Skocz do zawartości

Śmig


PEEM

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Maciek jak już piszesz to nie myl procentów ze stopniami bo post traci na wartości w ogóle.

Pozdrowienia

Zdecydowanie nie mylę procentów ze stopniami, Jeśli możesz wskazać  na mapie miejsce, gdzie mamy te spadki 37 stopni tj 75 % spadku to wskaż je proszę, bo Twój post traci na wartości i w ogóle. Rozumiem, że mówimy o spadku na drodze 30-50 metrów a nie jakimś uskoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 339
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zdecydowanie nie mylę procentów ze stopniami, Jeśli możesz wskazać  na mapie miejsce, gdzie mamy te spadki 37 stopni tj 75 % spadku to wskaż je proszę, bo Twój post traci na wartości i w ogóle. Rozumiem, że mówimy o spadku na drodze 30-50 metrów a nie jakimś uskoku.

Cześć

Rozumiem, że jeździłeś na Harakiri i skonfrontowałeś swoje wyliczenia z praktyką.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie oficjalne i bezstronne dane są na mapie. Wysokość odległość itd.

Polecam Google Earth są tam wysokości i fajne narzędzie w postaci miarki do pomiaru odległości. Tak na szybko Harakiri: sprawdziłem odcinki 50-100m i mają spadek do 37 %.

Nie jeździłem tam i nie wiem gdzie szukać tych ekstremalnych spadków.

Spory na temat tego gdzie jest jaki spadek nie maja sensu w sytuacji powszechnej dostępności do mapy.

 

Zdecydowanie nie mylę procentów ze stopniami, Jeśli możesz wskazać  na mapie miejsce, gdzie mamy te spadki 37 stopni tj 75 % spadku to wskaż je proszę, bo Twój post traci na wartości i w ogóle. Rozumiem, że mówimy o spadku na drodze 30-50 metrów a nie jakimś uskoku.

 

Jeszcze raz: https://en.wikipedia...des_degrees.svg popatrz naocznie jaki jest spadek 37 procent i zastanów się czy to może być na Harakiri. 37% to łagodny stok. Tyle n/t dokładnych pomiarów z Google'a

 

Swego czasu mierzyłem inklinometrem halę w Druskiennikach. Wyszło ok 18-19 stopni, czyli ok. 35%. A hala to łagodny stok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie oficjalne i bezstronne dane są na mapie. Wysokość odległość itd.

Polecam Google Earth są tam wysokości i fajne narzędzie w postaci miarki do pomiaru odległości. Tak na szybko Harakiri: sprawdziłem odcinki 50-100m i mają spadek do 37 %.

Nie jeździłem tam i nie wiem gdzie szukać tych ekstremalnych spadków.

Spory na temat tego gdzie jest jaki spadek nie maja sensu w sytuacji powszechnej dostępności do mapy.

czyli Harakiri to bardzo łatwa czerwona trasa. Nie pomyślałeś, że skoro tak wychodzi, to znaczy, że Google zupełnie nie nadaje się do takich obliczeń?

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze raz: https://en.wikipedia...des_degrees.svg popatrz naocznie jaki jest spadek 37 procent i zastanów się czy to może być na Harakiri. 37% to łagodny stok. Tyle n/t dokładnych pomiarów z Google'a

 

Swego czasu mierzyłem inklinometrem halę w Druskiennikach. Wyszło ok 18-19 stopni, czyli ok. 35%. A hala to łagodny stok

Nie twierdzę, że nie ma tam spadku 78 % czyli 38 stopni, tylko nie wiem gdzie, na jakim odcinku. Na tych odcinkach, które pomierzyłem na mapie mierzyłem wzdłuż wyciągu, wyszły mniejsze spadki.

Hala w Druskiennikach ma spadek 66m, długość trasy 460 m, czyli 14% średnio, wg informacji z tz strony: nachylenie stoku do 25 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Rozumiem, że jeździłeś na Harakiri i skonfrontowałeś swoje wyliczenia z praktyką.

Pozdrowienia

Źle rozumiesz, w pierwszym poście napisałem:

Nie jeździłem tam i nie wiem gdzie szukać tych ekstremalnych spadków.

