wyciąć strukturę na kamieniu stricte pod Twoje narty. 

I krawędź dolną na Wintersteigerze ustawia się z dokladnością do 0.1 stopnia, więc w Twoim wypadku trzeba będzie zdecydować się na 0.2 lub 0.3 stopnia (0.05st  już chyba nie będzie robić różnicy?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze gratuluje umiejętności tym, którzy są w stanie odczuć różnicę 0,5 stopnia na krawędzi dolnej. Serio. Dla mnie 0,5 stopnia podniesienia i 1 stopień nie robią różnicy, nie czuje tego.

Dzięki za gratulacje ;) W tym sezonie oddałem narty ( Laser SX 170 cm ) do planowania, kąt boczny został ten sam czyli 87 ale podniesienie zmieniłem z fabrycznego 0.5 do 1.0, na stoku okazało się że to nie te same narty. Odczucie było takie że dla trzymania krawędzi w skręcie potrzebne było głębsze pochylenie stóp na stok - czyli standard, logicznie rzecz ujmując. Oczywiście po pewnym czasie zacząłem się adaptować ale szybko doszedłem do wniosku że odpowiada mi bardziej agresywne wcielenie tych nart i...złożyłem ponowną wizytę w serwisie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mlody

Nie sprawdziłem jak jest z podniesieniem większym od 0,5.

Wszystkie narty jakie miałem fabrycznie były zrobione na 0,5.

Nie wiem czy wyczuł bym różnicę.

Jednak pomiędzy 0,5 a 0 jest przepaść w zachowaniu się narty.

 

p.s. 0,25 wynikało z prostego podziału 0,5 na dwa .

Może być 0,3 lub lepiej 0,2 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Wątek fajny wiec odświeżę. Tym bardziej, ze dostałem wczoraj łagodniejsze sztekle zrobione na 89, a dziś atomiki na 88, ot taka decyzja serwismena. Żadne z tych nart nie idą, czekają na jakiegoś wariata, normalńi oddają je swtwierdzajac ze się na tym nie da jeździc itp i sięgają po jakieś RTM np. Aha mowa o slalomkach. Narty inne, dzisiejsze cięższe, dziś śnieg twardy, wczoraj miękko. Różnic sporo.

ciekawy artykuł zapodał lobo https://web.archive.org/web/20180819074859/http://www.tognar.com/blog/edge-beveling

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...