Skocz do zawartości

Powrót zerwany ACL


Mikoski

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

.....Na razie testuję w domu fullforce'a- najstabilniej trzyma się na spodniach (może dlatego że mam z dość szorstkiego materiału). Obawiam się że na bieliźnie termoaktywnej może mieć tendencje do przesuwania się razem z nią. Poza tym, jak napisałem wsadzenie na nią spodni - a mam 2 pary (oakley slim fit coupe serree) jest dość trudne.
....

@Vitty
I napisz jak Ci się sprawdza na spodniach na stoku?
Ja mam małą obserwację....
Na spodniach -przy zamku po wewnętrznej- akurat wypadł mi suwak na poduszeczce- ale dało się te spodnie i suwak przesunąć ...
Orteza zdecydowanie mniej się przesuwa na spodniach- i może trochę klinuje się nad butem

@Tomkly
Jeśli chodzi o testy wydolnościowe to wykorzystuje się tzw. Testy powrotu do sportu-
W literaturze anglojęzycznej RTS- return to sport- - -u mnie to był standard po 6 miesiącach rehabilitacji.

https://www.ncbi.nlm...les/PMC4912389/
W skrócie:
1:dynamometr- porównanie siły isokinetycznej skurczu czworogłowego. - na maszynie Biodex-
2: 4 testy skoków na dystans na jednej nodze -1 skok, 3 podskoki na dystans - w linii prostej, 3 podskoki w linii „ zygzak”- zalicza się tylko jak po ostatnim skoku nastąpi stabilne zatrzymanie na kilka sekund bez dodatkowego podporu drugą nogą,
i skoki na jednej nodze na dystansie 6 metrów na czas. - porównuje się lewą i prawą nogę
J/w testy opisano w artykule.
Dodatkowo -
3. Bieg na czas- dystans 10 metrów -3 - pachołki :0-5-10 m
Zaczynasz w punkcie 5- biegniesz w prawo do 10- dotykasz ziemi- zawracasz biegiem na maksa do 0- dotykasz ziemi i zawracasz na maksa do 10- czas zatrzymuje się jak miniesz 10- porównuje się to z czasem w lewą stronę. Zaczynasz bieg w lewo ...
4.Drugi bieg: figura 8- na czas, dystans 10 m-start 0- bieg po skosie zakręcasz wokół pachołka na 10 m- zawracasz - x 3, w sekwencji
0-10-0-10-0 ostatni 10-0 biegniesz w linii prostej czas zatrzymuje się po przekroczeniu 0.
Podobnie porównuje się czas między prawą a lewą stroną- tj zaczynasz bieg z innej strony pachołka i zakręcasz w przeciwną stronę
5. Przysiad na jednej nodze- przesuwasz koniuszkiem buta miarkę centymetrową- musisz się podnieść i ustać na tej jednej nodze.x3
6. Video- zeskok z pudła na obie nogi do lekkiego przysiadu i wyskok do góry- ocena symetrii obciążenia obu nóg
7. Video - bieg z zawrotem po linii V-
Ocena przez obserwatora- a nie jakiś skomplikowany software- do analizy ruchu
Dostałam wydruk i procenty różnicy między stronami - im mniejsze różnice tym mniejsze ryzyko urazu. Jako minimum powrotu do sportu przyjęli wynik powyżej >90 - co rozumiem, jako procent siły i wydolności nogi nie uszkodzonej.

Ciekawe, że kryteria powrotu do sportu nawet po 2 latach od urazu spełniło tylko ok. 60%-zbadanych.

Większość testów można samemu przeprowadzić z pomocą kolegi, miarki i stopera- z wyjątkiem Biodex.
Zwrócono uwagę w tym badaniu, że bardzo ważna jest symetria siły czworogłowego w ryzyku ponownego urazu.
W tej akurat grupie- na 1% wzrostu symetrii siły czworoglowego przypadało 3% zmniejszone ryzyko powtórnego urazu.
Chyba się rozpisalam....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A JAKIE to testy biochemiczne niby sa przydatne w ocenie ACL? Juz to pisalem, ale powtorze jeszcze raz: powrot do sportu po ACL : 6-9 mies orteza zalecana do 12 mies po zabiegu, do 24 miesiaca stale pomaga w propriocepcji, pow 24 miesiaca - nie ma potrzeby orteza nie zabezpiecza MECHANICZNIE , natomniast polepsza wlasnie propriocepcje sa kombinacje orteza-but, ktore sie nie "zgadzaja" - np orteza "wchodzi " na but... jezeli orteze sie uzywa, to najlepiej, jezeli przylega do skory, lub na ciasna pierwsza warstwe tzw tightsy - tez z powodu propriocepcji DonJoy jest jedna z wielu firm robiacych dobre ortezy…..

