Skocz do zawartości

Śmig


PEEM

Rekomendowane odpowiedzi

(...)
Nie słyszałem o definicji z takim zastrzeżeniem. Podejrzewam, że to Twój osobisty wkład w teorię narciarską. Ale oczywiście mogę się mylić, nie znam olbrzymiej większości definicji śmigu. Dla mnie zastrzeżenie absurdalne - pojedź bardzo krótki, cięty skręt na nartach DH. A najlepiej na tępych.

Ja nawet na ostrych gigantowych nie pojadę bo jestem cieniasem, ale myślałem, że śmig można pojechać na wszystkich nartach. Przynajmniej tak nawet w tym wątku przeczytałem, że narty nieważne tylko technika. 
 

A niby dlaczego??? Brak jakiegokolwiek uzasadnienia dla ograniczania typu odciążenia.

A czy widziałeś gdzieś jakikolwiek film instruktorski podpisany jako śmig albo Kurzschwung gdzie jest WN ? Naprawdę chciałem coś takiego znaleźć.
 

A możesz napisać, dlaczego to nie jest śmig? Konkretnie, co ten przejazd dyskwalifikuje, że nie można go nazwać śmigiem.
Bo przecież nie nazwa. Skoro Amerykanie, Kanadyjczycy, Australijczycy, Nowozelandczycy, Anglicy...nie znają tej nazwy, to ma tej podstawie możemy o każdym przejeździe napisać - to nie śmig! A nawet spokojnie zlikwidować to określenie w j. polskim.

Moim zdaniem, krótki skręt cięty jest określeniem szerszym. Oprócz śmigu obejmuje także krótkie skręty cięte pojedyncze, wykonywane w różnym rytmie czy przedzielone krótką jazdą w skos stoku.....

Bo w ten sposób każdy krótki skręt można nazwać śmigiem, np śmig złożony z serii 3 skrętów.

Wertikal w SL też będzie śmigiem.

(...)

Zresztą, o ile czegoś nie pomyliłem, to także według PZN śmig do którego trzeba dążyć to śmig cięty i z odciążeniem WN... Może koledzy instruktorzy mnie poprawią lub to potwierdzą.

Tego nie wiem, ale na filmach SITN taki śmig nie występuje.
 

Na zakończenie. Jak chcesz zobaczyć śmig cięty na nartach gigantowych r-20 (mastery), to zapraszam do oglądania. Od 1 min 09 sek do 1 min 19 sek i od 1 min 38 sek do 1 min 48 sek.
Miłego oglądania.
Tadek

Nie wiem o który film chodzi, chyba nie załączyłeś.
 
 

(..)
Natomiast nie będę pozostawiał bez odpowiedzi mniej lub bardziej zawoalowanych zarzutów, że piszę bzdury...

A tego to ja nie napisałem, że piszesz bzdury, nawet w najbardziej zawoalowany sposób. 

Jakbyś nie zauważył, to powołałem się na Wasze posty jako na takich co się znają, że w śmigu jest NW i że nie pasuje to do muld...

Proponuję obejrzeć film który podlinkował Radcom w tym poście
http://www.skiforum....e-6#entry524563
i te
https://youtu.be/UWhNbuf6ZDg?t=504


i poszukać 2 fazy skrętu i odpowiedzieć sobie czy faza 2 w ogóle występuje w śmigu.

Na filmach jam session V. Malfatto pracowicie parę razy rysował fazy więc można podejrzeć
np. tu
https://youtu.be/bTVp2d7uIJM?t=88
W razie wątpliwości można jeszcze doczytać tu
http://www.youcanski.../inside_ski.htm
cytuję
"I always discuss the role of the inside ski in relation to where it is used in a turn. I usually divide an arc of a turn into three hypothetical phases:
Phase-I - above the fall line
Phase-II - in the fall line
Phase-III - after the fall line"

To właśnie odróżnia śmig od krótkiego skrętu i dlatego śmig nie może być cięty.

 

A teraz można wrócić do licytacji czy stok Mitka ma 40 stopni czy 39 i kto czym po Harakiri jechał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 339
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tak żeby nie rozbijać wiecie czego na wiecie co to moja skromna propozycja jest taka: ustalmy w ramach kompromisu najbardziej stromą ściankę w Polsce umówmy się w określonym terminie i praktycznie w ramach wymiany doświadczeń, niezależnie od posiadanych umiejętności zweryfikujmy wiedzę na temat śmigu. Oczywiście gościem honorowym był by Peem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Z postów wynika że niektórzy z Was tam jeździli (Harakiri). Wygląda b. groźnie. Czy na stoku o takim nachyleniu jaki tam jest możliwa jest jazda śmigiem? Jeśli tak to przy jakim stopniu zaawansowania narciarskiego (np. w skali forum)?

