Skocz do zawartości

Buty zjazdowe, a freeride?


Waldi_l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jako, że przymierzam się do zmiany butów, to ostatnio wpadły mi w "łapy" budy do free, a konkretnie Fischer Ranger Vacuum model 2014/2015

Zastanawia mnie jedna rzecz, jakie konkretnie są różnice między butami zjazdowymi a freeride.

Jak ze sztywnością takich butów na trasach przygotowanych i ewentualną kompatybilnością z wiązaniami dla nart trasowych. 

Nigdy nie jeździłem poza trasowo, ale mam ochotę zacząć i pomyślałem, że może kupić buty do freeride, które wykorzystam  "tu" i "tu"

Ale umówmy się, moja jazda poza trasowa, to raczej nie będą jakieś dzikie harce ;)

 

Z góry dzięki  za sugestie i opinie, tych którzy użytkowali i jedne i drugie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez sensu kupno butow tour'owych

kup dobre zjazdowe , dobrze dopasowane I to wszystko

Cześć

Bzdura. Każdy kto chce zacząć jazdę, nawet obok trasy nie powinien tego robić bez specjalnych butów, nart, i przynajmniej odzieży dedykowanej do freeridu. To podstawa. Oczywiście zamienniki trasowe należy zostawić na granicy wyoranej przez ratrak. Niedługo pojawią się wzdłuż tras specjalne przechowalnie. Pierwsza z tego co wiem powstanie w połowie Górki Szczęśliwickiej tam gdzie kiedyś parkował ratrak i czasami jest nie ratrakowany kawałek około 20 m2, jak nawieje z armatek.

Mam do odsprzedania karnet tygodniowy na szafkę z nr 2 na tydzień za 30.00 pln - OKAZJA! - tylko dla forumowiczów.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez sensu kupno butow tour'owych

kup dobre zjazdowe , dobrze dopasowane I to wszystko

Wiesz, to że buty muszą być dobrze dopasowane do stopy to wiem. I im więcej jeżdżę, to tym bardziej człowiek staje się świadomy, że podstawą są buty. (tego tłumaczyć już mi nie potrzeba)

Ale właśnie chodzi o tą jazdę poza trasową.

Chodzi mi o to czy jest możliwość zastosowania butów poza trasą jak i na trasę (wiadomo, że nie ma leku na wszystko - ale może jakiś kompromis?) Czy odpuścić sobie... i jak mówisz kupić zjazdowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to że buty muszą być dobrze dopasowane do stopy to wiem. I im więcej jeżdżę, to tym bardziej człowiek staje się świadomy, że podstawą są buty. (tego tłumaczyć już mi nie potrzeba)

Ale właśnie chodzi o tą jazdę poza trasową.

Chodzi mi o to czy jest możliwość zastosowania butów poza trasą jak i na trasę (wiadomo, że nie ma leku na wszystko - ale może jakiś kompromis?) Czy odpuścić sobie... i jak mówisz kupić zjazdowe.

Wymiękam jednak!

Serdeczne pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, to że buty muszą być dobrze dopasowane do stopy to wiem. I im więcej jeżdżę, to tym bardziej człowiek staje się świadomy, że podstawą są buty. (tego tłumaczyć już mi nie potrzeba)

Ale właśnie chodzi o tą jazdę poza trasową.

Chodzi mi o to czy jest możliwość zastosowania butów poza trasą jak i na trasę (wiadomo, że nie ma leku na wszystko - ale może jakiś kompromis?) Czy odpuścić sobie... i jak mówisz kupić zjazdowe.

tzn prawie kazda f-ma ma w ofercie buty zjazdowo-freeride'owe (Panthera, niektore BD etc). jest to moda, niektorzy lubia to,ze sa zwykle nieco lzejsze…….. ale, jak Mitek usilowal przekazac,  dobre buty zjazdowe ( z odchyleniem w srtone free albo nie) sa podstawa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiękam jednak!

Serdeczne pozdrowienia.

Nie wymiękaj jednak, tylko z racji swojego doświadczenia możesz trochę temat mi rozjaśnić. Nie mam jeszcze tak dużego obycia w narciarstwie, żebym mógł sam wziąć sprawy w swoje ręce i nie pytać.

Szkoda mi wydać 2k i później albo sprzedać za grosze, albo żeby buty leżały w piwnicy i czekały.

 

Jesli nie masz zamiaru podchodzic to zjazdowe wystarcza w zupelnosci.