Przedstawiłem sposób na sprawdzenie spadku wybranego odcinak na mapie do określenia spadku terenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hala w Druskiennikach ma spadek 66m, długość trasy 460 m, czyli 14% średnio, wg informacji z tz strony: nachylenie stoku do 25 %.

 

Jak widać, mojemu "ręcznemu inklinometrowi" daleko do doskonałości  ;) . Tam są wypłaszczenia, mierzyłem te najbardziej strome odcinki. Zastanawiam się, czy te 460m to długość trasy czy całej hali, bo jest tam sporo płaskiego, co może zaniżać znacznie średnią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli Harakiri to bardzo łatwa czerwona trasa. Nie pomyślałeś, że skoro tak wychodzi, to znaczy, że Googl zupełnie nie nadaje się do takich obliczeń?

Tadek

Nie nie pomyślałem tak, nie potrafię tylko wyznaczyć odpowiedniego odcinka na mapie, bo nie znam tej trasy. Znalazłem spadki 37%

średni spadek 37% to jest trasa czarna, bardzo czarna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle rozumiesz, w pierwszym poście napisałem:

Nie jeździłem tam i nie wiem gdzie szukać tych ekstremalnych spadków.

Przedstawiłem sposób na sprawdzenie spadku wybranego odcinak na mapie do określenia spadku terenu.

Cześć

Tak się składa, że jestem z wykształcenia geologiem a do tego kolekcjonuje mapy więc nie mam problemu z podstawami. Masz rację Macku, że takie wyliczenie jest dość wierne z zastrzeżeniem, że mamy mapę - czyli dobrą mapę topograficzną.

Harakiriti do relatywnie stroma trasa i nie ma krótkim odcinku - myślę, że mamy tam do czynienia ze spadkiem rzędu ponad 30 stopni na dłuższym niż 100 czy nawet 200 metrów stoku.

Pozdrowienia serdeczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać, mojemu "ręcznemu inklinometrowi" daleko do doskonałości  ;) . Tam są wypłaszczenia, mierzyłem te najbardziej strome odcinki. Zastanawiam się, czy te 460m to długość trasy czy całej hali, bo jest tam sporo płaskiego, co może zaniżać znacznie średnią

460m to hala. Nie byłem, nie mierzyłem, przeczytałem na stronie.

wg mapy hala ma ok 425m długości  otaczający ją teren 26 m spadku.W środku wybudowano schody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie pomyślałem tak, nie potrafię tylko wyznaczyć odpowiedniego odcinka na mapie, bo nie znam tej trasy. Znalazłem spadki 37%

średni spadek 37% to jest trasa czarna, bardzo czarna.

To się zdecyduj, czy mierzyłeś średni spadek, czy na najbardziej stromych odcinkach dł. 50-100 m?

Czerwona trasa może mieć odcinki do 40% czyli do 22 stopni.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem, ze piszecie o zjazdach stromiznami a tu okazuje sie, ze chodzi o odmlodzenie dolin w trzeciorzedzie.(podobno jest nowa nazwa na trzeciorzed)

Cześć

Nie. W 2004 roku trzeciorzęd formalnie przestał być oficjalną nazwą okresu a do rangi okresów zostały podniesione wcześniejsze "podokresy" na który się dzielił czyli paleogen i neogen. Zlikwidowano również wtedy czwartorzęd co moim zdaniem było uprawnione. Niestety później powrócono do czwartorzędu nawet go rozszerzając wstecz bo czwartorzędowcy poczuli się bardzo dotknięci. ;)

Pozdrowienia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Pozdrowienia
 

Ok. Z postów wynika że niektórzy z Was tam jeździli (Harakiri). Wygląda b. groźnie. Czy na stoku o takim nachyleniu jaki tam jest możliwa jest jazda śmigiem? Jeśli tak to przy jakim stopniu zaawansowania narciarskiego (np. w skali forum)?

                                                                                 Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Z postów wynika że niektórzy z Was tam jeździli (Harakiri). Wygląda b. groźnie. Czy na stoku o takim nachyleniu jaki tam jest możliwa jest jazda śmigiem? Jeśli tak to przy jakim stopniu zaawansowania narciarskiego (np. w skali forum)?