                                                                                 Pozdrawiam

Tam jest jedno miejsce b. strome, kilka metrów. Ja nie przejechałem tego śmigiem tylko drapałem ile sił w nogach. Widziałem natomiast takiego co jechał czymś co uważam za śmig i to jest użytkownik tego forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby nie rozbijać wiecie czego na wiecie co to moja skromna propozycja jest taka: ustalmy w ramach kompromisu najbardziej stromą ściankę w Polsce umówmy się w określonym terminie i praktycznie w ramach wymiany doświadczeń, niezależnie od posiadanych umiejętności zweryfikujmy wiedzę na temat śmigu. Oczywiście gościem honorowym był by Peem.

Cześć

Choć być może dyskusja na temat definicji śmigu i co jest śmigiem a co nie wydaje się nie na miejscu to jednak wystarczy na przykład przeczytać co o śmigu pisze Wikipedia i już się wyjaśnie dlaczego wiekszość ma o definicji śmigu pojęcie mierne.

Śmig jest ściśle zdefiniowany i jest to seria, krótkich skrętów rytmicznych skrętów wykonywana w linii spadku stoku. I koniec. Być może nie jest to definicja kompletna i pozwala na różne interpretacje ja jednak uważam, ze jest pełna.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tu jest najbardziej stroma trasa

 

A Harakiri jest stroma w jednym miejscu, problem z nią taki, że bardzo twarda.

... ta akurat nie jest taka stroma

natomiast problemem na niej jest co innego ... położona jest w lesie

i bardzo szybko (na tym właśnie kawałku) jest ciężki, ziarnisty śnieg plus ogromne odsypy

fakt ... śmig to tam najlepsza technika zjazdu

 

 


 

Cześć

To ja zapytam inaczej: Jaką inną technika tam jechać?
Pozdrowienia

tam akurat można inną ... na krechę

ta ścianka jest bardzo krótka , reszta to długi dojazd i jeszcze dłuższy padak

... ścianka jest betonowa, bo każdy chce ją zaliczyć , bez względu na umiejętności

więc większość się tam porostu zsuwa ...

 

... jechałem tam kilka razy

w tym smigiem ... i fakt- jak napisał Fred

nogi na tym kawałku trzeba mieć stalowe

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem nie byłem, piszą, że 46 stopni.

Harakiri faktycznie można pokonać na krechę

 

Na dole tej strony

http://www.snowplaza...chwarzen-piste/

jest lista najbardziej stromych odcinków w Austrii.

 

Ciekawy jest ten wpis

Langer Zug: Gefälle bis 142 Prozent, 4.700 Meter lang, Skiroute, im Skigebiet Lech-Zürs - See more at: http://www.snowplaza...h.WWnNAmfh.dpuf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Śmig jest ściśle zdefiniowany i jest to seria, krótkich skrętów rytmicznych skrętów wykonywana w linii spadku stoku. I koniec. Być może nie jest to definicja kompletna i pozwala na różne interpretacje ja jednak uważam, ze jest pełna.

Pozdrowienia

Niby tak ,ale żeby definicja nie stała w sprzeczności z czasownikiem "śmigać" ,który wg.słownika znaczy "szybko przemieszczać, się przelatywać , pędzić",

musi być szybko, inaczej nazwa byłaby bez sensu, czy o kimś kto robi rytmiczne powolne obsuwy powiemy, że śmiga :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ,ale żeby definicja nie stała w sprzeczności z czasownikiem "śmigać" ,który wg.słownika znaczy "szybko przemieszczać, się przelatywać , pędzić",

musi być szybko inaczej nazwa byłaby bez sensu, czy o kimś kto robi rytmiczne powolne obsuwy powiemy, że śmiga :D ?

Cześć

Nie wiem czy śmiganie jest od śmigu czy odwrotnie w każdym razie to że śmig na być szybki jest chyba pomyłką. Śmig na być skuteczny i kontrolowany a nie szybki - to nie jest jego cecha.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Nie wiem czy śmiganie jest od śmigu czy odwrotnie w każdym razie to że śmig na być szybki jest chyba pomyłką. Śmig na być skuteczny i kontrolowany a nie szybki - to nie jest jego cecha.