Wiesz, na początku to na pewno raczej nie będę podchodzić (zero doświadczenia w puchu) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś już tu jasne odpowiedzi: po prostu kup dobre buty zjazdowe. O ile jeszcze w przypadku nart rozróżnienie trasa/pozatrasa ma jakiś sens
(choć nie aż tak wielki jak to marketoidy głoszą), to w przypadku butów, moim zdaniem nie.
Co innego, jeśli chodzi podchodzenie/skiturowanie - tu po prostu liczy się jak najmniejszy ciężar - i jeśli kiedyś postanowisz to uskuteczniać,
to pewnie będziesz musiał w takie buty zainwestować. A na razie nie kombinuj, tylko kup dobre buty zjazdowe. Przy okazji na pewno będziesz
w stanie kupić je taniej niż skiturowe (nisza), czy jakieś freeridowe (czy jaką tam marketing dorobi nazwę i ideologię...)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ktoś kiedyś powiedział - możesz kupić wszystko, tylko gdzie to położysz. Ale zapewne to chodziło o tych, co mają mieszkania o ograniczonym metrażu.

Zresztą jak się nie ma ograniczeń finansowych, to co to komu szkodzi kupić sobie coś i potem to wypróbować. Gospodarska się rozwija, człowiek ma poczucie, że się nie przyczynił do kryzysu, dusząc gotówkę w pończosze.

 

Więc jak są te ograniczenia, albo nie ma już żywcem gdzie położyć, to może warto czegoś spróbować, nie od razu kupując  sprzęt dedykowany(piękne słowo!). Bo wydaje mi się, że słowa tura, offpiste stały się tak magiczne, że bez starannie dobranego sprzętu nie można absolutnie zacząć się bawić. Problem w tym, że czasem zabawa się szybko kończy, bo rzecz nie polega tylko na sprzęcie, nawet głównie nie na sprzęcie. Nie chcę się dalej wymądrzać, bo nart turowych i  butów dla tychże nigdy nie miałem na nogach. Gdybym miał, to  byłoby by mi czasem łatwiej podchodzić, a tak ratowało mnie jedynie rozpinanie butów narciarskich.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś przeoczyłem Twój wpis,

 

tzn prawie kazda f-ma ma w ofercie buty zjazdowo-freeride'owe (Panthera, niektore BD etc). jest to moda, niektorzy lubia to,ze sa zwykle nieco lzejsze…….. ale, jak Mitek usilowal przekazac,  dobre buty zjazdowe ( z odchyleniem w srtone free albo nie) sa podstawa...

Ja post Mitka odczytałem inaczej, Na trasę budy zjazdowe, poza trasę budy freeride`owe. 

A ja pytam o buty, które mają możliwość zmiany regulacji z butów zjazdowych na poza trasowe, podałem konkretny model o jakich mowa w pierwszym poście. I chcę się dowiedzieć co o tym sądzicie. Czy to co pisze producent o tych butach to czysty marketing, czy też może nie. Kiedyś dużo osób mówiło, że marketingiem też jest  zastosowanie w butach zjazdowych "skywalk" (czy jaokś tak), bo przecież jak "odpuściło" się cholewkę to dalej w butach nie można chodzić jak w kapciach. Ale jak ktoś jeździ sporo orczykiem (a u nas w Polsce trochę ich jest, zresztą nie tylko w Polsce) to ten gadżet szybko się docenia i działa (w swoich obecnych butach mam to rozwiązanie i jak dla mnie jest świetne)

Ps. to że buty muszą być dobrze dobrane, nie musicie pisać , o tym wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś przeoczyłem Twój wpis,

 

Ja post Mitka odczytałem inaczej, Na trasę budy zjazdowe, poza trasę budy freeride`owe. 

A ja pytam o buty, które mają możliwość zmiany regulacji z butów zjazdowych na poza trasowe, podałem konkretny model o jakich mowa w pierwszym poście. I chcę się dowiedzieć co o tym sądzicie. Czy to co pisze producent o tych butach to czysty marketing, czy też może nie. Kiedyś dużo osób mówiło, że marketingiem też jest  zastosowanie w butach zjazdowych "skywalk" (czy jaokś tak), bo przecież jak "odpuściło" się cholewkę to dalej w butach nie można chodzić jak w kapciach. Ale jak ktoś jeździ sporo orczykiem (a u nas w Polsce trochę ich jest, zresztą nie tylko w Polsce) to ten gadżet szybko się docenia i działa (w swoich obecnych butach mam to rozwiązanie i jak dla mnie jest świetne)

Ps. to że buty muszą być dobrze dobrane, nie musicie pisać , o tym wiem.

czy  Ty naprawde nie chwyciles ironii w Mitka wypowiedzi????

