Skocz do zawartości

Zdjęcie
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
88 odpowiedzi w tym temacie

#1 Hoomrek

Hoomrek

Nowy użytkownik

• 12 postów
  • Na forum od: 02.2009
0
  • Umiejętności: 7
  • Bydgoszcz

Napisano 11 luty 2018 - 23:27

Witam proszę o pomoc.

Moje nartki  po serwisie już się mnie nie słuchają .

Odebrałem  po ręcznym ostrzeniu krawędzi 87 stopni bez podcięcia, narty super nasmarowane podostrzone i szybkie .

Zaczęło się od jazdy śmigiem -fajnie szybko od razu czuć różnicę ,na krawędziach już jednak tak kolorowo nie było .

Narta bardzo szybko łapie krawędź (nawet wtedy kiedy tego nie chcę) jednak przejście do drugiego skrętu  to już nie lada wyczyn , mało tego ma  tendencję do myszkowania ,a o płynności przechodzenia w kolejne skręty w  ogóle zapomniałem . Pomyślałem - są pewnie tak ostre, że nie potrafię ich opanować  jednak na zjeżdżonym i zmarzniętym stoku narta już nie trzyma krawędzi i się ześlizguje .

Efekt był taki ,że po  dwóch  godzinach miałem dosyć jazdy ,następny dzień był jeszcze gorszy  zacząłem się bać tych nart , pożyczyłem od kumpla jego SL 9  i okazało się  ze mogę dalej jeździć tak jak lubię , czyli ostro i nisko na krawędziach krótkim lub długim skrętem po zalodzonym  lub rozjeżdżonym śniegu . Swoje umiejętność oceniam na mocną 7.

Proszę podpowiedzcie co może być nie tak i jak to naprawić . Przed serwisem nartki te dawały mi naprawdę dużo frajdy niezależnie od warunków .

#2 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1870 postów
  • Na forum od: 11.2009
753
  • Umiejętności: 3
  • Nysa

Napisano 12 luty 2018 - 00:55

Jak zrobiłeś spod bez podcięcia? Obstawiam ze sknocili coś ręcznie.Prawdopodobnie masz inne katy. Oddaj deski do konkretnego serwisu. Planowanie. Potem niech wyprowadza katy. Nie kombinować. 87/0,5. Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No pain no gain ...

#3 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2784 postów
  • Na forum od: 05.2006
1866
  • Śląsk

Napisano 12 luty 2018 - 01:10

Wcale nie jestem pewien, czy te narty są źle zrobione.

Spróbuj za tępić sobie dzioby i piętki tak po 15-20cm od końca narty.

Jak będzie jeszcze gorzej to idź do dobrego serwisu.

Jak będzie lepiej to spokojnie może je oddawać do tego typa co ostrzył a poszukać będziesz musiał dobrego instruktora.

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il

#4 jan koval

jan koval

FreeRiders

• PipPipPipPipPipPipPip
  • 9387 postów
  • Na forum od: 09.2006
3640
  • Umiejętności: 9
  • oryginalnie z p-nia

Napisano 12 luty 2018 - 04:19

absolutnie nie stepiaj - natomiast zdecydowanie podnies krawedz ok 0.5  stopnia

typowe objawy narty skretnej, wcinajacej sie w lod o malym promieniu skretu

• pawelw podziękował za tę wiadomość

pozdrawiam JK "...w słownictwie Kovala każda narta poniżej 180cm to łyżwa ..." ( Jabol)

Plecak z ABS Mammut ProProtection 35l na sprzedaz - contact priv

http://blistergearre...pas-airbag-pack

#5 labas

labas

Użytkownik

• PipPipPip
  • 416 postów
  • Na forum od: 03.2009
255
  • Umiejętności: 1
  • Krościenko

Napisano 12 luty 2018 - 05:35

Narta dobrze zrobiona, po prostu brak techniki.

#6 sstar

sstar

Stały bywalec forum

• PipPipPipPipPip
  • 2550 postów
  • Na forum od: 01.2017
953
  • Umiejętności: 5
  • Łódź/Wrocław

Napisano 12 luty 2018 - 09:09

Przy okazji zapytam jaka jest idea 0 zamiast 0,5? Tu piszą
http://www.narty.pl/...e-krawedzi.html
że 0,5 ułatwia inicjacje skrętu, co tlumaczyloby nieco trudności autora wątku.
Przyznaję, że nie znam się. Wszystkie narty mam na 0,5.

