Skocz do zawartości

Kijowe rozterki


Rekomendowane odpowiedzi

Podepnę się pod temat kijkowy - Kijki są, z tego co widzę, produkowane w długościach różniących się o 5 cm. Jeśli z testu "kąta prostego" (tudzież tabel doboru kijków do wzrostu) wychodzi, że idealna byłaby długość pomiędzy 115, a 120 cm, to lepiej wziąć kije dłuższe, czy krótsze?

 

Z góry dziękuję za porady.

Panno Basienko znasz juz "kat prosty" i to wystarczy.

Jazda na nartach odbywa sie w roznych pozycjach(raz nizsza, raz wyzsza) i 2,5cm(115 a 120cm) nie gra roli

Badz dzielna i nie uciekaj od trudnosci zyciowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


No właśnie... nad czy pod..... ;-)

Odwracasz kijek o 180 stopni i to co normalnie jest "nad" staje się "pod".

Nie będziesz łapał za grot, który z założenia ma się wbijać w śnieg.

Ja mam 178cm i kije 125. 130 by nie zaszkodziły. Nie robiłem testu kąta prostego tylko dobierałem tak by jak najmniej się schylać podczas odpychania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwracasz kijek o 180 stopni i to co normalnie jest "nad" staje się "pod".

Nie będziesz łapał za grot, który z założenia ma się wbijać w śnieg.

Ja mam 178cm i kije 125. 130 by nie zaszkodziły. Nie robiłem testu kąta prostego tylko dobierałem tak by jak najmniej się schylać podczas odpychania.

W pozycji odwróconej z rączka opartą na ziemi łapiesz właśnie za grot. Inaczej to nie ma sensu.

 

Michał jesteś prorokiem jak widzisz - oczywiście, ze pamiętam ten temat. :) :)

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję zbliżający się śnieg :)

Forum zaczyna obrastać w dzielenie włosa na cztery :)

 

Ja od zawsze ( jakieś ponad 40 lat )  mam kijki krótsze niż wskazują na to wszelkie porady.

Dobrze mi z tym.

Bardzo rzadko nie przycinam ich sam na wymiar :)

Jednak nie robiłem tego zbyt często.

Kijków miałem raptem kilka par :)

Nart o wieeeeeeeelllllle więcej.

Ale czy to obowiązuje wszystkich ?

Myślę, że nie bo to nie jest aż tak istotne.

 

Padło już tu: +/- 5 cm nie robi różnicy ale ja wolę "minus" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie porady i opinie.

Nie powiem, że jakoś bardzo rozjaśniły mi w głowie - wygląda na to, że na forum panuje rozrzut opinii podobny do tego, co można znaleźć "w internetach" ogólnie. :D

 

Koniec końców chybaraczejnapewno stanie na kijkach 120 cm.

Już wyjaśniam dlaczego:

Mam 167 cm wzrostu. Obliczenie wzrost x 0,7, jak również suwak na takiej oto stronce: https://www.bergfreu...ght-calculator/sugerują, że powinnam mieć kijki długości 117 cm. To by się z grubsza zgadzało z testem na kąt prosty - tu uściślam, że robiłam go, stojąc w normalnym obuwiu bezpośrednio na podłodze, a nie w butach narciarskich i na nartach - wśród licznych zaleceń w sieci większość nakazywała tak właśnie ten test robić (i chwytać odwrócony kijek pod talerzykiem)... Z tego by wynikało, że w butach narciarskich i nartach bliżej do kąta prostego w łokciu będzie mi z kijkami 120 niż 115 cm.

Wśród tabel doboru kijków do wzrostu, na jakie trafiłam w sieci, jakieś 3/4 sugerowało kijki 115 cm, a 1/4 120 cm.

Czyli - jak piszecie - pewnie i tak i tak będzie mniej więcej ok. :)

 

Ale przypomniałam sobie jeszcze jedno: gdy byliśmy w marcu z bratem w Zieleńcu, pracownik wypożyczalni dobierał nam sprzęt do wzrostu i wagi i oboje dostaliśmy kijki dokładnie tej samej długości. Nie mierzyłam ich (nawet nie miałabym czym...), ale skoro mój brat ma 172 cm wzrostu, zakładam, że raczej oboje dostaliśmy kije 120 cm, a nie 115 cm. 

Nie wypowiem się, jak ich długość wpływała na moją postawę na nartach (zapewne ta była po prostu dość kiepska :D), ale na pewno nie przeszkadzała mi w jeździe, a tam, gdzie trzeba było podkijkować wręcz narzekałam, że są za krótkie (co jest dość oczywiste - w końcu to nie kije do biegów, tylko do zjazdów...)

 

W każdym razie dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 To by się z grubsza zgadzało z testem na kąt prosty - tu uściślam, że robiłam go, stojąc w normalnym obuwiu bezpośrednio na podłodze, a nie w butach narciarskich i na nartach - wśród licznych zaleceń w sieci większość nakazywała tak właśnie ten test robić
 

Serio tak polecają :blink: Bezsensu moim zdaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 167 cm wzrostu.
Wśród tabel doboru kijków do wzrostu, na jakie trafiłam w sieci, jakieś 3/4 sugerowało kijki 115 cm,
 
Nie mierzyłam ich, ale skoro mój brat ma 172 cm wzrostu, zakładam, że raczej oboje dostaliśmy kije 120 cm, a nie 115 cm. 