Pamflet na marketing do oglupiania???

 

WALK MODE - no jezlei na tym sie koncentrujesz, to ja z kolei wymiekam :)

Powtarzam jeszcze raz - na Twoim etapie, niewazne, jakie buty wybierzesz -wazne jak sztywne (jezlei lubisz sztywne) i odpowiednim last (szerokosc w ogolnym zarysue).

czy to beda buty typowo zjazdowe, czy reklamowane jako free  - nie ma to znaczenia.

OSOBISCIE  robie skinning ("foczenie?")  w wiazaniac AT, uzywajac mocih 130 tecnica - jedyna rzecz, jaka robie , to rozpinam klamry do podchodzenia, jak to mi ktos madry doradzil - najdluzej podchodzilem 5 - 5,5 h........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy  Ty naprawde nie chwyciles ironii w Mitka wypowiedzi????

Pamflet na marketing do oglupiania???

 

WALK MODE - no jezlei na tym sie koncentrujesz, to ja z kolei wymiekam :)

Powtarzam jeszcze raz - na Twoim etapie, niewazne, jakie buty wybierzesz -wazne jak sztywne (jezlei lubisz sztywne) i odpowiednim last (szerokosc w ogolnym zarysue).

czy to beda buty typowo zjazdowe, czy reklamowane jako free  - nie ma to znaczenia.

OSOBISCIE  robie skinning ("foczenie?")  w wiazaniac AT, uzywajac mocih 130 tecnica - jedyna rzecz, jaka robie , to rozpinam klamry do podchodzenia, jak to mi ktos madry doradzil - najdluzej podchodzilem 5 - 5,5 h........

Dlatego nie lubię rozmawiać na forum... Człowiek co innego ma na myśli, co innego odbierze czytający i na końcu co innego pomyśli i ten co zadawał pytanie i ten co odpowiadał. 

Ps. nie koncentruje się na walk mode, tylko podałem przykład

A z butami zrobię, tak jak mówicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś przeoczyłem Twój wpis,

 

Ja post Mitka odczytałem inaczej, Na trasę budy zjazdowe, poza trasę budy freeride`owe. 

A ja pytam o buty, które mają możliwość zmiany regulacji z butów zjazdowych na poza trasowe, podałem konkretny model o jakich mowa w pierwszym poście. I chcę się dowiedzieć co o tym sądzicie. Czy to co pisze producent o tych butach to czysty marketing, czy też może nie. Kiedyś dużo osób mówiło, że marketingiem też jest  zastosowanie w butach zjazdowych "skywalk" (czy jaokś tak), bo przecież jak "odpuściło" się cholewkę to dalej w butach nie można chodzić jak w kapciach. Ale jak ktoś jeździ sporo orczykiem (a u nas w Polsce trochę ich jest, zresztą nie tylko w Polsce) to ten gadżet szybko się docenia i działa (w swoich obecnych butach mam to rozwiązanie i jak dla mnie jest świetne)

Ps. to że buty muszą być dobrze dobrane, nie musicie pisać , o tym wiem.

Cześć

Nie rozumiem tego o orczykach? W czym ma pomagać jakiś skywalk na orczykach??

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego nie lubię rozmawiać na forum... Człowiek co innego ma na myśli, co innego odbierze czytający i na końcu co innego pomyśli i ten co zadawał pytanie i ten co odpowiadał. 

Ps. nie koncentruje się na walk mode, tylko podałem przykład

 

 

Jest ogolne parcie na pisanie nawet bez metorycznego przygotowania.

Podales przyklad butow freeride bardzo wysokiej jakosci. Takie buty posiadaja w sobie wysoka jakosc butow zjazdowych.

Nastepnie schodzisz do poziomu "odpuszczenia" cholewki dla wygodniejszego chodzenia i jazdy orczykiem.

Ja nie mam w tym temacie nic wiecej do napisania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 W czym ma pomagać jakiś skywalk na orczykach??

