Skocz do zawartości

Śmig


PEEM

Rekomendowane odpowiedzi

to sie mylisz. nowoczesna technika jazdy po muldach w wydaniu zawodniczym to tzw pancake - nioe ma nic wpsolnego ze smigiem, za wyjatkie rytmu  Nie chce namieszac i nie chce sie klocic, bo nie o to chodzi - ale zobacz na tym filmie:......

 

https://www.youtube....h?v=e6clufY6USY

https://pl.wikipedia.org/wiki/Śmig

Nie to żebym chciał polemizować ale chyba mieści się w definicji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 339
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

(...)

Myślałem o jeździe swobodnej (Koreańczyk w czerwonej kurtce jedzie w sposób zbliżony do jazdy podczas zawodów, ale jego jazda jest bardziej ludzka.... :) ).

Np takiej (od 2 min 03 sek do 2 min 38 sek):

 

(...)

 

Tadek

Oj lepiej użyć tego filmu tych samych Koreańczyków

 

PS.

Nie ma tu śladu NW, a to chyba podstawa śmigu, przynajmniej tak pisane jest w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jazda  smigiem na stromych zboczach jest trudna. Sprawnoscia fizyczna mozna sie wspomoc, podobnie i nartami ale to moze

i najczesciej tak jest, ze nie wystarczy. Im stromiej tym wiecej potrzeba techniki.

Jezeli przed jazda smigiem po stromym masz strach tz. ze sie rozpedzasz a nad tym mozna popracowac.

Po zmuldzonych trasach(czerwonych) nie jezdzi sie smigiem tylko krotkim skretem po muldach, wiec nie dotyczy tematu.

Na poczatek jadac po stromym zboczu, zachowaj sobie bezpieczna predkosc (kazdy z nas taka ma)to jest warunek, nie dynamike ale predkosc.

Zakladajac swoja predkosc jakakolwiek technika trzeba umiec w kazdym momencie sie zatrzymac i do tego sluzy skret stop.

To potrafisz a jezeli masz trudnosci to nad tym pracuj.

Mnie się to podoba, pasuje do mnie idealnie (oczywiście, muldy poza tematem).

Śmig można pojechać chyba na każdej narcie "trasowej"?

Kilka typów nart "trasowych" "przejechałem", i takie mam wrażenie.

Podobno w śmigu sobie radzę (tak 5/10) do poziomu średnich czerwonych - to opinia niezależnych instruktorów (nie związani ze mną finansowo).

Wydaje mi się, że problem w technice i odwadze, nie w nartach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj lepiej użyć tego filmu tych samych Koreańczyków

 

PS.

Nie ma tu śladu NW, a to chyba podstawa śmigu, przynajmniej tak pisane jest w tym wątku.

Cześć

Oczywiście,  że tu nie ma NW bo tu jest wykorzystanie terenu w celu odciążenia i dociążenia nart czyli cały czas to samo świadomość odciążenia i dociążenia.

Jazda śmigiem i jazda po muldach mają sporo wspólnego choć wyglądają zupełnie inaczej. Tym bardziej w wersji sportowej gdzie faza jazdy skrócona jest do minimum aby uzyskać jak najwyższy rytm.

Podstawą w jeździe po muldach jest wyczucie terenu i umiejętność reakcji na teren oraz miękkość ruchów.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj lepiej użyć tego filmu tych samych Koreańczyków

 

PS.

Nie ma tu śladu NW, a to chyba podstawa śmigu, przynajmniej tak pisane jest w tym wątku.

Film świetny. Zaplątał mi się w katalogu "w zwolnieniu"... :)

Nie zgadzam się, że śmig musi być NW. W śmigach czysto ciętych, też brak NW.

Ale dzielimy włos na czworo.

 

Zgadzam się z Tatmakiem.

 

Wydaje mi się, że problem w technice i odwadze, nie w nartach.

Dotyczy to i śmigu i jazdy po muldach.

A z tym, że w Polsce nikt po muldach nie umie jeździć, to przesadziłeś. Oczywiście chodzi nie o zawody, tylko o radochę z jazdy po nich. Parę razy i na Kasprowym i w Szczyrku i na Chopoku widziałem takich i takie co umieli/umiały.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba żart :P  :P  :P  Czyżby użytkownicy forum byli aż tak młodzi, czy już nie ma takich co ratrak na stoku widzieli może kilka razy w sezonie.

Ten fragment pochodzi z film SITN, jadą zawodowi IW 

https://youtu.be/UWhNbuf6ZDg?t=968

 

Ja tu widzę jazdę typu: jak się nie zabić w muldach, a nie jak jechać w muldach.

Skoro im to nie wychodzi to komu wychodzi ?