Pozdrowienia

Co jest od czego nie ma znaczenia,bo wychodzi na to samo.

Można natomiast  zapytać czy "śmig" pochodzi od czasownika "śmigać",moim skromnym zdaniem pochodzi i nie powinien zmieniać  pierwotnego znaczenia

słowa, bo miał właśnie oznaczać "szybkość" , tylko potem to wypaczono.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek pamięta pewnie gościa z Dzikowca zjeżdzającego na ołowkach i robiącego przy tym skrety z czestotliwością ok. 4 Hz.... :-). Czy to był smig? wątpię - bardziej cwiczenia sprawnościowe.....

Tu masz 3 Hz ,  

 4Hz  są w stanie pojechać dzieci (zawodnicy) na relatywnie krótkich nartach.

 

 

 

 

Tu masz tzw "bazowy/hamujący",jednak te 2Hz są:

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zaczęło się rozbijanie ××××××× na atomy.Peem-owi chyba nie o to chodziło. A ja tak z przekory: nie dokończony STOP w prawo a potem nie dokończony w lewo i tak powtarzamy. Może to jest recepta na ścianki bo to co na filmikach to nie obraźcie się plażówka

 

To coś jeszcze dla rozbijaczy na atomy

 

23:15

 

1. prosto

2. pług

3. pług dostawiany

4. zewnetrzna

5. z odciążenia

6. z dociążenia

7. obskoki (nie wyszły na płaskim)

8. wewnętrzna 

9. odchylenie do tyłu

10. gigant

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta definicja mi pasuje. :)

 

"Śmig - skręt ten polega na krótkich, szybkich i rytmicznych skrętach, które mają na celu kontrolę prędkości. Każdy skręt powinien być dynamicznie wykonany poprzez przekrawędziowanie nart i lekkie zepchnięcie tyłów nart."

Dodałbym jeszcze, że technika powstała w czasach, gdy postawienie narty na krawędzi, nie inicjowało skrętu. Stąd właśnie bardzo dynamiczne przejścia przez linię spadku, tak by narta nie weszła w pełen ześlizg. I to jest kwintesencja śmigu. Niestety, nie wszyscy mogą tego doświadczyć...

 

Pozdrawiam, radcom 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym jeszcze, że technika powstała w czasach, gdy postawienie narty na krawędzi, nie inicjowało skrętu. Stąd właśnie bardzo dynamiczne przejścia przez linię spadku, tak by narta nie weszła w pełen ześlizg. I to jest kwintesencja śmigu. Niestety, nie wszyscy mogą tego doświadczyć...

 

Pozdrawiam, radcom 

Witam , piękny śmig klasyczny , tylko czy na taliowanych nartach tak można jeździć? I wydaje mi się że w śmigu klasycznym można będzie sobie poradzić z każda górką nawet Harakiri . Sporo rzeczy się dowiedziałem . Może faktycznie dobry pomysł żeby się spotkać i omówić techniki śmigu na stoku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Choć być może dyskusja na temat definicji śmigu i co jest śmigiem a co nie wydaje się nie na miejscu to jednak wystarczy na przykład przeczytać co o śmigu pisze Wikipedia i już się wyjaśnie dlaczego wiekszość ma o definicji śmigu pojęcie mierne.

Śmig jest ściśle zdefiniowany i jest to seria, krótkich skrętów rytmicznych skrętów wykonywana w linii spadku stoku. I koniec. Być może nie jest to definicja kompletna i pozwala na różne interpretacje ja jednak uważam, ze jest pełna.

Pozdrowienia

Mój post nr 26 w tej dyskusji. Pełna zgoda. Jak przyjdzie mi wena to przedstawię swoją historię śmigu. Dzisiaj już nie za bardzo mogę bo mi się kwaśnica na piecu przypala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się ta definicja śmigu z wiki kojarzy z tą znaną definicją konia

https://pl.wikiquote...st,_każdy_widzi

 

W myśl tej definicji śmigu to jest śmig, włoski

a to cały wachlarz śmigu tym razem koreańskiego 

a, tu wielonarodowy śmig

Na koniec jazda kandydatów na poziom Landes 1 (2 stopień austriackiego wtajemniczenia)

https://youtu.be/NwXwS9wj6GA?t=210

 

 

Film z Anastazją Cigollą ("Śmig pięknie wykonany" z tego postu http://www.skiforum....9#entry524738 )pochodzi z filmu dołączonego do książki Szczęsnego.

Tu jest jeszcze inny fragment z filmu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...