 

hmm ... w niczym

to taki pstryczek, który w niczym nie pomaga (pewnie i nie utrudnia)

ale skoro jest , to trzeba nim pstryknąć ... wszak za ten gadżet się zapłaciło

... no i oczywiście trzeba do tego dopisać , choć ciut ideologii

durnej bo durnej ... ale zawsze można przez chwile być 'fachowcem'

 

j.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, czy ktoś coś jeszcze doda? Jeszcze są jacyś fachowcy, obeznani i przygotowani meretorycznie w temacie?skiforumow jury już się wypowiedzialo. Tym , którzy chcieli pomóc podziekowalem. Pozostali starym zwyczajem forum-zjechać i ośmieszyć mlokosa. No ja też pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdzieś przeoczyłem Twój wpis,

 

Ja post Mitka odczytałem inaczej, Na trasę budy zjazdowe, poza trasę budy freeride`owe. 

A ja pytam o buty, które mają możliwość zmiany regulacji z butów zjazdowych na poza trasowe, podałem konkretny model o jakich mowa w pierwszym poście. I chcę się dowiedzieć co o tym sądzicie. Czy to co pisze producent o tych butach to czysty marketing, czy też może nie. Kiedyś dużo osób mówiło, że marketingiem też jest  zastosowanie w butach zjazdowych "skywalk" (czy jaokś tak), bo przecież jak "odpuściło" się cholewkę to dalej w butach nie można chodzić jak w kapciach. Ale jak ktoś jeździ sporo orczykiem (a u nas w Polsce trochę ich jest, zresztą nie tylko w Polsce) to ten gadżet szybko się docenia i działa (w swoich obecnych butach mam to rozwiązanie i jak dla mnie jest świetne)

Ps. to że buty muszą być dobrze dobrane, nie musicie pisać , o tym wiem.

Cześć

Nie no wygłupiałem się ewidentnie. Mam buty dedykowane jako najwyższej klasy freeridowe ( wcale się nie wygłupiam w tym momencie - tak powiedział mi darczyńca i w 100% mu ufam) od paru sezonów. Dostałem je od polskiego przedstawiciela Rossignola. Buty są pancerne, bardzo twarde i wąskie. Nie mają indexu flexu ale oceniam go na typowo sportowy,

Mają jedna bardzo dużą wadę - są ciężkie. Nie mają żadnych bajerów za to zapewniają bardzo dobrą kontrole nad nartą.

Korzystam a nich przemiennie z moimi odwiecznymi Rossignolami KX ale nie ma znaczenia, które mam na nogach gdy jadę obok trasy.

Nie wiem nadal o co chodzi z tym skywalk i orczykami - powiedz cios więcej proszę? Na mój rozum i niewielkie doświadczenie but freeridowy musi być raczej pancerny i trzymać bardzo dokładnie bo siły w jeździe często występują większe, sporo się używa technik siłowych, oporów a tu każde "luzy" czy zbędne mogące zepsuć się bajery wydają się niebezpieczne.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Bzdura. Każdy kto chce zacząć jazdę, nawet obok trasy nie powinien tego robić bez specjalnych butów, nart, i przynajmniej odzieży dedykowanej do freeridu. To podstawa. Oczywiście zamienniki trasowe należy zostawić na granicy wyoranej przez ratrak. Niedługo pojawią się wzdłuż tras specjalne przechowalnie. Pierwsza z tego co wiem powstanie w połowie Górki Szczęśliwickiej tam gdzie kiedyś parkował ratrak i czasami jest nie ratrakowany kawałek około 20 m2, jak nawieje z armatek. Mam do odsprzedania karnet tygodniowy na szafkę z nr 2 na tydzień za 30.00 pln - OKAZJA! - tylko dla forumowiczów. Pozdrowienia

Mitek, zapomniałeś jeszcze, że buty takie są niezbędne do przejścia od wyciagu na parking do samochodu. Wtedy przydaje się ich waga i możliwość przełączenia w tryb "walk". Przy niektórych wyciągach na dole stoją tez budki z nartami z wiązaniami skiturowymi z wiązaniami kłowymi. Można tam zostawić swoje narty na noc , założyć skiturówki i podejść do samochodu zaparkowanego gdzieś dalej. pozdrawiam

OSOBISCIE robie skinning ("foczenie?") w wiazaniac AT, uzywajac mocih 130 tecnica - jedyna rzecz, jaka robie , to rozpinam klamry do podchodzenia, jak to mi ktos madry doradzil - najdluzej podchodzilem 5 - 5,5 h........