 

Porównaj naszych zawodowych instruktorów do amatorów z Usa

https://youtu.be/g6vcf_CpMVk?t=16

 

 

 

Dany de Vino, NW to nisko wysoko, odciążenie jest dopiero po osiągnięciu wysoko gdy znowu robi się nisko. Zanim by się odciążył w ten sposób to by mu z 5 garbów przeleciało.

 

 

Osobiście nie wiem co to śmig cięty, jedynie spotkałem, że Kurchel (czy jakoś tak się nazywał) pisał coś o ciętym śmigu, film Bergera gdzie Carving Short Turn ktoś (Andrzej O ? Tadeusz T ?) przetłumaczył jako śmig cięty

oraz jakieś wpisy na naszych forach na których piszą od czasu ludzie o śmigu ciętym. To jest po prostu krótki skręt cięty z odciążeniem dolnym taki sam jak ten 

https://youtu.be/F5G0VU_Sa5o?t=19

w odróżnieniu od tego też ciętego

 

 

Austriacy nie znają czegoś takiego jak śmig cięty i czegoś takiego jak Carven kurzschwung nie mają w swoim programie nauczania. Tutaj przykład szwajcarskiego śmigu i różnych zwariowanych wariantów na jego temat, żaden nie jest cięty

 

Nie ja pisałem, że śmig wymaga NW

http://www.skiforum....ig/#entry524337

http://www.skiforum....ig/#entry524366

 

Czyli jak to jest ? Śmig wymaga, czy nie wymaga NW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"..perski tepich" - to fajny, używany na śląsku zwrot/powiedzonko używane do wyrażania tego typu "zastrzeżeń" - dosłownie znaczy: "perski dywan". Dzięki za nominację i oczywiście nie czuję się w żadnym stopniu obrażony :). Zakładam, a wręcz jestem pewny, że nieporównanie lepiej się znasz na narciarstwie ode mnie.

                                                                                     Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"..perski tepich" - to fajny, używany na śląsku zwrot/powiedzonko używane do wyrażania tego typu "zastrzeżeń" - dosłownie znaczy: "perski dywan".

 

Dany,  mieszkam  na  Śląsku  prawie  pół wieku i czegoś  takiego  nie słyszałem więc:

 

"Przestań dupcyć fleki chopie" - bez  obrazy  hihi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli techniki używanej podczas zawodów w jeździe na muldach. Nie bardzo mi się ona podoba. Jest jakaś sztuczna. Za dużo tam jest jazdy praktycznie na wprost, za mało skrętów...

Myślałem o jeździe swobodnej (Koreańczyk w czerwonej kurtce jedzie w sposób zbliżony do jazdy podczas zawodów, ale jego jazda jest bardziej ludzka.... :) ).

 

Oczywiście taka jazda jest technicznie inna od typowego śmigu, ale jest serią krótkich skrętów z dużą częstotliwością o stałym rytmie i podobnych parametrach. Moim zdaniem to też śmig, choć nieco inny...

Tadek

 

tE WSZYSTKIE FILMY JAPONSKo-Koreanskich instruktorow to jak podrobka dobrego auta..........

czy m,i sie podoba  obecna jazzda na muldach na zawodach?  nie wiem, ale patrze z fascynacja (zwlaszcza na kolana!!!) - widze i rozumiem  klase, bo osobiscie  przejechalem trase olimpijska w  Whistler - polecam!!!

Chyba pierwszy raz się z Tobą zgadzam.

 

No to chyba czas najwyzszy ? :)  :) :)  :)  

 

"..perski tepich" - to fajny, używany na śląsku zwrot/powiedzonko używane do wyrażania tego typu "zastrzeżeń" - dosłownie znaczy: "perski dywan". Dzięki za nominację i oczywiście nie czuję się w żadnym stopniu obrażony :). Zakładam, a wręcz jestem pewny, że nieporównanie lepiej się znasz na narciarstwie ode mnie.

                                                                                     Pozdrawiam serdecznie.

z moich zakamarkow nmiemieckiego  wyglada, ze tepich to chodnik...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi przetłumaczono jak zapytałem o dosłowne znaczenie tego "expression". Może chodzi o taki dywanik, który się kładzie w korytarzu?  Słyszałem go kilkakrotnie (moi teściowie i cała Ich rodzina to Ślązacy od wielu pokoleń z pamiątkami jeszcze z powstań Śląskich).

                                                                                                                   Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szersze nie, lżejsze tak, krótsze też mogą być choć to nie jest aż tak ważne.