Mam tyle samo wzrostu i od ponad 10-lat na nartach używam kijków 115 cm.NIGDY nie wydały mi się za krótkie.Dla zobrazowania problemu: po kilku,dosłownie kilku,treningach Nordic Walking kijki 115 okazały się zbyt krótkie do szybkiego chodzenia(do rekreacji jak najbardziej dobre).
W praktyce narciarskiej kijki 115 są najbardziej uniwersalne i stawiam,że te z wypożyczalni właśnie takie były.Dopiero przy wzroście ok.180 cm są wyraźnie za krótkie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przypomniałam sobie jeszcze jedno: gdy byliśmy w marcu z bratem w Zieleńcu, pracownik wypożyczalni dobierał nam sprzęt do wzrostu i wagi i oboje dostaliśmy kijki dokładnie tej samej długości. Nie mierzyłam ich (nawet nie miałabym czym...), ale skoro mój brat ma 172 cm wzrostu, zakładam, że raczej oboje dostaliśmy kije 120 cm, a nie 115 cm. 

 

Pracownikom wypożyczalni najczęściej niestety zależy na czasie a nie na tym, żeby wydać sprzęt pasujący do preferencji danej osoby. Zakładają, że i tak się nie zna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie porady i opinie.

Nie powiem, że jakoś bardzo rozjaśniły mi w głowie - wygląda na to, że na forum panuje rozrzut opinii podobny do tego, co można znaleźć "w internetach" ogólnie. :D

 

Koniec końców chybaraczejnapewno stanie na kijkach 120 cm.

Już wyjaśniam dlaczego:

Mam 167 cm wzrostu.

 

A to ciekawe :)

Mam 176cm wzrostu a kijki 115cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

182 cm (boso) i lepiej czuje się z 120 niż 125..... może dlatego że moje 120 to alu, a 125 carbon? Obecnie kij jest uzyteczniejszy w roli tyczki linoskoczka niż do wbijania. Długość coraz mniej ważna.

Gorzej jak trzeba gdzieś podejść.... i nie myślę tu o skiturach (ale np. o kawie z piwem...).  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D :D :D

Jeszcze trochę, a stanie na tym, że ostatecznego wyboru dokonam na zasadzie entliczek - pentliczek - czerwony -stoliczek - na które wypadnie - na te bęc... ;) (żartuję oczywiście)

Cześć

I bardzo dobrze zrobisz bo jak jednoznacznie wynika z postów te 5 cm tak naprawdę nie ma znaczenia. Są przesłanki abyś wzięła dłuższe ale to tylko przesłanki nie zasady.

Koncentruj się na jeździe a nie na pierdołach bo Ci tak zostanie. ;)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poszukać kijków podobnych do LEKI SKY.

 

Kupując w długości np 115 możesz dowolnie wydłużać o dodatkowe 5-7 cm (szybkozamykacz na rękojeści), a jeśli dostępne będą tylko bardzo długie to potrzeba tylko kilka minut, aby dociąć do właściwej długości.

 

Pozdrawiam - Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poszukać kijków podobnych do LEKI SKY.
 
Kupując w długości np 115 możesz dowolnie wydłużać o dodatkowe 5-7 cm (szybkozamykacz na rękojeści), a jeśli dostępne będą tylko bardzo długie to potrzeba tylko kilka minut, aby dociąć do właściwej długości.
 
Pozdrawiam - Tomek


W cenie takich rozwiązań kupisz spokojnie oba rozmiary do wypróbowania i jeszcze na karnet zostanie :)
Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, gdzie się kupuje.
Poniżej aukcja na eBay.
https://www.ebay.de/...GYAAOSwKBVZuSdD
Mi osobiście udało się kupić kije dla całej rodziny w cenie od 9 do 31 EURO.
 
Pozdrawiam - Tomek


Jeżeli weźmiemy po uwage aukcje i inne okazje (choć nie każdy ma chęć polować), to i tak dalej moje stwierdzenie może być aktualne ;)
Ale powyższe ceny sa już dość znośne, choć górny zakres i tak wykracza poza cenę, jaką moim zdaniem warto dać za kije- 80PLN.
Pozdr
Marcin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

:D :D :D

Jeszcze trochę, a stanie na tym, że ostatecznego wyboru dokonam na zasadzie entliczek - pentliczek - czerwony -stoliczek - na które wypadnie - na te bęc... ;) (żartuję oczywiście)

Po prostu kup kijki teleskopowe i wtedy sobie dobierzesz taka dlugosc, jaka Ci bedzie opowiadala (dodam, ze rozna na rozne warunki) - ciekawe, ze nikt nie polecil mierzyc kije W BUTACH NARC ZALOZONYCH!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...