Mam zwykłe buty narciarskie, stare Salomony z opcją walk. Po przełączeniu i poluzowaniu klamr niewiele różnią się od skiturowych, łącznie z wagą. Nie polecam opcji walk na orczyku - próba odchylenia się do tyłu w czasie jazdy powoduje wypchnięcie narty do przodu, bo nie ma blokady. Najdłuższe podejście: z Kuźnic, Goryczkową na Beskid, bez skiturów. Nie pasują do wiązań kłowych.

Użytkownik jark edytował ten post 14 grudzień 2015 - 18:26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jako, że przymierzam się do zmiany butów, to ostatnio wpadły mi w "łapy" budy do free, a konkretnie Fischer Ranger Vacuum model 2014/2015

Zastanawia mnie jedna rzecz, jakie konkretnie są różnice między butami zjazdowymi a freeride.

Jak ze sztywnością takich butów na trasach przygotowanych i ewentualną kompatybilnością z wiązaniami dla nart trasowych. 

Nigdy nie jeździłem poza trasowo, ale mam ochotę zacząć i pomyślałem, że może kupić buty do freeride, które wykorzystam  "tu" i "tu"

Ale umówmy się, moja jazda poza trasowa, to raczej nie będą jakieś dzikie harce ;)

 

Z góry dzięki  za sugestie i opinie, tych którzy użytkowali i jedne i drugie ;)

A zamierzasz tylko zjeżdżać? czy także podchodzić? bo jeżeli tylko zjeżdżać to chyba nie będzie za wielkiej różnicy ;-). Więc możesz spokojnie jeździć przytrasowo w zjazdówkach, ogólnie masz:

- buty race'owe (ważą od 500g-750g) - 99% podejście 1% zjazd :P zjeżdżający wyglądają jakby mieli się zaraz przewrócić... ale o dziwo tego nie robią i w stylu akrobatycznym pokonują stoki o nachyleniu nawet 45-50st :)
- skiturowe (ważą od 1kg - 1,4kg) - 50% podejście 50% zjazd czyli buty do turystyki narciarskiej ;)
- freetourowe (ważą ok 1,3kg - 1,7kg) - 30% podejście 70% zjazd, buty już sztywniejsze, wyższe, niektórzy potrafią w nich robić nawet 12h tury :P
- freeridowe (1,7kg - 2,5kg) - 5% podejście 95% zjazd :P prawie niczym nie różnią się od zjazdówek, czasami mają opcję "walk" która najczęściej za wiele nie daje chybaże producent wymyślił jakiś swój własny ciekawy patent, dodatkowo mogą mieć wymienną podeszwę tz. normalnie są alpine DIN jak w zjazdówkach ale masz możliwość wymiany na alpine tour.

Sam na początku targałem zjazdówki przytroczone do plecaka, a szedłem w butach trekkingowych (i to nie było 30lat temu tylko 3-4 :-P) nawet 2 razy byłem na takich turach w Tatrach :-P, potem był etap chodzenia w butach zjazdowych z rozpiętymi klamrami + wiązaniami tourowymi, teraz chodzę w sprzęcie skiturowym na TLT i miło wspominam stare (no w sumie nie tak bardzo) czasy... jaki ja głupi byłem :P nie mówiąc już o nabawieniu się np. kontuzji pachwiny :D (no ale sprzęt ważył 13kg co przy mojej wadze 62kg trochę za dużo było :-P)
 

Mam zwykłe buty narciarskie, stare Salomony z opcją walk. Po przełączeniu i poluzowaniu klamr niewiele różnią się od skiturowych, łącznie z wagą. Nie polecam opcji walk na orczyku - próba odchylenia się do tyłu w czasie jazdy powoduje wypchnięcie narty do przodu, bo nie ma blokady.

Najdłuższe podejście: z Kuźnic, Goryczkową na Beskid, bez skiturów.
Nie pasują do wiązań kłowych.

Rozumiem, że Twoje stare Salomony ważą ok 1-1,2kg, mają podeszwę tourową na Vibramie, możliwość założenia raków, w botkach możesz spacerować po schronisku, a ruch kostki podczas chodzenia ma ok. 60-75st? ;)

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że Twoje stare Salomony ważą ok 1-1,2kg, mają podeszwę tourową na Vibramie, możliwość założenia raków, w botkach możesz spacerować po schronisku, a ruch kostki podczas chodzenia ma ok. 60-75st? ;)

Pozdrawiam

Tomek

 

Mierzyłem na oko w ręku klika par niewyczynowych butów skiturowych to nie wyczułem różnicy wagowej.