Jak to nie zabezpiecza mechanicznie? Od 2 lat jeżdżę w don joy armor z amortyzacją wyprostu i jest rewelacja, to jest wersja skrócona dopasowana do butów narciarskich. Ja akurat miałem ciągłe problemy z wiązadłami przyśrodkowymi bocznymi, głównie na krosie nie nartach, ale od kiedy zawsze jeżdżę w ortezach problemy znikły. Wcześniej miałem motokrosowe ortezy evs, były dużo gorsze. Imho don joy armor są absolutnie warte tych pieniędzy. Chociaż jak teraz patrzę to raptor wygląda jak kopia don joy armor więc jak jakość podobna, to może warto zaoszczędzić. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia mechanicznego w zakresie, ktore by zapobiegalo zerwaniu ACL

Tak na szybko z googla: An ACL injury can occur if you: Get hit very hard on the side of your knee, such as during a football tackle. Overextending your knee joint. Quickly stop moving and change direction while running, landing from a jump, or turning. Moim zdaniem dobra orteza zmniejsza i siły skrętne i boczne działające na kolano, i ja będę zawsze jeździł i na nartach i na krosie tylko w porządnych ortezach, mimo, że jestem świadom wad używania ortez, ale „plusy ujemne” nie przesłaniają mi plusów dodatnich. Kontuzje kolan miałem częste głównie mniejsze lub większe naciągnięcia LCL z powodu takiej a nie innej budowy kolana, ale też miałem raz dosyć poważny uraz gdzie poza naderwaniem LCL miałem pękniętą łąkotkę i rozerwaną torebkę stawową (prawdopodobnie bo co lekarz to inna diagnoza a MRI nie robiłem tylko USG), i od kiedy jeżdżę w ortezach przestałem mieć jakiekolwiek problemy z kolanami. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak…..ale:

1/ jak zmierzono w Twoim przypadku, skoro OBYDWA ACL mialas operowane????, a "tylko 60% osiaga"?
2/ oczywiscie, koncentrowanie sie na quad NIE JEST dobre - duzo ludzi zapomina o hamstrings czyli tych "best friends of any ACL"

Jan- bardzo ciekawe pytanie :
1/ Mierzono tak samo- chodzi przecież o względne wyniki....
I tu zauważylam paradoks- moja „ nieoperowana” (od4- lat) strona pogorszyła się na dystansie testów skokowych między 6 a 8 m-cy- - i tak wyniki symetrii siły i podskoków poprawiły się. Pomimo, że operowana strona się wcale nie wzmocniła.
2/ Hamstrings- w ich rehabilitacji - poświęca się dużo czasu - tzw. Ćwiczenie -„ Triple death”- potrójna śmierć -
Leżąc na plecach opieramy pięty o dużą piłkę - 50 cm?, nogi wyprostowane, podnosimy biodra- może być z ciężarem, 15 x, potem utrzymując biodra nad ziemią przyciągamy piłkę piętami 15x, potem zgięte nogi oparte na piłce i unosimy biodra jednocześnie wciągamy pięty pod siebie15x i tak 3 serie, bardziej zaawansowana opcja to z użyciem jednej nogi.
Bardzo przydatne do jazdy na muldach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem. Nie sądziłem że będę tak wydygany gdy założę już narty... Stok żaden - rok temu spojrzałbym nań z pogardą. Nim odważyłem się wejść na wyciąg, poszedłem naście kroków do góry, zapiąłem narty i upewniałem się czy skręci narta, czy kolano :-). Pierwszy zjazd może nawet pierwsze trzy - mocno asekuracyjnie - niemal na zdrowej nodze. A potem już poszło, zapomniałem o kontuzji. Orteza na spodniach trzyma się świetnie. Ani razu nie musiałem poprawiać. Być może pomagała bliskość cholewy buta od najniższej obejmy.
Muszę popracować nad mięśniami. Mimo że rehabilitowałem się cały czas od operacji, to czuję dysproporcję w mocy nóg. Być może była wcześniej, bo uraz dotknął lewą nogę, a jestem silnie prawo nożny. Dostałem na pożegnanie od rehabilitanta cały zestaw - m.in. to na piłce które opisałaś, na mięsień kulszowo-goleniowy.
Tak czy inaczej, zaklepuję jakiś tygodniowy wyjazd na luty i marzec.