Typowa narta do muld jest bardzo wąska (przykładowo 98-66-88), prawie ołówek, nie ma płyty i ma bardzo mało lub nie ma wcale metalu w środku, ma spory promień >20m i łagodną piętkę. Bez wiązań jest około 1kg lżejsza od typowych rejsowych lub wypasionych AR, AM. Dzięki temu jest lekka - szybko można ją obrócić, ma mały kąt platformy (http://www.skiforum....my/#entry496635) bo wąska pod butem - więc nawet na bardzo twardym możesz ją łatwo wbić bez mocnego krawędziowania i wytracić znacznie prędkość. Czyli taka narta jest w mocnej opozycji do tej którą masz.

Przykład jazdy na takich nartach na płaskim w wykonaniu najszybszego jeźdźcy muld, fragment od 41 sekundy

https://youtu.be/ZrRndk9_UJw?t=42

 

 

Muldami się nie przejmuj, nikt w Polsce nie umie jeździć w muldach :).

Szeroko pod stopą spowoduje, że nie będziesz się tak grzebał w miękkim śniegu ale samego omijania garbów i kontroli prędkości nie poprawi, a wręcz odwrotnie (Fat ski syndrome który spowodowany jest przez duży kąt platformy). Wiem, że szkoda pieniędzy na specjalistyczne narty do muld bo są mało uniwersalne i w sumie dość drogie ale szukaj w wypożyczalni jakiegoś spokojnego AR, wąskiego pod butem z okrągłą piętką (trudno będzie) i maksymalnie zbliżonym do ołówków.

Witam, dziękuje za podpowiedzi . Właśnie kupiłem używaną drugą parę nart fischer hybryd 7.0  pod butem 75mm więc szeroka nie jest długość 168cm mogła by być dłuższa ale nie chciałem się od razu katować wzrost 173 , więc zobaczymy jak druga para się przyda , w szczególności że jest to dość uniwersalna narta. Będę musiał przeczytać ten temat jeszcze ze dwa razy tyle w nim znalazłem dobrej treści. Jednak najlepiej przypadł mi do gustu filmik który umieści polm jak dobrze kojarzę to śmig klasyczny , mój kolega śmiga śmigiem ciętym i też jest super. Jazda po muldach super raczej nie będę się uczył specjalnej techniki w ich pokonywaniu , myślę że śmig w zupełności wystarczy w ich pokonywaniu, i nie będzie to kaleczenie. Jedno jest pewne trzeba będzie poprawić radykalnie kondycję kończyn dolnych bo nie będzie to taki fan jak przy carvingu.

Nie mogę nikogo niestety wyróżnić ponieważ dla mnie wszyscy jesteście ekspertami musiałbym to zweryfikować z osobami trzecimi a tego robić na razie nie będę , więc proszę o wyrozumiałość przecież od tego tutaj między innymi jesteście i dzielić się swoją wiedzą lubicie patrzą na waszą ilość postów. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze co? podstawa smigu jest NW?

Kto to napisal, szybko na dywanik!

Odniosłem takie wrażenie, po wypowiedziach, powtórzę za postem #34

 

"Nie ja pisałem, że śmig wymaga NW

http://www.skiforum....ig/#entry524337

http://www.skiforum....ig/#entry524366

 

Czyli jak to jest ? Śmig wymaga, czy nie wymaga NW ? "

Jakoś nikt nie odpowiedział.

 

Jeszcze znalazłem coś takiego, seria śmigów ale nie tylko 

Wydaje mi się, że unifikacja to takie spotkanie doszkalające dla instruktorów więc jazda w wykonaniu instruktorów. Nie wiem, może to pomocnicy, nie znam się na tym. Widzę tylko, że płasko i miękko, a poziom bardzo różny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"Nie ja pisałem, że śmig wymaga NW

Jeszcze znalazłem coś takiego, seria śmigów ale nie tylko 

Wydaje mi się, że unifikacja to takie spotkanie doszkalające dla instruktorów więc jazda w wykonaniu instruktorów. Nie wiem, może to pomocnicy, nie znam się na tym. Widzę tylko, że płasko i miękko, a poziom bardzo różny.

Zgadza sie(unifikacja).

To Lysa gora kolo Jeleniej Gory, tam nie wiele mozna zrobic.

Amatorzy smigow siermieznych beda zawsze podkreslac NW a to dlatego, ze brak im dynamiki.

KIlka smigow na tym filmie jest przyzwoitych.

Zauwaz, ze im lepszy smig tym mniej pracy gora dol.

Rytmika smigu musi byc szybka a ze ciezkim korpusem nie mozna tak majtac stad NW zanika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie(unifikacja).

To Lysa gora kolo Jeleniej Gory, tam nie wiele mozna zrobic.

Amatorzy smigow siermieznych beda zawsze podkreslac NW a to dlatego, ze brak im dynamiki.