Ruch kostki przy poluzowanych klamrach i trybie walk jest dla mnie wystarczający, za to po zapięciu buty są twardsze co pomaga.

Raków jeszcze nie zakładałem.

Noclegów w schroniskach nie planowałem - najwyżej wezmę kapcie :) (bardziej by mnie interesował śpiwór zintegrowany z materacem, ale to ze dwie firmy robią w Kanadzie)

 

Na moim etapie są wystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłem na oko w ręku klika par niewyczynowych butów skiturowych to nie wyczułem różnicy wagowej.

Ruch kostki przy poluzowanych klamrach i trybie walk jest dla mnie wystarczający, za to po zapięciu buty są twardsze co pomaga.

Raków jeszcze nie zakładałem.

Noclegów w schroniskach nie planowałem - najwyżej wezmę kapcie :) (bardziej by mnie interesował śpiwór zintegrowany z materacem, ale to ze dwie firmy robią w Kanadzie)

Aaaa czyli wychodzi, że to bardziej odczucia niż fakty ;) no ok teraz rozumiem :)

 

Na moim etapie są wystarczające.

Otóż to ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zamierzasz tylko zjeżdżać? czy także podchodzić? bo jeżeli tylko zjeżdżać to chyba nie będzie za wielkiej różnicy ;-). Więc możesz spokojnie jeździć przytrasowo w zjazdówkach, ogólnie masz:

- buty race'owe (ważą od 500g-750g) - 99% podejście 1% zjazd :P zjeżdżający wyglądają jakby mieli się zaraz przewrócić... ale o dziwo tego nie robią i w stylu akrobatycznym pokonują stoki o nachyleniu nawet 45-50st :)
- skiturowe (ważą od 1kg - 1,4kg) - 50% podejście 50% zjazd czyli buty do turystyki narciarskiej ;)
- freetourowe (ważą ok 1,3kg - 1,7kg) - 30% podejście 70% zjazd, buty już sztywniejsze, wyższe, niektórzy potrafią w nich robić nawet 12h tury :P
- freeridowe (1,7kg - 2,5kg) - 5% podejście 95% zjazd :P prawie niczym nie różnią się od zjazdówek, czasami mają opcję "walk" która najczęściej za wiele nie daje chybaże producent wymyślił jakiś swój własny ciekawy patent, dodatkowo mogą mieć wymienną podeszwę tz. normalnie są alpine DIN jak w zjazdówkach ale masz możliwość wymiany na alpine tour.

Sam na początku targałem zjazdówki przytroczone do plecaka, a szedłem w butach trekkingowych (i to nie było 30lat temu tylko 3-4 :-P) nawet 2 razy byłem na takich turach w Tatrach :-P, potem był etap chodzenia w butach zjazdowych z rozpiętymi klamrami + wiązaniami tourowymi, teraz chodzę w sprzęcie skiturowym na TLT i miło wspominam stare (no w sumie nie tak bardzo) czasy... jaki ja głupi byłem :P nie mówiąc już o nabawieniu się np. kontuzji pachwiny :D (no ale sprzęt ważył 13kg co przy mojej wadze 62kg trochę za dużo było :-P)
 

Rozumiem, że Twoje stare Salomony ważą ok 1-1,2kg, mają podeszwę tourową na Vibramie, możliwość założenia raków, w botkach możesz spacerować po schronisku, a ruch kostki podczas chodzenia ma ok. 60-75st? ;)

Pozdrawiam

Tomek

Cześć

Chodzenie w butach z rozpiętymi klamrami jest przedziwnym etapem.

Natomiast dziesiątki razy [podchodziłem do Goryczkowej w narciarskich a i niejeden raz na szczyt i nie było tragedii nawet przy wietrze kładącym poziomo kijek.

Oczywiście skitour to co innego ale Twój wykład wydaje się zbędny lub prowokujący...

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Chodzenie w butach z rozpiętymi klamrami jest przedziwnym etapem.

Natomiast dziesiątki razy [podchodziłem do Goryczkowej w narciarskich a i niejeden raz na szczyt i nie było tragedii nawet przy wietrze kładącym poziomo kijek.

Oczywiście skitour to co innego ale Twój wykład wydaje się zbędny lub prowokujący...

Pozdrowienia

Mitku myślę, że bardziej zbędne i prowokujące było kilka innych postów w tym temacie ;)
A mój post (czy jak Ty go nazywasz "wykład") skierowany jest bardziej do Waldi_l i pozostawie to jemu do oceny.

 

Pozdrawiam ;)
Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...