Dobra motywacja do ćwiczeń!!! Zaplanować następny wyjazd!
Najważniejsze, że pierwsze kroki już za Tobą!
Właśnie niestety wracam po 8 dniach nartowania- niestety, bo w nocy spadło ok. 40 cm śniegu i dalej pada!!!!
Drogi białe....
Kolano boli od podskoków i muld -a tak przez cały dzień, ale boli „po staremu” .... więc jest ok.
Najlepszego w Nowym Roku- mocnej lewej!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko z googla:
An ACL injury can occur if you: Get hit very hard on the side of your knee, such as during a football tackle. Overextending your knee joint. Quickly stop moving and change direction while running, landing from a jump, or turning.

Moim zdaniem dobra orteza zmniejsza i siły skrętne i boczne działające na kolano, i ja będę zawsze jeździł i na nartach i na krosie tylko w porządnych ortezach, mimo, że jestem świadom wad używania ortez, ale „plusy ujemne” nie przesłaniają mi plusów dodatnich.
Kontuzje kolan miałem częste głównie mniejsze lub większe naciągnięcia LCL z powodu takiej a nie innej budowy kolana, ale też miałem raz dosyć poważny uraz gdzie poza naderwaniem LCL miałem pękniętą łąkotkę i rozerwaną torebkę stawową (prawdopodobnie bo co lekarz to inna diagnoza a MRI nie robiłem tylko USG), i od kiedy jeżdżę w ortezach przestałem mieć jakiekolwiek problemy z kolanami.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

MOzesz miec swoje zdanie  -zastanow sie tylko nad jednym faktem: skoro, jak mowisz, orteza chroni przed zerwaniem ACL to dlaczego wszyscy , grajacy w football, p nozna i innne  nie uzwaja ortezy jako ochrony przed tym urazem? cczy myslisz, ze trenerzy sa glupakami, albo sportowcy nie maja pieniedzy, zeby takim prostym sposobem uchronic kolano????

 

Jan- bardzo ciekawe pytanie :
1/ Mierzono tak samo- chodzi przecież o względne wyniki....
I tu zauważylam paradoks- moja „ nieoperowana” (od4- lat) strona pogorszyła się na dystansie testów skokowych między 6 a 8 m-cy- - i tak wyniki symetrii siły i podskoków poprawiły się. Pomimo, że operowana strona się wcale nie wzmocniła.
2/ Hamstrings- w ich rehabilitacji - poświęca się dużo czasu - tzw. Ćwiczenie -„ Triple death”- potrójna śmierć -
Leżąc na plecach opieramy pięty o dużą piłkę - 50 cm?, nogi wyprostowane, podnosimy biodra- może być z ciężarem, 15 x, potem utrzymując biodra nad ziemią przyciągamy piłkę piętami 15x, potem zgięte nogi oparte na piłce i unosimy biodra jednocześnie wciągamy pięty pod siebie15x i tak 3 serie, bardziej zaawansowana opcja to z użyciem jednej nogi.
Bardzo przydatne do jazdy na muldach.

