Skocz do zawartości

Ból głowy na nartach


sese

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj rano - podczas pierwszego zjazdu - uznałem, że jest wymarzony dzień na bicie życiowego rekordu.

Suma sumarum udało się - 22.140 m przewyższenia, 120 km zjazdu i 47 "wciągnięć" różnej maści wyciągami.

Niestety gdzieś tak w 4-5 godzinie jazdy zaczął pojawiać się potężny ból głowy w okolicy prawej skroni. Występował tylko podczas zjazdów i był proporcjonalny do rozwijanej prędkości (ta zazwyczaj nie była mała - wiadomo chodziło o rekord :) ) Kilka razy musiałem zwolnić a nawet się zatrzymać bo ból uniemożliwiał dalszą jazdę... Na wyciągu odpuszczał. 

Miał ktoś coś podobnego??"

Zacząłem się zastanawiać czy to może kwestia odwodnienia albo nadzwyczaj gwałtownych zmian ciśnienia, tylko o jakim ciśnieniu tu można mówić skoro amplituda przewyższeń wahała się od 800 do 2095 mnpm

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano - podczas pierwszego zjazdu - uznałem, że jest wymarzony dzień na bicie życiowego rekordu.

Suma sumarum udało się - 22.140 m przewyższenia, 120 km zjazdu i 47 "wciągnięć" różnej maści wyciągami.

Niestety gdzieś tak w 4-5 godzinie jazdy zaczął pojawiać się potężny ból głowy w okolicy prawej skroni. Występował tylko podczas zjazdów i był proporcjonalny do rozwijanej prędkości (ta zazwyczaj nie była mała - wiadomo chodziło o rekord :) ) Kilka razy musiałem zwolnić a nawet się zatrzymać bo ból uniemożliwiał dalszą jazdę... Na wyciągu odpuszczał. 

Miał ktoś coś podobnego??"

Zacząłem się zastanawiać czy to może kwestia odwodnienia albo nadzwyczaj gwałtownych zmian ciśnienia, tylko o jakim ciśnieniu tu można mówić skoro amplituda przewyższeń wahała się od 800 do 2095 mnpm

Pozdrawiam

Takie zmiany ciśnienia mogą wywołać dolegliwości bólowe ucha ( niedrożna trąbka) lub zatok. Charakterystyczne jest, ze pojawiają się przy obniżaniu pułapu. Dolegliwość laryngologiczna znana w lotnictwie. Jeśli masz wrażliwe na zimno zatoki czołowe, to pomyśl o kasku ze zintegrowaną szybą. kaski z Decathlonu maja taki myk, ze możesz odwinąć wyściółkę kasku na czoło i masz dodatkową izolację szpary pomiędzy goglami a kaskiem. Proste i skuteczne.  Możesz zatkać nos i dmuchnąć, powinieneś usłyszeć trzask w obu uszach, jeśli trąbki są drożne. Generalnie to laryngolog. Nie jestem lekarzem a prezentowana wiedza pochodzi ze szkolenia lotniczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano - podczas pierwszego zjazdu - uznałem, że jest wymarzony dzień na bicie życiowego rekordu.

Suma sumarum udało się - 22.140 m przewyższenia, 120 km zjazdu i 47 "wciągnięć" różnej maści wyciągami.

Niestety gdzieś tak w 4-5 godzinie jazdy zaczął pojawiać się potężny ból głowy w okolicy prawej skroni. Występował tylko podczas zjazdów i był proporcjonalny do rozwijanej prędkości (ta zazwyczaj nie była mała - wiadomo chodziło o rekord :) ) Kilka razy musiałem zwolnić a nawet się zatrzymać bo ból uniemożliwiał dalszą jazdę... Na wyciągu odpuszczał. 

Miał ktoś coś podobnego??"

Zacząłem się zastanawiać czy to może kwestia odwodnienia albo nadzwyczaj gwałtownych zmian ciśnienia, tylko o jakim ciśnieniu tu można mówić skoro amplituda przewyższeń wahała się od 800 do 2095 mnpm

Pozdrawiam

ja sie na laryngologii nie znam. z tego ,co sobie przypominam, jestes mlody - takie  objawy moga byc niczym (jezeli "przelykasz sline" I sie nie poprawia - red flag), moga byc spowodowane odwodnieniem, kacem, etc

Ta wysokosc , dla mnie osobiscie, jest niczym - ale sa osoby wrazliwe na wysokosc.