KIlka smigow na tym filmie jest przyzwoitych.

Zauwaz, ze im lepszy smig tym mniej pracy gora dol.

Rytmika smigu musi byc szybka a ze ciezkim korpusem nie mozna tak majtac stad NW zanika.

 

To byli instruktorzy?

O kurna ....

Rzeczywiście musiało być płasko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem takie wrażenie, po wypowiedziach, powtórzę za postem #34

 

"Nie ja pisałem, że śmig wymaga NW

http://www.skiforum....ig/#entry524337

http://www.skiforum....ig/#entry524366

 

Czyli jak to jest ? Śmig wymaga, czy nie wymaga NW ? "

Jakoś nikt nie odpowiedział.

...

Polmie drogi, puknij się w głowę z łaski swojej!

Nie widzisz różnicy pomiędzy uczącym się tej pięknej sztuki, a tymi co umieją wykonać śmig na najwyższym poziomie????

Cytowane przez Ciebie teksty moje i Mitka to były rady dla kogoś, komu śmig nie wychodzi, kto się go uczy, a nie mistrzów narciarskiej techniki... Gdybyś dalej nie rozumiał, to specjalnie dla Ciebie: uczącemu się, a nawet już umiejącemu jechać śmigiem - NW jest niezbędny. Mistrzowi - pewnie w 90% sytuacji zbędny, on ma inne umiejętności techniczne.

Jak próbujesz łapać mnie za słówka, to przynajmniej rób to z głową...

Tadek

 

PS.

W którymś z poprzednich postów pisałeś, że nie wiesz co to jest śmig cięty.

To sobie obejrzyj. Zresztą nie bardzo w to wierzę, bo przecież musisz znać ten film, skoro dałeś tego samego narciarza jak w zwolnionym filmie jedzie po muldach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polmie drogi, puknij się w głowę z łaski swojej!

Nie widzisz różnicy pomiędzy uczącym się tej pięknej sztuki, a tymi co umieją wykonać śmig na najwyższym poziomie????

Cytowane przez Ciebie teksty moje i Mitka to były rady dla kogoś, komu śmig nie wychodzi, kto się go uczy, a nie mistrzów narciarskiej techniki... Gdybyś dalej nie rozumiał, to specjalnie dla Ciebie: uczącemu się, a nawet już umiejącemu jechać śmigiem - NW jest niezbędny. Mistrzowi - pewnie w 90% sytuacji zbędny, on ma inne umiejętności techniczne.

Jak próbujesz łapać mnie za słówka, to przynajmniej rób to z głową...

Tadek

 

PS.

W którymś z poprzednich postów pisałeś, że nie wiesz co to jest śmig cięty.

To sobie obejrzyj. Zresztą nie bardzo w to wierzę, bo przecież musisz znać ten film, skoro dałeś tego samego narciarza jak w zwolnionym filmie jedzie po muldach...

Witam , Pierwsze co zacząłem się uczyć na stoku to właśnie nisko wysoko , synchronizacja , rytmika i odpowiednia praca kijkami. Pieprzy się na początku strasznie , na płaskim stoku wychodzi ale jak trzeba przyspieszyć i dorzucić muldy to naprawdę wymaga to wpojonego mechanizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polmie drogi, puknij się w głowę z łaski swojej!

Nie widzisz różnicy pomiędzy uczącym się tej pięknej sztuki, a tymi co umieją wykonać śmig na najwyższym poziomie????

Cytowane przez Ciebie teksty moje i Mitka to były rady dla kogoś, komu śmig nie wychodzi, kto się go uczy, a nie mistrzów narciarskiej techniki... Gdybyś dalej nie rozumiał, to specjalnie dla Ciebie: uczącemu się, a nawet już umiejącemu jechać śmigiem - NW jest niezbędny. Mistrzowi - pewnie w 90% sytuacji zbędny, on ma inne umiejętności techniczne.


 

PEEM bo o nim mowa napisal, ze umie jezdzic smigiem. Napisal tez, ze ma trudnosci na stromym.

Miedzy uczacymi sie smigu a mistrzami techniki narciarskiej jest cala rzesza, najliczniejsza, dobrze jezdzacych smigiem amatorow

w tym instruktorow narciarskich. Tadeuszu sam uwazasz sie za dobrze jezdzacego ale na stromym tez masz problemy. Kazdy je ma.

Pojechac smig na stromym jest trudno, mistrzom tez.

Bo jest na tej stromizmie plynna granica, gdzie konczy sie smig(bo go juz byc nie moze) a zaczyna krotki skret.

Dla PEEMa to ciemna czerwona jest juz granica.

Smig to korona narciarstwa i nie rozmydlajcie tej pieknej ewolucji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...