Skocz do zawartości

Jak rozpoznać kąt ostrzenia nart ?


TomKur

Rekomendowane odpowiedzi

Na jakich znowu nierownosciach???Narty ostrzy się na czystym i splanowanym slizgu. .
Poddaje się. ...

Ostrzy się krawędzie a nie ślizg i to dlatego, że są one już nierówne i tępe. Nierówności te powodują, że prowadzenie ręcznej ostrzałki też jest nierówne. To raz. Sytuacja że masz splanowany ślizg jest idealna ale przecież ostrzy się też narty bez wcześniejszego splanowania.

Poza tym nie o to mi chodzi. Chodzi mi o to że nie trafia do mnie argument, że jak będę miał krawędź dolną np grubości 4mm a krawędź górną 4,17 mm to będzie większa różnica niż jak będzie wszędzie po równe 4mm grubości. Chyba że nie zrozumiałem o co w tym całym ostrzeniu z dokładnością do setnych mm chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam dokładnie takiej od kilku lat i nie mam zastrzeżeń.
Wszystko jest okk.
Czasami nawet podostrzam posmarowane narty.
Zaklejam ślizg ( tam gdzie opierają się łożyska) papierową taśmą i nawet nie zostaje ślad.


Używałem takiej samej.
Kątownik jest jednak o wiele lepszy w obsłudze. Jakoś lepiej się go trzyma i prowadzi.
Pozdr
Marcin

PS: Metoda na flamaster jest niezawodna i uczy dystansu. Bo wychodzi, że z każdego serwisu zadany kąt wychodzi inaczej :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem takiej samej.
Kątownik jest jednak o wiele lepszy w obsłudze. Jakoś lepiej się go trzyma i prowadzi.
Pozdr
Marcin

PS: Metoda na flamaster jest niezawodna i uczy dystansu. Bo wychodzi, że z każdego serwisu zadany kąt wychodzi inaczej :D

Kątowniczek taki kupny coś warty wg Ciebie? z tworzywa czy stalowy? może rzeczywiście pójdę w stronę prostoty i kupie go zamiast tego cuda z rolkami...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ostrzałka prowadzona jest po powierzchni ślizgu.

Oczywiście, że ostrzałkę prowadzimy po powierzchni ślizgu ale jednak ostrzymy krawędź. Jeżeli ta krawędź jest stępiona i nierówna to nie ma siły, żeby ostrzałka prowadziła się równo. Chyba że będziemy nią delikatnie głaskali nasze krawędzie i po kilku dniach będą one wyostrzone z dokładnością do setnych części milimetra czyli do 1st nachylenia. Chodzi mi o to, że uzyskiwanie takich dokładności wydaje mi się nieracjonalne i niepotrzebne. Wystarczy, że narty będą wyostrzone a czy pod kątem 90 czy 85 st to mi wszystko jedno. No ale ja się nie ścigam z Albertem Tombą więc to może o to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak nie jest świeżo po planowaniu, to niezła dziura musiałby być, żeby wypaczyć ostrzenie.
Pozdr
Marcin

No to już jest jakiś postęp. Niezła dziura może wypaczyć ostrzenie. W takim razie czy trochę mniejsza dziura może wypaczyć? A jeszcze mniejsza? A jaka dziura już nie wypaczy? Próbowałem ostrzyć taką ostrzałką jak pokazana na zdjęciu z rolkami. Starałem się ile wlezie a w końcu zaniosłem do serwisu. Moim zdaniem można tym sobie podratować sytuację gdy nie mamy pod ręką profesjonalnego serwisu ale żeby zrobić to dobrze i to z dokładnością nachylenia 2 st to nie uwierzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wystarczy, że narty będą wyostrzone a czy pod kątem 90 czy 85 st to mi wszystko jedno.

 

Proponuję abyś nie wciągał się w problem podnoszenia krawędzi.

Możesz tego nie przeżyć :)

W nim mówi się o różnicach 0,25 stopnia.

Na dodatek nawet ktoś taki jak ja czuje wyraźną różnicę .

Nie potrzeba zawodnika.

 

p.s. pilnik ma jakąś długość i on plus kąt ostrzałki prowadzonej na ślizgu dba nad geometrią krawędzi.

Ciężko jest zrobić źle bez względu na siłę nacisku.

 

Nie jesteś chyba zbyt "techniczny" ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kątowniczek taki kupny coś warty wg Ciebie? z tworzywa czy stalowy? może rzeczywiście pójdę w stronę prostoty i kupie go zamiast tego cuda z rolkami...