wlasnie dlatego zadalem to pytanie: bo osiagnac rownowage mozna przez zwiekszenie sily slabszego albo obnizenie silniejszego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="jan koval" post="601069" timestamp="1546372922"]MOzesz miec swoje zdanie -zastanow sie tylko nad jednym faktem: skoro, jak mowisz, orteza chroni przed zerwaniem ACL to dlaczego wszyscy , grajacy w football, p nozna i innne nie uzwaja ortezy jako ochrony przed tym urazem? cczy myslisz, ze trenerzy sa glupakami, albo sportowcy nie maja pieniedzy, zeby takim prostym sposobem uchronic kolano???? http://asjsm.com/en/...cles/58678.html This indicates that knee braces could not only have a mechanical role in shielding the ACL from strain and possibly from injuries, but could also have a positive impact on proprioception and neuromuscular control, something that has been demonstrated by several different studies (14-18). Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name="jan koval" post="601069" timestamp="1546372922"]MOzesz miec swoje zdanie -zastanow sie tylko nad jednym faktem: skoro, jak mowisz, orteza chroni przed zerwaniem ACL to dlaczego wszyscy , grajacy w football, p nozna i innne nie uzwaja ortezy jako ochrony przed tym urazem? cczy myslisz, ze trenerzy sa glupakami, albo sportowcy nie maja pieniedzy, zeby takim prostym sposobem uchronic kolano????

http://asjsm.com/en/...cles/58678.html

This indicates that knee braces could not only have a mechanical role in shielding the ACL from strain and possibly from injuries, but could also have a positive impact on proprioception and neuromuscular control, something that has been demonstrated by several different studies (14-18).




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

na czerwono to jest to, czego nigdy niei udowodniono - natomiast wzrost proprio and NM control - jak najbardziej sluszne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na czerwono to jest to, czego nigdy niei udowodniono - natomiast wzrost proprio and NM control - jak najbardziej sluszne

To pozwól, że ja jednak zostanę przy zabobonnej wierze, że orteza jednak jakąś ochronę ACL oferuje mimo braku jednoznacznych wyników badań. Btw: https://www.nytimes....nee-braces.html Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy gdzieś to było:  ACL najłatwiej uszkodzić w pozycji mocno zgiętego kolana ( brak ochrony mięśniowej)  dlatego trzeba strać się  trzymać biodra powyżej kolan ( skręty kompensacyjne) i upadać na bok a nie siadać na śnieg. Po upadku, w czasie poślizgu, trzymamy kolana uniesione i nie próbujemy hamować nartami.

Zdrowia życzę w Nowym Roku !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pozwól, że ja jednak zostanę przy zabobonnej wierze, że orteza jednak jakąś ochronę ACL oferuje mimo braku jednoznacznych wyników badań.

Btw:
https://www.nytimes....nee-braces.html


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

na czerwono to jest to, czego nigdy niei udowodniono - natomiast wzrost proprio and NM control - jak najbardziej sluszne

Cześć

Jako, że z jakąkolwiek wiarą mam mało wspólnego (a już z zabobonną to walczę otwarcie :)) jakbyś mógł  Kuba nawiązać do postu Maćka S i napisać parę zdań na temat w jakich sytuacjach i jaki ruch najczęściej powoduje uszkodzenie ACL. Wiadomo, że są tzw. większe lub mniejsze komplety ale chodzi mi o sam ACL jako, że w jeszcze w swojej praktyce szkoleniowej spotkałem się z takim przypadkiem co najmniej kilka razy. Zerwanie ACL praktycznie w trakcie normalnej jazdy - nawet bez upadku!, praktycznie, bezbolesne, tak w trakcie urazu jak i później - pozwalało na spokojną jazdę bez problemu. Podejrzewam, że są osoby, które nawet nie wiedzą, że mają zerwane czy uszkodzone ACL.

Czy możesz jako specjalista..., któremu ufam a i pewnie innym się przyda, żeby nie było "na wiarę".