Jezeli sie to powtarza, powinienes  skontaktowac sie z Twoim lekarzem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano - podczas pierwszego zjazdu - uznałem, że jest wymarzony dzień na bicie życiowego rekordu.
Suma sumarum udało się - 22.140 m przewyższenia, 120 km zjazdu i 47 "wciągnięć" różnej maści wyciągami.
Niestety gdzieś tak w 4-5 godzinie jazdy zaczął pojawiać się potężny ból głowy w okolicy prawej skroni. Występował tylko podczas zjazdów i był proporcjonalny do rozwijanej prędkości (ta zazwyczaj nie była mała - wiadomo chodziło o rekord :) ) Kilka razy musiałem zwolnić a nawet się zatrzymać bo ból uniemożliwiał dalszą jazdę... Na wyciągu odpuszczał.
Miał ktoś coś podobnego??"
Zacząłem się zastanawiać czy to może kwestia odwodnienia albo nadzwyczaj gwałtownych zmian ciśnienia, tylko o jakim ciśnieniu tu można mówić skoro amplituda przewyższeń wahała się od 800 do 2095 mnpm
Pozdrawiam


Seba 2000 npm jest do przyjęcia i nic sie nie dzieje . Schody sie robią na lodowcach , nie cierpię ich . A może zatoki ? Ból głowy z tylu czy z przodu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek nie doczytalem :-)

Dobra, jaja sobie robię a taki ból to nic przyjemnego. W styczniu miałem problem z uszami, na lewe w ogóle przestałem słyszeć, a przez dwa tygodnie grały w nim świerszcze , natomiast przez prawe ledwo, ledwo. Dopiero antybiotyk bezpośrednio podany przez nos do ucha mi pomógł. Takie bóle głowy w okolicy skroni miewam dość często, ale ja jestem meteoropata i wystarczy nagła zmiana ciśnienia by bóle się nasilały.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, jaja sobie robię a taki ból to nic przyjemnego. W styczniu miałem problem z uszami, na lewe w ogóle przestałem słyszeć, a przez dwa tygodnie grały w nim świerszcze , natomiast przez prawe ledwo, ledwo. Dopiero antybiotyk bezpośrednio podany przez nos do ucha mi pomógł. Takie bóle głowy w okolicy skroni miewam dość często, ale ja jestem meteoropata i wystarczy nagła zmiana ciśnienia by bóle się nasilały.

Trzeba przedmuchać , zatykasz nos i dmuchasz w uszach musi strzelić :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś coś podobnego??"
Sese, miałem coś podobnego. Zrobiłem: Laryngolog, skierowanie na tomografię zatok. Diagnoza: niedrożność części zatok czołowych i szczękowych. Zabieg udrożniania zatok. Przeszło jak "sen jaki złoty" i to zarówno podczas lądowań samolotem jak i na lodowcach bez względu na temp. To było kilka lat temu i nie nawraca.
Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przedmuchać , zatykasz nos i dmuchasz w uszach musi strzelić :)

Tomek trochę nurkowałem i stosuje kilka sposobów na wyrównanie ciśnienia. Żadne przełykanie śliny, ziewanie, czy dmuchanie przez uszy nie było w stanie odblokować mi uszu. Nawet przepłukanie przez laryngologa nie pomogło. Dopiero antybiotyk pomógł, przytrafiło mi się to po raz pierwszy i nie mam pojęcia co było przyczyna, bo woskowiny w uszach tez nie było. Przy smarkaniu tez zatykam jedna dziurkę od nosa by nie nabawić się zapalenia ucha.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejmuję wyzwanie ;).
Jak często?

Nie chce się licytować. Nie wiem od czego zależy częstotliwość nasilania bólu, faz księżyca, ciśnienia atmosferycznego. Czasami nie boli przez kilka tygodni, po czym zaczyna rozsadzać głowę przez dwa-trzy dni i niewiele pomagają środki przeciwbólowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce się licytować. Nie wiem od czego zależy częstotliwość nasilania bólu, faz księżyca, ciśnienia atmosferycznego. Czasami nie boli przez kilka tygodni, po czym zaczyna rozsadzać głowę przez dwa-trzy dni i niewiele pomagają środki przeciwbólowe.

 

cdn na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sese jedna z przyczyn bólu głowy obejmującego niesymetrycznie polówkę głowy w okolicy skroni moga byc zaburzenia segmentarne w górnym odcinku kręgosłupa szyjnego. Może to być spowodowane wymuszona pozycją w jeździe z dużymi prędkosciami, gdzie mamy sylwetkę na "jajo"DSC_0318_3.JPG Popatrz na szyję która jest mocno odchylona w tył co ewidentnie przeciąża struktury tkankowe i może powodować w/w dolegliwości. Prosta sprawa, w momencie gdy ból narasta spróbuj zrobić rotację glowy w stronę bólu i pochylić głowę w kierunku barku. Innymi slowy popatrz kilka/kilkanaście razy w strone swojego prawego ramienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fachowe wyjasnienie :) brawo :) ja tez nieraz mialem biole glowy w czasie jezdzenia i po jezdzie. W ogole nie wiedzialem, z czym sie to wiaze. Myslalem, ze to moze z nagla zmiana kierunkow. Czy cos takiego. No ale sprobuje zastosowac Twoj sposob, moze sie uda. Bo w koncu co to za przyjemnosc, ktora powoduje silny i nprawde dokuczliwy bol glowy? Zona nieraz ma migrene, to wiem jak ja to meczy ...