#7 lobo

lobo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1921 postów
  • Na forum od: 11.2007
1090
  • Trójmiasto

Napisano 12 luty 2018 - 10:27

Sprawa jest dla mnie oczywista, brak podcięcia powoduje to że deska jest b.agresywna. Można jeżdzić bez podcięcia ale to wymaga pewnego czasu dla akomodacji. Druga sprawa to jakość serwisu, w sumie nie wiadomo jakie kąty założono skoro była to ręczna robota. Nie trzeba nart planować, sprawdzić jaki jest kąt boczny ( starą dobra metodą na "marker" ) i jeśli jest rzeczywiście 87 to na maszynie podciąć krawędzie na 0.7-0.5. Warto sprawdzić czy ślizgi sa rzeczywiście płaskie, przyłożyć dobry ruler pod światło i będzie jasność :) Każdy kto dostatecznie długo jeżdzi na nartach na pewno spotkał się z podobną sytuacją, ja wielokrotnie. 

Pozdrawiam

Początek sezonu 09.01.2019 20 dni na nartach. 

Nie ma to jak w Gardenie! Moja jazda https://youtu.be/0rRTc2geWOI  

#8 Bruner79

Bruner79

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1870 postów
  • Na forum od: 11.2009
753
  • Umiejętności: 3
  • Nysa

Napisano 12 luty 2018 - 10:52

Sprawa jest dla mnie oczywista, brak podcięcia powoduje to że deska jest b.agresywna. Można jeżdzić bez podcięcia ale to wymaga pewnego czasu dla akomodacji. Druga sprawa to jakość serwisu, w sumie nie wiadomo jakie kąty założono skoro była to ręczna robota. Nie trzeba nart planować, sprawdzić jaki jest kąt boczny ( starą dobra metodą na "marker" ) i jeśli jest rzeczywiście 87 to na maszynie podciąć krawędzie na 0.7-0.5. Warto sprawdzić czy ślizgi sa rzeczywiście płaskie, przyłożyć dobry ruler pod światło i będzie jasność :) Każdy kto dostatecznie długo jeżdzi na nartach na pewno spotkał się z podobną sytuacją, ja wielokrotnie.

Obstawiam ze nie ma tam ani 87 na bocznej a podcięcie na bank jest nie jest zerowe. Bez planowania i wyprowadzenia katów się nie obejdzie. Sprawdzić oczywiscie markerem można.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No pain no gain ...

#9 Hoomrek

Hoomrek

Nowy użytkownik

• 12 postów
0
  • Bydgoszcz

Napisano 12 luty 2018 - 13:44

#10 Hoomrek

Hoomrek

Nowy użytkownik

• 12 postów
0
  • Bydgoszcz

Napisano 12 luty 2018 - 13:56

Więc można podciąć bez planowania? Tam gdzie były robione usłyszałem że nie. Technicznie może mistrzem nie jestem, ale daję dość dobrze radę z taką sytuacją spotykam się po raz pierwszy, a błędów zaczynam szukać od siebie Jednak to co mnie najbardziej niepoki to to że nara nie trzymam (ucieka) na twardym.

#11 lobo

lobo

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1921 postów
  • Na forum od: 11.2007
1090
  • Trójmiasto

Napisano 12 luty 2018 - 14:04

Więc można pociąć bez planowania? Tam gdzie były robione usłyszałem że nie. Technicznie może mistrzem nie jestem, ale daję dość dobrze radę z taką sytuacją spodkiem się po raz pierwszy, a błędów zaczynam szukać od siebie Jednak to co mnie najbardziej niepoki to to że nara nie trzymam (ucieka) na twardym.

Czytając Twój pierwszy post przyjąłem że narty były planowane przed ostrzeniem - jeśli nie były to powinieneś to zaordynować w jakimś przytomnym serwisie, opłaci się na przyszłość:

1. planowanie

2. kąt boczny 87

3. podcięcie 0.7 lub 1 w zależności od własnych upodobań. 

Nawet nie pochwaliłeś się jakie masz narty!

• Hoomrek podziękował za tę wiadomość

Pozdrawiam

Początek sezonu 09.01.2019 20 dni na nartach. 