Pozdro serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 GLOWNE MECHANIZMY:

1/ To co Maciej napisal tzw fantom foot : spotykane wlasciwie wylacznie na nartach : odchylenie do tylu, pupa daleko w tyle za kolanem, ruch skretny w tej pozycji

2/ klasyczne: heperextension czyli przeprost w momencie  ladowanie na danej nodze (zwykle z mniejsza lub wieksza doza momentu rotacyjnego

3/ najczestsze : tzw valdus/twisting:  czyli ladowanie przy zgietym kolanie z rotacja kolana/konczyny dolnej przy stopie "ufiksowanej" czyli pozostyajacej w jednej pozycji na przyczepnym podlozu - zwykle tez mniejszy lub wiekszy element tzw Valgus czyli "przygiecie" kolana doi srodka (jakbys staral sie zrobic Iksy)

 

sa wypadki , gdzie ktos od urodzenia ma "male" ACL I wtedy moze dojsc do zerwania bez dramatycznego urazu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 GLOWNE MECHANIZMY:

1/ To co Maciej napisal tzw fantom foot : spotykane wlasciwie wylacznie na nartach : odchylenie do tylu, pupa daleko w tyle za kolanem, ruch skretny w tej pozycji

Miałem na myśli głównie niewłaściwy sposób upadania, czyli siadanie na pupie. Być może związany z płcią. Panie proszę o wybaczenie.

O tu opisany:

https://openi.nlm.ni...9741-fig4&req=4

 

P.s. Oczywiście nie sugeruję, że prawdziwy narciarz upada, to jest sytuacja całkowicie teoretyczna.

Załączone miniatury

  • 6-Figure2-1.png
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli głównie niewłaściwy sposób upadania, czyli siadanie na pupie. Być może związany z płcią. Panie proszę o wybaczenie.
O tu opisany:
https://openi.nlm.ni...9741-fig4&req=4
 
P.s. Oczywiście nie sugeruję, że prawdziwy narciarz upada, to jest sytuacja całkowicie teoretyczna.

http://asjsm.com/en/...cles/58678.html
“Current literature indicates PKBs MAY have a protective function in healthy patients, while influence on performance is minimal. Functional braces are recommended in ACL-deficient patients and are biomechanically EFFECTIVE under LOW-LOADING conditions. They may not be as effective in high-loading conditions, such as athletic activity. “
Z mojego urazowego i upadkowego doświadczenia wynika- że właśnie w czasie mało dynamicznej jazdy - orteza zapewniła mi możliwość zmiany kierunku upadku. I zapobiegła rotacji w stawie kolanowym.
I właśnie takie upadki na pupę do tyłu nawet głową w dół w linii nart były lepsze od tych rotacyjnych. Ze spokojem można było obejrzeć chmury, przemyśleć, że niebo jest fantastyczne, kolana pracują i dopiero skierować się na bok. Także całkiem odwrotnie do tego co sugerujesz. Ale i tak wybaczam.
Przy dynamicznej jeździe narty się wypną i po sprawie.
Także chętnie podszkolę technikę upadku ochraniającego rotacje w kolanie. Nawet przewrót przodem przez bark....Turlanie po śniegu...
Dla mnie „ MAY” to może być ostatnia deska ratunku. Placebo - czy zabobonna wiara - jest bardzo skuteczna .....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 GLOWNE MECHANIZMY:

1/ To co Maciej napisal tzw fantom foot : spotykane wlasciwie wylacznie na nartach : odchylenie do tylu, pupa daleko w tyle za kolanem, ruch skretny w tej pozycji

2/ klasyczne: heperextension czyli przeprost w momencie  ladowanie na danej nodze (zwykle z mniejsza lub wieksza doza momentu rotacyjnego

3/ najczestsze : tzw valdus/twisting:  czyli ladowanie przy zgietym kolanie z rotacja kolana/konczyny dolnej przy stopie "ufiksowanej" czyli pozostyajacej w jednej pozycji na przyczepnym podlozu - zwykle tez mniejszy lub wiekszy element tzw Valgus czyli "przygiecie" kolana doi srodka (jakbys staral sie zrobic Iksy)

 

sa wypadki , gdzie ktos od urodzenia ma "male" ACL I wtedy moze dojsc do zerwania bez dramatycznego urazu...

Cześć

Dzięki Kuba. Wszystkie sytuacje "zerwania bez dramatycznego urazu" miały miejsce przy próbach jazdy funcarvingowej i nieumiejętnym wychodzeniu ze śladu ciętego przy utracie równowagi. Mam wrażenie, że następuje tam zbieg wymienionych przez Ciebie w punkcie 1 i 3 przyczyn.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...