Ostrzegam, to była rada skierowana do sese, tylko do możliwości wypróbowania. Każdy przypadek powinien zostać zdiagnozowany indywidualnie poprzez testy funkcjonalne i dobrany do pacjenta. Poza tym należy jeszcze wykluczyć inne podloze bólu glowy poprzez diagnozę lekarską. Moja rada to tylko  jedna z możliwości terapii i nie nalezy stosowac sie do niej jako do środka jedynego i ostatecznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sese jedna z przyczyn bólu głowy obejmującego niesymetrycznie polówkę głowy w okolicy skroni moga byc zaburzenia segmentarne w górnym odcinku kręgosłupa szyjnego. Może to być spowodowane wymuszona pozycją w jeździe z dużymi prędkosciami, gdzie mamy sylwetkę na "jajo"Popatrz na szyję która jest mocno odchylona w tył co ewidentnie przeciąża struktury tkankowe i może powodować w/w dolegliwości. Prosta sprawa, w momencie gdy ból narasta spróbuj zrobić rotację glowy w stronę bólu i pochylić głowę w kierunku barku. Innymi slowy popatrz kilka/kilkanaście razy w strone swojego prawego ramienia

 

 

Niby się wszystko zgadza ale mnie jedna rzecz nie leży. Nie jestem teoretykiem ale mam doświadczenie z takimi bólami. I doświadczenie mi mówi że przy zjazdach narciarskich takie bóle nie występują albo są słabsze. Na mnie wręcz działają "leczniczo". Jazda przynosi mi ulgę, szkodliwa jest pozycja statyczna której nie da się osiągnąć zjeżdżając choćby i nawet na krechę. Jeśli przy zjeździe boli to na kanapie, w gondoli, w kolejce do kolejki boli jeszcze bardziej. Dodatkowym czynnikiem jest uwrażliwienie powierzchni głowy w miejscu bólu. Jest wrażenie że wszystko co mamy na głowie - kask, okulary etc, zaczynają potwornie uwierać. Ściągnięcie tego z głowy potrafi przynieść bardzo dużą ulgę. Czasem warto odciągnąć z karku elementy ubrania.

 

Nie twierdzę że są to jedynie-słuszne objawy ale z grupy osób które znam a mają problemy z szyją wygląda to podobnie jak u mnie.

 

Z bólem głowy przy odchylaniu poradziłam sobie niechcący pływając krytą żabką. Niby nie powinno się wówczas tej głowy wychylać ale u amatora zawsze będzie jakieś wychylenie, nie tak duże i nie stałe jak przy żabce dyrektorskiej ale zawsze jakieś bujanie szyi jest i ono dla mnie okazało się być samym dobrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. Objawy mogą , choć nie muszą być spowodowane zmianami w obrębie kręgosłupa szyjnego. Oprócz typowego ucisku nerwu spowodowanego przez deragement, przyczyną może być niewydolność tętnic kręgowych (strukturalna raczej nie, sese jest za młody, raczej funkcjonalna), lub problem z tętnicą podstawną, lub .... inne przyczyny. Potrzebna jest szersza diagnostyka lekarska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie zmiany ciśnienia mogą wywołać dolegliwości bólowe ucha ( niedrożna trąbka) lub zatok. Charakterystyczne jest, ze pojawiają się przy obniżaniu pułapu. Dolegliwość laryngologiczna znana w lotnictwie. Jeśli masz wrażliwe na zimno zatoki czołowe, to pomyśl o kasku ze zintegrowaną szybą. kaski z Decathlonu maja taki myk, ze możesz odwinąć wyściółkę kasku na czoło i masz dodatkową izolację szpary pomiędzy goglami a kaskiem. Proste i skuteczne.  Możesz zatkać nos i dmuchnąć, powinieneś usłyszeć trzask w obu uszach, jeśli trąbki są drożne. Generalnie to laryngolog. Nie jestem lekarzem a prezentowana wiedza pochodzi ze szkolenia lotniczego.

mam kolegę z niedrożnymi trąbkami eustachiusza i ma podobny ból głowy przy niewielkich zmianach cisnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...