Nie ma to jak w Gardenie! Moja jazda https://youtu.be/0rRTc2geWOI  

#12 Hoomrek

Hoomrek

Nowy użytkownik

• 12 postów
0
  • Bydgoszcz

Napisano 12 luty 2018 - 15:25

Czytając Twój pierwszy post przyjąłem że narty były planowane przed ostrzeniem - jeśli nie były to powinieneś to zaordynować w jakimś przytomnym serwisie, opłaci się na przyszłość:
1. planowanie
2. kąt boczny 87
3. podcięcie 0.7 lub 1 w zależności od własnych upodobań. 
Nawet nie pochwaliłeś się jakie masz narty!

. Fischer RC4, czyli konieczna poprawka?

#13 a_senior

a_senior

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1588 postów
  • Na forum od: 10.2006
1036
  • Umiejętności: 8
  • Krakow

Napisano 12 luty 2018 - 16:15

Odebrałem  po ręcznym ostrzeniu krawędzi 87 stopni bez podcięcia, narty super nasmarowane podostrzone i szybkie .

Przerabiałem to. Dokładnie to samo. Przez pewien czas jeździłem zamiennie na dwóch parach nart. Fischer Race SC i Atomic SL9. Narty o podobnej charakterystyce, długi czas nie mogłem się zdecydować, które wybrać. Fischery miały kąt 87, Atomiki - 88, ale ja tej różnicy nie czułem. Natomiast czułem to, co Ty. Fischery były bardzo nerwowe. Nie tyle w samym skręcie, co przy jakiejkolwiek jeździe na wprost. Oczywiście, slalomki nie służą do jazdy na wprost, ale trochę takiej jazdy mimo wszystko jest. Ki diabeł, pomyślałem sobie. I co się okazało. Atomiki miały lekko podcięte i przytępione! dzioby i tyły, same końcówki, już poza miejscem, gdzie narta pracuje. Wyraźne wałeczki. Fischery były ostre na całej krawędzi i nie zauważyłem żadnego podniesienia. Co zrobiłem. Lekko przytępiłem końcówki Fischerów, wbrew radom, że nie powinno się kastrować slalomek, i narta znormalniała. Tego przytępienia nie było wiele, o wiele mniej niż fabrycznego w Atomicach.

Później przeszedłem już na Voekle Racetigery SC i tu żadnych poprawek nie musiałem robić, bo... końcówki już są lekko przytępione fabrycznie i być może stosownie podniesione. W każdym razie niczego nie modyfikowałem.

#14 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2082 postów
  • Na forum od: 11.2005
885

Napisano 12 luty 2018 - 18:32

, już poza miejscem, gdzie narta pracuje..

Wywód wskazywałby, że jednak pracuje, myszkowanie slalomek w jeździe dowolnej jest mocno uciążliwe.

#15 Hoomrek

Hoomrek

Nowy użytkownik

• 12 postów
0
  • Bydgoszcz

Napisano 12 luty 2018 - 20:13

Wywód wskazywałby, że jednak pracuje, myszkowanie slalomek w jeździe dowolnej jest uciążliwe.dzieki 

Dzięki wszystkim za pomoc w szczególności sstar  i bruner . narty już pojechały do innego serwisu tym  razem maszynowo . Lobo ,serwisant potwierdził (mało powiedziane) wątpliwą jakość poprzedniej usługi . Mój błąd ,że szukałem na siłę ręcznego serwisu . Jak będzie po poprawce  dam znać .

#16 Adam WiDUCH

Adam WiDUCH

Stały bywalec forum

• PipPipPipPip
  • 1695 postów
  • Na forum od: 01.2015
1145
  • Umiejętności: 2
  • Rajcza

Napisano 12 luty 2018 - 20:49

To są kapitalne dyskusje - jak bym czytał "wyższość f90 nad f110" - im więcej kombinowania tym gorszy efekt. Jak się nie umie to się kombinuje - jak się kombinuje to gorzej wychodzi. Zbij krawędzie na normal przesmaruje dechy parafiną i jedź - jak nie wychodzi znaczy ........wiesz co..........

https://www.youtube....h?v=NhUgCZ7a5TY. - Ta chwila kiedy twoje dziecko jest lepsze od ciebie - bezcenna :D   :D 

https://www.youtube....h?v=Z3k-foYDtUY.

www.eskider.pl - tyczki slalomowe

#17 Spiochu

Spiochu

FreeRiders

• PipPipPipPipPip
  • 2784 postów
  • Na forum od: 05.2006
1866
  • Śląsk

Napisano 12 luty 2018 - 21:54

absolutnie nie stepiaj

Janie ale jak nie stępił to nie dowiemy się czy problem leżał w technice czy nie.