O materiale napisał już Michał.
Robię tylko narty domowe, ostrzyłem i ostrzałką z rolkami i kątownikiem. Kątownik sprawdza się zdecydowanie lepiej. Po prostu lepiej się go trzyma i pilnik można ułożyć na wiele więcej sposobów, więc się go lepiej wykorzysta.
Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już jest jakiś postęp. Niezła dziura może wypaczyć ostrzenie. W takim razie czy trochę mniejsza dziura może wypaczyć? A jeszcze mniejsza? A jaka dziura już nie wypaczy? Próbowałem ostrzyć taką ostrzałką jak pokazana na zdjęciu z rolkami. Starałem się ile wlezie a w końcu zaniosłem do serwisu. Moim zdaniem można tym sobie podratować sytuację gdy nie mamy pod ręką profesjonalnego serwisu ale żeby zrobić to dobrze i to z dokładnością nachylenia 2 st to nie uwierzę.


Myślę, że wyrwany ślizgały na długości kilku cm byłby w stanie wypaczyć ostrzenie. No ale jeśli byś chciał ostrzyć narty w takiej kondycji, to faktycznie lepiej oddaj to w ręce fachowców.
Pozdr
Marcin

PS: ech, ta autokorekta w telefonie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś nie zapisywał sobie kąta nachylenia to różnica 2st daje różnicę mniej niż 0,2 mm.


Żeby zrobić błąd 2 stopni, zakładając, że szerokość kątownika to 3cm, musiałbyś podnieść "dalszą" krawędź kątownika o milimetr. Jak dla mnie to wystarczająca precyzja.
Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zrobić błąd 2 stopni, zakładając, że szerokość kątownika to 3cm, musiałbyś podnieść "dalszą" krawędź kątownika o milimetr. Jak dla mnie to wystarczająca precyzja.
Pozdr
Marcin

Czyli zgódźmy się że precyzja jest możliwa i jak chcemy mieć 2st to będziemy mieli. Pozostaje objaśnienie jaka jest różnica pomiędzy precyzyjnie wyostrzonymi nartami pod kątem 90 a tak samo porządnie zrobionymi krawędziami pod kątem 88st? Jak dla mnie żadna. Rozumiem, że dla tych co jeżdżą jak Alberto Tomba to jest różnica ale to jest inny świat i ja i mi podobni takich doznań jak mają oni nigdy nie przeżyjemy a jeśli nam się zdarzy przeżyć to raczej właśnie tego nie przeżyjemy. Oddawałem kilka razy narty do ostrzenia i za żadnym razem serwis nie zapytał mnie pod jakim kątem bym sobie ostrzenie życzył? Czyli reasumując i kończąc już zaśmiecanie tego wątku: moim zdaniem dla amatorsko i rekreacyjnie jeżdżącego narciarza ważne jest żeby narty były wyostrzone a nieważne jest pod jakim kątem. Mam rację?


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji.

 

Jak sam piszesz, Twoje zdanie jest jedynie teoretyczne i opiera się na domysłach.

Najlepiej sprawdź różne kąty ostrzenia praktycznie na twardym podłożu.

 

Jeśli nikt Cię nie pytał o kąty w serwisie to prawie na pewno masz 88/0,5

Zakładam, że jeździsz na współczesnych , przyzwoitych nartach ale nie na zawodniczych bo pewnie wtedy byłbyś pytany.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji.

 

Jak piszesz, Twoje zdanie jest jedynie teoretyczne i opiera się na domysłach.

Najlepiej sprawdź różne kąty ostrzenia praktycznie na twardym podłożu.

 

Jeśli nikt Cię nie pytał o kąty w serwisie to prawie na pewno masz 88/0,5

Zakładam, że jeździsz na współczesnych , przyzwoitych nartach ale nie na zawodniczych bo pewnie wtedy byłbyś pytany.

Cześć'

Jurku. Kolega Rega będący nie jeżdżącym laikiem próbuje ewidentnie dać Ci i Tobie podobnym do zrozumienia, że jesteśmy pozerami. Nie męcz się w edukowanie bo nie ma sensu.

Pozdrowienia


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć'

Jurku. Kolega Rega będący nie jeżdżącym laikiem próbuje ewidentnie dać Ci i Tobie podobnym do zrozumienia, że jesteśmy pozerami. Nie męcz się w edukowanie bo nie ma sensu.

Pozdrowienia

Ja nie jestem "będący nie jeżdżącym laikiem" - skąd takie przypuszczenie? Tak samo cała reszta? Chyba że miało być " nie będący jeżdżącym laikiem" a ze zdenerwowania poprzestawiało się? Prosił bym o objaśnienie gdyż w przeciwnym przypadku uznać będę musiał, że Mitek to delikatnie to ujmując wyjątkowo  lekkomyślna osoba.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem "będący nie jeżdżącym laikiem" - skąd takie przypuszczenie?