                                                                                 Pozdrawiam

Cześć

To ja zapytam inaczej: Jaką inną technika tam jechać?
Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

To ja zapytam inaczej: Jaką inną technika tam jechać?
Pozdrowienia

Trawers z zeslizgiem, nawrót z oporu, trawers z girlandami, nawrót...... znam osobiście przynajmniej 2-3 osoby, które  pojechałby w ten sposób... i do tego skutecznie i pewnie. ;)  ;)

(ale chyba nie o taki sposób  chodziło... :-) )

 

 

PopzdrawiamM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

To ja zapytam inaczej: Jaką inną technika tam jechać?
Pozdrowienia

Mitku, nie wiem (staram się nie zadawać podchwytliwych pytań), moją intencją jest się dowiedzieć. Dlatego byłbym wdzięczny za odpowiedź wprost.

 

Pytam dlatego, że kolega Fredo napisał (lub ja tak zrozumiałem), że od pewnej ostrości spadku śmig jest już niemożliwy.

 

                                                                               Pozdrawiam równeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Najfajniejsze jest to, że mogą sobie pisać Achtung a i tak wszyscy wiedzą lepiej.

Pozdrowie

Dziwisz się? Bo ja nie. Nawet popieram... :D

Ułańska Fantazja...

Tekst Wojciech Młynarski.

 

A że nie z każdej mej piosenki
Gorycz wyziera ze zgryzotą,
Więc do Nastazji, mej panienki,
Myśl zwracam, bo mnie wzięła oto

Ułańska fantazja,
co rusza z kopyta i na oślep rwie,
Ułańska fantazja,
która przeszkód nie zna, nie!
Ułańska ochota,
Gdy serce jak trąbka gra (taba taba ta)
Ułańska tęsknota,
By miłować aż do dnia

(Mama się pyta)
"Ach, kto tam? Nastazja?"
"Ach, kot to, pani matko, kot!"
Ułańska fantazja,
Więc ją chwytam, chwytam w lot

Nastazja, małmazja,
Altana i na niebie nów,
Ułańska fantazja,
Jak mnie chwyci, szkoda słów,

Niech tedy morał z tej piosenki
Przez myśli prześwituje płoche,
Że nic nie zdziałasz u panienki
Gdy nie wykrzeszesz chociaż trochę


Ułańskiej fantazji
co rusza z kopyta i na oślep rwie,
Ułańskiej fantazji,
która przeszkód nie zna, nie
Ułańskiej ochoty,
Gdy serce jak trąbka gra (taba taba ta)
Ułańskiej tęsknoty,
By miłować aż do dnia


Niech płynie małmazja,
Niech Amor swój sposobi grot,
Ułańska okazja,
Więc ją chwytaj, chwytaj w lot,

Aż panna kochana,
W ramiona rzuci się raz dwa,
Innego ułana
Co fantazję większą ma.


Innego ułana
Co fantazję większą ma.

 

Kluczowe fragmenty wyboldowałem, bo z doświadczenia forumowego wynika, że kilkanaście linijek tekstu to może być zbyt dużo... :)

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pana Harakiri chciałem serdecznie przeprosić za to, że szukałem Go na mapie trochę z boku. Usiłowałem zlokalizować trasę na podstawie tz. panoramy i to był zły pomysł. Teraz już jestem pewien, gdzie jest Harakiri i jeszcze raz pomierzyłem spadki z mapy Googla. Odcinek wzdłuż barier przeciwlawinowych ma ok. 150 m  i średni spadek na poziomie 80%. Metodę pomiaru spadków na mapie serdecznie polecam, jeśli mierzymy właściwą trasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mitku, nie wiem (staram się nie zadawać podchwytliwych pytań), moją intencją jest się dowiedzieć. Dlatego byłbym wdzięczny za odpowiedź wprost.

Pytam dlatego, że kolega Fredo napisał (lub ja tak zrozumiałem), że od pewnej ostrości spadku śmig jest już niemożliwy.

Pozdrawiam równeż

To zalezy od jezdzca zakladajac, ze Harry maja ostre. Tylko kilku tu piszacych ma taka sile w nogach aby przerzucic pietki nart na druga strone lini spadku, tylko kilku ma wystarczajaca technike do jazdy smigiem na stromiznach. Dodaje, ze to nie sa te same osoby. Ja zjade w sprzyjajacych wsrunkach, po twardym i fragmentach lodowych nie bedzie tej jazdy mozna nazwac smigiem(obsuwy)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...