Osobiście zawsze mówię w serwisach, żeby nawet nie próbowali tępić przodów ale tak robi się w większości serwisów "dla ludu".

Wiele osób nie radzi sobie z agresywnie naostrzoną nartą. Gdyby kolega stępił i napisał, że pomogło byłoby wiadomo, że zalicza się do tego grona i problem był nie z nartami a z techniką.

Zawody Skiforum: 2012 GS - 2 miejsce, 2013 SL - 1 miejsce :D

Moja jazda:

http://www.dailymoti...m/video/x3nh7il

#18 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2082 postów
885

Napisano 12 luty 2018 - 22:13

Janie ale jak nie stępił to nie dowiemy się czy problem leżał w technice czy nie.

Osobiście zawsze mówię w serwisach, żeby nawet nie próbowali tępić przodów ale tak robi się w większości serwisów "dla ludu".

Wiele osób nie radzi sobie z agresywnie naostrzoną nartą. Gdyby kolega stępił i napisał, że pomogło byłoby wiadomo, że zalicza się do tego grona i problem był nie z nartami a z techniką.

Różnie z tym bywa  jedni tępią  inni nie, przecież nie ostrzysz do końca żeby Ci było trudniej tylko w ten sposób ułatwiasz przyspieszasz sobie inicjacje, nie ma to nic wspólnego z poziomem technicznym, mowa jest o sl na nartach sl.

Ps.

Generalnie narty do wyścigów powinny być możliwie "najmniej ostre" bo takie są szybsze, prawda jest taka że taktycznie narty zazwyczaj są robione na "żyletki" bo nigdy nie wiadomo kiedy przy  bramce wyjdzie lód, czasami warto jednak  "ostrości nart " zastąpić lepszą techniką.

#19 pawelw

pawelw

Użytkownik

• PipPipPip
  • 377 postów
  • Na forum od: 10.2007
112
  • Umiejętności: 8
  • wawa

Napisano 12 luty 2018 - 22:49

Różnie z tym bywa  jedni tępią  inni nie, przecież nie ostrzysz do końca żeby Ci było trudniej tylko w ten sposób ułatwiasz przyspieszasz sobie inicjacje, nie ma to nic wspólnego z poziomem technicznym, mowa jest o sl na nartach sl.

Ps.

Generalnie narty do wyścigów powinny być możliwie "najmniej ostre" bo takie są szybsze, prawda jest taka że taktycznie narty zazwyczaj są robione na "żyletki" bo nigdy nie wiadomo kiedy przy  bramce wyjdzie lód, czasami warto jednak  "ostrości nart " zastąpić lepszą techniką.

ale jak są szybsze.... trochę chyba mamy herezję jakąś

https://www.slidesha...tal-microscopy slajdy od 10 w górę 

Gdyby tak było nikt nie używał by dysków borazonowych do ostrzenia na WC, każdy uślizg to straty prędkości i wysokości oraz energii zgromadzonej w narcie 

#20 wort

wort

Wujek Dobra Rada

• PipPipPipPipPip
  • 2082 postów
885

Napisano 12 luty 2018 - 23:10

ale jak są szybsze.... trochę chyba mamy herezję jakąś

https://www.slidesha...tal-microscopy slajdy od 10 w górę 

Gdyby tak było nikt nie używał by dysków borazonowych do ostrzenia na WC, każdy uślizg to straty prędkości i wysokości oraz energii zgromadzonej w narcie 

Narta mniej ostra płycej wcina się w podłoże, wykonuje mniejszą pracę i jedzie szybciej, problem w tym żeby taką nartę  w miarę czysto utrzymać na krawędzi do tego ma służyć owa technika o której pisałem. 

Taki A.Bachleda o dobrze zapowiadającym się zawodniku nie powie "dobrze trzyma krawędź" mówi natomiast ma "dobry ślizg"

Proszę nie pisać jak i czym mają ostrzone narty zawodnicy WC bo wiedzą to tylko oni i ich serwismeni.

Ps.

Czy ja gdzieś napisałem że jazda "uślizgiem" jest szybsza od jazdy "na krawędzi", nie zaczynaj głuchego telefonu.