Skocz do zawartości

Ćwiczenia balansu


Veteran

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Balans - słowo klucz. Przepustka do lepszej jazdy. Nigdy nie robiłem ćwiczeń na równowagę, na stabilność przed sezonem na nartach. Nigdy ich nie robiłem, bo też nie miałem potrzeby. Mój balans na nartach, dla moich amatorskich potrzeb, był zupełnie wystarczający. Czułem zawsze jak się zachowuje moje ciało w różnych dynamicznych układach i co należy robić, gdy pojawiło sie jakieś zakłócenie, wynikające z nieprzewidzianej sytuacji na stoku. Ostatnio oglądałem na TV Servus program poświęcony "walce" o jedną setną sekundy. Wśród ćwiczeń zawodników, conajmniej kilkanście procent jest poświęconych tylko równowadze.

 

Dzisiaj mnie to też dopadło. Rehabilitacja kolana po artroskopii. Lewa noga bez ACL od lat i cześciowe usunięnie łąkotki przyśrodkowej. Zaplikowano mi ćwiczenia na stabilność. Maszyna, która posiada okrągłą płytę ruchomą i tak trzeba stać z lekimm ugieciem nóg, by prowadzić punkt na ekranie w okeślony sposób, nie trzymając sie rękami. Ćwiczenia z nogami na półkulach, na batucie. Nawet proste przekładanie nóg na niestabilnym podłożu, przez przeszkody, okazało się też i dla zdrowej nogi nieco kłopotliwe. Ale będę pracował nad równowagą mając nadzieję, że przyniesie mi to dodatkowe korzysći na nartach. Zawsze jeździłem stosunkowo miękko. I dobrze wyczuwałem śnieg pod stopami. Teraz powinno byc jeszcze lepiej.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ten sposób przywracam do sprawności większość pacjentów po operacji stawów skokowych, kolanowych, biodrowych, a nawet w zespołach bólowych kręgosłupa ( po ustąpieniu dolegliwości bólowych). Poza tym przed sezonem notorycznie trafiają do mnie znajomi narciarze na przygotowanie do sezonu i tez mają aplikowane ćwiczenia równoważne w pozycjach od lezacej, poprzez klęk, siad aż do stania. Na piłkach, balanserach, półkulach, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wspinaczkę, "jeżyka", piłkę, oraz slackline! slacka kupiłem miesiąc temu i tylko kilka razy skorzystałem, ale nie sądziłem, że "nogi tak latają" :) stabilizatory tak się włączają, że taśma cała skacze/drży :P. Po godzinnej zabawie czuć wszystkie mięśnie grzbietu, brzucha, itp, nie sądziłem, że to może sprawiać tyle frajdy :P

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bardzo lubię to ćwiczenie:

 

Tu akurat na rolkach, ale na łyżwach robi się to niemal identycznie.

 

Już nie raz uratowałem się, gdy z różnych powodów okazało się, że jadę tylko na wewnętrznej narcie, dzięki wyćwiczeniu tego właśnie na łyżwach - choć tam akurat używa się określenia jazdna na zwenętrznej/wewnętrznej krawędzi (chodzi o krawędź łyżwy - więc odwrotnie niż na nartach - jazda na zwenętrznej krawędzie łyżwy to to co jazda na wewnętrznej narcie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...