Ponieważ negujesz podstawy przygotowania nart do jazdy.

Kąty od 89-86 to współcześnie standard ( zależnie od przeznaczenia i wymagań) i nikt !!! kto ma choćby mikroskopijne pojęcie o nartach tego nie neguje.

 

Tak zupełnie na marginesie jaka jest w wartościach liczbowych różnica pomiędzy ostrymi i tępymi nożyczkami?

Jedne tną a drugie nie.

Pomiary nie pokazują różnic.

Magia? czy nie czujesz różnicy :)


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem "będący nie jeżdżącym laikiem" - skąd takie przypuszczenie? Tak samo cała reszta? Chyba że miało być " nie będący jeżdżącym laikiem" a ze zdenerwowania poprzestawiało się? Prosił bym o objaśnienie gdyż w przeciwnym przypadku uznać będę musiał, że Mitek to delikatnie to ujmując wyjątkowo  lekkomyślna osoba.

Cześć

"Nie jeżdżącym laikiem" - wszystko się zgadza. Przeczytałem Twoje posty w których poddajesz w wątpliwość doświadczenie etek czy tysięcy narciarzy i stawiasz nawet orzechy czy dolary czyli jesteś całkowitym laikiem. Do tego piszesz, że jak dopnie się mocniej but to zmienia się kąt ustawienia krawędzi w stosunku do śniegu - czyli nie możesz być jeżdżący bo każda osoba jeżdżąca na nartach wie że taki efekt nie występuje.

Nikt tutaj nie jest Tombą - jedyne co niektórzy mają z Tomby to wariactwo :) - ale podstawowe kwestie związane z przygotowaniem nart parę osób ogarnia a Ty drążysz bo coś Ci się tam wydawało - nieładnie.

Pozdrowienia

PS

O przekazie w podtekstach nie piszę.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ negujesz podstawy przygotowania nart do jazdy.

Kąty od 89-86 to współcześnie standard ( zależnie od przeznaczenia i wymagań) i nikt !!! kto ma choćby mikroskopijne pojęcie o nartach tego nie neguje.

 

Tak zupełnie na marginesie jaka jest w wartościach liczbowych różnica pomiędzy ostrymi i tępymi nożyczkami?

Jedne tną a drugie nie.

Pomiary nie pokazują różnic.

Magia?

Jestem już skłonny postawić Cię w jednym rzędzie obok kolegi Miteka. Chyba że dokładniej wskażesz gdzie to ja niby neguję te podstawy. Ja tylko zgłosiłem się jako ten na którym te kąty i piec piąty nie robią żadnego wrażenia. Potrafię rozróżnić sytuację kiedy jadę na nartach tępych a kiedy na wyostrzonych - i tyle. Nie potrafię powiedzieć czy są one na 87 czy na 89 st sprofilowane. Zamiast mi objaśnić o co tu chodzi to każecie mi próbować dalej. Do tego dostałem łatkę "laika nie jeżdżącego".

Nieprawdą jest że "nikt !!!" nie neguje - wystarczy wyjść z tego forum i rozejrzeć się po świecie np wejść na inne forum.

Przykład nożyczek jest kompletnie nietrafiony ponieważ tam właśnie są dwie sytuacje: albo są ostre albo tępe a nie, że pod kątem 85 to tniemy len a pod kątem 87 to jedwab a pod 90 to wszystko jak leci.

.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

"Nie jeżdżącym laikiem" - wszystko się zgadza. Przeczytałem Twoje posty w których poddajesz w wątpliwość doświadczenie etek czy tysięcy narciarzy i stawiasz nawet orzechy czy dolary czyli jesteś całkowitym laikiem. Do tego piszesz, że jak dopnie się mocniej but to zmienia się kąt ustawienia krawędzi w stosunku do śniegu - czyli nie możesz być jeżdżący bo każda osoba jeżdżąca na nartach wie że taki efekt nie występuje.

Nikt tutaj nie jest Tombą - jedyne co niektórzy mają z Tomby to wariactwo :) - ale podstawowe kwestie związane z przygotowaniem nart parę osób ogarnia a Ty drążysz bo coś Ci się tam wydawało - nieładnie.

Pozdrowienia

PS

O przekazie w podtekstach nie piszę.

W takim razie nic mi nie pozostaje jak przyznać, że kolega Mitek nie jest dla mnie żadnym autorytetem pod żadnym względem i radzę wszystkim jego oceny brać z daleko idącą ostrożnością. 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...